Почвата е жив оргнизъм

Модератор: Миша

Аватар
ugod
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1448
Регистриран на: Авг 22, '17, 22:27
Местоположение: Birmingham uk
Дал благодарност: 172 пъти
Получил благодарност: 226 пъти

Почвата е жив оргнизъм

Мнение от ugod »

Един документален анимиран филм наречен Почвата е жив организъм
Един документален красиво анимиран филм. Много обяснения. Информацията толкова добре обяснена не се среща много често. Наистина в почвата се случвват хиляди неща, по същия начин, както на земята има хора, животни, птици, риби и тн. и всички правим определени действия и имаме определено влияние. Така и гъбите, които се оказват най-важните и рядко срещани в почвите на големите производители, там където е орано и пръскано с хим. препарати. Надявам се, че много от хората ще разберат, накъде ще отидем, ако продължаваме така.И за да не се случи това е добре да бъдем информирани навреме.
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11865
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 160 пъти
Получил благодарност: 209 пъти
Обратна връзка:

Re: Почвата е жив оргнизъм

Мнение от johnstalker »

Това е основната причина заради която не стерилизираме субстратите в които сеем или отглеждаме нашите кактуси. ;) Интересно клипче.
Аватар
ugod
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1448
Регистриран на: Авг 22, '17, 22:27
Местоположение: Birmingham uk
Дал благодарност: 172 пъти
Получил благодарност: 226 пъти

Re: Почвата е жив оргнизъм

Мнение от ugod »

Днес е Световния ден на Почвата!По този повод ви препоръчвам да гледате
Как се прави No-Till земеделие? Лекция на Александър Китев - (ЧАСТ 1)

Тук ще намерим отговор, защо се налага да ползваме толкова много химия.Цялото ни нещастие идва от вредите които сме нанесли за да нарушим екологичното равновесие.И след това да не се чудим защо има токова много болести и неприятели по нашите растения.Крайно време е да се вземем в ръце и започнем да гледаме на почвата , като на жив организъм. Защо някой всячески е против No-Till земеделие?Причината е, че така световните производители на конвенционална селскостопанска техника, ще изгубят милиарди.
Snejanka
Дълго кафе
Мнения: 102
Регистриран на: Ное 17, '21, 12:00
Дал благодарност: 104 пъти
Получил благодарност: 49 пъти

Re: Почвата е жив оргнизъм

Мнение от Snejanka »

Страхотно и много поучително .Благодаря.
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2602
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 776 пъти
Получил благодарност: 762 пъти

Re: Почвата е жив оргнизъм

Мнение от Lalel4e »

Много ми хареса първия клип, втория ще гледам по-късно, адмирации за темата! :daaa: :daaa: :daaa:
Тъжни констатации, но... това е реалността. Очакваме още поучителни публикации! :zazaazaz:
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1719
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 52 пъти
Получил благодарност: 323 пъти

Re: Почвата е жив оргнизъм

Мнение от penkeler »

ugod написа: Дек 5, '21, 20:27 ...Цялото ни нещастие идва от вредите които сме нанесли за да нарушим екологичното равновесие.И след това да не се чудим защо има токова много болести и неприятели по нашите растения...
Всъщност, аз отдавна си мисля, че това не се отнася само за почвата, но това е друга и много дълга тема. Навсякъде, където "сме се правили на Господ" сме създали много повече проблеми отколкото сме решили.
Аватар
ugod
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1448
Регистриран на: Авг 22, '17, 22:27
Местоположение: Birmingham uk
Дал благодарност: 172 пъти
Получил благодарност: 226 пъти

Re: Почвата е жив оргнизъм

Мнение от ugod »

penkeler написа: Дек 6, '21, 19:18
ugod написа: Дек 5, '21, 20:27 ...Цялото ни нещастие идва от вредите които сме нанесли за да нарушим екологичното равновесие.И след това да не се чудим защо има токова много болести и неприятели по нашите растения...
Всъщност, аз отдавна си мисля, че това не се отнася само за почвата, но това е друга и много дълга тема. Навсякъде, където "сме се правили на Господ" сме създали много повече проблеми отколкото сме решили.
Не случайно преди много години сме слушали коментари, едно време баба ми и дядо ми не са се сблъсквали с такива проблеми.Напълно нормално преди много години преди навлизане на тази химизация и многократни обработки, е имало природно равновесие. И тия проблеми, които срещаме сега не са били толкова актуални.Ако ние хората не спрем това дивашко унищожаване на почвата нищо хубаво няма да ни очаква в обозримото бъдеще.Мисля се,че за момента най- голям отпор е от страна на големите производители на конвенционална селскостопанска техника . Защото става за милиарди долара.Както и снижаването след години използването на химически препарати и торове.
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1719
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 52 пъти
Получил благодарност: 323 пъти

Re: Почвата е жив оргнизъм

Мнение от penkeler »

Нали точно затова се опитваме да се ориентираме към извлечените и размножени био препарати (гъби, бактерии и др.), които природата сама е създала и преди химията доста успешно регулираха баланса, а не такива които са произведени в лаборатории? Имам усещане, че в Азия и Далечния изток отдавна се ползват масово от всякакъв калибър производители и пазара им е залят с всякакви разновидности, а за съжаление у нас все още се снабдяваме само с определени усилия и при това асортимента е възможно максимално ограничен. Колкото и да не вярвам в конспирации не мога да намеря друго обяснение, освен огромното лоби на химическата индустрия, където също става въпрос за милиарди.
Пръскачка помня да съм виждал само при единия ми дядо. На всичко отгоре тя беше съсобственост с един съсед и я бяха купили защото двамата бяха си засадили по няколко от "новите американски лози", които се разболяваха без задължителното пръскане. Единствения препарат, който ползваха, беше син камък и гасена вар, но не в зеленчуковите или други градини, а само на лозето. Всичко останало си растеше без химически защити. По късно ТКЗС-тата постепенно увеличиха ползването на препарати, а които имаха лесен достъп до тях и възможност да си "отмъкнат" малки количества започнаха да пръскат и собствените си градини. След известно време вече се налагаше всички да пръскат всичко, за да си запазят реколтата.
Аватар
ugod
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1448
Регистриран на: Авг 22, '17, 22:27
Местоположение: Birmingham uk
Дал благодарност: 172 пъти
Получил благодарност: 226 пъти

Re: Почвата е жив оргнизъм

Мнение от ugod »

penkeler написа: Дек 6, '21, 21:15 Нали точно затова се опитваме да се ориентираме към извлечените и размножени био препарати (гъби, бактерии и др.), които природата сама е създала и преди химията доста успешно регулираха баланса, а не такива които са произведени в лаборатории? Имам усещане, че в Азия и Далечния изток отдавна се ползват масово от всякакъв калибър производители и пазара им е залят с всякакви разновидности, а за съжаление у нас все още се снабдяваме само с определени усилия и при това асортимента е възможно максимално ограничен. Колкото и да не вярвам в конспирации не мога да намеря друго обяснение, освен огромното лоби на химическата индустрия, където също става въпрос за милиарди.
Пръскачка помня да съм виждал само при единия ми дядо. На всичко отгоре тя беше съсобственост с един съсед и я бяха купили защото двамата бяха си засадили по няколко от "новите американски лози", които се разболяваха без задължителното пръскане. Единствения препарат, който ползваха, беше син камък и гасена вар, но не в зеленчуковите или други градини, а само на лозето. Всичко останало си растеше без химически защити. По късно ТКЗС-тата постепенно увеличиха ползването на препарати, а които имаха лесен достъп до тях и възможност да си "отмъкнат" малки количества започнаха да пръскат и собствените си градини. След известно време вече се налагаше всички да пръскат всичко, за да си запазят реколтата.
Така е.
Аватар
Taalgard
Кафевар/ка/
Мнения: 787
Регистриран на: Май 17, '20, 22:08
Местоположение: село Елин Пелин
Получил благодарност: 30 пъти

Re: Почвата е жив оргнизъм

Мнение от Taalgard »

Не знам дали сте гледали Матрицата.
Бих казал невъзможен фантастичен филм ама както и да е.
Там има едни "агенти" които хващат един от главните герои /човек/ и го оприличават с вирус.
Човека съсипва всичко на тази планета.
Бизнеса не го интересува.
Важното е да се изкарват пари.
Дали ще имат нормални внуци които ще ядат нормална храна или не , това не ги интересува....
За трудния никнейм можете да ми казвате Жоро.
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”