Капково напояване за плодове и зеленчуци - съвети, мнения и въпроси.

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
Misi
Кана кафе
Мнения: 634
Регистриран на: Яну 6, '22, 15:13
Местоположение: вила до Дупница
Дал благодарност: 414 пъти
Получил благодарност: 217 пъти

Re: Капково напояване за плодове и зеленчуци - съвети, мнения и въпроси.

Мнение от Misi »

И тоя 1 тон като смаже някой минаващ от долу човек, какво ще правиш?
Нали питаш тук, за да не правиш глупости. Хората са минали по тоя път и ти дават смляна информация- ти само я приложи. А винаги според твоите условия нещо ще подобриш.
Няма ненаказано добро! Добрините се връщат при хората, които ги раздават.
Аватар
b_ignatov
Виенско кафе
Мнения: 342
Регистриран на: Дек 5, '21, 23:30
Дал благодарност: 16 пъти
Получил благодарност: 39 пъти

Re: Капково напояване за плодове и зеленчуци - съвети, мнения и въпроси.

Мнение от b_ignatov »

Краси Лазаров написа: Яну 30, '22, 14:26 Здравей,не е нужно да слагаш толкова високо бидона и 1,5 м. е напълно достатъчно. При мен се източват се 400 л. за 30 мин. при 36 м. маркучи с капкообразуватели през 20 см.,които са монтирани между капките на маркуча ,това само за доматите под навеса. Мерил съм дебита с чашка в началото и в края на реда разликата е минимална, а пък и растенията го показват.Предполагам че ще вземеш ПЕ тръба ф16 за капкообразувателите,те се монтират много лесно с шило. Ще ти трябват не компенсиращи,защото компенсиращите имат мембрана и за тях трябва по-високо налягане. Аз си взимах от тук https://valcom.bg/produkt/%d0%ba%d0%b0% ... tos/,малко са повишили цените,бяха по 15 ст .
При мен монтирах капкообразуватели,защото бидона го използваме двама(за-бързо източване) и имат възможност да се почистват. Това става много лесно и винтоверт и четка към него. Рядко се налага да развивам някой и да вадя вътрешната част.Моите са за 8 л. на час.
Поливането е много специфичен процес,не е добре да се полива всичко без кранове. Съветвам те да си вземеш,няма да ти оскъпи капковото,но ще имаш по-малко грижи. Докато поливах всичко наведнъж(въпреки,че имах кранове на всеки маркуч)започна да се явява върхово гниене,което при поливане на вади отсъстваше. Сега поливам според нуждите на сектори,даже доматите под навеса и в оранжерията ги поливам отделно. Работя в градината по няколко часа и за това време без проблеми си поливам на сектори,само отварям и затварям кранове.
Питай спокойно без да се притесняваш и ние така сме се учили. Успех!
Благода Краси.
Бидонът може да бъде и на по-ниско, ако наистина налягането стига.Явно ще трябва да мисля и аз за етапно поливане.При мен дължината на капковите маркучу ще е доста повече.Общата дължина на 6те лехи е около 30м., имам и малко парниче.В някой лехи ще има по 2 маркуча(тези за доматите и евентуално краставиците) и в тази за пипера 3 маркуча.Така пресметнато ще имам около 75м. маркучи.В този случй вече съм сигурен, че няма да ми стига водата.....нищо че незнам по колко литра трябва на растение :aspm:
Относно тръбите:
Мисля да използвам ПолиЕтиленови тръби, защото ми се виждат по-сериозни.Магистрална 1цол и капковата Фи16.Друг е въпросът дали ще взема такава с монтирани капкообразуватели или аз ще си ги монтирам.Тепърва ще сондирам мнения и накрая ще реша.Въпросът е да ми стига налягането, капките да са горе долу равномерни навсякъде и самите капкообразуватели да са качествени.Ако има нещо, което греша.....моля за критика :worship:

Misi написа: Яну 30, '22, 14:32 Игнатов дай да уточним първо:
постоянно ли си там или си уикенд градинар.
Здрасти Misi
За съжаление не съм там за постоянно.Градината ми е в едно местенце, точно срещу вилата ми, която е на 45 мин. от София и 1 час от Люлин :D За мой късмет обаче, бабата е на вилата през лятото и помога с каквото може.Тя обаче има и собствена градина и заради това не искам да я ангажирам много.......пък и е на 85г. :omgoo: Хубавото е че и брат ми и родителите ми са леко зарибени....та и те ходят често там.Общо взето винаги има някой от нас там през лятот.Аз работя на смени и мога да си позволя да ходя и два пъти седмично.
penkeler написа: Яну 30, '22, 14:44 Надявам се, че си обмислил всичко и си преценил обстановката, за която не знам подробности, но реших да кажа и моето мнение, макар най вероятно ще е излишно.
Бидон с 1 тон вода, качен на 5 м. върху стари греди, макар и дебели, ми се струва малко рисково. Този бидон ще трябва да се пълни по някакъв начин, може да се случи да прелее, в процес на експлоатация да се наложи някакъв вид обслужване, почистване, а не дай си боже и авария при която всичката вода ще се излее в плевнята. Ако в такива случаи не се създават рискове, няма проблеми, но все пак трябва да се има едно на ум, че в един момент нещата може в някаква степен да излязат от контрол и да не вървят гладко, както ни се иска.
Misi написа: Яну 30, '22, 15:56 И тоя 1 тон като смаже някой минаващ от долу човек, какво ще правиш?
Нали питаш тук, за да не правиш глупости. Хората са минали по тоя път и ти дават смляна информация- ти само я приложи. А винаги според твоите условия нещо ще подобриш.
Здрасти и на теб penkeler
Първо да кажа, че всички мнения са ми важни......ако не беше така, нямаше да Ви питам тук във форума.
Относно бидона.......да, звучи доста страшно, плевня, стари греди и 5 метра височина.Тук обаче няма място за компромис и това го знам много добре.Плевнята наистина е стара, но не се използва и е пълна с един голям куп сено, който се опитвам да компостирам леко по леко,Височината на купа е около 4 метра и като са покача на него достигам въпросните греди, които са част от конструкцията на покрива.Тези греди са с дебелина 30х30см и в тях не може и пирон да забиеш.Под гредите има дървени подпори, които лягат на земята.Общо взето......за счупване не може да се говори.Единственото, което трябва да направя е да го поставя стабилно за да не падне на старни.Надявам се че като е на тъмно, няма да позеленява и да ми се налага през лятото да го чистя.В случай че прелее, пак няма да е фатално.....сеното е достатъчно жадно.Ще кача снимки все пак, за да изкажете и Вашето мнение.
Аватар
Misi
Кана кафе
Мнения: 634
Регистриран на: Яну 6, '22, 15:13
Местоположение: вила до Дупница
Дал благодарност: 414 пъти
Получил благодарност: 217 пъти

Re: Капково напояване за плодове и зеленчуци - съвети, мнения и въпроси.

Мнение от Misi »

Игнатов много ти се моля избий си тази идея с 5 метра от главата. Предполагам знаеш, че се влиза в затвора и за непредумишлено убийство по непредпазливост.
Сам казваш, че влизате в плевнята.
Ааа и не ми говори за стари плевни с греди в които не можеш да забиеш пирон. Имам такава и гредите са се изметнали и някои са ядени от дървояди. Та не леж на тая кълка, че били здрави.
Бидона задължително го боядисай.
Няма ненаказано добро! Добрините се връщат при хората, които ги раздават.
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1698
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 51 пъти
Получил благодарност: 306 пъти

Re: Капково напояване за плодове и зеленчуци - съвети, мнения и въпроси.

Мнение от penkeler »

b_ignatov написа: Яну 31, '22, 11:33 ...Тези греди са с дебелина 30х30см и в тях не може и пирон да забиеш...
А можеш ли да гарантираш, че по цялата дължина всичко е така? Обикновено външно всичко изглежда добре, но къде какво е състоянието на самата греда няма как да се разбере или поне това не може да се установи на място. Говориш за подпори, но ако няколко пъти цистерната прелее, пода пропадне и тези подпори увиснат във въздуха, особено пък ако долния им край не е видим от сеното? Ако все пак се получи някакъв сакатлък, то най вероятно няма да е първия ден, когато все пак човек е нащрек. Може да е след година, след две, когато вече си свикнал с мисълта, че всичко е наред и дори не се сещаш за опасност. Аз лично не бих рискувал да поставя 1 тон там където някой някога, дори след време, може да застане под него.
Аватар
Misi
Кана кафе
Мнения: 634
Регистриран на: Яну 6, '22, 15:13
Местоположение: вила до Дупница
Дал благодарност: 414 пъти
Получил благодарност: 217 пъти

Re: Капково напояване за плодове и зеленчуци - съвети, мнения и въпроси.

Мнение от Misi »

Ориентирай се към механичен таймер за поливане. Може да се настройва от 15 минути до 2 часа да пуска водата. Прочети си. Спестява ти случайно разсейване и изтичане на целия бидон. Цени от 15 лв до към 30 лв.
https://stabilagro.com/bg/products/meha ... aquacraft/

А сега кажи от къде ще взимаш водата- кладенец/сонда или от чешмата? Така ще могат съфорумците да те посъветват как да се пълни бидона.
Капковите маркучи и тяхното разпределение е най-малкия ти проблем.
Абе Игнатов с ченгел трябва да ти се вади важната информация :aspm: :D :lol:
Няма ненаказано добро! Добрините се връщат при хората, които ги раздават.
Аватар
b_ignatov
Виенско кафе
Мнения: 342
Регистриран на: Дек 5, '21, 23:30
Дал благодарност: 16 пъти
Получил благодарност: 39 пъти

Re: Капково напояване за плодове и зеленчуци - съвети, мнения и въпроси.

Мнение от b_ignatov »

Misi написа: Яну 31, '22, 12:29 Игнатов много ти се моля избий си тази идея с 5 метра от главата. Предполагам знаеш, че се влиза в затвора и за непредумишлено убийство по непредпазливост.
Сам казваш, че влизате в плевнята.
Ааа и не ми говори за стари плевни с греди в които не можеш да забиеш пирон. Имам такава и гредите са се изметнали и някои са ядени от дървояди. Та не леж на тая кълка, че били здрави.
Бидона задължително го боядисай.
Еее не.......в затвора не мисля да влизам, кой ще ми гледа доматите :omgoo:
В плевнята НЕ се влиза и според мен гредите са ОК.Все пак ще снимам преди да правя нещо.....надявам се че ще се уверите в това, което казвам.За бидона още не съм решил какво ще правя.Имам познат с такъв бидон.Вързал го е към водопровода на неговата вила с хидрофор и стои на тъмно в гараж.Ще отида скоро да видя как стои и дали позеленява.
penkeler написа: Яну 31, '22, 13:13 А можеш ли да гарантираш, че по цялата дължина всичко е така? Обикновено външно всичко изглежда добре, но къде какво е състоянието на самата греда няма как да се разбере или поне това не може да се установи на място. Говориш за подпори, но ако няколко пъти цистерната прелее, пода пропадне и тези подпори увиснат във въздуха, особено пък ако долния им край не е видим от сеното? Ако все пак се получи някакъв сакатлък, то най вероятно няма да е първия ден, когато все пак човек е нащрек. Може да е след година, след две, когато вече си свикнал с мисълта, че всичко е наред и дори не се сещаш за опасност. Аз лично не бих рискувал да поставя 1 тон там където някой някога, дори след време, може да застане под него.
Офф....прави сте, че дърпам дявола за опашката и започвам да мисля и върху друг вариант.Въпреки това ще покажа снимки скоро.
Misi написа: Яну 31, '22, 13:15 Ориентирай се към механичен таймер за поливане. Може да се настройва от 15 минути до 2 часа да пуска водата. Прочети си. Спестява ти случайно разсейване и изтичане на целия бидон. Цени от 15 лв до към 30 лв.
https://stabilagro.com/bg/products/meha ... aquacraft/

А сега кажи от къде ще взимаш водата- кладенец/сонда или от чешмата? Така ще могат съфорумците да те посъветват как да се пълни бидона.
Капковите маркучи и тяхното разпределение е най-малкия ти проблем.
Абе Игнатов с ченгел трябва да ти се вади важната информация :aspm: :D :lol:
Леле Misi......ти направо ми скри шапката :worship:
Това с автоматизацията ще го направя накрая, като се уверя че бидонът има налягане за всички капкообразуватели и системата работи.Даже и камера ще сложа, да си гледам през телефона как полива :D
Водата за сега ще идва от водопровода, защото имам предплатени още 50 кубика от стария собственик на мястото.Догодина се слага сонда....няма как.Целта за сега ще е да се полива с топла вода от бидона и през капково.
Аватар
Misi
Кана кафе
Мнения: 634
Регистриран на: Яну 6, '22, 15:13
Местоположение: вила до Дупница
Дал благодарност: 414 пъти
Получил благодарност: 217 пъти

Re: Капково напояване за плодове и зеленчуци - съвети, мнения и въпроси.

Мнение от Misi »

Игнатов дай да те ошашкам на съвсем. Ще ти трябва интернет за камерата.
Имам 4 стационарни, 2 въртящи се и една така наречена бебефон /тя е вътрешна/. Всичките си ги гледам на телефона и компютъра. Ама плащам интернет и на вилата. ММ си ги сложи и поддържа.
Няма ненаказано добро! Добрините се връщат при хората, които ги раздават.
Аватар
b_ignatov
Виенско кафе
Мнения: 342
Регистриран на: Дек 5, '21, 23:30
Дал благодарност: 16 пъти
Получил благодарност: 39 пъти

Re: Капково напояване за плодове и зеленчуци - съвети, мнения и въпроси.

Мнение от b_ignatov »

Живи и здрави да сме......и аз така ще го направя след време. Чакам тези мъжаги, скоро да стигнат и до моето село и да има хубав нет. До тогава трябва да съм научил нещата с доматите, поливането и другите тънкости :) Много неща се събраха около градината и не знам къде ще му излезне края. То не са лампи, капкови, парници, вдигнати лехи, триходерми и др. Главата ми пламна.......ще си дам малко почивка, за да ми улегнат нещата в главата. После отивам да търся фитинги и маркучи за капковото :D
Аватар
b_ignatov
Виенско кафе
Мнения: 342
Регистриран на: Дек 5, '21, 23:30
Дал благодарност: 16 пъти
Получил благодарност: 39 пъти

Re: Капково напояване за плодове и зеленчуци - съвети, мнения и въпроси.

Мнение от b_ignatov »

Ето и обещаната снимка на гредата, която мисля да използвам за бидона. Ще сложа още две греди от двете страни, за да има по-голяма площ.
Изображение

Изображение
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4825
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 567 пъти

Re: Капково напояване за плодове и зеленчуци - съвети, мнения и въпроси.

Мнение от ivko69 »

Ако туриш една подпора на гредата ще ти е по-спокойно на душицата..
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”