Отглеждане на картофи- Батати

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
ичиконти
Виенско кафе
Мнения: 475
Регистриран на: Юли 28, '21, 17:15
Местоположение: Севлиево
Дал благодарност: 138 пъти
Получил благодарност: 107 пъти

Re: Отглеждане на картофи- Батати

Мнение от ичиконти »

Баси, към днешна дата разните видове батати-червени, корен стигна цена 6 лв бройката.
Изображение
Аватар
ugod
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1437
Регистриран на: Авг 22, '17, 22:27
Местоположение: Birmingham uk
Дал благодарност: 159 пъти
Получил благодарност: 205 пъти

Re: Отглеждане на картофи- Батати

Мнение от ugod »

ичиконти написа: Май 10, '23, 18:38 Баси, към днешна дата разните видове батати-червени, корен стигна цена 6 лв бройката.
Не знам защо са толкова скъпи.При нас в Лидл има две цени 78 пи и 1паунд. Направи ми впечатление,че и овесените ядки отиват някъде към 5 лв.А тук в Лидл са 78 пи.Та за това не сея батати, просто да си ги купя ми е по изгодно.Но за това пък тази година си сях 3 реда с картофи наречени Sarpo Mira.Тези картофи са поръчани от бившата СССР на унгарските учени.Дали са им 12 вида диви картофи събирани от целия свят.Целта на руснаците е бил да се създаде сорт, който не се влияе от болести и насекоми.В случай на липса на хляб, да има поне картофи.Които са ги наричали негов заместител.Един вид, са искали да се подсигурят с заместител на хляба.И представете си цели 40 години са давали пари на унгарците за да създадат желания сорт. И когато унгарците вече почти са готови, руснаците казали,че не проявяват интерес, както и средства.Това е времето, когато се разпада СССР..За това предлагат на англичаните, и те се съгласяват да довършат новия сорт картофи.
В момента около картофите в страни се вижда трева, но това ще и е временно.Понеже това ми в 3-то ходене тази година на алотмънта.Времето беше доста дъждовно и хладно та за това отложих за по хубави дни.:)
Картофите сях на 18 април.Картофите не са от най - евтините.За 5 кг дадох 25 паунда.
https://www.google.com/search?client=fi ... sarpa+mira
Изображение
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4825
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 567 пъти

Re: Отглеждане на картофи- Батати

Мнение от ivko69 »

ugod,пожелавам ти голям урожай от тези картофки и дано да са вкусни. :stiskam:Изглеждат добре..
Аватар
ugod
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1437
Регистриран на: Авг 22, '17, 22:27
Местоположение: Birmingham uk
Дал благодарност: 159 пъти
Получил благодарност: 205 пъти

Re: Отглеждане на картофи- Батати

Мнение от ugod »

ivko69 написа: Май 16, '23, 19:42 ugod,пожелавам ти голям урожай от тези картофки и дано да са вкусни. :stiskam:Изглеждат добре..
Макар и на кратко, се опитах да дам предисторията на този сорт.И наистина са много добри отзивите за него.
Този човек ме запали за него. Иначе ибягвам да сея картофи заащото те също са разпространители на фитофтората.
Аватар
ugod
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1437
Регистриран на: Авг 22, '17, 22:27
Местоположение: Birmingham uk
Дал благодарност: 159 пъти
Получил благодарност: 205 пъти

Re: Отглеждане на картофи- Батати

Мнение от ugod »

Реших да споделя с вас какво правя с картофите Sarpo Mira.
В интервал от време проверявам картофите относно покълването..Гледам,че някой леко са започнали.За това реших да направя следното.Просто ги отделям обелвам и бланширам.Целта ми е да не допускам да покълват , като по този начин започват да отделят по-голяма влага .Която от своя страна ще предизвика още по голям % покълване.Намерих едно видео на Иван Звездев, който показва, как стават хрупкави и същевременно меки в сърцевината картофи.Ако някой се интересува може да гледа видеото.

Вече правя за 3-ти път.Готовите слагам в фризера.Без да се хваля, мога да кажа,че вече мога да хи бланширам добре.
Между другото картофите определени за семе някъде около 10 кг съм ги сложил на перваза на прозореца.Така, те няма да покълват.Когато са на светло, те фотосинтезират и позеленяват.По този начин се предпазват от насекоми и болести.
https://postimg.cc/5HHcYwgP
https://postimg.cc/Yv7qF2sc

Между другото , когато се връщах от България ,си взе истински джоджен.А не от този, който се продава по агроапътеките.Още на следващия ден го засях , и за сега се чувства добре. :)
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”