Капково напояване за плодове и зеленчуци - съвети, мнения и въпроси.

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
b_ignatov
Виенско кафе
Мнения: 342
Регистриран на: Дек 5, '21, 23:30
Дал благодарност: 16 пъти
Получил благодарност: 39 пъти

Капково напояване за плодове и зеленчуци - съвети, мнения и въпроси.

Мнение от b_ignatov »

Здравейте колеги!
Предлагам тук да обсъждаме всичко за капково напояване и това кой как го използва. Нека всеки сподели своя опит и това каква система е изградил. Надявам се че темата ще бъде полезна, за тези които тепърва ще минават и изграждат поливна система.
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6022
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2083 пъти
Получил благодарност: 1203 пъти

Re: Капково напояване за плодове и зеленчуци - съвети, мнения и въпроси.

Мнение от alys »

Предполагам, че обикновено се търси с Гугъл. Обсъждането започва тук
Аватар
b_ignatov
Виенско кафе
Мнения: 342
Регистриран на: Дек 5, '21, 23:30
Дал благодарност: 16 пъти
Получил благодарност: 39 пъти

Re: Капково напояване за плодове и зеленчуци - съвети, мнения и въпроси.

Мнение от b_ignatov »

Да......и май там ще си продължи :idea1:
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 84 пъти

Re: Капково напояване за плодове и зеленчуци - съвети, мнения и въпроси.

Мнение от Краси Лазаров »

Капковото напояване и два вида: гравитачно,когато се напълни някакъв съд с вода и след това се източва в градината и директно с помпа.
1. Гравитачно- нужен ви бидон и помпа с която да напълните бидона,обикновено се използват бидони от 1000 л. може да се намери за цена до 100 лв. Прави се връзка на бидона с тръбата която отива в градината,обикновено това става на капачката,която затваря отвора на бидона след крана. Има бърза връзка преход,която е 1цол външна резба към 1 цол полиетиленова тръба. Прави се отвор в капачката на бидона и се монтира бързата връзка с уплътнение. След това се слага парче тръба около 30 см. в бързата връзка и от нея с коляно на 90 гр. се слиза на долу към почвата. Там слагате филтър,след него тръба и още едно коляно на 90 гр. и тръгвате хоризонтално по почвата към растенията. Това е магистрална тръба тя трябва да е перпендикулярна на редовете с растения. Отклоненията за всеки ред стават или с водовземка или с кранче,аз предпочитам вторият начин,защото така мога да определя кога какво да поливам. От кранче или водовземка се слагат капкови маркучи,меки или твърди,аз предпочитам твърдите,защото водата при мен е варовита и на меките маркучи за половин сезон се запушват капките. При твърдите капкообразувателите са по-големи и по-трудно се запушват и като се запушат между капките слагам външни капкообразуватели с постоянен дебит. В бидона не е добре да се оставя вода за повече от ден два,защото зеленясва от хлорела.
2.Директно с помпа-тук разликата е че трябва да изберете подходяща помпа,която директно да включите към магистралната тръба,ако решите водомер и манометър за налягане.
Към цялата система можете да добавите и инжектор за тор или да си направите от шише 10л. или да използвате стара пръскачка.
Ако имате въпроси питайте,но със сигурност ще имате,защото съм обобщил нещата, подробностите предстоят,затова нека се включат и други колеги.
Тук има тема за напояването-viewtopic.php?f=16&t=2973&hilit=%D0%BA% ... 0%BD%D0%B5
Аватар
b_ignatov
Виенско кафе
Мнения: 342
Регистриран на: Дек 5, '21, 23:30
Дал благодарност: 16 пъти
Получил благодарност: 39 пъти

Re: Капково напояване за плодове и зеленчуци - съвети, мнения и въпроси.

Мнение от b_ignatov »

@Краси Лазаров
Благодаря за подробната информация.Аз съм се спрял на първия вариант - гравитачно.Ще подсигуря бидон 1000лтр. ,който ще имам възможност да дача на 5м. височина от почвата.Ще бъде на сянка на две дебели греди в плевня.Така грубо, като пресмятам дължината на лехите, ще ползвам около 270-300 капкообразуватела през 30см.Въпросът ми е, дали тези о.5 атмосфери ще стигат за да поливам равномерно на всеки капкообразувател?Гледал съв Вашите видеа за напояване и там се вижда, че бидонът е на около 1-1.5м. височина и винаги съм се чудил дали налягането стига.Също така, исакм всичко да бъде на един кръг.....или по-точно, с едно отваряне на крана да поливам всички култури(пипер,домати и краставици).Знам, че за краставиците ще трябва доста повече вода и искам да знам как може да се направи това.Дали да сложа по 2-3 маркуча на ред или просто капкообразуватели с по-голям дебит?Показвам примерна снимка на градината и лехите,като посоките съм ги объркал тотално :aspm: Всички мнения ще са ми полезни.Благодаря предварително.

Изображение

Изображение
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17035
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Капково напояване за плодове и зеленчуци - съвети, мнения и въпроси.

Мнение от Миша »

При избор на маркуч задължително гледайте при какво минимално налягане работят капкообразувателите, много малко са маркучите, които поливат равномерно при половин атмосфера, това, което е зададено, обикновено е при максимално налягане - до 1,2 атмосфери.

Дали да сложа по 2-3 маркуча на ред или просто капкообразуватели с по-голям дебит
Няколко маркуча задължително с отделни кранчета на всеки ред, така ще можеш да регулираш поливките. Може да сложиш и два маркуча с едно кранче, където се изисква слято повърхностно поливане , например при моркови и магданоз.
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
b_ignatov
Виенско кафе
Мнения: 342
Регистриран на: Дек 5, '21, 23:30
Дал благодарност: 16 пъти
Получил благодарност: 39 пъти

Re: Капково напояване за плодове и зеленчуци - съвети, мнения и въпроси.

Мнение от b_ignatov »

Благодаря Миша.
Важното е че има такива маркучи и че нещата може да се получат.Ще предгледам какво се предлага и ще взема съответните за целта.Относно маркучите, които тръгват от магистралния по лехите.....задължително ще има кранче, но може ли някой да каже с колко вода и колко често се поливат краставици,домати и пипер.Имам чувството, че с 300 капкообразуватела....с дебит 4лтр/час , водата от бидона ще заминава много бързо и няма да стига за една поливка.
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 84 пъти

Re: Капково напояване за плодове и зеленчуци - съвети, мнения и въпроси.

Мнение от Краси Лазаров »

b_ignatov написа: Яну 30, '22, 10:49 @Краси Лазаров
Благодаря за подробната информация.Аз съм се спрял на първия вариант - гравитачно.Ще подсигуря бидон 1000лтр. ,който ще имам възможност да дача на 5м. височина от почвата.Ще бъде на сянка на две дебели греди в плевня.Така грубо, като пресмятам дължината на лехите, ще ползвам около 270-300 капкообразуватела през 30см.Въпросът ми е, дали тези о.5 атмосфери ще стигат за да поливам равномерно на всеки капкообразувател?Гледал съв Вашите видеа за напояване и там се вижда, че бидонът е на около 1-1.5м. височина и винаги съм се чудил дали налягането стига.Също така, исакм всичко да бъде на един кръг.....или по-точно, с едно отваряне на крана да поливам всички култури(пипер,домати и краставици).Знам, че за краставиците ще трябва доста повече вода и искам да знам как може да се направи това.Дали да сложа по 2-3 маркуча на ред или просто капкообразуватели с по-голям дебит?Показвам примерна снимка на градината и лехите,като посоките съм ги объркал тотално :aspm: Всички мнения ще са ми полезни.Благодаря предварително.

Изображение

Изображение
Здравей,не е нужно да слагаш толкова високо бидона и 1,5 м. е напълно достатъчно. При мен се източват се 400 л. за 30 мин. при 36 м. маркучи с капкообразуватели през 20 см.,които са монтирани между капките на маркуча ,това само за доматите под навеса. Мерил съм дебита с чашка в началото и в края на реда разликата е минимална, а пък и растенията го показват.Предполагам че ще вземеш ПЕ тръба ф16 за капкообразувателите,те се монтират много лесно с шило. Ще ти трябват не компенсиращи,защото компенсиращите имат мембрана и за тях трябва по-високо налягане. Аз си взимах от тук https://valcom.bg/produkt/%d0%ba%d0%b0% ... tos/,малко са повишили цените,бяха по 15 ст .
При мен монтирах капкообразуватели,защото бидона го използваме двама(за-бързо източване) и имат възможност да се почистват. Това става много лесно и винтоверт и четка към него. Рядко се налага да развивам някой и да вадя вътрешната част.Моите са за 8 л. на час.
Поливането е много специфичен процес,не е добре да се полива всичко без кранове. Съветвам те да си вземеш,няма да ти оскъпи капковото,но ще имаш по-малко грижи. Докато поливах всичко наведнъж(въпреки,че имах кранове на всеки маркуч)започна да се явява върхово гниене,което при поливане на вади отсъстваше. Сега поливам според нуждите на сектори,даже доматите под навеса и в оранжерията ги поливам отделно. Работя в градината по няколко часа и за това време без проблеми си поливам на сектори,само отварям и затварям кранове.
Питай спокойно без да се притесняваш и ние така сме се учили. Успех!
Аватар
Misi
Кана кафе
Мнения: 634
Регистриран на: Яну 6, '22, 15:13
Местоположение: вила до Дупница
Дал благодарност: 413 пъти
Получил благодарност: 217 пъти

Re: Капково напояване за плодове и зеленчуци - съвети, мнения и въпроси.

Мнение от Misi »

Игнатов дай да уточним първо:
постоянно ли си там или си уикенд градинар.
Няма ненаказано добро! Добрините се връщат при хората, които ги раздават.
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1698
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 51 пъти
Получил благодарност: 306 пъти

Re: Капково напояване за плодове и зеленчуци - съвети, мнения и въпроси.

Мнение от penkeler »

b_ignatov написа: Яну 30, '22, 10:49 @Краси Лазаров
...Ще подсигуря бидон 1000лтр. ,който ще имам възможност да дача на 5м. височина от почвата.Ще бъде на сянка на две дебели греди в плевня...
Надявам се, че си обмислил всичко и си преценил обстановката, за която не знам подробности, но реших да кажа и моето мнение, макар най вероятно ще е излишно.
Бидон с 1 тон вода, качен на 5 м. върху стари греди, макар и дебели, ми се струва малко рисково. Този бидон ще трябва да се пълни по някакъв начин, може да се случи да прелее, в процес на експлоатация да се наложи някакъв вид обслужване, почистване, а не дай си боже и авария при която всичката вода ще се излее в плевнята. Ако в такива случаи не се създават рискове, няма проблеми, но все пак трябва да се има едно на ум, че в един момент нещата може в някаква степен да излязат от контрол и да не вървят гладко, както ни се иска.
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”