цикади

Модератор: Миша

AdiMih
Kафенце
Мнения: 10
Регистриран на: Яну 4, '21, 11:14

цикади

Мнение от AdiMih »

Здравейте на всички, нова съм тук, а и в градинарството (макар че 3та година ще се боря с природата).
Имаме малко дворче в дунавската равнина, уикенд градинари сме.
Първата година ни споходи късмета на начинаещите - изкарахме добра реколта (доматки, краставички, тиквички, малко пипер и патладжан), с разсад - от пазара. Миналата година сама правих разсади, но късмета въобще не беше на наша страна. Отделно от климатичните аномалии,
страшното при нас дойде с едни маааалки гадинки (подозирам че са цикади), които буквално съсипаха всичко
Изображение
Снимката е много увеличена, доста дребни са - около 2 мм
Събират се от долната страна на листата и смучат сок май, като след тях остават тези бели точки/обезцветени петна
Изображение
ето го тук чудовището на лист патладжан
Изображение
и от далеко - за да видите колко са дребнички (долния лист е буквално осмукан и вехне)
Изображение
Освен сиви, ги имахме и в зелен цвят - същите поразии правеха
Изображение
(на манголда са снимани последните две). Общо взето - не подбираха много-много гостоприемници - нападнаха почти всички питомни растения
Доматите сиваха листа, завиваха връхчета и вджуджасваха - просто не рaстяха, оставихме ги да пуснат култуци, за да цъфнат (наложи се да изрежем върховете)
ИзображениеИзображениеИзображение
Плодове почти нямахме, поголовно се изпозаразиха всички сортове (най-държаливо се показа ръгбито).
Пръскахме с разни инсектициди, но без видим ефект - напастта беше неконтролируема.
Нападнаха даже ментата:
Изображение

Ако правилно съм ги познала, са цикади. Четох доста за тях - въдят се в пусеещи ниви (а при нас от едната страна е точно един такъв запустял, изоставен двор).
Въпросът ми е - някой успял ли е да намерих начин да ги пребори? Мога ли по някакъв начин да защитя градината си от нашествието им (няма начин да изора двора на съседите!)
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6024
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2090 пъти
Получил благодарност: 1206 пъти

Re: цикади

Мнение от alys »

Ади, не мога да ти помогна, но поне да знаеш, че имам желание. Голяма гадост е това чудо. Освен да опиташ с биологични препарати - от рода на боверия, пиретро натура, масло от нийм, но не, когато вече са се изпоизлюпили, а профилактично през някакъв интервал от време. Много хубави и ясни снимки, благодаря за споделеното. :)
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5274
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 99 пъти
Получил благодарност: 105 пъти

Re: цикади

Мнение от Daniela Pargu »

Преди година имах по една калина - видях ги мноого късно и
без никаква логика в ранна зима при свалянето на листата
опръсках храста и падналите листа , последващо - след прибиране и изгаряне на листата
опръсках и почвата и повторих голия храст - с циперметринов препарат -е,
колкото и да е странно мин .год. нямаше и помен от тях :stiskam:
Аватар
ivrabetsa
Кафевар/ка/
Мнения: 828
Регистриран на: Ное 15, '12, 23:50
Местоположение: Близо до морето

Re: цикади

Мнение от ivrabetsa »

Познали сте вредителите,но не пишете какви инсектициди сте използвали.Цикадите не са обичайни неприятели,защото нападение с голяма численост е рядкост и зависи от условията.Предполагам ,че догодина няма да ги има.
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1698
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 51 пъти
Получил благодарност: 306 пъти

Re: цикади

Мнение от penkeler »

ivrabetsa написа: Яну 20, '21, 17:44 Познали сте вредителите,но не пишете какви инсектициди сте използвали.Цикадите не са обичайни неприятели,защото нападение с голяма численост е рядкост и зависи от условията.Предполагам ,че догодина няма да ги има.
Изобщо не са рядкост, разпространяват се на големи площи и не изчезват на следващата година, а най много да сменят района с близък до него. Във Варна от години всяко лято се борят за спасяване на цели градинки, паркове, включително и морската градина. Някои млади клонки понякога изглеждат направо като заскрежени. Цикадите са пришълци, появили се през последните години, както чемшировия молец. Проблема е, че няма разрешен у нас препарат който да ги унищожава успешно, а само частично.
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5057
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 268 пъти
Получил благодарност: 1339 пъти

Re: цикади

Мнение от Lilly »

penkeler написа: Яну 20, '21, 18:39
ivrabetsa написа: Яну 20, '21, 17:44 Познали сте вредителите,но не пишете какви инсектициди сте използвали.Цикадите не са обичайни неприятели,защото нападение с голяма численост е рядкост и зависи от условията.Предполагам ,че догодина няма да ги има.
Изобщо не са рядкост
потвърждавам - цяла София е пълна с тях от няколко години
био щуротиите не помагат -с масло от нийм пръсках миналата година 2 пъти пролетта , без почти никакъв резултат
тая пролет съм решила да започна от рано
и трябва да се пръска редовно
миналата година ги поуморих с някаква химия , ама те са и по дърветата , дето са високи 10 м - как да пръскаш
но когато става дума за храна - нямам думата , пръскам с химия само цветна градина
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6024
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2090 пъти
Получил благодарност: 1206 пъти

Re: цикади

Мнение от alys »

Моля да прочетете и разгледате какво се случва след пръскане с боверия.
(Beauveria bassiana). Съдържа се в препарата Натуралис на Амитица. На страницата на Амитица е описано подробно (четете и светлия текст под видеото). За да не е подвеждащо, опитът е направен с домашно размножена боверия, тоест гъбата е активирана, докато в препарата се съдържат спори.
ivko69 написа: Яну 1, '21, 19:47 Венци,мислех да ти пиша на лични,ма е добре да видят и другите колеги това което искам да проследя...И така,на 04.12.2020г..заразих с боверия един пет см. бръмбар...Заразен е с работен разтвор,а не с концентрат...На следващият ден бръмбара е станал неспокоен и нервен,като това състояние го поддържаше два дни...На 07.12.2020 г. почна да става слабо подвижен и ден след ден жизнеността му намаляваше,като на 12.12.2020 умря...Като го обърнах видях че около краката,там където са свързани с тялото боверията е почнала да зараства,като това се виждаше без въоръжено око...Ето..
Изображение

Така изглеждаше на 23тия ден...
Изображение

А така изглеждаше днес...
Изображение
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4825
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 567 пъти

Re: цикади

Мнение от ivko69 »

Ето какво причинява боверията на цикадите.

AdiMih
Kафенце
Мнения: 10
Регистриран на: Яну 4, '21, 11:14

Re: цикади

Мнение от AdiMih »

ivrabetsa написа: Яну 20, '21, 17:44 Познали сте вредителите,но не пишете какви инсектициди сте използвали....
Т.к. сме още начинаещи, в началото просто отивахме в агро-аптека, показвахме снимките и от там ни даваха Нещо. Първите 2 пръскания не помня с какво бяха (мъжът ми главно се занимава с това), някакви по-широкоспектърни инсектициди май (за всякакви гадини). Последните 2 пъти (т.к. вече имаше тук-таме по някой плод за бране - зелен боб и няколко доматчета) пръскахме с Актара и Тепеки (запомних ги, щото бяха с кратък срок на карантина), но мога да кажа, че въобще не помогнаха. Една от грешките ни, за която по-късно си дадох сметка, че сме допуснали, е че пръскахме привечер, и цикадите си подскачаха наоколо и просто ни се смееха зад гърба. Четох после, че против тях трябвало рано сутрин да се пръска, докато още спят :-)

Това с био препаратите на Амитица много ме обнадежди - точно това ни трябва май! Имат и готови схеми за опазване по култури. Любопитно ми е - прилагал ли ги е някой вече (схемите или поне някои препарати) и наистина ли са толкова чудодейни, както ги представят на сайта?
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4825
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 567 пъти

Re: цикади

Мнение от ivko69 »

Не знам твоето виждане за чудодейно какво е.... :lol: Аз ползвам боверия и този сезон бях много доволен..Сега ще употребя една дума "почти" и ще кажа че почти нямах белокрилки,скакалци,листни въшки,миризливки и акари,а особено скакалците при мен бяха голяма напаст...Със сигурност нямах попови прасета,телен червей и колорадски бръмбар...И пак ще ползвам боверия този сезон,па ще видим резултатите до година.. :dovolen: Важното е да намериш читав препарат,жив..Аз предлагам нещо такова,ако имаш интерес пиши ми на ЛС.. :nod:
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”