Капково напояване за плодове и зеленчуци - съвети, мнения и въпроси.

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
Misi
Кана кафе
Мнения: 634
Регистриран на: Яну 6, '22, 15:13
Местоположение: вила до Дупница
Дал благодарност: 411 пъти
Получил благодарност: 217 пъти

Re: Капково напояване за плодове и зеленчуци - съвети, мнения и въпроси.

Мнение от Misi »

b_ignatov написа: Фев 8, '22, 17:00
Изображение
Ето я плевнята и малкото хамбарче

Относно сеното.......заложил съм два импровизирани компостера от палета още миналата пролет и чакам да станат.
[/quote]

Малкото хамбарче е идеално за барбекю или беседка. Махни дъските до средата и готово.
Така и така ще идва конструктор- питай плевнята как да стане на виличка. В нета има много реставрирани и пригодени хамбари.
Забрави да строиш вила, защото си трябват много пари и нерви. Както казва ММ по-добре тежък ремонт отколкото нов строеж.

Не ти трябват компостери за сеното- просто го сложи на няколко купа в градината, където няма да ти пречат, като го мешаш с зелена част едно към едно и ръсене с почва и вода. На слой примерно 50 сантиметра една лопата почва и вода да стане почвата на кал. В почвата се съдържат всички необходими микроорганизми за компостиране т.е. не ти трябва активатор за компостер.
Няма ненаказано добро! Добрините се връщат при хората, които ги раздават.
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1698
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 51 пъти
Получил благодарност: 306 пъти

Re: Капково напояване за плодове и зеленчуци - съвети, мнения и въпроси.

Мнение от penkeler »

Misi написа: Фев 8, '22, 21:11 Малкото хамбарче е идеално за барбекю или беседка. Махни дъските до средата и готово.
Така и така ще идва конструктор- питай плевнята как да стане на виличка. В нета има много реставрирани и пригодени хамбари.
Забрави да строиш вила, защото си трябват много пари и нерви. Както казва ММ по-добре тежък ремонт отколкото нов строеж...
Аз също съм на мнение, че плевнята може да се превърне в идеална виличка макар и с доста сериозен ремонт. Стените ми изглеждат на измазан плет и вероятно ще трябва изцяло да бъдат разрушени и иззидани наново. Възможно е и в основите да се наложи интервенция, но дори да има малки изменения, по изгодно е да мине като текущ ремонт, а разпределението вътре вече е по усмотрение.
За запазването на хамбарчето под някаква форма също. Дори и да се премахнат повече стени и да остане само защитена от лятното слънце площадка, където да си пиеш кафето пак е нещо стойностно. То си е уникално и веднъж премахнато, ако в един момент съжаляваш, повече никога няма да може да бъде възстановено.
Аватар
Misi
Кана кафе
Мнения: 634
Регистриран на: Яну 6, '22, 15:13
Местоположение: вила до Дупница
Дал благодарност: 411 пъти
Получил благодарност: 217 пъти

Re: Капково напояване за плодове и зеленчуци - съвети, мнения и въпроси.

Мнение от Misi »

Ето схема с бидон

Изображение
Няма ненаказано добро! Добрините се връщат при хората, които ги раздават.
Аватар
b_ignatov
Виенско кафе
Мнения: 342
Регистриран на: Дек 5, '21, 23:30
Дал благодарност: 16 пъти
Получил благодарност: 39 пъти

Re: Капково напояване за плодове и зеленчуци - съвети, мнения и въпроси.

Мнение от b_ignatov »

Здравейте!
Най-накрая се добрах до компютър и имам време да споделя как изградих моето капоково напояване :ieeemyzh:
В крайна сметка бидонът не го качих там където бях писал, но отново е в плевнята на височина 2.5м. Поставил съм го на пода на втория етаж, като под него има 60см. каменен зид(стена).

Изображение

Изображение

Имах малко затруднения с излизането от бидона.........или по-точно с намирането на преход.В крайна сметка ми трябваше тази муфа-нипел и този адаптор.

Изображение

След това с няколо такива колена и LDPE тръба Ф32 излезнах от плевнята и стигнах до градината и след това до парника.Малко преди разгъвката за първите лехи, поставих филтър, спирателен кран и допълнително разклонение за пълнене на бидона.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение



От основната тръба съм сложил водовземки с кранчета от този тип, а маркучите са лентови едносезонни от този тип. За сега съм доволен как работи и тече, но тепърва ще се доизгражда и разучава.
Благодаря отново на всички, които ми дадоха съвети и ме насочиха правилно.
Лек ден Ви желая.
Аватар
b_ignatov
Виенско кафе
Мнения: 342
Регистриран на: Дек 5, '21, 23:30
Дал благодарност: 16 пъти
Получил благодарност: 39 пъти

Re: Капково напояване за плодове и зеленчуци - съвети, мнения и въпроси.

Мнение от b_ignatov »

Здравейте отново!
Вече изградих цялата система за капковото.
Нещата изглеждат така :

Изображение
Сложих и спирателени кранове от този тип на всеки един кръг(пипер, домат, краставица и парник). Така ще бъде по-бързо и ефективно за пускане и спиране. Ще мога да поливам всяка култура по отделно, без да се налага да въртя малките кранчета на водовземките.
Аватар
ugod
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1431
Регистриран на: Авг 22, '17, 22:27
Местоположение: Birmingham uk
Дал благодарност: 157 пъти
Получил благодарност: 201 пъти

Re: Капково напояване за плодове и зеленчуци - съвети, мнения и въпроси.

Мнение от ugod »

Здравейте.
Ще отсъстваме от Англия 14 дена.Жена ми ме пита, как ще оставим нейната коледна звезда без да бъде поливана.Помислих и реших да направя едно импровизирано капково, с което се надявам няма да остави цветето без влага.Решението е просто.Поставих в 2.250 бутилка вода , както и една връзка от обувка.При желание за повече влага съответно се поставят повече фитили.Важното е връзки да имаш в този свят.:)

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
IvanSmilenov
Дълго кафе
Мнения: 146
Регистриран на: Яну 15, '21, 20:04
Местоположение: гр. Шумен, с. Салманово
Дал благодарност: 75 пъти
Получил благодарност: 114 пъти

Re: Капково напояване за плодове и зеленчуци - съвети, мнения и въпроси.

Мнение от IvanSmilenov »

ugod написа: Дек 15, '23, 12:44 Здравейте.
Ще отсъстваме от Англия 14 дена.Жена ми ме пита, как ще оставим нейната коледна звезда без да бъде поливана.Помислих и реших да направя едно импровизирано капково, с което се надявам няма да остави цветето без влага.Решението е просто.Поставих в 2.250 бутилка вода , както и една връзка от обувка.При желание за повече влага съответно се поставят повече фитили.Важното е връзки да имаш в този свят.:)

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Здрасти
Направи няколко дневен тест да видиш колко и как ще напоява, защото при такъв експеримент в офиса по време на някакви празници преди година 2, прецаках едно бюро от ПДЧ /наду се и го сменихме/ а заради локвата на пода чистачката се сърди почти месец.
"Нищо друго не впечатлява чужденците така, както склонността ни да търсим винаги най-лошото, най-грозното в характера на хората"
Иван Хаджийски
Аватар
ugod
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1431
Регистриран на: Авг 22, '17, 22:27
Местоположение: Birmingham uk
Дал благодарност: 157 пъти
Получил благодарност: 201 пъти

Re: Капково напояване за плодове и зеленчуци - съвети, мнения и въпроси.

Мнение от ugod »

Ами напълних бутилката до горе.Да и аз си го помислих за такава ситуация. .Ще сложа саксията в обем , който може да побере водата от бутилката.Когато имам възможност и време, смятам да разбера това шише с вода, за колко време се използва.:)
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6021
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2083 пъти
Получил благодарност: 1198 пъти

Re: Капково напояване за плодове и зеленчуци - съвети, мнения и въпроси.

Мнение от alys »

Продават ето такива джаджи, доволно евтини. http://iskambg.com/stoki-za-doma-bita/3 ... D1%8F.html
Забива се в саксията и се нагласява кранчето да капе много бавно. Бутилката трябва да е 500мл с отрязано дъно. За 14 дни не вярвам да има проблем, ако нещо не се полива, особено в зимния сезон.
Аватар
belika
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1027
Регистриран на: Апр 22, '12, 15:29
Местоположение: София
Дал благодарност: 295 пъти
Получил благодарност: 210 пъти

Re: Капково напояване за плодове и зеленчуци - съвети, мнения и въпроси.

Мнение от belika »

b_ignatov написа: Юни 3, '22, 07:23 Здравейте отново!
Вече изградих цялата система за капковото.
Нещата изглеждат така :

Изображение
Сложих и спирателени кранове от този тип на всеки един кръг(пипер, домат, краставица и парник). Така ще бъде по-бързо и ефективно за пускане и спиране. Ще мога да поливам всяка култура по отделно, без да се налага да въртя малките кранчета на водовземките.
Страхотно е, поздравления! Мечтая за такова нещо и аз.

При тези дъждове и с влагата в мазето по съвет на другарче отрязах тръбите на улиците, не сама естествено, и сложих под всеки улук по 1 варел от 210л. Вчера се случи тази дейност. Да събирам вода хем против влагата в мазето, хем за поливане.

Дойде обаче моят съсед физик и каза, "Хм... Много са ти малки варелите... Трябват ти десетина такива за всяка тръба, аз мога да ти ги скача..."

Те преди месец си смениха покрива, и ми предложи свалените си тръби и кривки, като закъсам с варелите, да си наслагвам тръби... Аз глупачката отказах, защото мислех, че имам някакви, а и не загрях,че още днес ще ми потрябват. Той си отиде в София снощи.

Момчето планира истинска поливна система с резервоар от дъждовна вода, като сложи няколко бидона като твоите по 1000л в бетонен ров в двора им, вероятно строен за несъстояла се помийна яма. Вчера не бях схванала колко точно кубици дъжд падат на ден. Гледах бидоните по 1000л, гледах и някакви цистерни и накрая звъннах във фирма за цистерни за вода. Питам ги: колко кубика цистерна ми трябва за къща с покрив 70квм да събирам дъждовна вода и да не се препълва през 2 дни? Той: звъннете си в общината да ви дадат статистика за дъждове по месеци.
Звъннах, изсмяха ми се.
Питам ги: хора от наща селска община взимали си цистерни за дъждовна вода по колко кубика ги взимат? Общинарка еколожка: нямам никаква представа. За помийни ями знам обаче.
Е, цял ден точих с кофа преливащите варели, по 10тина пъти всеки, което прави над 6000 л общо, и то преди дъжда да спре и обърне в сняг, и накрая ги махнах и наслагах улуци да отвеждат водата поне по-ниско и далече от къщата.

Сега си имам 3 пълни варели и още много източена вода.

Четох в друг форум, че вместо да се копае ров с бетон за гигантска цистерна някои са си направили басейни на гаража 🤔 Някой си направил басейн 100кубиха 😳
Ако се сложат железобетонни колони в четирите страни и по средата, с хубава хидроизолация това ми се струва по-осъществимо, е не 100, но 50..?

С преливник на улицата, която е по-ниска и с полиетилен или друг вид покрив...?

И на басейна да се върже поливна система после?

Грандиозно и идиотско, но по-добре от цистерна 10кубика за 10 000 ми се струва.

Поне открихме официално причината за влагата в мазето. Не са подземни води, а хилядите кубици дъжд, което все пак е по-лесно за отстраняване.

А до есента може и някаква схема за резервоар за поливна система да измислим и започнем.
Three things cannot be long hidden: the sun, the moon, and the truth.
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”