Артефакти и стари снимки

Модератор: scleri

Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Артефакти и стари снимки

Мнение от Гео, граф »

clock написа: Ное 26, '20, 21:56 Историята с африканските деца много ми хареса! Ще я запомня.
Еха, много ме радваш, Клокче :gush: ! Значи ще продължавам :ieeee: :ieeemyzh:

......................................................

Медал за пиянство.

Руският цар Петър I не обичал пияниците, затова през 1714г. излезнал с решение как да се справи с този проблем - на алкохолиците бил даван... медал :sdull: . Медал за пиянство! Теглото на тази прекрасна награда било приблизително 7 кг, при това без веригите, тъй като бил направен от чисто желязо. Медалът "връчвали" в полицейското управление, а конструкцията на врата се закрепвала по такъв начин, че "награденият" не можел да си я свали сам. Пияницата бил длъжен да носи отличителния си знак в продължение на една седмица. От онези времена е останал един характерен жест като покана за пиене. Почукване с пръст по врата, като знак къде е висял медала.

Изображение

Изображение
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
clock
Кафе машина
Мнения: 3388
Регистриран на: Сеп 19, '16, 01:31
Получил благодарност: 1 път

Re: Артефакти и стари снимки

Мнение от clock »

Продължавай, Гео :gush: Много харесвам стари снимки, но не им знам историите. Понякога се заглеждам и сама за себе си си съчинявам история, за която снимката ме е подтикнала. Но друго си е истинската история.
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Артефакти и стари снимки

Мнение от Гео, граф »

Карлота Ферейра е уругвайка, която е водила бурен и скандален начин на живот. Увековечена от Хуан Мануел Бланес през 1883г. Този портрет се превръща в икона на уругвайското изкуство. Портрета е изложен в Националния музей за изящни изкуства в Монтевидео.

Изображение
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
milena02
Чист кофеин
Мнения: 5417
Регистриран на: Юни 13, '12, 16:35
Местоположение: София
Получил благодарност: 1 път

Re: Артефакти и стари снимки

Мнение от milena02 »

С удоволствие ще се включа в тази тема, Гео. Пусто, вече се прибрах в София, иначе на село имам уникални снимки на дядовците, прадядовците и бабите. Ще ги преснимам при първа възможност, защото ми се иска да ги покажа, разказвайки техните удивителни истории. Само ще кажа, че единият от дядовците ми явно е бил мафиот. Забогатял внезапно в щата Охайо в САЩ някъде в началото на миналия век. Както си бил прост миньор, изведнъж взел да изкупува мини. Като си идвал в България да види семейството си, не давал заеми на бедните си роднини, а им купувал и подарявал цели магазини в Цариград, заредени със стока, за да могат те да завъртят търговия и да си стъпят на краката. На жена си - баба ми Вела, която помня, и която се карала на мъжа си, че е прекалено щедър и че все пак 5 деца имат, отвръщал: "Не бой се, Вело, парите ми са колкото пясъка в пустинята, аз съм осигурил и внуците на моите внуци". При едно от тези завръщания умира от пневмония и баща ми се ражда 4 месеца след неговата смърт. На снимката, която ще ви покажа, са двамата с шефа на профсъюзите (всички знаем, кой е управлявал профъюзите през 10-20-е години на ХХ в.). На кадъра дядо ми с костюм и вратовръзка седи крак връз крак в едно разкошно кресло, а онзи - мафиотът - стои прав до него. Сещайте се! Никога не бих се досетила за криминалното минало на моя праотец, ако случайно не беше наминал колегата Светослав Пинтев, който много се интересува от историята на мафията, и не беше налетял на тая снимка. Човекът ми поднесе истината така: "Ъъъъ... Миленка, що не седнеш? Не, седни, седни! Имаш очите на дядо си. Той вероятно е бил много добър човек, м?" Обяснявам, че дори баща ми не го е виждал и разказвам житието-битието му. Светльо кима, кима с глава като загрижен лекар и накрая изстреля: "Ти си внучка на Кръстника".
Само че Голямата депресия изяжда парите на "Кръстника" и когато с братовчед ми открихме чековата книжда на дядо ни и се опитахме да намерим банката, се оказа, че тя е фалирала през 1930 г.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31689
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1031 пъти
Получил благодарност: 2432 пъти

Re: Артефакти и стари снимки

Мнение от Мария Николова »

Забелязвате ли колко е пухкава Карлота?
Нищо не казвам.
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
clock
Кафе машина
Мнения: 3388
Регистриран на: Сеп 19, '16, 01:31
Получил благодарност: 1 път

Re: Артефакти и стари снимки

Мнение от clock »

Има магнетизъм в тази жена. Няколко пъти гледам снимката и осъзнавам, че не е красавица, но нещо ме привлича в нея и не знам, излъчването и, стойката, тоалетът, тя знае, че е обожавана. Веднага се сетих за един сонет (може би?) на Шекспир. Преводът е на Валери Петров

130
Устата ѝ не са корали нежни;
очите ѝ не са съвсем звезди;
тя няма „къдри-злато"; „преспи снежни"
не бих нарекъл нейните гърди.
Не ѝ е „бяла лилия" ръката;
страни „същински рози" няма тя;
дъхът ѝ не напомня аромата,
излъхван от априлските цветя.
Не пърха като нимфа тя, признавам;
гласът ѝ като арфа не звъни;
но все таки, Бог вижда, не я давам
за никоя от „дивните жени",
залъгвани от другите поети
със хиляди сравнения превзети.
Аватар
milena02
Чист кофеин
Мнения: 5417
Регистриран на: Юни 13, '12, 16:35
Местоположение: София
Получил благодарност: 1 път

Re: Артефакти и стари снимки

Мнение от milena02 »

Тази жена излъчва първична, животинска чувственост, Клокче! Не сексапил, не финес, а именно животинска чувственост. Няма мъж, ако ще професор от Харвард да е, който да устои на това.
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3886
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 53 пъти
Получил благодарност: 284 пъти

Re: Артефакти и стари снимки

Мнение от scleri »

Аз не съм професор от Харвард, може би за това се наложи два пъти да се върна да проверя баш точно за тая аржентинската буля ли иде реч. Мен ако питате ако лъха нещо от тази фея то това е една сто процентова мъжественост. Толкова е мъжествена че чак ще получа комплекс за малоценност.
Преди време из нета се въртеше една групова снимка на красавиците от харема на иранския шах ли беше, на пакистанския ли беше, във всеки случай на някой от тоя край. Красавиците харемски имаха по-буйни мустаки от моите в юношеските ми години. Ха обяснете ми защо точно за тази снимка се сетих още в първия момент в който зърнах аржентинската миска.
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8508
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 853 пъти
Получил благодарност: 657 пъти

Re: Артефакти и стари снимки

Мнение от Shami »

Да,на мен тази дама също ми изглежда много мъжествена :shock: :hmmm:
Аватар
milena02
Чист кофеин
Мнения: 5417
Регистриран на: Юни 13, '12, 16:35
Местоположение: София
Получил благодарност: 1 път

Re: Артефакти и стари снимки

Мнение от milena02 »

Склери, трябваше да видиш физиономията на Лалето, когато му показах въпросната мацка! Ич не я ареса! :lol:
Ето ти ги иранските кадъни да им се полюбуваш:

Изображение

А таз шармантна жена в средата на почетното място е имала над 100 любовника, 13 от които се самоубиват след като ги отхвърля. Тя е иранската принцеса Захра хан Тадж ес-Салтан.

Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “История и археология”