Задачки с думички за думички

За разговори, други теми или просто да побъбрим...
Публикувай отговор
Аватар
pepelqshka71
Чист кофеин
Мнения: 7671
Регистриран на: Мар 31, '13, 11:42
Местоположение: Козлодуй
Дал благодарност: 2248 пъти
Получил благодарност: 1247 пъти

Re: Задачки с думички за думички

Мнение от pepelqshka71 »

Мерко, това го намерих в един форум. Там имаше същия зададен въпрос и е интересно да науча нещо ново.
"Етимологията на черква е от гръцкото kyriakon "черква", буквално "Господне (място)". В славянски думата е дошла през готски, същата дума се използва в съвременните германски езици, напр. нем. Kirche, англ. church, kirk.
На старобългарски е цръкы (винителен падеж цръкъвь) с варианти црьк-, цир(ъ)к-, цьрк-, чьрк-, цђрк-, црђк- и т. н. "
За мен е едно и също църква,черква та даже и храм.
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите..."
,,познанието минава през етапите - чела съм , учила съм го , практикувала съм го , правила съм го 15 години, не ми харесва"
Аватар
pepelqshka71
Чист кофеин
Мнения: 7671
Регистриран на: Мар 31, '13, 11:42
Местоположение: Козлодуй
Дал благодарност: 2248 пъти
Получил благодарност: 1247 пъти

Re: Задачки с думички за думички

Мнение от pepelqshka71 »

Алис, за парниците знам, че са малки съоръжения, които използват топлината на оборския тор. Такива, дето баба ги завиваше с черги. За оранжерийте - големи съоръжения, които се топлят на печки, климатици и др.
И сега идва моя въпрос - моите "оранжерии" какво са, като не се топлят изкуствено?
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите..."
,,познанието минава през етапите - чела съм , учила съм го , практикувала съм го , правила съм го 15 години, не ми харесва"
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13537
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 169 пъти
Получил благодарност: 263 пъти

Re: Задачки с думички за думички

Мнение от kim »

pepelqshka71 написа: Дек 26, '23, 19:38 Алис, за парниците знам, че са малки съоръжения, които използват топлината на оборския тор. Такива, дето баба ги завиваше с черги. За оранжерийте - големи съоръжения, които се топлят на печки, климатици и др.
И сега идва моя въпрос - моите "оранжерии" какво са, като не се топлят изкуствено?
Парник, топлик..може би трябва да разтълкуваме от къде идва думата " оранжерия".
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Аватар
diado-ilian
Кана кафе
Мнения: 627
Регистриран на: Апр 20, '20, 13:43
Местоположение: Троян, България
Дал благодарност: 34 пъти
Получил благодарност: 79 пъти

Re: Задачки с думички за думички

Мнение от diado-ilian »

Църква е институцията, това е идея, не можеш да я пипнеш, не може да я хванеш. Или вярваш или не вярваш в нея.
Черква е храма(постройката), можеш да я пипнеш, може да я боядисаш, може да я напикаеш.

Никой поп или истински вярващ няма да сбърка понятията. За разлика от всякакви говорещи глави по телевизията, в Интернет и т.н., които се имат за учени. От 30 журналиста, депутати, инфлуенсъри, Ютубъри и подкастъри 29 бъркат понятията и наричат църква някой храм.

Същите тъпанари казват: ТИР катастрофира! ТИР се обърна.... Боже опази! ТИР е карнет(бланка) означава "Транспорт Интер Национале" издадена на товар, който ще преминава граници. ТИР се издава на товара, а не на автомобила. С този документ се намаляват митническите проверки. Преди 30-40 години когато на границите беше тежка проверката, автомобилите с такъв документ само го показваха, проверяваха им пломбите и минаваха, а останалите ги разпердушинваха. И понеже тогава на границата имаше само 2 или 3 ленти, на камионите с такъв документ слагаха надпис ТIR и не чакаха на опашките, а си минаваха в собствената лента под завистливите погледи на останалите. Преди 50 години на Калотина десетгодишния Дядо Илиян пита : Тия що ни пререждат? и му отговарят: "Те са тирове! Те тъй минават!" Тогава камиони влекачи се срещаха само в международния транспорт. От тогава селянките посетили Белград или Будапеща почнаха да наричат влекачите ТИРОВЕ. Ама едно е народа да го казва, друго е го чуеш сега от официалните източници.
Автентичната тъпота, всеки път надминава изкуствения интелект! Тери Пратчет
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8508
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 853 пъти
Получил благодарност: 657 пъти

Re: Задачки с думички за думички

Мнение от Shami »

Съгласна съм с гореописаното,само без да се пикае пък точно там. :chokof:
И аз не го знаех това за разликата между църква и черква,не се бях и замисляла преди,но бързо схванах разликите и сама.
Това не ме прави по-малко вярваща предполагам.
Аватар
diado-ilian
Кана кафе
Мнения: 627
Регистриран на: Апр 20, '20, 13:43
Местоположение: Троян, България
Дал благодарност: 34 пъти
Получил благодарност: 79 пъти

Re: Задачки с думички за думички

Мнение от diado-ilian »

Оранжерия е постройка предназначена за отглеждане на растения. Това е официалното наименование. Закрита-открита, отопляема-неотопляема, евтина-скъпа, проста-сложна конструкция - оранжерия, дори да е само навес. Първите оранжерии са били главно за удоволствие, в западна Европа за отглеждане на тропически растения и са били на аристократи. Появяват се когато стъклото става относително достъпно-плоското стъкло. По-голямата част от тях са и отопляеми. Доста време това си остава удоволствие само за много богати хора.
Думата парник се появява с навлизането на найлона в живота на хората. Така наричат по-простичко направените оранжерии - обикновенно някаква проста конструкция завита с найлон. Отвива найлона- проветрява, завива -пази, но пък се спарва. Това се случва след Втората световна.
Та официалното е оранжерия, независимо от конструкция или материали. В Документите на Министерство на земеделието не се среща думата парник- проверката ми е от преди 2 години. На няколко места дават обяснение или споменават за оранжерия, за парник ич.
За разлика в документите на останалите ведомства, особено в наредби, наръчници, правилници, инструкции, там е пълно с парници. Даже има условен знак във военните и в цивилните карти за парник. При картите е разбираемо: -парник е по-кратка дума от оранжерия, ама в законите!!!
На толкова места има думата парник, че с поправката от 21-а в допълнителните разпоредби на ЗУТ точка 84 са измъдрили обяснение:
83. (нова - ДВ, бр. 66 от 2013 г., в сила от 26.07.2013 г., отм. - ДВ, бр. 101 от 2015 г., нова - ДВ, бр. 16 от 2021 г.) "Оранжерия" е съоръжение за целогодишно или сезонно отглеждане на растителни видове, с трайна конструкция, със или без съпътстващи производствени инсталации за водоснабдяване, електроснабдяване, отопление, вентилация и други.
84. (нова - ДВ, бр. 16 от 2021 г.) "Парник" е съоръжение за сезонно отглеждане на растителни видове, с временна преносима конструкция, покрита с полиетилен, поливинил или друга подходяща материя, без съпътстващи производствени инсталации за водоснабдяване, електроснабдяване, отопление, вентилация и други.
Разгледано в тези обяснения почти всичко що е за зеленчуци е и парник и оранжерия.
Аз махах покрива зимно време(снега да вали лехите) и стените през лятото(пълна вентилация). Имах постоянна с-ма за капково и мъгла. Също така преносима система за отопление (веялка с прецизен датчик за управление). Също и преносима система за акумулация и температурна стабилизация( бутилки с вода и акумулиращи тухли) Айде сега кажете според Втория по ранг закон в държавата парник ли съм имал или оранжерия?
Автентичната тъпота, всеки път надминава изкуствения интелект! Тери Пратчет
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6025
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2091 пъти
Получил благодарност: 1208 пъти

Re: Задачки с думички за думички

Мнение от alys »

Наблягат на конструкцията - трайна или преносима. Дали някъде са дали определение какво е трайна конструкция и какво е преносима? Оранжерията ни е на заварки, основи, а в градината конструкциите са с водопроводни тръби и връзки. Покривите са сложени отгоре, завързани здраво с тел (правени допълнително). Ние сме свикнали да ги наричаме навеси. Но вече 2 години са си оранжерии. Не е невъзможно да се преместят, но би отнело доста време за демонтаж и нов монтаж.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31690
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1034 пъти
Получил благодарност: 2440 пъти

Re: Задачки с думички за думички

Мнение от Мария Николова »

За пръв път в тази тема съм "глас от публиката". :lol:
Никога не са ми трябвали нито парник, нито оранжерия за двора ми.. Но имам становище по въпроса. Преди стотина години първите лалета ми ги подари в бакалска книжна кесия за 2 кг. Мария Черната. Тя беше шеф на разсадника на ГНС извън града. В разсадника имаше оранжерия, изградена от тухли до 70-80 см. височена. До тази височина имаше бетонови плотове, пълни със саксийни цветя. Всичко останало беше остъклено, като имаше няколко прозореца за проветрение.
В Първомай, от където беше ММ, всички дворове бяха запълнени с парници, покрити с полиетилен. Казваха им "палатки". Колкото повече палатки имаше в един двор, толкова за по-богат считаха стопанина. Тонове ранни домати пътуваха всеки ден за Пловдив.
Личният ми опит се отнася към времето, когато бай Тошо даде на всяко семейство по 300-400 кв.м.
"За самозадоволяване." Майтапчиите го наричаха конфУ. По името на един тогавашшен моден танц, при който върхът беше блъскането на съседните двойки бут във бут. :srofl:
Бях опитвала в двора да отгледам дини и пъпеши, но нищо не стана - в града е задушно.
Взех си конфУто край едно село и насях гвезда с пъпеши и дини. Покрих гнездата с полиетилен, за да поикнат по-бързо.
С това се изчерпва личния ми опит по темата. :hihihi:
Да довъриа за продукцията си. Селските гаменчета нясякоха с ножове всичките ми дини, още колкото котешка глава. Но на мен тръпката ми бяха пъпешите, които за мой късме не привличаха вниманието на хлапетиите.
Никога не мога да си купя напълно узрял пъпеш... :chchaa: Откъснатата диня доузрава, пъпешът - не. Натъртван поне на 4 пъти от къра до мен, пъпешът ще загние, без да доузрее.
Нямах конкуренция!
Ядох пъпеш, опряла гръб на жигулито, и изяждах сам-сама цял, презрял и слаааадък пъпеш! :omgoo:
Откъсвах за в къщи още 3-4 пъпеша и се прибирах в настроение "и жизнь хороша, и жить хорошо!"
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31690
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1034 пъти
Получил благодарност: 2440 пъти

Re: Задачки с думички за думички

Мнение от Мария Николова »

Мария Николова написа: Дек 26, '23, 14:24 Точно така, Светле! :wooow2: :wooow2: :wooow2:
Православна църква и черква "Св. Богородица"
Печелиш едно луче исмене.

Едно време една кака адашка на моята улица, отдавна покойна, казваше "И с мене и без мене". :angelche:
Сетих се да потърся моя снимка на исмене в "Свимките да се ..." - бели цветя.
И добре направих. :wooow2: :wooow2: :wooow2: Още на тритата страница я намерих. Ето!
Изображение
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
diado-ilian
Кана кафе
Мнения: 627
Регистриран на: Апр 20, '20, 13:43
Местоположение: Троян, България
Дал благодарност: 34 пъти
Получил благодарност: 79 пъти

Re: Задачки с думички за думички

Мнение от diado-ilian »

Парник – оранжерия.
В предишния си пост по темата естествено леко се заяждах. При толкова почивни дни и като не можех да върша нищо седнах да попиша по темата. Та така. Защо се сбутват двете понятия?
Едното е понятие за преднзначение, а другото конструктивна особеност.
Оранжерия е място за отглеждане на растения в контролирана среда.
Парник е конструкция създаваща пространство ( обем, място-не знам коя е правилната дума) позволяващо поддържане на по-висока температура от околната.
Двете понятия се застъпват и затова се получават объркванията. И двете понятия идват от научните среди и навлизайки в речта хората се използват безогледно. Водещото при оранжерията е отглеждане на растения, а при парника повишаване на температурата. Обратното на оранжерия е градина. Обратното на парник е хладилник или фризер. Почти всяка оранжерия в даден момент е парник. От другата страна обаче не е така: Инкубатора е парник но не е оранжерия; терариума е парник, но не е оранжерия. Аквариумите за тропически рибки са парници, но не и оранжерии. Всеки съвременен закрит автомобил е парник през студеното време, но е автомобил не оранжерия. Местата където се отглеждат насекоми (за стръв или друго предназначение) са вид парници – не знам как се казват, но не са оранжерии. Повечето менажерии са парници. Мога да изброявам още поне 10минути, но мисля че стана ясно.
Другия проблем е: че ние нямаме думи, да отделим сграда с под, на който са поставени саксии, кашпи, бетонови или други корита, в които се гледат растения(най-близкото понятие за което се сещам е зимна градина), от другата сграда, която няма под и само защитава истинската почва, в която се гледат растенията и си е баш оранжерия.




Който иска да е сериозен, може да не чете нататък!

Третия проблем е: че може да са сгради може и да не са. Тогава обикновено ги титулуваме с галеното мини: мини-оранжерия, мини-парник. Всяка тава, чиния, паница, тенджера, чаша и ... покрита, закрита с капак, хартия, найлон, или друг съд, получава развитие, което я извисява над другите обикновени тави, чаши, паници ……. и я повишава в звание парник. Ако сложиш вътре нещо играещо роля на почва или недай боже истинска почва и боднеш две семки да кълнат или пък забодеш растение, като си осигурил и светлина (прозрачен капак например, найлон или стречфолио )- О ТОГАВААА? О майко юнашка! Тогава да видиш ти! Повишаването подскача още един път и достига ранг оранжерия.
Мини оранжерийките, обикновено накацали по и около прозорците зимно време, не създават истински проблеми освен че се пречкат. Пречат си леко със саксийните цветя. Често заемат любимото място на котката. Стопанина (обикновено от женски пол) трепери над тях, а останалото домочадие дебне как да ги унищожи без да понесе наказания, но всичко остава ограничено в домашния кръг. Някоя друга караница, разтеглени уши, след което сдобряване и туй то. Когато излязат навън и са все още малки, докъм големината на зайчарник, са все още кротки, мирни и незабележими. А бе не пречат. Надминат ли обаче големината на кочина започват да стават важни. В населените места обикновено са с ранг хоби и служат главно за фукня: „Моя е от такива материали“, „Аз така го направих“, „Аз този проблем така го реших“, „Има такава врата… Има такъв покрив“, никой да не се засяга - цитирам точно себе си. Когато е маломерен парцела рано или късно започва да пречи на съседа. Ако комшийския имот има за собственик някоя възрастна дама-(разбирай бабичка) рано или късно се стига до граничен спор, който прераства в междусъседска война. За междусъседските войни друг път ще разкажа, че и този пост стана дълъг.
Когато оранжериите излязат извън населено място настава истинската каша. Там вече са по-големи защото са професионални. Много често имат нужда от ток, от вода, ама за целта трябва да докажат че са законни. И ела да видиш какво се случва. 98% от адвокати, общински и държавни служители, архитекти, инженери, специалисти, агенти от разни агенции, банкови служители, спецовете от поземлените комисии и всякакви други имащи допир до инвестиционния процес, не са в час: какво е туй оранжерията и има ли тя почва у нас или няма. Собственика започва да иска „Тряяа са нанесе парника ми на картата!“ „Не може! Временни сгради или с нетрайна конструкция не се нанасят.“ „Тряя! От банката ми казаа че тряяа, за да ми дадат пари. Ко да параа? Къв документ ми тряа?“. „Не може бе!“. „Може бе! Едикойси как го е направил?“ .. и се завърта една история, жална ти майка. Отделно пък и съществуват барбекюта, вили, навеси и беседки за разпивка на сефалък, че и цели имения маскирани документално като парници или други стопански постройки. Най често Визата е за стопанска постройка, а строителната документация или строежа, за двуетажна вила. Кое е сграда, кое постройка, също няма точно определение, затова пък термините се ползват постоянно. В ЗУТ-а се е ползват и двете понятия някак разделно. Като го разчетеш и изниква подозрението, че тия дето са по-така (по-яките и по-важни) са сгради. Останалите дето са поейтакинка, са постройки. Няма ясно изразени определения за сграда и постройка, макар че постоянно се ползват. Различните закони и членове, (най-вече членове), ги използват различно. От зор, в закона за кадастъра дадоха едно определение и за двете, но то си остава за целите и нуждите на кадастъра и не помага особено.
Та така.
В следствие на борбата за европейски пари и издадените една купчина документи за парници, които са най-различни други неща, се стигна до момента да се описва в ЗУТ-а, че туй парника, разбираш ли майна, е временна оранжерия. Това го направиха заедно с една купчина поправки за един ден, при разпускане на третото правителство на Бойко.
Автентичната тъпота, всеки път надминава изкуствения интелект! Тери Пратчет
Публикувай отговор

Обратно към “Разни и разнообразни теми”