Артефакти и стари снимки

Модератор: scleri

Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7292
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 742 пъти
Получил благодарност: 1355 пъти

Re: Артефакти и стари снимки

Мнение от ljuboznatelna »

Освен това вярвали, че миризмата на тоалетната унищожава въшките и бълхите, затова там окачали тоалетите си на лечение. Имаше някаква връзка с думата "гардероб", но са ми убягнали подробностите. Това от един филм за строителството на Версай. Изключително интересна история, която сега се подсещам да потърся и прочета, пък дано го запомня в подробности :D И изобщо, средновековието е било едно много мръсно и миризливо време.
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Артефакти и стари снимки

Мнение от Гео, граф »

Това е небезизвестната котка Гли, прекарала целият си живот в храма "Света София" в Истанбул. Починала на 07.11.2020 год. на 16 години от старост.

Изображение
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Артефакти и стари снимки

Мнение от Гео, граф »

Винените прозорчета (buchette del vino) стават популярни в Тоскана по време на епидемията от чума от 1630. Донесена в северна Италия от немските и френски войски по време на Тридесетгодишната война, чумата удря първо Милано и Верона, където погубва близо половината от населението им. С разпространението ѝ на юг към Тоскана, местните търговци на вино измислят оригинален начин да продават, без да имат директен контакт с клиентите си. Малките отвори в сградите били с размери 20 на 30 см, покрити с дървени капаци, на които клиентите почуквали, за да им отворят. Монетите, с които купували виното пък се поставяли в специална ваничка, пълна с оцет за дезинфекция. Само във Флоренция са запазени повече от 200 такива прозорчета, които днес във времената на Ковид-19, отново започват активно да се използват от различни барове и магазини.

Впрочем оцета отдавна се използва да дезинфекция :!:

Изображение
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31689
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1030 пъти
Получил благодарност: 2426 пъти

Re: Артефакти и стари снимки

Мнение от Мария Николова »

Ами - наздраве! :angelche:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Артефакти и стари снимки

Мнение от Гео, граф »

''Съвсем случайно попаднах на един любопитен факт - най-превежданата книга след Библията се оказва, че е книгата на Седемте мъдреци. Не бях чувала за такава и се разтърсих. Оказа се древен текст, който е обиколил света. В него се говори за 7 божества-цивилизатори.
За първи път текстът в писмен вид се появява в Шумер. Там тези седем мъдреца са помощници на бог Енки. Създадени са от него, за да дадат знания на хората. Наричани са Аббхалу/Аббкалу. Преплавали са световния океан Абзу и са акостирали в днешния Персийски залив. За тях се пише в "Урукският списък на царете и мъдреците", във "Вавилоника", в "поемата за Ерре" и в глинените плочки със заклинания. Съществуването им е определено преди Потопа. Ролята им е била контрол и коригиране на човешкото познание.

Имат си имена, които поясняват предназначението им:
Уанна - този, който завършвал земните и небесни планове
Уаннедухха - който имал познанието
Емендухха -този, който дарявал добра съдба
Енменхаламма - роденият в дом /става въпрос за наследствеността при царете/
Енмебулухха - този, който израсъл на пасбищата /селскостопанските дейности/
Ан- Енлилда - фокусникът от град Ериду /този, който владее изкуствата/
Утуабзу - който се възнесъл на небето /прераждането след смъртта/

Тук прескачам една много дълга и скучна част с описание на свършеното от мъдреците в Шумер - основаване на градове, написване на закони и т.н.
В Асирия и Вавилон тези седем се превръщат в полубогове. Имат птичи глави и крила.
Придвижването на тези божества не спира. Пренася се в Индия още през периода на Ведите. Те вече се наричат Саптариши и са равни с боговете. Отъждествяват се със седемте звезди от Голямата мечка. В Махабхарата самият Брахма ги взима в лодка, натоварена със семена и двойка хора, за да ги спаси от Потопа.
Седемте преминават през Иран и се установяват в Китай. Там, понеже китайците не си падат по седмИцата, божествата стават осем - щастливо число, носещо закрила и благословение. Това се случва още преди появата на даоизма, но благословията "Осемте госта да влязат в дома ти" се използва и днес. При практичните китайци имената се променят на: Мъдрост, Здраве, Благополучие, Продължение на рода, Богатство, Дълголетие, Късмет и Щастие. Те вече са Осемте Безсмъртни, които достигат Япония и там се превръщат в Остемте бога на щастието.
Пътешествието им не спира дотук. През Месопотамия и Персия, божествата стигат до иудеите. Символът "менора" - седемсвещникът има връзка с тях. А по-късно в Библията се появяват като божии пратеници /ангели/. Пълните седем имена са изписани само в Книгата на Енох.
Така мъдреците стигат до Гърция и обикалят цяла Европа.
Те съществуват и в исляма. Ангелите вече са с крила, огнени мечове и определят човешките съдби.
В книгата на Синдбад историята за Седемте мъдреци се превръща в приказка, отбелязана е в Декамерон, Ад, "1001 нощ", да не забравяме и седемте джуджета.
Защо ми стана интересна Историята на Седемте? Заради срещата на древните хора с друг вид, който обучава и контролира човешкият. Звучи като наивна фантастика, но съм склонна да вярвам, че пирамидите са построени с чужда помощ. Египтяните, които са отбелязвали абсолютно всичко случващо се, някак странно нямат рисунки и схеми на пирамидите.''

Копирано от профила на Maria Kelbert във фейсбук. На мен лично ми беше много интересно.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Артефакти и стари снимки

Мнение от Гео, граф »

Казват, че не била красива. Изобщо не била по вкуса на Фердинанд. Но се оженили не за да се обичат. Хранили се отделно. Спели отделно. Казват, че този брак никога не е консумиран. Днес е "брак по сметка", тогава династичен. След като останал вдовец, Фердинанд имал нужда от жена, която да стои до него на снимките. И да се грижи за децата му. Елеонора никога не е искала повече от него. Само да бъде оставена на спокойствие да се грижи за българския народ.
През 1908г. Елеонора става царица на България. Но казват, че това изобщо не променило порядките ѝ. Искала малка стая без картини, без помпозни завеси. С отворен прозорец. Прекарвала с дни в по-бедните квартали, където се грижила за болни деца. Осигурявала храна на нуждаещите се. Създала фонд, чрез който се грижила за незрящи и глухи деца. Била един от основните дарители на Българския червен кръст. Когато избухнала Балканската война, а след това и Междусъюзническата, царицата слиза от каляската си, сваля одеждите и става милосърдна сестра. Грижи се за войниците болни от тиф и холера. Въпреки забраната на Царя. За всичко, което е направила на фронта, самият Фердинанд я награждава с военен кръст за храброст четвърта степен. Едва ли това е било целта ѝ.
На прага на Първата световна война е била готова отново да отиде на фронта, за да помага.
Но тогава се появяват първите болки в стомаха. Оказва се рак. Царицата прекарва последните си дни в Евксиновград. Умира малко след като навършва 57г. Погребана е в двора на ЮБоянската църквата, която е спасила.
Казват, че в последните си дни не искала много внимание.
Само един отворен прозорец.
Неслучайно е наричана "коронованият ангел на България" .
Това е тя - Елеонора Българска!

Изображение
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
clock
Кафе машина
Мнения: 3388
Регистриран на: Сеп 19, '16, 01:31
Получил благодарност: 1 път

Re: Артефакти и стари снимки

Мнение от clock »

Гео, граф написа: Мар 23, '21, 10:39 ''Защо ми стана интересна Историята на Седемте? Заради срещата на древните хора с друг вид, който обучава и контролира човешкият. Звучи като наивна фантастика, но съм склонна да вярвам, че пирамидите са построени с чужда помощ. Египтяните, които са отбелязвали абсолютно всичко случващо се, някак странно нямат рисунки и схеми на пирамидите.''

Копирано от профила на Maria Kelbert във фейсбук. На мен лично ми беше много интересно.

Оххх, Гео, тук пък колко мога да говоря, но ще си замълча..... Но съм напълно съгласна с Maria Kelbert :nod: Напълно! :nod:

Не знаех за Елеонора Българска. Чак ме е срам сега. Но, ще прозвучи като оправдание, защо никой не е говорел за нея? Направила е толкова много за народа, а след това..... тишина. Дали има поне улица кръстена на Елеонора Българска :hmmm:
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Артефакти и стари снимки

Мнение от Гео, граф »

clock написа: Мар 24, '21, 23:24 Оххх, Гео, тук пък колко мога да говоря, но ще си замълча..... Но съм напълно съгласна с Maria Kelbert :nod: Напълно! :nod:

Ама, Клоки, защо ще замълчиш, бре :o ? Напротив! Дай тука повече инфо, твои умозаключения, теории и всичко, което знаеш или си премислила :!: Толкова е интересно!!!


Не знаех за Елеонора Българска. Чак ме е срам сега. Но, ще прозвучи като оправдание, защо никой не е говорел за нея? Направила е толкова много за народа, а след това..... тишина. Дали има поне улица кръстена на Елеонора Българска :hmmm:

Преди 1989г. за Елеонора Българска не се е говорило, защото не е било политически коректно, така си мисля аз. Ти представяш ли си, ако в учебниците ни по история през 70-те да речем пишеше за една владетелка от немски произход, която е по българка от много българи, която е раздала себе си на народа, ама буквално? Най-лесно е да се премълчи, сякаш тя и делата ѝ не са съществували. Както и са направили комунистите.

В Красно село има улица Царица Елеонора, но и аз научих току-що, след като потърсих в нета. Колко ли хора, живеещи на нея, знаят коя е тя?! За нея руската императрица Мария Романова е казала: "Фердинанд се жени за Елеонора, а Елеонора се омъжва за България''. Неда Антонова е написала документален роман за нея, обаче е изчерпан и при бързия преглед, който направих, я няма. Аз лично ще я търся, защото съм впечатлена и искам да знам още за нея.
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Артефакти и стари снимки

Мнение от Гео, граф »

Йосип Броз Тито е сред най-влиятелните личности на XX-ти век.

Писмото му до Сталин започва така :
" Спри да ми пращаш убийци. Ако ли не , аз ще изпратя един до Москва и няма да има нужда да изпращам втори."

Режимът на Тито в Югославия има някои характеристики на диктатура, въпреки че не съвпада точно с модела на другите държави след Втората световна война. Комунистическата партия на Югославия печели първите следвоенни избори. Тито се е ползвал с огромна популярност по онова време. Режимът на Титовата партия използва времето на власт, за да открие още колаборационисти, и същевременно обединява разединените чрез война народи на Югославия в единен народ.
През октомври 1946 г. на първата си специална сесия за 75 г. Ватиканът заклеймява Тито и югославското правителство за осъждането на католическия свещеник Степинац на 16 години затвор за помагане на терористи и насилствено прекръстване на сърбите към католицизма. По-късно Югославия става религиозно най-либералната страна, тъй като Тито вярва, че потисничеството само кара религията да се разпространява. А според него религиозните агитации са голяма заплаха.
През 1948 г., мотивиран от желанието да създаде силна и независима икономика, Тито става първият и единствен социалистически лидер, успешно отхвърлил лидерството на Сталин в Коминтерна. Той е сред малцината, които се противопоставят на Сталин в неговото изискване за абсолютна вярност. Сталин приема случая лично, но за първи път това няма крайни последствия. „Спри да ми пращаш убийци. Ако ли не, аз ще изпратя един до Москва и няма да има нужда да изпращам втори“, пише Тито на Сталин. Югославската партия е изключена от Коминтерна на 28 юни 1948 г.
След смъртта на Сталин, Тито отхвърля поканата на СССР за нормализиране на отношенията между двете държави. Никита Хрушчов и Николай Булганинпосещават Тито в Белград през 1955 г. и се извиняват за злините на Сталиновата администрация. Тито посещава СССР през 1956 г., което сигнализира на света, че отношенията между СССР и Югославия се успокояват. Взаимоотношенията обаче отново се нажежават в края на 1960-те г.
Под лидерството на Тито Югославия става учредителен член на организацията Движение на необвързаните държави. През 1961 г. Тито е съосновател на движението заедно с Гамал Абдел Насър от Египет, Джавахарлал Неру от Индия, Сукарно от Индонезия и Кваме Нкрума от Гана. Чрез този договор Тито установява силни връзки с държави от Третия свят.
На 7 април 1963 г. държавата променя името си на Социалистическа федеративна република Югославия. Реформите насърчават частния бизнес и сериозно разширяват свободата на словото и религията.
През 1966 г. е подписано споразумение с Ватикана, което дава още свобода на югославската римокатолическа църква. Новият социализъм на Тито е посрещнат с голямо недоволство от традиционните комунисти.
На 7 януари 1967 г. Югославия става първата социалистическа държава, отворила своите граници за чужденци от Запада. Тито е активен и по отношение на арабско-израелския конфликт. В неговия план се изисква от арабите да признаят Израел срещу връщане на територии, които Израел е окупирал, но арабите и евреите отказват.
През февруари 1974 г. новата конституция е изготвена и според нея Йосип Броз Тито е доживотен президент.
Във външната си политика Тито спазва неутралитет с останалите държави и установяване на връзки с развиващите се държави. В неговите публични изказвания често е споменавано, че взаимоотношенията с всички държави са неутрални, стига те да не натрапват своето влияние над Югославия. Взаимоотношенията със САЩ и западните държави са нормални.
През 1980 г. Йосип Броз Тито се разболява тежко. Една от причините за болестта му е дългогодишното пушене. На левия му крак е открито запушване на вени, през януари кракът му е ампутиран, но това не подобрява общото му състояние. Тито умира в Любляна, през нощта на 4 май 1980 г., 3 дни преди 88-ия си рожден ден. Преди това той се намира в състояние на кома в течение на над 100 дни. Погребан е в Белград, в мавзолея „Къщата на цветята“. На погребението му присъстват държавни ръководители и обикновени хора от общо 128 държави. Единственото погребение, привлякло повече на брой хора от цял свят, е това на папа Йоан Павел II през 2005 г. Следващите 10 години, на всеки 4 май в 15 часа и 5 минути, цяла Югославия е отбелязвала с минута мълчание датата на смъртта на Тито.

Изображение
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8508
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 853 пъти
Получил благодарност: 657 пъти

Re: Артефакти и стари снимки

Мнение от Shami »

Мисля,че този краткометражен филм е точно за тук.Направо ме стегна сърце,гърло,всичко.Аз лично не знаех за тази битка.
А тя е влязла в историята.
Предупреждавам,много е тежко за гледане.Аз гледам да не използвам Божието име просто така,но тук след видяното :snif:
Как е преминало човечеството през всичко това,та това са били хора,обикновени човеци ?
Във коментарите хората разказват за ужаса преживян от техните близки .Истина е било.
Върнете си го от началото само :daaa:

Публикувай отговор

Обратно към “История и археология”