Сукулентни растения

Модератор: scleri

Публикувай отговор
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 877
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 215 пъти
Получил благодарност: 254 пъти

Re: Сукулентни растения

Мнение от Skio »

el pistolero написа: Апр 2, '18, 17:46
Та не е толкова кекаво и топлолюбиво имам предвид.
El Pistolero, топлолюбиво е, даже много! Та на сянка даже се стресира и става зален като трева ;) Но кекав изобщо не е и минус двайсет би ги понесъл, без дори да ги забележи, но ако е сух студ. Въобще всичко е въпрос на микроклимат и комбинация от условия. Щом баба ти е имала нарциси там, и са цъфтяли, значи с положителност добро зимно и пролетно слънце е имало и можем лесно да си представим и лятото.
:hmmm: Много е интересно дали е оцелял през годините.
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 877
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 215 пъти
Получил благодарност: 254 пъти

Re: Сукулентни растения

Мнение от Skio »

kim написа: Апр 2, '18, 21:52
Мрънкам :dovolen: От листа се прихващат значи...
Не мисля, че еониум се хваща от листо. Иначе вкореняват лесно, достатъчен е дори малък резник. За листата на седума ставаше въпрос.
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13537
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 169 пъти
Получил благодарност: 263 пъти

Re: Сукулентни растения

Мнение от kim »

Skio написа: Апр 2, '18, 22:11
kim написа: Апр 2, '18, 21:52
Мрънкам :dovolen: От листа се прихващат значи...
Не мисля, че еониум се хваща от листо. Иначе вкореняват лесно, достатъчен е дори малък резник. За листата на седума ставаше въпрос.
Много сложна материя това, ще отскоча при розите ;)
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5057
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 268 пъти
Получил благодарност: 1339 пъти

Re: Сукулентни растения

Мнение от Lilly »

kim написа: Апр 2, '18, 20:50
Lilly написа: Апр 2, '18, 20:10

Не са ли? Мислех, че са голи кактуси :D
Благодаря за сайта, ще ги разгледам
п.п. Лили, кой е този тъмния всъщност. Аз ли не го откривам?
не са кактуси, насадени са в една почва за кактуси, която е само прахоляк и вар, но очевидно им харесва и растат прекрасно / докато котките установиха, колко са вкусни :snif: / Ако искаш - мога да опитам да ти го вкореня тоя тъмния - на теория би трябвало да става лесно. Явно се е свършил към момента.
Поръчвала съм си ги от сайта , който качих.
Сега ще проуча как се вкореняват - и ако успея, Кате, за теб ще са.
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 877
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 215 пъти
Получил благодарност: 254 пъти

Re: Сукулентни растения

Мнение от Skio »

Lilly написа: Апр 2, '18, 23:06
Сега ще проуча как се вкореняват - и ако успея, Кате, за теб ще са.
Лили, нищо не можеш да вкорениш, защото имаш само една вкоренена розетка. Сега от нея ще ти се появят нови розетчици, разклоненийца, трябва да се оформят, да направят стъбълце, по това стъбълце да се генерират достатъчно листа(възли), за да стане възможно отрязване с добра надежда за вкореняване. Не се успява тази година - ето това е!
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13537
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 169 пъти
Получил благодарност: 263 пъти

Re: Сукулентни растения

Мнение от kim »

Skio написа: Апр 2, '18, 23:34
Lilly написа: Апр 2, '18, 23:06
Сега ще проуча как се вкореняват - и ако успея, Кате, за теб ще са.
Лили, нищо не можеш да вкорениш, защото имаш само една вкоренена розетка. Сега от нея ще ти се появят нови розетчици, разклоненийца, трябва да се оформят, да направят стъбълце, по това стъбълце да се генерират достатъчно листа(възли), за да стане възможно отрязване с добра надежда за вкореняване. Не се успява тази година - ето това е!
Лили, благодаря ти, но послушай Skio. :tzeluvka: В никакъв случай не режи нищо!
Ще почакам да порасне. Тя Skio знае колко чаках една бяла кала. :dovolen:
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
el pistolero
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1098
Регистриран на: Ное 29, '09, 23:15
Местоположение: Бургас

Re: Сукулентни растения

Мнение от el pistolero »

Skio написа: Апр 2, '18, 22:08
el pistolero написа: Апр 2, '18, 17:46
Та не е толкова кекаво и топлолюбиво имам предвид.
El Pistolero, топлолюбиво е, даже много! Та на сянка даже се стресира и става зален като трева ;) Но кекав изобщо не е и минус двайсет би ги понесъл, без дори да ги забележи, но ако е сух студ. Въобще всичко е въпрос на микроклимат и комбинация от условия. Щом баба ти е имала нарциси там, и са цъфтяли, значи с положителност добро зимно и пролетно слънце е имало и можем лесно да си представим и лятото.
:hmmm: Много е интересно дали е оцелял през годините.

Издържал е минус 15 със сигурност особено ако не се полива. Преди да дам на баба ми Граптопеталум за двора, няколко години си караше на откритата ни тераса и е имало такива минуси поне по 10 поредни дена всяка зима. Ако се скапе някое листо не е никакъв проблем, лесно продължава растежа от стеблото или от друго листо, което е най- лесният начин за размножаване. Аз дори нарочно периодично ги скършвах защото много бързо се издължават и висват, а искам да са компактни.

От години обаче не съм тествал издръжливостта му на студ, защото терасата е остъклена и зимува заедно с другите кактуси на не по- ниско от +5 градуса.
Лимонът по форма е жълт.

Теорията за съответствията, оформила се още в недрата на декадентството, е в основата на цялата естетика на символизма.
el pistolero
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1098
Регистриран на: Ное 29, '09, 23:15
Местоположение: Бургас

Re: Сукулентни растения

Мнение от el pistolero »

Доста лесно може да си размножите аеониум, ешеверия, красула, граптопеталум, както и някои хавортии.
Не знам дали сте наясно, но не е нужно да чакате да се оформят цели разклонения с розетки от майчиното растение, а може да вземете само няколко от листата и да ги положите без да ги заравяте и да чакате.
Изображение
Вероятно няма да имате успех с всички положени листа, но все няколко ще тръгнат. Ще са миниатюрни и ще им е нужна поне година да достигнат приличен размер, но пък едновременно може да размножите повече бройки от един вид, вместо да чакатае да пусне една или две издънки или разклонения, майчиното растение.
Изображение
Лимонът по форма е жълт.

Теорията за съответствията, оформила се още в недрата на декадентството, е в основата на цялата естетика на символизма.
orhidea
Виенско кафе
Мнения: 318
Регистриран на: Апр 29, '11, 20:38

Re: Сукулентни растения

Мнение от orhidea »

Изображение

Здравейте, наскоро се запалих и аз по сукулентни растения и искам да си оформя едно кътче на терасата. Ако скоро някой ще има излизни от своята градина, с удоволствие ще се погрижа за тях! ☺🌺
orhidea
Виенско кафе
Мнения: 318
Регистриран на: Апр 29, '11, 20:38

Re: Сукулентни растения

Мнение от orhidea »

Аз бих могла да изпратя от тези на снимката в предишния ми пост. ☺
Публикувай отговор

Обратно към “Кактуси и сукуленти”