Артефакти и стари снимки

Модератор: scleri

Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31689
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1031 пъти
Получил благодарност: 2434 пъти

Re: Артефакти и стари снимки

Мнение от Мария Николова »

Shami написа: Дек 1, '20, 21:17 Да,това ми беше любима част от книгата и на мен.
Само не можах да схвана 2020 година какво има общо :hmmm: :lol:
Мисълта ми е за гледната точка. Една е от 2020 г., друга е от времето преди Освобождението, в началото на българския театър.
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8508
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 853 пъти
Получил благодарност: 657 пъти

Re: Артефакти и стари снимки

Мнение от Shami »

:lol: :lol: :daaa:



Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Артефакти и стари снимки

Мнение от Гео, граф »

Рядка снимка. На 12 април 1961 г. Юрий Гагарин и неговият дубльор Герман Титов в автобуса, водещ до стартовата площадка на космодрума Байконур. След като слизат, Гагарин опикава задната гума, наблизо нямало тоалетна. После това става традиция. Следващите съветски космонавти задължително опикават гумата на автобуса.

Изображение

Алексей Леонов извършва първото в историята на космонавтиката излизане в открития космос с продължителност 12 минути и 9 секунди (по други данни – 23 минути и 41 секунди). Полетът с „Восход 2“ (18 – 19 март 1965 г.) е съвместно с Павел Беляев като втори пилот на кораба. По време на излизането проявява мъжество, особено в извънредната ситуация, когато надулият се космически скафандър е пречел за безпрепятственото завръщане на космонавта в космическия кораб. Леонов успява да влезе в шлюза едва след изпускане на излишното налягане. Преди приземяването отказва автоматичната система за ориентация. П. Беляев ръчно ориентира кораба и включва спирачния двигател. Като резултат „Восход“ се приземява в неразчетен район на 180 км северно от град Перм. В съобщението на ТАСС това е наречено приземяване в „резервен район“, който всъщност е глуха пермска тайга. Затова се налага 2 нощи космонавтите да преживеят сами в дива гора при силен студ. Едва на третия ден до тях си пробиват път спасители на ски, които изсичат площадка за приземяване на вертолет. Продължителност на полета – 1 денонощие 02 часа 02 минути 17 секунди.

Изображение
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3886
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 53 пъти
Получил благодарност: 284 пъти

Re: Артефакти и стари снимки

Мнение от scleri »

Изображение
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31689
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1031 пъти
Получил благодарност: 2434 пъти

Re: Артефакти и стари снимки

Мнение от Мария Николова »

Яхта?
Созополските рибари имат по-големи рибарски лодки. :lol:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
clock
Кафе машина
Мнения: 3388
Регистриран на: Сеп 19, '16, 01:31
Получил благодарност: 1 път

Re: Артефакти и стари снимки

Мнение от clock »

:hmmm: Това с опикаването на задната гума на автобуса ми звучи абсурдно. Дали не е скалъпено впоследствие, за повече пикантност?
Юрий Гагарин е бил офицер и за честта на един офицер е било недопустимо да се изпикае на гумата като някой уличен пес. А още повече, човек, който се кани да лети в Космоса, времето, по което ще излети - 1961, системата, пагона, съмнява ме някой тогава да може да си позволи такива фриволия.
Моят дядо беше офицер и знам той, като обикновен човек, как се държеше, а какво остава за офицер астронавт.

А яхтата е скромна, защото такива са били времената и морала. Трудно е да си представим, но Сталин е живял изключително скромно. Единственият му лукс е шише специална минерална вода и книги, купища книги.

Работният му кабинет
Изображение

и домът му
Изображение
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31689
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1031 пъти
Получил благодарност: 2434 пъти

Re: Артефакти и стари снимки

Мнение от Мария Николова »

Клоки, приемам всичко както го казваш.
Просто не съм вдянала, че Склери се шегува, като нарича "яхта" тази лодка и на снимката няма яхта.
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11814
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 148 пъти
Получил благодарност: 189 пъти
Обратна връзка:

Re: Артефакти и стари снимки

Мнение от johnstalker »

Изображение

Троян около 1930 година.. боята е от мен ;)
Аватар
clock
Кафе машина
Мнения: 3388
Регистриран на: Сеп 19, '16, 01:31
Получил благодарност: 1 път

Re: Артефакти и стари снимки

Мнение от clock »

Джони, ако не беше казал за боята направо си минава за оригинално цветна снимка :o Съвсем естествено изглежда :nod:
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Артефакти и стари снимки

Мнение от Гео, граф »

Средновековна тоалетна в замък. Разчитало се е най-вече на земното притегляне. Обикновено се намирали в донжона, който е главната кула на замък или манастир, служеща за последната защитна позиция, в която може да се оттеглят защитниците.

Изображение

Тази "външна" тоалетна има двойно предназначение - в мирно време просто си акаш, а при обсада - акаш с героичен устрем по врага, за да съкрушиш бойния му дух 8-)
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Публикувай отговор

Обратно към “История и археология”