Има ли рози, има и проблеми

Публикувай отговор
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13746
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 227 пъти
Получил благодарност: 458 пъти

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от zeleno »

Аника написа: Авг 19, '20, 20:22 Виждали ли сте такова изсъхване? Какво го причинява? Розата не я бях виждала седмица сигурно, че е на едно по-забутано място:

Изображение
извън питането , в долния ляв ъгъл клончето има вид на избила подложка , провери и там какво става
Мари
Kафенце
Мнения: 14
Регистриран на: Авг 25, '20, 15:02

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от Мари »

Благодаря много Ема :tzvetentze:
Deisy
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1088
Регистриран на: Мар 20, '19, 20:22

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от Deisy »

Една от чаените ми рози пусна 3 слепи (без пъпки ) клони много високи . Отрязах ги на 20 см. .Сега ми остана време да питам какво се прави. Реже ли се и колко или не се пипа ? За друг път да знам.
Leila123
Кана кафе
Мнения: 516
Регистриран на: Май 19, '18, 22:33
Местоположение: София

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от Leila123 »

Deisy написа: Авг 31, '20, 22:30 Една от чаените ми рози пусна 3 слепи (без пъпки ) клони много високи . Отрязах ги на 20 см. .Сега ми остана време да питам какво се прави. Реже ли се и колко или не се пипа ? За друг път да знам.
Това не са ли така наречените лакомници, които избиват от долу, растат бързо и много яки?
Deisy
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1088
Регистриран на: Мар 20, '19, 20:22

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от Deisy »

Ами не знам .Под лакомници какво имаш предвид ? Не е от подложката със сигурност . Дебели яки шишове .Ако са тези лакомници какво да ги правя?
Редактирал се ,че прочетох за тез лакомници ,че са структурни клони за опора на меките ама тя моята роза си е чаена май не и трябват такива :?:
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10080
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 701 пъти
Получил благодарност: 1195 пъти

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от greeneyed »

С тези нови шишове розата се подновява/ако наистина не е избила подложката/. Те ще цъфтят обилно следващия сезон.
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
divna78
Двойно кафе
Мнения: 172
Регистриран на: Фев 14, '17, 14:55
Местоположение: София
Дал благодарност: 13 пъти

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от divna78 »

greeneyed написа: Сеп 1, '20, 10:45 С тези нови шишове розата се подновява/ако наистина не е избила подложката/. Те ще цъфтят обилно следващия сезон.
А какво става като избие подложката?
Пролетта на lavender ice му избиха едни такива шишове, в началото не обърнах внимание, само че после се замислих, че розата по принцип си е "трътка" и тези дълги шишове хич не се връзват. Листата също нямаха нищо общо. Тогава нямах време да пиша, защото бях само за ден на вилата и ги отрязах. Миналата седмица обаче видях същите шишове. Излизат над присадката (доколкото разбирам) а и излизат пак от същия клон, както пролетта! Някакви насоки как да действам?
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10080
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 701 пъти
Получил благодарност: 1195 пъти

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от greeneyed »

Тези дълги шишове трябва да узреят до зимата, за да зимуват успешно. В края не есента ги режа наполовина, а напролет оформям храста в зависимост от вида роза. Те ще цъфтят обилно следващия сезон.
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Deisy
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1088
Регистриран на: Мар 20, '19, 20:22

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от Deisy »

Е аз ги скъсих преждевременно на 4 пъпки горе долу :| (на катерачите знам че не се пипат и ще цъфтят догодина ,но за чаените не знаех) За другия път ще си знам урока :D
Кажете сега кафявия NPK яра мила подходящ ли е за есенно торене на рози и кога трябва да се случи (около ноември?) Мога ли да орежа розите есента и на пролет само да премахна-счупено и почерняло ? Гледам ,че тук почти всички оформяте и подрязвате основно пролетта явно има значение .
Аватар
utro77
Виенско кафе
Мнения: 366
Регистриран на: Окт 8, '15, 11:22
Дал благодарност: 5 пъти
Получил благодарност: 9 пъти

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от utro77 »

Следя, че хич ме няма в рязането. Но вече е време да се науча, щото розите ми чукнаха 3-4-5 години.

На една катерлива така й орязах миналата есен до дъно новите шишове, че тази година почти не ми цъфтя.... Викам си за какво са ми тези дългите, чак към небето, тя уж оформена вече, хоризонтирана. Това лято шишовете ги пазя и ги хоризонтирам докато е време.
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”