Отглеждане на картофи- Батати

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
ugod
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1431
Регистриран на: Авг 22, '17, 22:27
Местоположение: Birmingham uk
Дал благодарност: 157 пъти
Получил благодарност: 201 пъти

Отглеждане на картофи- Батати

Мнение от ugod »

Здравейте.Искам да попитам,някой отглеждал ли е или отглежда тези картофи (батати)?Смятам тази година да се пробвам.За това ако някой е отглеждал, нека да сподели.
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... as_006.JPG
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6019
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2081 пъти
Получил благодарност: 1196 пъти

Re: Отглеждане на картофи- Батати

Мнение от alys »

Аватар
Asarina
Кафе машина
Мнения: 3940
Регистриран на: Мар 31, '13, 16:23
Местоположение: София - Лобош
Дал благодарност: 2 пъти

Re: Отглеждане на картофи- Батати

Мнение от Asarina »

Благодаря за информацията! Тия дни се чудех как да отгледам сладки картофи.
Много ми харесват - правя ги за13-15 в микровълновата. Та като му дойде времето ще заложа 2 картофа, дано станат...
Аватар
ugod
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1431
Регистриран на: Авг 22, '17, 22:27
Местоположение: Birmingham uk
Дал благодарност: 157 пъти
Получил благодарност: 201 пъти

Re: Отглеждане на картофи- Батати

Мнение от ugod »

И понеже започнахме темата , което е добре реших да дам и аз линк към няколко клипа.При желание, може да влезете в опция субтитри , след , което да изберете автоматичен превод, като съответно изберете български език.Сега е добре да се определи, кога трябва да поставим картофите за покълване.Все пак за да се получи добър растеж на кълновете мисля,че ще са нужни поне 50 дена.И другия проблем,е да се види, как да предпазим грудките от нападение.
Аватар
ugod
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1431
Регистриран на: Авг 22, '17, 22:27
Местоположение: Birmingham uk
Дал благодарност: 157 пъти
Получил благодарност: 201 пъти

Re: Отглеждане на картофи- Батати

Мнение от ugod »

ugod написа: Яну 28, '22, 10:43 И понеже започнахме темата , което е добре реших да дам и аз линк към няколко клипа.При желание, може да влезете в опция субтитри , след , което да изберете автоматичен превод, като съответно изберете български език.Сега е добре да се определи, кога трябва да поставим картофите за покълване.Все пак за да се получи добър растеж на кълновете мисля,че ще са нужни поне 50 дена.И другия проблем,е да се види, как да предпазим грудките от нападение.
След изваждане почистване и сортирането клубените се подготвят за съхранение, като 15-20 дни се просушават при температура около 25°С. Прибират се в помещения, не по-топли от 8-10°С и с влажност на въздуха около 75%. По този начин продукцията може да се запази в отлично състояние до 5 месеца.
vamida
Kафенце
Мнения: 8
Регистриран на: Окт 16, '21, 21:34

Re: Отглеждане на картофи- Батати

Мнение от vamida »

Здравейте,
Аз гледам вече втора година и имам не лоша реколта.Залагам грудките за разсад около 01.03 в бурканче с вода и на топличко. Но навън сея след 20.05 на слънчево място. Поливам два пъти седмично ако не вали.
vamida
Kафенце
Мнения: 8
Регистриран на: Окт 16, '21, 21:34

Re: Отглеждане на картофи- Батати

Мнение от vamida »

20211023_121244.jpg
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11814
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 148 пъти
Получил благодарност: 189 пъти
Обратна връзка:

Re: Отглеждане на картофи- Батати

Мнение от johnstalker »

vamida написа: Яну 29, '22, 12:20 Здравейте,
Аз гледам вече втора година и имам не лоша реколта.Залагам грудките за разсад около 01.03 в бурканче с вода и на топличко. Но навън сея след 20.05 на слънчево място. Поливам два пъти седмично ако не вали.
От кой регион на България сте?
vamida
Kафенце
Мнения: 8
Регистриран на: Окт 16, '21, 21:34

Re: Отглеждане на картофи- Батати

Мнение от vamida »

Близо до Бургас
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17035
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Отглеждане на картофи- Батати

Мнение от Миша »

Основното при батата е рохка почва, влага и доста топлина, при ранно засаждане в студена почва често "пропадат" . За да нарастват добре клубените трябва почвата трябва да е изключително рохка, за това на тежки почви е добре да се гледат под мулч, добре обработена почва веднага се покрива с мулч, за да се избегне слягането при дъжд . Когато е достатъчно топло резниците могат да се засаждат направо във влажната затоплена почва без предварително вкореняване, стига да следите времето и да се изберат няколко не особено слънчеви дни, при добре закалени резници вкореняването е буквално за 2-3 дни.
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”