Мак (Papaver) - обща тема

Аватар
jozefin
Кафе машина
Мнения: 4459
Регистриран на: Дек 5, '09, 10:28
Местоположение: Ловеч, 200 m надморска височина, умереноконтинентален климат
Дал благодарност: 103 пъти
Получил благодарност: 327 пъти

Мак (Papaver) - обща тема

Мнение от jozefin »

Преди години някой ми беше пращал семена. Цъфтежите бяха повече във вишнево. Сега преобладават лилавите и кичеста форма. Простоцветните ми харесват повече.
Самозасяват се. Пълни са с черна обикновена въшка :mrgreen: , но не им пречи на развитието. Ако имат пространство и не се засушават стават по-обемни.

Изображение

Изображение
Това вляво, долу не е мак, а Аvis Varner :D

Изображение

Като фон
Изображение

Изображение

Изображение

Преди си бях поръчвала семена на обикновен - реас (papaver rhoeas). Бял с бледолилави петна в основата. Много хубавичък, но не помня семена ли не завърза, не никнаха ли.
Имам и един orientale, но едва крета. Сигурно му идва повече водата като количество при поливането.
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10041
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 636 пъти
Получил благодарност: 1128 пъти

Re: Мак (Papaver) - обща тема

Мнение от greeneyed »

Жозефин, чудни са маковете!
При мен семената на едногодишните- мак, рудбекия, метличина, тревичка една заешка опашка ли беше, сукулент майски сняг ??? - с малки изключения загиват, най-вероятно изгниват от продължителната зимна влага. Никакво самозасяване няма! :ufff: , камо ли колония да направят, да уплътнят почвата. ;)
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10041
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 636 пъти
Получил благодарност: 1128 пъти

Re: Мак (Papaver) - обща тема

Мнение от greeneyed »

Алпийски сняг беше това , не майски сняг, Euphorbia marginata, много ми харесва ама да го дондуркам семена да събирам, да сея всяка година .... ;)
Като знам колко семенца се разпръскват от една макова кутийка, как пък не оцеляват поне 5-10, ами то тук там 1 мак се подаде.
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
jozefin
Кафе машина
Мнения: 4459
Регистриран на: Дек 5, '09, 10:28
Местоположение: Ловеч, 200 m надморска височина, умереноконтинентален климат
Дал благодарност: 103 пъти
Получил благодарност: 327 пъти

Re: Мак (Papaver) - обща тема

Мнение от jozefin »

И алпийският сняг се самозасява. Дори скубя като поникнат, за да не превземат.
Аватар
Polin
Кафе машина
Мнения: 4445
Регистриран на: Ное 15, '15, 20:55
Местоположение: гр.Летница,обл.Ловеч
Дал благодарност: 2171 пъти
Получил благодарност: 1006 пъти

Re: Мак (Papaver) - обща тема

Мнение от Polin »

Jozefin, и тук страхотни снимки на прекрасни кътчета :liubov:
Мака е много красив :woooow: Лятото се заимах с една семенна кутийка на може би подобен на твоя кичест,
но не знам кога да го засея. Би ли споделила :dovolen:

greeneyed написа: Яну 6, '22, 13:57 Алпийски сняг беше това , не майски сняг, Euphorbia marginata, много ми харесва ама да го дондуркам семена да събирам, да сея всяка година .... ;)
greeneyed, моя алпийски сняг се засява сам. Оставям един корен до късна есен и узрелите семена си знаят работата :lol: Пролетта си оставям 2-3 коренчета където ми хареса и те така :D
Nina76
Kафенце
Мнения: 6
Регистриран на: Яну 11, '22, 17:22

Re: Мак (Papaver) - обща тема

Мнение от Nina76 »

Да попитам за калифорнийски мак дали мога да го отгледам като разсад и да го садя на постоянното място май месец?
Четох, че мак не обича преместване.
Пише, че е многогодишен дали някой има опит с него?
Кога трябва да засея семената в неотопляема оранжерия, но има възможност в по студени нощи да е отопляема?
Изображение
iv.tarlen
Баш кафе майстор
Мнения: 2384
Регистриран на: Юни 7, '16, 16:45
Местоположение: Казанлък

Re: Мак (Papaver) - обща тема

Мнение от iv.tarlen »

Nina76 този мак или ешолция при мен се самозасява и семената са цяла зима в земята.Тези семена трябва да претърпят стратификация.Ако правиш разсад трябва да държиш семената в хладилника известно време.В интернет има много информация.Есента пробвай моя мързелив начин, изтръскай кутийките хвърли тънък слой пръст, отбележи с пръчка защото се забравя и догодина напролет ще имаш отново.
Nina76
Kафенце
Мнения: 6
Регистриран на: Яну 11, '22, 17:22

Re: Мак (Papaver) - обща тема

Мнение от Nina76 »

iv.tarlen написа: Яну 13, '22, 15:27 Nina76 този мак или ешолция при мен се самозасява и семената са цяла зима в земята.Тези семена трябва да претърпят стратификация.Ако правиш разсад трябва да държиш семената в хладилника известно време.В интернет има много информация.Есента пробвай моя мързелив начин, изтръскай кутийките хвърли тънък слой пръст, отбележи с пръчка защото се забравя и догодина напролет ще имаш отново.
Благодаря много! Ще ги държа в хладилника при делфиниума и, ще видим, какво ще направя..... :ufff:
Sheytan
Kафенце
Мнения: 15
Регистриран на: Авг 30, '21, 18:05

Re: Мак (Papaver) - обща тема

Мнение от Sheytan »

Някой има ли опит с исландския мак. Поникна доста и сега се чудя за място. Дали наистина е многогодишен за нашия климат?
gevkati
Баш кафе майстор
Мнения: 2537
Регистриран на: Фев 3, '13, 12:10
Местоположение: София
Дал благодарност: 1042 пъти
Получил благодарност: 1489 пъти

Re: Мак (Papaver) - обща тема

Мнение от gevkati »

Всичко живо се чуди как да цъфне в тези облаци :|
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Градински цветя и растения”