Нови ентусиасти на дърти години :)

То че се знаем, знаем се, ама все пак :)...
Публикувай отговор
Аватар
Лавандулов залез
Кафе с мляко
Мнения: 229
Регистриран на: Окт 1, '21, 17:28
Местоположение: Ветровитата долина на тракийските владетели
Дал благодарност: 42 пъти
Получил благодарност: 335 пъти

Re: Нови ентусиасти на дърти години :)

Мнение от Лавандулов залез »

Здравей и от мен! Аз също съм съвсем нова тук, но компанията и обстановката са уникални! Колегите са страхотни!
Пожелавам ви успех на огромния проект, ние също сега разработваме градината, след като десетилетия преди това беше зеленчукова. Не строим нова къща, само навес си правим и ще префасонираме двора. Всяко начало е трудно, на мен с градината също ми беше трудно да започна, а хем е само един бордюр около моравата и на буквата Г пред къщата. Не се страхувай, ще се справите, просто не се нахвърляй веднага на всичко, това бих ти казала. Ние също имаме дръвчета - 2 праскови и 2 ябълки, дядото ги насади насред моравата, напук на ММ. ММ иска да ги маха, дядото се цупи :lol: , а аз тепърва трябва да се уча как да ги подрязвам и с какво се пръскат (тати ще ми показва), аз пък искам да ги оставим. При нас е така, уж имам свобода да правя каквото искам, но ММ все с нещо не е съгласен :chokkkofa: , аз все бързам и правя работите малко джаста праста, той все ме завръща.
С интерес ще следя проекта ви!
Sofiya Stoicheva
Kъсо кафе
Мнения: 55
Регистриран на: Сеп 4, '21, 20:21
Дал благодарност: 201 пъти
Получил благодарност: 103 пъти

Re: Нови ентусиасти на дърти години :)

Мнение от Sofiya Stoicheva »

Лавандулов залез, благодаря много!

А защо не се виждат снимките от предишният пост :?:
Пак пробвам:
Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
Margaritenia
Баш кафе майстор
Мнения: 2774
Регистриран на: Апр 7, '15, 18:24
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 29 пъти

Re: Нови ентусиасти на дърти години :)

Мнение от Margaritenia »

ох, аз съм през тел, правописни грешки ще има, но искам да кажа "Добре дошла!" :))

Сега, всичко изчетох в темата ти, но не разбрах къде ще е красотата и къде ще е зарзавата в тази градинка?
Дръвчетата според мен трябва да са покрай оградата, но със съгласието на съседите за разстоянието там по ЗУТ.

Мен тук във форума Тутти ме посъветва да нямам прави линии в градината, аз я послушах и сега съм мнооого мнооого доволна:))) помисли как искаш да си разположиш растенията/ тревата и според това прави поливната.
All gardeners know better than other gardeners.
Chinese proverb
Изображение
Sofiya Stoicheva
Kъсо кафе
Мнения: 55
Регистриран на: Сеп 4, '21, 20:21
Дал благодарност: 201 пъти
Получил благодарност: 103 пъти

Re: Нови ентусиасти на дърти години :)

Мнение от Sofiya Stoicheva »

Margaritenia, благодаря ти!
Много красиво и разнообразно се е оформила при теб градината!
И е огромнаааа!
Честно казано, и аз не съм си избистрила картинката още. Колкото и да ми се иска, няма да може да се заложи почти нищо предварително, защото като започне строежът, ще има голямо количество изкопна пръст, която ще трябва да се складира в двора, за да може след като са готови основите на къща и гараж, да се използва за насипване на целия парцел. Нисичко е спрямо комшиите и се събира доста влага.
Ето го вече готовият план:
Изображение
В дъното на парцела, където съм нарисувала 13 бр дръвчета, са вече насадени. Най-левите са две брези (там е влажно и ще им бъде добре), а останалите са плодни - ябълки, круши, сливи, праскова, череша, хинап.

Ето я идейната схемичка, не ми се смейте, моля :) Извинявам се, че публикувам разни схеми, а форумът е пълен с цветни красоти, но... това е положението при нас :)
Стрелката в горният десен ъгъл сочи север.
Изображение
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7294
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 744 пъти
Получил благодарност: 1358 пъти

Re: Нови ентусиасти на дърти години :)

Мнение от ljuboznatelna »

Аз нали съм си заблята, чак сега виждам темата. Толкова е хубаво Началото! Особено когато имате един празен лист за действие!
Предполагам, че това вече е проекта за къщата, обаче гледайки посоките, се чудя защо там? На всичко отгоре, ако има такава веранда от 4м, остават по-малко от три за градинка. А това е, което ще виждате постоянно през прозореца на дневната.
Спирам с мрън мрън, и се порицавам сама, че така започнах за Здрасти, обаче ми се наби на очи, защото лично за мен това е ваажно, може за вас други неща да имат значение. :oops: . А и на мен цветята са ми приоритет, не обичам никак да тесам трева в стоте квадрата зеленчук 🤣
Sofiya Stoicheva
Kъсо кафе
Мнения: 55
Регистриран на: Сеп 4, '21, 20:21
Дал благодарност: 201 пъти
Получил благодарност: 103 пъти

Re: Нови ентусиасти на дърти години :)

Мнение от Sofiya Stoicheva »

Здравей, ljuboznatelna :)
Да, познавайки твоята градина-парк, въпросът ти е логичен! Много време въртяхме и умувахме мястото на къщата спрямо даденостите. Общото правило е, че къщата трябва да е в най-лошата част на парцела, а най-хубавата да остане за градина. При нас обаче се получи така, защото мястото е с около 45-50 см денивелация в посока североизток, т.е сега дъното на парцела. Цялото каре от къщи преди години леко са насипали дворовете си и там сега се получава едно оттичане на вода. При много обилни валежи подпочвената вода там в дъното е на около 50 см. А в горният край не достигнахме до вода при копаене около 1.20-1.30 м. Това основно. Другото, че в задната част са постройките за животни на две съседни къщи, и ако бяхме позиционирали там, спалните и едната страна на дневната щяха да са до кокошарника.
Третото, ако се сложи къщата долу, понеже парцелът е ъглов, теоретично можеше да направим вход на северозападната страна. Обаче там пък има Ел. стълб, който пречи за нормалното разполагане на гаражна+друга входна врата.
Много пъти ходихме и следяхме слънчевото греене. Съседната къща посока юг е два етажа и половина и доста засенчва. Най-дълго огрято е мястото, на което е сложена къщата сега по проект. Аз исках още около 1-2 м надолу, но мъжът ми се заяде, че с гаража трябвало да бъдат на една линия... И накрая се спряхме на този вариант. Общо взето следва линията на другите къщи по улицата, малко по-навътре е и максимално далече от съседите.
Верандата вероятно ще бъде по-малка от нарисуваното. Пък и честно казано, за да се олюдят тези 800 м2, едва ли ще има много свободно време за седене на верандата ;)
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7294
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 744 пъти
Получил благодарност: 1358 пъти

Re: Нови ентусиасти на дърти години :)

Мнение от ljuboznatelna »

Благодаря за обстойното обяснение! Имали сте си основания, значи така трябва да е :tzvetentze: Верандата е много хубаво нещо! Лятото ще си прекарвате чудесно там, а и трябва да има място за гости.
Аватар
Taalgard
Кафевар/ка/
Мнения: 786
Регистриран на: Май 17, '20, 22:08
Местоположение: село Елин Пелин
Получил благодарност: 29 пъти

Re: Нови ентусиасти на дърти години :)

Мнение от Taalgard »

Аз да кажа , като едва разбиращ от цветя и храсти съм обикалял ДВОРА на Люб и съм хълцал...
Сега мога да кажа , че знам доста повече.
Тя ми каза , че райграса ще изчезне за сметка на цветята и аз вече сериозно се замислям. :hmmmmmm:
Защо ви е гараж ?!
Българина купува трошка за 3-4-5 хиляди и прави гараж за 20 хиляди или купува такъв /визирам София/...
Не можете да паркирате колата до оградата както правим ние на село ?!
Излишни разходи и излишно изразходване на място според мен.
Нищо лично. :dovolen:
За трудния никнейм можете да ми казвате Жоро.
Sofiya Stoicheva
Kъсо кафе
Мнения: 55
Регистриран на: Сеп 4, '21, 20:21
Дал благодарност: 201 пъти
Получил благодарност: 103 пъти

Re: Нови ентусиасти на дърти години :)

Мнение от Sofiya Stoicheva »

Taalgard и аз хълцам всеки път, когато "посетя" градината на Люб. Следя я още от старият блог, от далечни години назад :nod:
За проекта - ами нещата вече са доста затегнати, не че на нас ни се дават излишни пари. Задължително вътре в парцела трябва да има поне едно паркомясто. При нас гаражът ще има лек ивичен фундамент и метална конструкция с термопанели (изработен от нас) ще изпълнява функцията на склад, лятна кухня, работилница и т.н и т.н... А трошката ще стои ПРЕД гаража, но в парцела ;) Уличката е тясна и най-много втората кола да стои отвън. Сега, ако ме попитате защо не сме залепили гаража до къщата, за да има топла връзка и да излизаме/прибираме на топло, изискванията за строителство над 100 м2 са много различни - надзорни фирми, строеж задължително от лицензиран строител и други хубавини, което най-грубо оскъпява с 40-50-60%.

Ето приблизителното разположение:
Изображение
Sofiya Stoicheva
Kъсо кафе
Мнения: 55
Регистриран на: Сеп 4, '21, 20:21
Дал благодарност: 201 пъти
Получил благодарност: 103 пъти

Re: Нови ентусиасти на дърти години :)

Мнение от Sofiya Stoicheva »

От декември не съм си писала в темичката, защото почти нищо ново няма. Точно от края на декември ни мотаят проекта, вече имаме одобрение, остана 14-дневен срок за финалното Да от ДНСК и чак след това започваме да сключваме договори за ток и вода...
Поръчахме си гаража и го стовариха на временно място. Друго е да има къде да се скриеш и починеш.
Изображение

Наесен много закъснях, но си направих една повдигната леха и засадих малко луковични. Съответно напролет и те закъсняха, но ей ги на, зарадваха ни в самия край на април.


Изображение


Изображение



Изображение
Дръвчетата, засадени наесен, се хванаха без едно.


Изображение
Вчера получих пратка от Гората.бг с няколко клена, габър и чинар, но фиданките са много малки. Ще им трябват поне две-три години, за да се съвземат.
Публикувай отговор

Обратно към “Представете се”