Отглеждане на картофи- Батати

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 84 пъти

Re: Отглеждане на картофи- Батати

Мнение от Краси Лазаров »

alys написа: Юли 9, '22, 13:00 Ходих да видя бататите в оранжерията. Едно растение е над 2 м, да го прекъсна ли отгоре? То е на сезал.
Аз съм решил моите да ги прекъсна,когато стигнат до тела на около 2,2 м. Мисля че няма смисъл да растат повече. Основният летораст когато се прекъсне има спомагателни,които са по-къси и те ще направят необходимата листна маса,когато го догонят. :stiskam:
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6024
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2090 пъти
Получил благодарност: 1206 пъти

Re: Отглеждане на картофи- Батати

Мнение от alys »

Благодаря, Краси. Ще направя като тебе. :stiskam:
Аватар
polyabs
Кафе машина
Мнения: 3452
Регистриран на: Юли 13, '13, 18:15
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 232 пъти
Получил благодарност: 115 пъти

Re: Отглеждане на картофи- Батати

Мнение от polyabs »

Моите батати си пълзят по земята и са направили плътен килим от разклонения, не се вижда земята, само листа,а не съм им прекъсвала централното стебло, сами са се разклонили и са много хубави свежи и зелени. Някъде четох че и листата се ядат, но дали е добре да се намаля листната маса?
Ако са като другите кореноплодни с намаляване на листната маса да расте на корен - ок, но дали?
Аватар
venetka70
Кафе машина
Мнения: 3610
Регистриран на: Май 21, '15, 12:17
Местоположение: Белица, Силистра / Пловдив /Момчиловци / Чирчик, Узбекистан и накъдето ме отвее вятъра
Дал благодарност: 23 пъти
Получил благодарност: 36 пъти

Re: Отглеждане на картофи- Батати

Мнение от venetka70 »

Нашите са около метър вече дълги. Добре изглеждат и няма жертви. Даже едното коренче е от прекъснат по средата дълъг поник. И то се е хванало.
Сложили сме ги на нови две места тая година и всичко е от собствен разсад. Да видим резултата накрая.
Не мисля да прекъсвам ластуните. Догодина ще направя такъв експеримент.
Flowerlover
Иногда вовремя сделанные шаги меняют походку всей жизни!!
Аватар
ugod
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1436
Регистриран на: Авг 22, '17, 22:27
Местоположение: Birmingham uk
Дал благодарност: 157 пъти
Получил благодарност: 205 пъти

Re: Отглеждане на картофи- Батати

Мнение от ugod »

polyabs написа: Юли 12, '22, 22:45 Моите батати си пълзят по земята и са направили плътен килим от разклонения, не се вижда земята, само листа,а не съм им прекъсвала централното стебло, сами са се разклонили и са много хубави свежи и зелени. Някъде четох че и листата се ядат, но дали е добре да се намаля листната маса?
Ако са като другите кореноплодни с намаляване на листната маса да расте на корен - ок, но дали?
За свежи и хубави може да е и така, но не винаги нещата са такива, каквито си ги мислим.Не е добра идеята бататите да лежат директно на земята.Защото се вкореняват десетки стръкове,от което няма полза. Батата е такова растение, което може да се вкорени в земята след всеки лист.Мисля,че ти е късно да поставиш под бататите някакъв изолиращ слой с почвата.Ако имаш такава възможност го направи.Втория начин е да опънеш няколко кола и по тях да поставиш въжета, за които след това от тези въжета към всеки батат да пуснеш друго въже за да може да ги увиваш около тях.Целта е да не докосват земята, за да не се вкореняват.Иначе ще има много листи с малко реколта.
Аватар
polyabs
Кафе машина
Мнения: 3452
Регистриран на: Юли 13, '13, 18:15
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 232 пъти
Получил благодарност: 115 пъти

Re: Отглеждане на картофи- Батати

Мнение от polyabs »

ugod аз имам мулчиращо фолио по редовете и бататите ми не са вкоренени, просто си пълзят за сега, но вече са излезли и извън мулчиращото фолио. миналата година бяха по същия начин на земята и от 6 корена извадих 1 касетка към 10 кг батати, малко ли е това?
Може би ще трябва да ги насочвам да не са върху пръстта, но тези разклонения как да ги спра?
Аватар
ugod
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1436
Регистриран на: Авг 22, '17, 22:27
Местоположение: Birmingham uk
Дал благодарност: 157 пъти
Получил благодарност: 205 пъти

Re: Отглеждане на картофи- Батати

Мнение от ugod »

Щом има фолио е друга работа.А и имаш вече опит.Така,че няма проблем.
Аватар
polyabs
Кафе машина
Мнения: 3452
Регистриран на: Юли 13, '13, 18:15
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 232 пъти
Получил благодарност: 115 пъти

Re: Отглеждане на картофи- Батати

Мнение от polyabs »

Да, имам 1 година опит, но беше само проба с купен разсад, без да съм чела как се прави.... сега си произведох и сама разсада ...само се моля да не ги нападне сляпото куче, че го имам в градината... миналата година не ги изяде, но на картофите не им прощава и постоянно имам загуби ....
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6024
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2090 пъти
Получил благодарност: 1206 пъти

Re: Отглеждане на картофи- Батати

Мнение от alys »

ugod написа: Апр 27, '22, 17:58
alys написа: Апр 27, '22, 00:14 Много бързо се развиват разсадите. Може да бучна в оранжерията. Сигурно ще им е студено. На вкус едните са като тиква, и то сладка. Хубаво е да има малко разнообразие.
Алис не разбрах какво искаш да бучнеш в оранжерията батат ли?Ако е батат, то той започва да расте много буйно и ще ти създаде проблем.Поне така мисля.
Прав беше, ugod, поне видях разликата - навън и в оранжерия. Вътре станаха много мощни растения. Днес се загледах в листата на бататите. Стори ми се, че може да са хванали листна плесен. Само това не искам да ми се развъди в оранжерията и изрязах почти изцяло надземната част. Малко се съмнявам да са успели да направят картофчета отдолу. Лошото е, че ще ми е трудно да проверя сега. Първоначалната идея уж ми беше само да изчакам лошото време, после така си останаха и са насадени точно под стените на оранжерията или до тях, все тая. Външните са понаправили листна маса, но не са чак толкова буйни.
Аватар
ugod
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1436
Регистриран на: Авг 22, '17, 22:27
Местоположение: Birmingham uk
Дал благодарност: 157 пъти
Получил благодарност: 205 пъти

Re: Отглеждане на картофи- Батати

Мнение от ugod »

Може да не са буйни, но ще се разбере през октомври.Поне така си мисля,таз година ми е първа и сега наблюдавам, как ще се развият/
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”