Нови ентусиасти на дърти години :)

То че се знаем, знаем се, ама все пак :)...
Публикувай отговор
Sofiya Stoicheva
Kъсо кафе
Мнения: 55
Регистриран на: Сеп 4, '21, 20:21
Дал благодарност: 201 пъти
Получил благодарност: 103 пъти

Нови ентусиасти на дърти години :)

Мнение от Sofiya Stoicheva »

Здравейте, мили хора!
Наскоро попаднах в този прекрасен и толкова позитивен форум и бих желала да се присъединя към вас!
От други места "познавам" Ема и Любознателна и съм следила в годините техните невероятни проекти.

Да се представя - аз съм на (средна) възраст, вече над 40 г, със съпруг бивш селянин-шоп от Враждебна, София и един юнак на 9 г. Родом съм от най-равното Тракийско поле, от Пазарджик, но пишман софиянка от нач. на 2001 г. Агроном съм по диплома, но практикувала само в студентските години. Работя в областта на хранително-вкусовата промишленост.
Живеем в източен квартал на София, на 19-ти етаж, с прекрасна гледка и удобни комуникации, но ... между четири стени и съжителстваме с още 250-300 индивида.
Изображение

Всичко това много ни омръзна и тази пролет закупихме парцел 800 м2 в общ. Горна Малина. Започнахме проектиране, няма да може да започнем строеж веднага, но за да получим ел. енергия и вода, трябва разрешително за строеж. Правим проект с къща около 100 м2 и гараж - около 20 м2, който смятаме да построим сами и да си използваме мястото за ранчо :)
След като поизчистихме напролет, цяло лято само косим трева и правим пикници с приятели :wooow2:

Изображение


Изображение

Изображение

Сега наесен ще направим една дълбока оран на част от парцела. Напролет дисковане. Надяваме са напролет вече да сме придвижили документацията, за да можем да изкопаем старите заварени основи, също така да изкопаем и за основите на гаража и още - да поставим изгребна яма. Но искам да използваме тази есен, за да засадим дръвчета - плодни и декоративни. Осигурила съм един кубитейнер, в който да наливаме вода от комшиите.

Много дълго стана, извинете ме! Всякакви съвети ще са добре дошли, защото честно да си призная, не знаем откъде да я подхванем, как и къде да подредим дръвчетата? Ето и един приблизителен план на бъдещото застрояване:
Изображение

Благодаря и прекрасен ден от мен :tzvetentze:
P.S нещо не ми се получи добре със снимките :hmmm:
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Нови ентусиасти на дърти години :)

Мнение от libra »

Добре си ни дошла и честито място! Голям кеф са тези трепети, после настъпва зорът.
Ще имате ли мазе и брака, така да се каже? За градински техники и прочее си трябва помещение. За овошките имаме много добра тема, можеш да питаш там. Все пак, не знам дали е добра идея преди строежа нещо да се сади. То, си става мазало.
Имаме съфорумки в твоята посока .
Аватар
daneda
Баш кафе майстор
Мнения: 2220
Регистриран на: Мар 14, '12, 11:23
Местоположение: София
Дал благодарност: 1401 пъти
Получил благодарност: 579 пъти

Re: Нови ентусиасти на дърти години :)

Мнение от daneda »

Добре дошла и от мен! Много се радвам на новичките във форума и с интерес ще следя развитието на целия обект от къщата до градината! Либра е права, не бързайте с посаждането на овошките. Ако много те сърбят ръцете си посади покрай оградата сезонни цвеетенца да те радват докато стане къщата и градината!
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2592
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 764 пъти
Получил благодарност: 746 пъти

Re: Нови ентусиасти на дърти години :)

Мнение от Lalel4e »

Леле майкооооу, на 40 години "дърти" години ли им се вика, бе?! :svekurva:
Това е разцвета на живота - когато вече не си глупав и неориентиран, а пълен с идеи и енергия - че моят живот на 40 започна, бе!
Децата пораснаха, настана хубавия период!

Ха сега добре дошла/дошли! (Аз не разбрах шопът-селянин бивш дали ще наднича тук и той :mrgreen: )
Чудесно е човек да осъзнае че в апартамент не се живее и да погледне за други алтернативи. Аз подозирам, че 100-квадратовото "ранчо" ще се превърне един ден в основно жилище...

Акъли аз не давам много, щот си нямам :angelche: но ще припкам радостно наоколо да следя ентусиазмът да не спада :ieeemyzh:
Не знам за дървета, ама не може без лалета ;)
Сега тъкмо е сезона за купуване на луковици, малко по-късно - октомври-ноември е време за засаждане, а април-май - време за радване :wooow2:
Хайде, успех с новото начинание!

П. П.
Много ми хареса разположението на помещенията в скицата! :daaa:
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5631
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1727 пъти
Получил благодарност: 1961 пъти

Re: Нови ентусиасти на дърти години :)

Мнение от Тутти »

Добре дошла и от мен.
Много хубава гледка имаш от терасата, но друго си е да имаш градина и къща.
Проекта е функционален и ще ви е удобно да си живеете целогодишно там. Ей го къде е Горна Малина, сигурно за 15 минути сте там.
Ако имаш вече вода, следва поливна система. Задължително е, не се самонаказвай да поливаш с маркучи ден след ден. Щом направите поливната система, можеш да засадиш едри растения, но проекта за едрите растения трябва да е преди поливната система. Ние направихме обратното и после правихме поправки. Като си засадила едрите растения (храсти и иглолистни), които след няколко години ще станат наистина големи, си направила гръбнака на градината, а после попълваш бордюрите с разни любими растения. Няма лошо да имаш две-три местенца с цъфтящи за радост, но градината няма да придобие перспектива с шаренийка.
Ако имаш някои заварени добри дървета - иглолистни или череша, или бреза например, ги остави да създават впечатлението, че градината е стара. Още тъжа за осемте череши, които ММ махна (остана ни само една) и сега садя нови. Съседите си оставиха двете брези, подкастриха ги с една вишка и сега са основният акцент в тяхната градина.
Много се радвам, че се присъединяваш към нас. Пак ти казвам “Добре дошла”.
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5274
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 99 пъти
Получил благодарност: 105 пъти

Re: Нови ентусиасти на дърти години :)

Мнение от Daniela Pargu »

Добре дошла и от мен ! :tzvetentze:
Ще стане прекрасно !
С удоволствие ще наблюдавам процеса!
Аз съм привърженик на ранното формиране на градината -
е, разбира се в разумни граници !
И за удоволствие и за занимавка - при строителните работи се налага 4есто да сме
там покрай майсторите - та ще има какво да правиш ... и като стане къщата - хоп -
станала и градината ! :daaa:
Sofiya Stoicheva
Kъсо кафе
Мнения: 55
Регистриран на: Сеп 4, '21, 20:21
Дал благодарност: 201 пъти
Получил благодарност: 103 пъти

Re: Нови ентусиасти :)

Мнение от Sofiya Stoicheva »

Благодаря ви много :tzvetentze:
Lalel4e, ами то към петдесеттака съм се запътила устремено, но в последните 5 г казвам на детето, че току-що навършвам 42 :D Пък мъж ми направо си удари 50 и подмина! Така е, на тези години човек се осъзнава. Евала на по-младите, които са го направили по-рано. Но че сме дърти родители си е вярно. Хайде поправям си заглавието!
А пък за лаленцата, ех, голяма слабост са ми и на мен! Когато бях малка, родителите ми се занимаваха с отглеждане на лалета, продавахме ги на 8 Март. Голям майстор беше тате, всички цъфтяха на 5,6 и 7 март, ударно обиране, опаковане, в кашони и хайде на пазара! Как обичах зимата да стоя в оранжерията на топличко, даже там си учех! Целият ни двор беше с лехи за форсаж, а ние с брат ми имахме норма за вадене през юни-юли ;)

Строежът ни няма да се случи толкова скоро и наистина ме сърбят ръцете за работа :ieeemyzh: Но няма ток и вода, силно се надявам зимата да придвижим нещата с документите и напролет да си направим гаража (който ще обитаваме х-време) и към него да залепим може би едно временно навесче-клетка, в което да прибираме инвентар. А парцелът никак не е малък и няма как да го оставя да си пустее. Мисла да засадя овощни около оградите, а в два ъгъла - декоративни дървета, където по-късно да се оформят цветни кътове. Брези непременно, в долният край се събира много влага. На лицето на къщата ще има веранда (няяякога) и се чудя там какво за сянка - липа и явор?

Тутти, охх, поливна система...не знам и нея откъде да я подкарам :hmmmmmm: Сега ще направим едно капково с кубитейнер 1м3, защото колкото и да бързаме, докато се стигне до пускането на вода, да не изпусна и следващият сезон...

Ако има някой в околността, да свирка :daaa:
Мариела
Кана кафе
Мнения: 651
Регистриран на: Юни 7, '17, 22:52
Местоположение: Горна Оряховица
Дал благодарност: 185 пъти
Получил благодарност: 195 пъти

Re: Нови ентусиасти на дърти години :)

Мнение от Мариела »

Добре дошла и от мен,аз не съм по даването на съвети, но тук има много хора които разбират и могат да помогнат с идеи.Ще ти хареса при нас! :tzvetentze:
Аватар
darina1960
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1696
Регистриран на: Яну 31, '13, 17:17
Дал благодарност: 284 пъти
Получил благодарност: 238 пъти

Re: Нови ентусиасти на дърти години :)

Мнение от darina1960 »

Добре дошла, Софи.
Аз открих този форум, когато бях на 53. Сега съм на 61. В началото беше емоция, нетърпение да седна пред компютъра, за да проследя кой какво е писал по темите през деня. Научих много, разходих се в доста съфорумски градини. Тук има много информация за каквото ти дойде на ум. На точното място си. Тази есен/зима чети, мисли, разгледай. Има чудесни градини. Много хора ще те посъветват, ако попиташ...
Та исках да ти кажа, че твоите 40 години са точно възрастта за това, което започвате.
Бъдете здрави и показвай снимки "преди" и "след". :tzvetentze:
Аватар
Kakichka
Виенско кафе
Мнения: 447
Регистриран на: Юли 7, '20, 20:28
Дал благодарност: 167 пъти
Получил благодарност: 396 пъти
Обратна връзка:

Re: Нови ентусиасти на дърти години :)

Мнение от Kakichka »

Софи, привет и от мен, никакви дърти години не са това 40-50, то и моя мъж догодина ще става на 2*25, но това не му пречи да се катери по зидове и да реди керемиди. То човек мерак като има, всичко му се получава. Казвай къде в Белопопци ви е парцела, да надничаме като минаваме от там на път за Смолско. Пък и на гости може да ни дойдете, ей го къде е. Децата ще поиграят, а ние ще обсъдим градините ;)
Що се отнася до дърветата, аз там няма как да дам акъл - посадих 3 миналата година, прасковата не се хвана, дюлята излезе някаква слива, само ябълката ми роди едничка ябълказ и вместо зелено кисела се оказа червено сладка.
Добрата фея, която понякога се превръща в луда кравичка. Обичам шарено в розови нюанси, пролетта и вярвам в доброто приятелство.
Публикувай отговор

Обратно към “Представете се”