Артефакти и стари снимки

Модератор: scleri

Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8508
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 853 пъти
Получил благодарност: 657 пъти

Re: Артефакти и стари снимки

Мнение от Shami »

Над 100 любовника, 13 от които се самоубиват :shock: :chchaa:
Това не мога да го повярвам направо. :shock: Според мен е невъзможно.Мисля логически.
По онова време даже :shock: , не ми се връзва хич,ми като си помисля и колко им е строга религията :hmmm: Направо е изумително.Ама това сериозно ли е? И всичките мустакати ?Разбирам да е една,по ще върви някак,примерно хормоните да са причина.Да няма някаква уловка тука?Нещо да е объркано,знам ли :hmmm:
Добре де,пак мисля. :hmmm: Говорим за Иран,за друга религия.Там не ходеха ли с фереджета,можеше ли изобщо да се показват да не говорим за снимки.За любовници ,при това десетки изобщо може ли да се говори :hmmm: Примерно обожатели може да е имала тази дама,защото е принцеса и да си е била хубавка.При тяхната религия знам,че са харесвали дебели жени.Но защо такава са я издокарали за показ :shock: Някак не ми се връзват хич нещата. :hmmm:Усъмних се,защото знам,че е много строго при тях.
Не знам обаче те можеха ли да излизат самостоятелно навън без да имат мъж ,брат или син със тях.
Не съм запозната.Да не би да са се носели такива слухове нарочно за нея,да са се опитвали да я очернят тази принцеса?Не,че ми е важно,просто ми стана чудно.
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8508
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 853 пъти
Получил благодарност: 657 пъти

Re: Артефакти и стари снимки

Мнение от Shami »

Зарових се аз да търся информация за тази принцеса и попаднах на интересен материал.
Обаче,колко е достоверен,изобщо не мога да кажа.Статията е много дълга обаче и много интересна.Обяснява и доста неща .Копирам само края

И така, откъде са дошли снимките на „Иранските принцеси“
И защо тези жени са толкова различни от концепцията за красота от онова време, за която бихме могли да прочетем и дори да видим във филми?

Всъщност това не са ирански принцеси, не съпругите на шаха и ... не жените изобщо! Тези фотографии изобразяват актьорите от първия държавен театър, създаден от Шах Насрудин, който беше голям почитател на европейската култура. Тази трупа играеше сатирични пиеси само за придворни и благородници. Организатор на този театър беше Мирза Али Акбар Хан Нагашбаши, който се счита за един от основателите на съвременния ирански театър. Само мъже играеха в пиеси от онова време, тъй като до 1917 г. на иранските жени беше забранено да се изявяват на сцената. Това е цялата тайна на „иранските принцеси“: да, това е харемът на шаха, но в театрална постановка.
И да. За едни - разочарование, за други - утеха, това е тайната на "иранските принцеси". "Харемът" на прословутия шах, нашумял с "мустакатата" си съпруга, и историята за самоубилите се поклонници, всъщност е... театрална постановка.




Ха сега иди,че разбери,те с мустаци ли са били или не,че по- нагоре в статията пишеше ,че шаха не харесвал особено жени и за да му се харесат кадъните са си рисували мустаци. :lol:
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Артефакти и стари снимки

Мнение от Гео, граф »

Очаквах да разбуня духовете с Карлота Ферейра :lol: :lol: :lol: ... Дамата има мъжко излъчване защото са ѝ много андрогените, т.е - страстна е. Демек изобщо не им е дремело на мъжете има ли мустак или не. Просто ги е сгъвала на четири. Другото е претенция :nod:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Артефакти и стари снимки

Мнение от Гео, граф »

Изображение

Това не е Великата китайска стена. Това е България - главната порта на крепостта Овеч, разположена източно от град Провадия, една от най-непревземаемите крепости от периода на Второто Българско царство. Крепостта се намира на плато с форма на кораб от север на юг. От всички страни то е обкръжено със скални венци с височина от 11 до 25 метра. Тесен провлак го свързва с платото „Табиите“, разположено непосредствено до него на север. Високи крепостни стени са се издигали в северната част на „Калето“, където е разположена и Главната порта на твърдината. Тя се свързва с провлака към „Табиите“ посредством мостово съоръжение с дължина около 160 метра. Над изкуствено прокопан провлак пред портата с дължина 8 метра и дълбочина 5 метра е бил изграден подвижен мост. Непосредствено от Главната порта изсечен в скалата път, засводен на повече от десет метра, води навътре към крепостта. Легенди разказват за това, че в карстовите пещери под самата крепост са се съхранявали огромни запаси от жито и храна, с които се изхранвали жителите на града по време на обсада.
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3886
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 53 пъти
Получил благодарност: 284 пъти

Re: Артефакти и стари снимки

Мнение от scleri »

И в наши дни крепостта си остава все така трудно достъпна.
До нея можете да стигнете по една безкрайна стълба която започва между последните къщи на град Провадия.

Изображение
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31689
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1031 пъти
Получил благодарност: 2427 пъти

Re: Артефакти и стари снимки

Мнение от Мария Николова »

Shami написа: Ное 30, '20, 16:55 Само мъже играеха в пиеси от онова време, тъй като до 1917 г. на иранските жени беше забранено да се изявяват на сцената.
И българският театър така е започнал в Шумен, още през Турско. На жените не било позволявано да играят в "позорището". Все още любителската трупа била само от мъже, които играели и ролите на моми, булки и баби. :lol:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8508
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 853 пъти
Получил благодарност: 657 пъти

Re: Артефакти и стари снимки

Мнение от Shami »

Тази Карлота Ферейра била много коментирана личност. :shock: Написана е даже книга за нея,може би и филм ще има.Много дебати са се водили за нея и са спорели доколкото разбирам за истинноста на живота и.Аз така го разбрах от превода.Пише ,че е била зависима от морфина.Това може би обяснява много от нещата свързани с различните и връзки.Но след като не съм чела книгата не мога нищо да кажа.А и колко е достоверна.Но е спечелила награда за златна книга.
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8508
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 853 пъти
Получил благодарност: 657 пъти

Re: Артефакти и стари снимки

Мнение от Shami »

Мария Николова написа: Дек 1, '20, 16:06
Shami написа: Ное 30, '20, 16:55 Само мъже играеха в пиеси от онова време, тъй като до 1917 г. на иранските жени беше забранено да се изявяват на сцената.
И българският театър така е започнал в Шумен, още през Турско. На жените не било позволявано да играят в "позорището". Все още любителската трупа била само от мъже, които играели и ролите на моми, булки и баби. :lol:
Било е голяма веселба,представям си само какъв смях е тресял публиката. :lol:
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31689
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1031 пъти
Получил благодарност: 2427 пъти

Re: Артефакти и стари снимки

Мнение от Мария Николова »

Shami написа: Дек 1, '20, 19:50
Мария Николова написа: Дек 1, '20, 16:06
Shami написа: Ное 30, '20, 16:55 Само мъже играеха в пиеси от онова време, тъй като до 1917 г. на иранските жени беше забранено да се изявяват на сцената.
И българският театър така е започнал в Шумен, още през Турско. На жените не било позволявано да играят в "позорището". Все още любителската трупа била само от мъже, които играели и ролите на моми, булки и баби. :lol:
Било е голяма веселба,представям си само какъв смях е тресял публиката. :lol:
Веселбата е през 2020 г.
Тогава публиката е леела сълзи заедно с Многострадалната Геновева, без да обръща внимание на мъжкия й глас. И се нахвърлят най-истински да бият на сцената "злия" герой.
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8508
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 853 пъти
Получил благодарност: 657 пъти

Re: Артефакти и стари снимки

Мнение от Shami »

Да,това ми беше любима част от книгата и на мен.
Само не можах да схвана 2020 година какво има общо :hmmm: :lol:
Публикувай отговор

Обратно към “История и археология”