Kakichkа

То че се знаем, знаем се, ама все пак :)...
Публикувай отговор
Аватар
Kakichka
Виенско кафе
Мнения: 447
Регистриран на: Юли 7, '20, 20:28
Дал благодарност: 167 пъти
Получил благодарност: 396 пъти
Обратна връзка:

Re: Kakichkа

Мнение от Kakichka »

Lalel4e написа: Фев 17, '24, 19:30 Чешмата е… за дива завист! Много яка! Как го направи това корито? Отвън предполагам с кофраж, а вътре с ръце ли го оформя, или използва нещо за калъп? Нямам търпение да я видя в съвсем завършения й вид!
Лече, благодаря за оценката :) Всичко при мен си е джаста праста, дето се вика да си личи че аз съм го правила....та и коритото така. Имаше си оставана тръба за канала, още като изливаха стълбите направиха основа нисичка, но после аз си направих коритото от хипертуфа (цимент, кокосови стърготини и перлит) и го "моделирах" на око. Не исках да е високо, само да си измие човек ръцете като са кални, или някой морков да изплакне...дори канала се стича в градината за да се ползва водата отново. После градих високата час от тухли, стана мега крива, но с камъните отгоре ММ успя да я поизправи...накрая лепнах два бордюра за най-отгоре и толкоз. Но сега вече ще търпи разкрасяване, че нали си имам много цветни плочки от проекта със стълбите, та да ги ползвам.
Днес беше много хубав ден, скитах из градината, рязах, ровичках да видя къде какво е избило, и ме радват лалетата, макар и невадени в по-голямата си част, са избили.
Изображение
Ето още малко "панорамни снимки" докато е още сиво и скучно, направо на каменна градина е заприличало....
Изображение

Изображение
Добрата фея, която понякога се превръща в луда кравичка. Обичам шарено в розови нюанси, пролетта и вярвам в доброто приятелство.
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7294
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 744 пъти
Получил благодарност: 1357 пъти

Re: Kakichkа

Мнение от ljuboznatelna »

Какичке, как не си я емнала тази празната стена с едното прозорче? :) Направо боде очи толкова скучна, изобщо не ти е в стила! :hihihi:
Аватар
Kakichka
Виенско кафе
Мнения: 447
Регистриран на: Юли 7, '20, 20:28
Дал благодарност: 167 пъти
Получил благодарност: 396 пъти
Обратна връзка:

март

Мнение от Kakichka »

ljuboznatelna написа: Фев 18, '24, 01:01 Какичке, как не си я емнала тази празната стена с едното прозорче? :) Направо боде очи толкова скучна, изобщо не ти е в стила! :hihihi:
Люб, като има китки там,и не я виждам ;) А иначе искам да я варосам, но именно заради китките се въздържам някак си, че аз като мажа и то пада ли пада....
Честита Баба Марта и Честит 3-ти март накуп, и със закъснение, че като видях толкова почивни дни един след друг и се залетях на село с десетина нови китки под мишница и куп задачки. Посадих си поредните теменужки, ей така, за цвят, два клематиса, и най-сетне - кукуряк и мини розички Cutie pie от Незабравка.Дано да се хванат и да ме радват.

Изображение

Изображение

А иначе в градината в момента няма какво особено да се прави - розите ги подрязах бързичко, ММ и дядото съсед подрязаха крушата и докато аз се мотах да направя чай и нещо сладичко, те взели че занулили джанките на оградата... ама направо до дънер почти. Дорева ми - като се отвори една гледка - от центъра на селото ми се виждат натуриите и циганиите, компост, варели с вода...сега ще трябва да мисля как да ги разкрасявам. А ММ и синчето успяха и липата да осакатят - уж да не ходи нависоко, резнали и върха, ама после по преценка на милото накълцали и по-ниските клони, така че сега няма и как да се бере... Абе то човек да не се замотае вътре, изпуска нещата от контрол.
От мъка се хванах в любимито ми занимание - да нося камъни. Уви нямам снимка за да ви покажа "преди", но понеже от тази страна зида на къщата е поддал в долния ъгъл, където граничи със съседния двор и в резултат на това огромна купчина камъни се беше стоварила на "тротоара". И това положение само се влошава от съседските кози, които се качват по зида да си щипват листа от джанките дето са на зида. А напоследък и кучета се научиха да влизат оттам и всяко минаване срутва още повече камъните. Но аз суха зидария не мога да редя (опитвала съм, наистина е ужасно трудно и не ставам за таз дейност), така че зидът няма как да оправя. Предложението на ММ е да вземем от онези грозни циментови блокчета за оградите, и да го направим "като хората". Само при мисълта да сменя хубавия си (макар и полегнал) каменен зид с онез грозни скучни цименти мен ме хвааща бяс.... а и цената на това чудо (2,5 метра висок, над 10 дълъг) е такава, че скоро няма да му дойде реда, независимо дали габиони или нов зид. Но виж купчината камъни ме побъркваше всеки път на тръгване като се обърнех да помахам на къщата за чао.... И реших, че ще ги разровя, нахвърлям върху пръстта и докарам поне да не изглеждат като тракийска могила. Само дъщеря ми се включи да ми помага, но пък то как - реди тротоар от малките камъчета и го докара на мозайка направо. Изображение
Моят труд е доста по-грозен, особено с опита да спра кучетата, но.. в своя защита ще кажа че камъните бяха бая големи и се изморих (всички тези, полегнали така грозно по наклона всъщност бяха 2 метра по-надолу, на грозна купчина, обрасла в боклуци, пръст и какво ли още не)

Изображение
Повярвайте ми, сега е много по-добре от преди. А до самия зид натрупах пръст, събирана от улицата, буквално, и боднах мъничко здравец, дано се хване. Покрих после с нарязаните на ситно от клонотрошачката клонки- от рози, от дървета се събраха 6 големи торби ситни клечки, които си намериха място по пътеките на зеленчуковата градина. Иначе компостът щеше да прелее окончателно - тази година няма да го вадим по една или друга причина.
Сега кроя планове какво да подхващаме като следващ голям проект - дали втората плевня или мазето. Май клоня към мазето, но пък имам много въпроси там. Реално приземния етаж представлява 2 големи стаи, с нормала височина около 2,4 в едната и 2,6 в другата стая. Има си вход откъм градината и един директно навън на улицата. Стената между двете стаи не е пълна, всъщност е нещо като подпорна греда за горния етаж. Според много хора е идеален за механа, поне в едната стая, според брата на мъжа ми там ще трябва да му направя стая... а аз не мога да "видя". На всичко отгоре в едното помещение има шахта за вода, а в другото има тоалетна, тръбите на горния етаж и тн. Бе сложно е... ако ви е интересно ще снимам и ще показвам.
Добрата фея, която понякога се превръща в луда кравичка. Обичам шарено в розови нюанси, пролетта и вярвам в доброто приятелство.
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7294
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 744 пъти
Получил благодарност: 1357 пъти

Re: Kakichkа

Мнение от ljuboznatelna »

Браво ти за труда! Някой ден може пък да забъркаш малко разтвор и да ги подзидате по-прилично. Важното е , че сега вършат това, за което са там!
Браво и на детето! Не пада по-долу от майка си :)
Този приземен етаж да не би да е бил дюкян, ча има врата към улицата?
Аз от обяснения почти никога не разбирам, така че - снимай! :) Може и една схемичка да направиш, и я снимай и нея. Че как няма да ни е интересно, ей сега докато преброим до пет, и си я свършила 😂
Аватар
Kakichka
Виенско кафе
Мнения: 447
Регистриран на: Юли 7, '20, 20:28
Дал благодарност: 167 пъти
Получил благодарност: 396 пъти
Обратна връзка:

мазето

Мнение от Kakichka »

ljuboznatelna написа: Мар 5, '24, 00:59 Този приземен етаж да не би да е бил дюкян, ча има врата към улицата?
Люб, баш дюкян си е било, даже два, имаше врати и към двете помещения, но едната я зазидахме, че беше баш на ръба на къщата. Изнамерих малко снимки от 2020 година, като ида в събота ще снимам по-добре.
И сега, гледайки снимките се ядосвам за взетите тогава решения ( като това да изливаме бетони тук и там).... но късно е чадо, няма връщане назад, само сме загрозили хубавата къща....

Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение
Последната снимка с варелите е скорошна, показва входа откъм къщата. А тоалетната я направихме като временно решение първоначално, че нямахме дори външна, и трябваше нещо бързо да се пригоди. Сигурно ще си остане но ще трябва някой гипскокарон да я загради и върне малко privacy в нея, че така е малко неудобна за ползване :)
Добрата фея, която понякога се превръща в луда кравичка. Обичам шарено в розови нюанси, пролетта и вярвам в доброто приятелство.
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7294
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 744 пъти
Получил благодарност: 1357 пъти

Re: Kakichkа

Мнение от ljuboznatelna »

Хубава е. На хубаво място. Дали тези, които са я строили са били заможни хора? Колко е стара?
И аз си имам такива прозорци, но със сигурност са по-нови. И са големи, 2/1м, но пропорциите същите. И от една стара панагюрска къща имам подпорна колона като в твоето мазе. Двеста годишна. Вече бяхме сложили колона там, и много треперих да не падне къщата като я махнаха, и сложиха панагюрската. Държи втория етаж. https://lh3.googleusercontent.com/pw/AP ... authuser=0

Полустената защо е останала полу? :)

Мислила ли си за такава временна уединеност? ;) Ще се развихриш с декорирането.
Изображение
Аватар
Kakichka
Виенско кафе
Мнения: 447
Регистриран на: Юли 7, '20, 20:28
Дал благодарност: 167 пъти
Получил благодарност: 396 пъти
Обратна връзка:

Неделен отчет

Мнение от Kakichka »

След ползотворен ден (уви само един) на село, е време за любимия форум. Започвам със серията тъпи въпроси :)
Вредят ли ягодите горски, дето са плъзнали навред в градината?
Катерачите рози дали могат да висят с надолу главата, че насадих един корен забърсана набързо червена роза от хоуммакс, и я боднах на зида защото нейде из главата ми витае романтична представа за камъни и трендафил...
Имам си тераса. Е, вярно, направена от подръчни материали, моите двама мъже монтираха парапет,за да не ме е страх да излизам на нея, сега остава да сложа сандъчета с цветя и да си намеря мечтаните (леки и романтични) столчета и маса. Люб дигна топката много високо, с красивата си гледка и бели нежни столчета, и сега всеки се сравнява с нейния кът за кафенце...поне аз де, всеки път ми изниква нейната гледка. Моята няма да е такава - виждам си компостта, и докато не ми поникне люляка в средата на двора, няма да се скрие явно.
Под терасата е цигания и грозотия, поставила съм задача на ММ да мисли как да затвори варелите в нещо като барачка и да има място за инструменти. А сега и визуален материал:

Изображение

Изображение
Имам си цъфнали китки, за пръв път виждам лалета да цъфтят преди минзухарите.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Добрата фея, която понякога се превръща в луда кравичка. Обичам шарено в розови нюанси, пролетта и вярвам в доброто приятелство.
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7294
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 744 пъти
Получил благодарност: 1357 пъти

Re: Kakichkа

Мнение от ljuboznatelna »

Спокойно, Какче, ще ти порасне люляка, и други китки ще пораснат, докато свършиш всичко, което си намислила, и седнеш на тераската. Аз знаеш ли колко рядко сядам? Трябва да ме замъкне моя мъж, той пие кафето по ориенталски, та моето се брои за седене 😂 Иначе една глътка по италиански, и скачам да скубя тревички, да намествам камъчета, или се сетя, че в другия край на градината бях почналал по-рано нещо....Много хубаво са ти нацъфтяли иглики и теменужки! В общите планове не се виждат тия подробности, които стоплят душата цветарска. И аз имам много, ама на, не се виждат. Тези ситничките теменужки многогодишни ли са? Откога ги имаш там?
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7294
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 744 пъти
Получил благодарност: 1357 пъти

Re: Kakichkа

Мнение от ljuboznatelna »

Не се опитах да ти отговоря ан въпросите, защото не съм имала горски ягоди :) Имам си декоративни, които ми превземат едно пространство, и скубя няколко пъти през сезона, за да не удушат дребосъците там. Виж, ако бяха горски и имаха плод, можеше и да не ги скубя толкова. Моите цъфтят в жълто, а ягодките им са абсолютно безвкусни, но пък пауните не мислят така.

Що се отнася до розата - няма ка да стане плачеща, ако не е рамблер. Аз и за рамблера не съм сигурна на сто процента, но има едни качени на подложка , щамбови /шамови , и те си висят.

По-знаещите да казват. Аз всъщност наминах пак, за да ти кажа, че погледнах сайта на Сторадо ЕООД да търся изтривалки, и видях тези столчета! Бият моите, по-евтини са от тях с по три лева, и са сгъваеми, което за тераса е по-добре, а гледката ти предстои,. ;) Ако ти харесат, търси в сайта Сгъваем стол Версай.



Изображение
Sofiya Stoicheva
Kъсо кафе
Мнения: 55
Регистриран на: Сеп 4, '21, 20:21
Дал благодарност: 201 пъти
Получил благодарност: 103 пъти

Re: Kakichkа

Мнение от Sofiya Stoicheva »

Какичке, колко много сте напреднали! Чудесно се е оформила градината ти, а габионите придават завършен вид!
Чудни пролетни цветенца видях, а теменужките греят и се усмихват!
Горските ягоди дават ли плод? Те няма как да бъдат вредни, просто ще превземат територия, както всичко друго, оставено свободно да расте.
Четох ти в темичката, че пътьом забърсваш по някое растение от градински център - от кой?
Комшийски поздрави от мен!
Публикувай отговор

Обратно към “Представете се”