Дългочакана мечта

То че се знаем, знаем се, ама все пак :)...
Публикувай отговор
Аватар
Лавандулов залез
Кафе с мляко
Мнения: 229
Регистриран на: Окт 1, '21, 17:28
Местоположение: Ветровитата долина на тракийските владетели
Дал благодарност: 42 пъти
Получил благодарност: 330 пъти

Re: Дългочакана мечта

Мнение от Лавандулов залез »

Тия дни - май дори беше на 1 януари - да започна годината подобаващо - си порязах кърито. Но само половината, защото от предния сняг (с вятър) беше много овъртяно зад него от пряспата и дори се тревожех да не се сцепи стеблото от тежкия сняг. Орязах половината откъм оградата, където вятъра върти снега, а отпред си седи :lol: . Още миналата пролет когато го рязах видях колко се е удебелило стеблото, а тогава започваше втората си година при мен. А сега даже още повече.

Изображение

Вижте само как си личи, кога на някое растение му допада мястото - наистина само си показва. Розмарина ми беше първото купено растения въобще, още дори преди да започна градината. Бях го посяла под асмата на едно място, но после се оказа, че му е сянка там лятото. И когато посяхме моравата пролетта го преместих. После следващата пролет или същата есен пак го местих (по-напред), защото прецених че е много близо до оградата. Две години го подрязвах леко пролетта, но миналата не, защото този дзвер се разклонява много след рязането. И за три години стана метър на метър, голям пищен храст, цъфти две години поред. Откакто го посях там за две години от джудженце избуя до великан. И съм сигурна че още ще расте.
Тревите и те - с малки изключения само за един сезон стават тлъсти и пищни (и при това без да ги поливам често). Един паникум саден по - миналата есен, още това лято (е вече е миналото :lol: ) цъфна и направи хубава туфа

Изображение

Изображение

Има невероятни цветове - или семена, де да знам. На грозд, толкова нежни, полюшват се при всеки полъх на вятъра

Изображение

По - миналата есен си купих и няколко агастачета от вече несъществуващия за съжаление Морганс плантс - е, те също за един сезон станаха над метър. Разхвърляла съм ги на три места из двора, и едното което е до оградата стана най-голямо. И трите са поливани (или по-скоро не са :lol: ) кажи речи еднакво.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Прекрасни растения, направо благодат за условия като моите.
Тази година имам и няколко семенака вербена - преместих две на новата зеленчукова градина, но ще видим кои ще оцелеят до пролетта за да им търся места.
Аватар
Лавандулов залез
Кафе с мляко
Мнения: 229
Регистриран на: Окт 1, '21, 17:28
Местоположение: Ветровитата долина на тракийските владетели
Дал благодарност: 42 пъти
Получил благодарност: 330 пъти

Re: Дългочакана мечта

Мнение от Лавандулов залез »

Koгато прехвърлих снимките и ги разглеждах на едната, където съм снимала новата зеленчукова градина забелязах, че лешника не се вижда. Че се екипирах, обух и пак излязох да видя защо не се вижда, какво се е случило. Е, само пряспата го затрупала повече от половината, и като му се вижда само едно тънко клонче на снимката го няма никакъв. И той е целия в пъпки, дано се съвземе тази година, че миналото лято едва не го уморих от суша без да искам.

Изображение

Зимния жасмин го купих миналата пролет от хоуммакс - дребосък, беше в една картонена кутия. Посадих го до грозната тухлена стена уж да влачи по нея. Порасна си доста на височина - един стрък е над метър и си има и пъпки

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Малката ми магнолийка и тя си има пъпки. И тя преживя над половин година в саксията. Сега за съжаление е на най-големия ветрилник, но дано няма проблеми.
Аватар
Лавандулов залез
Кафе с мляко
Мнения: 229
Регистриран на: Окт 1, '21, 17:28
Местоположение: Ветровитата долина на тракийските владетели
Дал благодарност: 42 пъти
Получил благодарност: 330 пъти

Re: Дългочакана мечта

Мнение от Лавандулов залез »

Днес сутринта рано рано излязох на лов с телефона уж да снимам само кокичетата и една иглика, обиколих цялата градина по обичайния маршрут и накрая стигнах до розите. И като се загледах колко са напъпили - малее! Аз не ги режа есента, а напролет. Качих се да пусна пералнята и като хванах ножицата се развихрих. Не разбирам кой знае колко от подрязване на рози, но чета различните видове - катерливи, флорибунда - как се подрязват и смело кръцкам. На едната - Леонардо да Винчи - единия клон е отвратително разклонен (като знак плюс някак си) - така я получих, и го поокълцах, но се чудя дали да резна още един два стръка от него. На Гертруд махнах два долни клона, че се допираха и почти не пипах височината - само на няколко филизчета. Миналогодишната ми придобивка Strawberry hill даже пуснала листа

Изображение

Тук е снимана преди да изчистя старите листа. На нея отрязах само две клонки - скъсих ги по върха, че много се бяха разклонили.
Освен поникналите нарциси има и минзухари, зюмбюли че и лалета тук там. Даже няколко луци. На новата градина по брега бях насяла няколко фритиларии - и те изникнали едва се виждат.
Розмарина е отрупан с пъпки, дори имаше едно цъфнало цветче - тази година ще е голяма красота

Изображение

Изображение

Мислех да не чистя още в градината, но започнах. Поне растенията, които са покарали нови листенца - седумите, агастачетата, едната непета. Пръснах малко тор (кравешка) на две лехи, утре още. Посадих и няколко - три - растения - едно борче :lol: на щамба, едно друго храстче, което презимува в саксията си и един здравец задушен под розмарина. Ще има още малко размествания на един участък, но по натам.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Кукуряците ми са на пъпки всички, влачещата хортензия и тя има.
Да ви се похваля - от много време се каня да си купя колело, че нямах. Е от онзи ден вече имам и днес с малкия излязохме да покараме по велоалеята. Не бях карала сигурно от :oops: има няма 30 години :lol: и то обикновено балканче с контра. Ееее докато свикна с тия модерни колелета със скорости, щях да се пребия на едно място - един тунел със завой (още докато го наближавахме малкия каза - идва гадния участък :lol: ). Та така - снощи му казвам - Коки, трябва да ми даваш уроци как да се оправям с колелото. Той пък днес само се обръща да ме проверява, пита ме как съм, че се справям супер :lol: . Утре ако времето с хубаво пак ще покараме.
Утре мисля и да почвам с разсадите - малко марулки, но още се чудя - в саксия или направо в градината и да ги покрия.

Изображение
Аватар
Лавандулов залез
Кафе с мляко
Мнения: 229
Регистриран на: Окт 1, '21, 17:28
Местоположение: Ветровитата долина на тракийските владетели
Дал благодарност: 42 пъти
Получил благодарност: 330 пъти

Re: Дългочакана мечта

Мнение от Лавандулов залез »

Не знам как е при вас, но тук всичко се събужда, само някои растения все още не са избили. Лалета, лукове, тази пролет имам и две ли бяха три ли фритиларии - две са поникнали. Одеве чак късния следобед не издържах и поизлязох за малко - ами отвратително време беше до два три часа - първо още сутринта имаше много гъста мъгла, което е по-скоро необичайно за тук, после ту се вдигаше, ту пак падаше, после облаци, студено и естествено излезе и вятър. Та като излязох поизчистих малко, изрязах останалите треви, дори едната хаконехлоа - изрязах я миналата седмица - е покарала.
Сега да ви разкажа каква друга я свърших. Нали бях споделила, че се чудя и по-скоро нямам намерение да купувам пак рози за саксии (че няма място в градината) - е, купих си естествено. Магазина беше пуснал промоция и аз си поръчах две (Lady of Shalot - отдавна, още от самото начало я искам, но всеки път изчерпана, и Olivia rose) заедно с една малка хортензия (и тя за саксия) - и след два дни идва пратката - само хортензията. Случило се е нещо и розите изчезнали от поръчката. Тъй, отварям аз пак сайта :lol: и виж ти - Boscobel налична (а при първата ми поръчка я нямаше - и по нея ахкам отдавна), та Лавандулката нацвъка и трите в кошницата :lol: . Явно този път ми е било писано да се сдобия най-накрая с Boscobel. Миналия уикенд ги настаних в саксии и вече толкова хубаво са се разлистили. Данооооо вече успея да ги отгледам. Имам една друга в саксия - е тя си е добре, явно онези двете нещо искаха повече проветрение ли, не знам.
Освен това онзи ден (вече си ги получих) си поръчах и - две боровинки, две малини и две къпини - и те за саксийно гледане поради липса на място. ММ като му казах само заклати главата :lol: и въздъхна безпомощно. Дала съм му задача да измайстори подпорки отстрани.
Направила съм и разсад от марулки, но още са много нежнички за разсаждане, а отвън посях репички, които видях че са изникнали вече. Заредила съм се стабилно със всякакви семена и скоро започвам и другата градина - зеленчуковата.
Ето и малко снимки

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Ето и другия шал - днес най-накрая го довърших. В момента плета друг

Изображение
Аватар
Лавандулов залез
Кафе с мляко
Мнения: 229
Регистриран на: Окт 1, '21, 17:28
Местоположение: Ветровитата долина на тракийските владетели
Дал благодарност: 42 пъти
Получил благодарност: 330 пъти

Re: Дългочакана мечта

Мнение от Лавандулов залез »

Почти всичките ми божури и те са си показали очичките, а одеве като видях Лимон шифон - :chchaa: Ето го. а след това Бартзела

Изображение

Изображение

Утре трябва да косим, остана ми и да подрежа кърито, че е наполовина орязано

Изображение

А това би трябвало да е Алиум Globemaster

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
Лавандулов залез
Кафе с мляко
Мнения: 229
Регистриран на: Окт 1, '21, 17:28
Местоположение: Ветровитата долина на тракийските владетели
Дал благодарност: 42 пъти
Получил благодарност: 330 пъти

Re: Дългочакана мечта

Мнение от Лавандулов залез »

Вчера в тази отвратителна мъгла и облачно време никаква не можах да я свърша навън. Затова пък плетката напредна :lol: , и този шал е почти готов. След него започвам летен топ, да видим там каква ще я свърша. Миналата събота почнах една жилетка, плетох два дни и реших че не ми харесва как се получава - седеше много плътно и твърдо, а уж плетох с по-голям номер кука от препоръчания. Така че тоз проект засега ще седи. И в петък си поръчах още един чувал прежда :oops: магазина имаше намаление. Голяма краста ви казвам.
Днес от рано излязох да нагледам градината. Колегата в петък ни беше подарил по една иглика и я засадих. Розовата ми лавандула е изсъхнала и я извадих и на нейно място сложих друга - бях си направила резник миналата година. Поразместих и малко около нея. После извадих един лук - нисък с големи широки листа - че не го бях вадила откакто е посят - сигурно има три години - а и много се беше размножил. Преместих го, защото го бях посяла до оградата и сега се пада зад една непета и до новата роза Strawberry hill. Лука го разчеснах много и посях и на тротоара, че и в новата градина на две места. Сложих на мястото му една монарда, която бях купувала по-миналата есен и мислех, че съм я уморила, но е жива и даже доста се е разширила туфата. Миналото лято едва изникна с един-два стръка, нищо не цъфна и сега не знам каква е - бях поръчвала два вида обаче оцеля само тази.
Разсадите - малини и къпини - днес ги засадих, добре че миналата година от хоуммакс си бях купила 5-6 торби универсална пръст, че иначе съм до никъде. На къпините им забих по три клечки-колчета, но ще видя как ще стане работата. Не ми харесва така. Останаха само боровинките, но трябва да ида в гората за пръст

Изображение

Две от ягодките имат цвят. Днес до тях посях малко арпаджик - за зелен лук. Миналата седмица пресадих малко марули - за проба под найлон, ММ естествено веднага се размрънка защо там, какво е това. Казах му остави ме както си знам и както съм си решила. Мисля в градината да има само две пътеки - една от долната страна и една по средата и вътре да няма брезни или редове. Ама той как ще приеме идеята не знам :chokkkofa:

Изображение

Розичките и те изглеждат супер засега

Изображение

Годжи берито се е раззеленило

Изображение

От реколтата ми със спанак брах вече два пъти, миналата седмица посях още две редчета.

Изображение

На всичкото отгоре съм си изчерпала големите саксии - последно за розите използвах три и съм забравила че остават две - посях там къпините, а малините в едни по-малки. Трябва да се заредя с 4-5 големи саксии още.
Божурите ми изникнаха всички. Фритилариите - едната за една седмица чак е направила пъпки, а другата е около 10 сантиметра. Растат за часове. Ето я

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
Лавандулов залез
Кафе с мляко
Мнения: 229
Регистриран на: Окт 1, '21, 17:28
Местоположение: Ветровитата долина на тракийските владетели
Дал благодарност: 42 пъти
Получил благодарност: 330 пъти

Re: Дългочакана мечта

Мнение от Лавандулов залез »

Честита пролет и Тодоровден!
Пролетта бърза, ще се застъпят лалета с минзухари - бабешките лалета вече са почти цъфнали. Малинките се раззеленяват по-бързо от къпинките. Новата градина напредва, миналата събота оформих двете пътеки, ММ ги видя в неделя и пита - тия пътеки вчера ли ги прави? Казвам да, добре прие нещата :lol: явно се настрои и се примири. Съботата посях и няколко гнезда рогата меродия, малко лук, цвекло и други дреболии. Марулките ми под найлона вече са се заврандисали :lol: В едната саксия на къпините боднах арпаджик - вече се зеленее, този в градината и той изниква. Садя го пред две седмици, че да не става наведнъж.
Розмарина цъфти, божурите напъпили - някои, и се оказа че общо имам три фритиларии - миналата събота видях още една изникнала. Първата цъфна едно зеленикаво, втората ще се разтвори до два-три дни - ще е оранжево - червена, третата - другата седмица.

Изображение

Изображение

Изображение

Миналата неделя ММ ме заведе в гората за пръст - за боровинките, посях ги, но остана една джудневидна.

Изображение

Изображение

Тук има поникнали десетици да не кажа стотици стръкчета някакви - не мога да разбера какво. Предполагам, че са от единия лук. Ще ги оставя да ги видя

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
Лавандулов залез
Кафе с мляко
Мнения: 229
Регистриран на: Окт 1, '21, 17:28
Местоположение: Ветровитата долина на тракийските владетели
Дал благодарност: 42 пъти
Получил благодарност: 330 пъти

Re: Дългочакана мечта

Мнение от Лавандулов залез »

Бартзелата има къмто десет стъбла, но се оказва на сянка от едни лукове. Ще ги разкарам наесен. Миналата година си поръчах още един фломис - лилав ли син ли, ще го видим. Онзи другия е станал една гигантска туфа листаци, трябва малко да ги почистя - има сухи, но в тях се крият много буболечки - паяци, бръмбари. Трябва да сложа ръкавици.
Щъркелите дойдоха, лястовичките май още не. Косовете на покрива се разпяха
Всички сортове нарциси без един - той е най-късен чак към края на април - цъфнаха. Сега чакам лалетата и после божурите :zazaazaz:
Няколко ги гледах в саксии до есента - купих ги от Лидъл, и имам още два поръчани от Вармердам, една Цитерея, лилав паяк и един бял :mrgreen: Тези са от миналата година. Тази пък ми изникна един - май Сорбет, мислех че е изгнил, защото миналата едва се показа.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2592
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 764 пъти
Получил благодарност: 746 пъти

Re: Дългочакана мечта

Мнение от Lalel4e »

Леле, какво разнообразие при теб! На мен някои имена все още нищо не ми говорят. Сега научавам, че на сминдуха се вика рогата мерудия. Сега научих и че семената му се наричат чимен :mrgreen: Нямам идея баба ми дали е ползвала тази подправка. Не е споменавала, но когато помириша чимен, ме връща някъде в детските години около белия бюфет в коридора на село... дали не е имало там такова нещо - мистерия :)
Лавандулов залез написа: Мар 23, '24, 15:31 Марулките ми под найлона вече са се заврандисали :lol:
Е това вече не го намерих в интернет :D има 'даврандисвам' или нещо подобно беше - съвземам се означава, сигурно ще да е същото. Aз бях останала с впечатлението, че сте съботно-неделни градинари, ама май този двор си е там, където живеете, така ли? В Шипка?
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4891
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 352 пъти
Получил благодарност: 279 пъти

Re: Дългочакана мечта

Мнение от Di_Va »

Наистина е богато и разнообразно, и добре подредено всичко!
Малините защо си сложила в саксии, направо в земята не е ли по-сигурно? Зачудих се, защото есента поръчах две малинки (клечки) и ми се стори по-сигурно да са в земята, макар че ги сложих на място от което ще ги местя, но пък ми е близо, за да ги следя какво се случва и да не ги затрия. Ще чета тепърва кога е подходящо за ги премествам, нека само да се установят. Като видях твоите в саксия се зачудих защо не ми е хрумнало и на мен това - хем пак ще ги наглеждам и по-лесно ще посадя на постоянно място, ама късно е вече. Ще чета дали мога сега да си вкореня резници от тях, та поне 4 да станат до есента.
И кажи, моля те, какво е това красиво червено нещо, седум някакъв ли е, че е до Дебелата Мара?
Ей това.
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Представете се”