Сукулентни растения

Модератор: scleri

Публикувай отговор
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 882
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 227 пъти
Получил благодарност: 272 пъти

Re: Сукулентни растения

Мнение от Skio »

greeneyed написа: Мар 30, '24, 19:44 а ти защо си го прибрала твоя в къщи, той си вирее навън? ;)
Ами нали съм пристрастена да имам цветя във ваза, около мен, до носа ми, буквално пред очите ми :lol: към есента малко закъсвам, докато чакам хризантемите от ноември и декември.
Та преди комбинацията сиеболди с единствена най-ранна хризантема, имам тези двамата от снимката - най-късен спектабиле с бялото зефи( моментът, в който стернбергиите току-що са прецъфтели). После вече идват късните хризантеми и хоп... коледничетата влизат в играта. Имам абсолютно покрита годината, само 20 дни иглолистно клонче или арундо.

Изображение
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 882
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 227 пъти
Получил благодарност: 272 пъти

Re: Сукулентни растения

Мнение от Skio »

botan написа: Мар 30, '24, 19:18
Защо реши, че не е палмери? :hmmm:
Знаеш ли, Ботан, може и да е..., но... допреди не знам какви години S.palmeri и S.compressum са били различни ботанически видове, знаейки се още от 1882г., че палмери има два подвида: Sedum palmeri ssp.emarginatum и Sedum palmeri ssp.rubromarginatum.
После някой решил, че ги слива и имената им се превръщат в синоними(1981г.). Междувременно откриват гватемалската дребна разновидност(а как го искааааам), пък някой решил, че компресум бил триплоидната форма на палмери. И така... буквално до днес... не успяват да се разберат... :o
Докато не прочета нещо смислено и доказано с фото, аз вярвам на мене си. Имам ги и двата, имам ги и двата от години, и за мен това е един двойник, но нищо повече!!!!!!!!!!!!!!! Цялото им поведение през цялата годината е различно. Начинът им на правене на основните неща е различен.
И понеже знаех за съществуването на този, вторият, когато го придобих ми беше много лесно - не се напъвах да разпознавам, зарадвах му се и го приех, както е.
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5060
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 284 пъти
Получил благодарност: 1368 пъти

Re: Сукулентни растения

Мнение от Lilly »

Изображение
gevkati
Баш кафе майстор
Мнения: 2542
Регистриран на: Фев 3, '13, 12:10
Местоположение: София
Дал благодарност: 1066 пъти
Получил благодарност: 1541 пъти

Re: Сукулентни растения

Мнение от gevkati »

Изображение
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 882
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 227 пъти
Получил благодарност: 272 пъти

Re: Сукулентни растения

Мнение от Skio »

Топъл от работилничката на разпознаванията. Наложи се да правя особени снимки(именно за разпознаване), но си струва да ги постна, защото с граптите никак не е лесно - прекалено си сменят цветовете и не е фактор да му се вярва. Размерите пък винаги зависят от големината на саксията... и т.н.
Graptosedum 'Darley sunshine'. В зимния си цвят, но особено много слаб, защото зима нямаше.

Изображение

Изображение

Изображение
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 882
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 227 пъти
Получил благодарност: 272 пъти

Re: Сукулентни растения

Мнение от Skio »

Аз си вярвах, че като дойде пролетта ще се погрижа на спокойствие за някои сукуленти, но изведнъж никой пролет не чака, защото повярваха, че даже вече е лято :lol:
Та имам шилите цъфнали, та се късат, и не мога да късам цветлетата на вариегатната(голяма мечта ми беше), за да я пресадя най-сетне в задължителната нормално голяма саксия. Ще се чака...
Пъпките бяха бели, невзрачни, прозрачни, грозни някак, но цветлетата са виолачеи, щото кръвта вода не става :P

Изображение

Изображение
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2601
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 773 пъти
Получил благодарност: 761 пъти

Re: Сукулентни растения

Мнение от Lalel4e »

Skio, големи красоти притежаваш! :daaa:
Аз минавам предсънно да са изфукам че днес (то вече е вчера де), забелязах странно зачервяване на 1-2 връхчета на мойта Магарешка опашка и като се вгледах :o - ми тя ш цъфти!!
:wooow2: :wooow2: :wooow2:
Ауу, не знаете просто каква радост! Толкова години чакам да дораснем до този момент! :zazaazaz:

Изображение

Изображение

Този и той цъфти за първи път при мен, много красиво подготвя цветовете върху сивкави връхчета на фона на тъмните листа, а цветовете - ярко жълти 😍

Изображение

Изображение
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2601
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 773 пъти
Получил благодарност: 761 пъти

Re: Сукулентни растения

Мнение от Lalel4e »

gevkati написа: Апр 4, '24, 20:49 Изображение
Гев, страхотна топка е направил! И с тази каменна аранжировка… сладур! Как се казва знаеш ли?
gevkati
Баш кафе майстор
Мнения: 2542
Регистриран на: Фев 3, '13, 12:10
Местоположение: София
Дал благодарност: 1066 пъти
Получил благодарност: 1541 пъти

Re: Сукулентни растения

Мнение от gevkati »

[/quote]
Как се казва знаеш ли?
[/quote]
sedum Blue Perl

Лечке, да го снимаш като цъфне този красавец!
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2601
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 773 пъти
Получил благодарност: 761 пъти

Re: Сукулентни растения

Мнение от Lalel4e »

gevkati написа: Апр 15, '24, 10:13 Лечке, да го снимаш като цъфне този красавец!
Съмняваш ли се? :D
Целият свят ще научи!
Публикувай отговор

Обратно към “Кактуси и сукуленти”