Капково напояване за плодове и зеленчуци - съвети, мнения и въпроси.

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
Misi
Кана кафе
Мнения: 634
Регистриран на: Яну 6, '22, 15:13
Местоположение: вила до Дупница
Дал благодарност: 414 пъти
Получил благодарност: 217 пъти

Re: Капково напояване за плодове и зеленчуци - съвети, мнения и въпроси.

Мнение от Misi »

Поли вие сте си сложили бидона по правилата, както се казва.
Лелеее колко домати гледаш- сигурно са стотици.
Няма ненаказано добро! Добрините се връщат при хората, които ги раздават.
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5274
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 99 пъти
Получил благодарност: 105 пъти

Re: Капково напояване за плодове и зеленчуци - съвети, мнения и въпроси.

Мнение от Daniela Pargu »

Полии, уауу !Прекрасен ред си си създала ! :omgoo:
Поздравления!
И аз следя темата, че все нещо правя :nod:
Тази пролет и аз продължавам/а дано !/по поливната ....
Същия бидон сме качили на винкелна конструкция, а предните звена
са от тръби за скеле- ми издържат си спокойно!
Но не съм засенчила !Наумила си бях да правя обшивка от челни
дъски- явно е имало причина да го мисля !
Не съм забелязала дали зеленясва водата :hmmm:
Ако да - как ще се чисти ?С препарат ли или механично ?
Аватар
polyabs
Кафе машина
Мнения: 3452
Регистриран на: Юли 13, '13, 18:15
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 232 пъти
Получил благодарност: 115 пъти

Re: Капково напояване за плодове и зеленчуци - съвети, мнения и въпроси.

Мнение от polyabs »

Кладенеца с помпата са в срещуположния далечен край на градината. Водата никога не свършва. Съответно от там към къщата е прекаран ток. Пред контакта е монтиран часовник и е нагласен така че съда да е винаги две трети пълен но да не прелива, а също и да се включва за 2,3 часа сутринта и вечерта. Капково е монтирано и на другите две тераси, където е цветната градина и алпинеума.
Аватар
Misi
Кана кафе
Мнения: 634
Регистриран на: Яну 6, '22, 15:13
Местоположение: вила до Дупница
Дал благодарност: 414 пъти
Получил благодарност: 217 пъти

Re: Капково напояване за плодове и зеленчуци - съвети, мнения и въпроси.

Мнение от Misi »

Daniela Pargu написа: Фев 8, '22, 07:44 Същия бидон сме качили на винкелна конструкция, а предните звена
са от тръби за скеле- ми издържат си спокойно!
Но не съм засенчила !Наумила си бях да правя обшивка от челни
дъски- явно е имало причина да го мисля !
Не съм забелязала дали зеленясва водата :hmmm:
Ако да - как ще се чисти ?С препарат ли или механично ?
Дани боядисай бидона в цвят по желание. Избягва се черния цвят само.
Водата при престояване си хваща водорасли и мирише но проблема е, че запушват капките на маркучите. Чистенето от водорасли става като сложиш във водата калиев перманганат /пакетче от аптеката/. С него се внимава обаче и не се пипа с голи ръце, че гори кожата. Прави се концентриран разтвор /тъмен цвят/ в стъклено шишенце и вече от него се сипва във водата в бидона до бледорозов цвят на водата. Преседява няколко часа и го пускаш по капковото. Между другото така се прави дезинфекция на машинките за вода за пиене.
Няма ненаказано добро! Добрините се връщат при хората, които ги раздават.
Аватар
polyabs
Кафе машина
Мнения: 3452
Регистриран на: Юли 13, '13, 18:15
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 232 пъти
Получил благодарност: 115 пъти

Re: Капково напояване за плодове и зеленчуци - съвети, мнения и въпроси.

Мнение от polyabs »

Не ни е зеленясвал до сега бидона вече две години го ползвам но и вода не се задържа в него изобщо, изтича си като спре помпата и толкоз.за това и не е имало нужда от засенчване. А в бидона си слагам и триходерма и тор и каквото реша и то си върви по редовете.
Аватар
ичиконти
Виенско кафе
Мнения: 475
Регистриран на: Юли 28, '21, 17:15
Местоположение: Севлиево
Дал благодарност: 138 пъти
Получил благодарност: 107 пъти

Re: Капково напояване за плодове и зеленчуци - съвети, мнения и въпроси.

Мнение от ичиконти »

polyabs написа: Фев 8, '22, 09:29 А в бидона си слагам и триходерма и......... то си върви по редовете.
Това вече е идея!
Изображение
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5274
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 99 пъти
Получил благодарност: 105 пъти

Re: Капково напояване за плодове и зеленчуци - съвети, мнения и въпроси.

Мнение от Daniela Pargu »

О, благодаря за съветите, Миси! :tzvetentze:
Моята идея за дъските бе по-скоро да скрия цивилизацията,
че при мен се стремя всичко да си е селско натурално :daaa:
пп. За този хамбар направо завидях на Игнатов :omgoo:
пп. Поли , и аз ще се възползвам от твоята идея за торовете :daaa:
Аватар
Клеър
Баш кафе майстор
Мнения: 2890
Регистриран на: Май 30, '18, 22:26
Дал благодарност: 1361 пъти
Получил благодарност: 1355 пъти

Re: Капково напояване за плодове и зеленчуци - съвети, мнения и въпроси.

Мнение от Клеър »

И аз да споделя моите дерзания с бидони .
Най- напред имахме 220 литров покачен на метална маса пригодена за него с височина 0,9-1,0 метър . След дълги мечти да се сдобия с еднокобиков бидон , най- накрая миналата година се сдобих с такъв . ММ направи отново конструкция като за основи използва две много яки метални " магарета" , височина 1,3 на конструкцията + палета на бидона още 15 см някъде . Стана стабилно , много , укрепихме , всичко безопасно . Аз като погледнах пълния бидон и височината ми стана лошо , казах това чудо тук няма да стои , във никакъв случай , изпразваме го и го сваляме . ММ много се ядосах , че размъква с камионче жестоко тежките магаренца и разни други материали , направи го и се оказа , че аз не искам да стои там бидона . Каза ми да се оправям сама и че с моите капризи няма да се занимава повече . Тогава аз вольо- невольо наредих тротоарни плочки , шест купчинки по пет плочки , като помежду тях слагах по малко пръст за уплатнение , нивилирах добре и свирнах на комшията да вдигнем бидона на майсторското ми изкуство . Настанихме го , напълних го и проба , оооо чудо , тече си перфектно , повече друго няма да пипам , доволна съм много .
Аватар
polyabs
Кафе машина
Мнения: 3452
Регистриран на: Юли 13, '13, 18:15
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 232 пъти
Получил благодарност: 115 пъти

Re: Капково напояване за плодове и зеленчуци - съвети, мнения и въпроси.

Мнение от polyabs »

Misi написа: Фев 8, '22, 01:07 Поли вие сте си сложили бидона по правилата, както се казва.
Лелеее колко домати гледаш- сигурно са стотици.
Миси Тази година ММ каза че бидона ще е на друго място ... очаквам включване. За доматите миналата година бяха 400 корена обещавам да ги намаля на половина че да видим.
Аватар
b_ignatov
Виенско кафе
Мнения: 342
Регистриран на: Дек 5, '21, 23:30
Дал благодарност: 16 пъти
Получил благодарност: 39 пъти

Re: Капково напояване за плодове и зеленчуци - съвети, мнения и въпроси.

Мнение от b_ignatov »

penkeler написа: Фев 7, '22, 18:16
b_ignatov написа: Фев 7, '22, 17:03 Плевнята в един момент ще замине, защото мисля след време да си направя собствена виличка в двора. Така че за сега се ползва за навес и склад. Иначе съм мислил,като махна сеното там да стане нещо.....ама ще видим какво.
Не знам какви са плановете ти, нито какви възможности има плевнята да се впише в тях, но според мен ще направиш най голямата грешка ако я разрушиш без сериозна причина, просто ей така, защото в момента не я намираш за нещо стойностно.

Колкото до сеното, мисля, че това е най малкия ти проблем. Изкарваш го някъде навън в двора, на куп изложен на природните условия и само след година или две имаш един вагон от най качествения компост.
Никога не съм казвал, че не намирам нищо стойностно в тази плевня!Напротив......имам много детски спомени с това място. на което съм собственик от скоро(година и половина).Едно време, лятните ми ваканции преминаваха на село......на вилата ми.Въпросната вила гледа точно срещу това място, в което е и плевнята.

Изображение
От дясно вилата, от ляво новото мястото със старата къща и плевнята, която не се вижда на тази снимка

Изображение
Ето я плевнята и малкото хамбарче

Та.......едно време от терасата виждах как кипи истински живот в тази плевня и двор.Старите хора които живееха там, гледаха крави и кокошки, и имаха няй-плодородната градина в цялото село.Никога няма да забравя, как взимахме мляко и яйца от тези хора.Носеха ми малини и ягоди с уникален вкус.Сега когато влезна в тази плевня и ме обхваща......едно много странно чувство, което няма как да опиша.Винаги когато я погледна и си казвам, че един ден ще я съборя.....а тя горката има такава история и важност за времето си, че просто душа не ми дава.Въртят ми се хиляди идеи за това да я облагородя, но няма да се получи.Аз съм баща на 3 деца и когато взема половинката и детската градина с мен, няма къде да преспиваме свободно.Вилата е малка, а и там лятото е бабата с родителите ми, става сложно.Точно заради това инвестирах в това място заедно с брат ми.Той взе едната половина със старата къща, а аз другата с плевнята.....като след време ще искам да си построя нещичко за нас само.То пък за къмет, това място ме накара да стана градинар :)Надявам се че ме разбираш сега и не ме мислиш за някой софииски прахосник, който не цени старото.

Относно сеното.......заложил съм два импровизирани компостера от палета още миналата пролет и чакам да станат.
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”