Антуриум (Anthurium)

Публикувай отговор
Аватар
secret_rose
Кафевар/ка/
Мнения: 724
Регистриран на: Яну 29, '13, 15:13
Местоположение: Турция, залива Сароз

Re: Антуриум

Мнение от secret_rose »

Аз ги пресаждам в борова почва и кори за орхидеи (50/50 вече), а като вадя малки издънки ги слагам в сфагнум торф и почти веднага започват да цъфтят. С това цвете навярно се справям най-добре от всичките ми... случайно, но се получава. Торя с тор за орхидеи, на шарена сянка са, опръсквам по няколко пъти на ден с дъждовна вода. (поливам само с дъждовна вода...)
Не мога да разбера защо един цвят ми излиза зелен а следващия червен и пак така се редуват...
Аватар
varia85
Kафенце
Мнения: 4
Регистриран на: Май 13, '13, 14:09

Re: Антуриум

Мнение от varia85 »

secret_rose от къде взимаш тази борова почва?Това растение е много спицифично,изисква много грижи,повече дори и от човека,но е адски красиво и си струва грижите.По принцип не разбирам много от цветарство,нова съм в тази област,но обичам много цветята и сега това се превърна като хоби за мен...Интересувам се и започнах да чета, да се опитвам да навлезна...Когато ми подариха антуриума,бях много щастлива,толкова много му се радвах,неможех да отделя очи от него.Сега вмомента,няма цъфтеж още и това до някаква степен ме свежда на мисълта,че не правя нещо както трябва...
Аватар
secret_rose
Кафевар/ка/
Мнения: 724
Регистриран на: Яну 29, '13, 15:13
Местоположение: Турция, залива Сароз

Re: Антуриум

Мнение от secret_rose »

varia85, имам много борове и пинии, зачиствам около ствола листата и игличките и си вземам от най-горния слой, не по-дълбоко от няколко сантиметра. За антуриумите, както и за гардениите си изравям и мъничко почва изпод каваците, тя пак е кисела, понеже са до борове. Няма значение от къде, важно е да е с кисела реакция, може да е почва за рододендрони, купена. И пълня саксиите с кори за орхидеи, по-едрички, а в празното между тях насипвам от тази борова почва, защото това са епифити... Веднъж, два пъти на месец подкислявам с лимонова капка дъждовната вода, с която изключително ги поливам (не слагам друга вода). И вечното опръскване на листата по няколко пъти на ден.
Не зная дали климата играе роля, при мен са субтропици вече и въздушната влажност е висока...
Същата почва ползвам и за цимбидиумите, и те се чувстват добре..
А новите издънки на антуриума, понеже непрекъснато вади издънки и му отеснява саксията, слагам в купен сфагнум торф от Бриколаж докато цъфнат, и после премествам в сместа, която описах.

Новият цвят се вижда, другите нови са все зеленикави и вътре между листата...
Изображение

Изображение

Тук зад орхидеята леко се вижда една нова издънка, която ще цъфти, а има само три листенца:
Изображение

Нямам време да ги изкъпя да стават за хубава снимка...
Аватар
varia85
Kафенце
Мнения: 4
Регистриран на: Май 13, '13, 14:09

Re: Антуриум

Мнение от varia85 »

secret_rose моят антуриум е същият като на снимката която си качила,само където не е цъфнал,а е само листа.Твоят е направо разкошен,браво на теб великолепен е, много е красив,немога да му се нарадвам макар и само на снимка....Иска ми се да ти покажа и моя,но незная как да кача снимка...Ако ми обясниш,мисля че бих могла...А пък и мисля че ако го видиш,по лесно би могла да ми отговориш на въпросите,каде точно греша....
Аватар
varia85
Kафенце
Мнения: 4
Регистриран на: Май 13, '13, 14:09

Re: Антуриум

Мнение от varia85 »

secret_rose и има и едно маничко в страни което ми прилича на изданка,но като не съм наясно,иска ми се да видиш.....
Аватар
secret_rose
Кафевар/ка/
Мнения: 724
Регистриран на: Яну 29, '13, 15:13
Местоположение: Турция, залива Сароз

Re: Антуриум

Мнение от secret_rose »

Моите не са спрели да цъфтят години наред, целогодишно, изобщо не остават без цвят...

Снимки се качват другаде а после тук се прилага линкче към качената снимка. Може тук:

http://imageshack.us/" onclick="window.open(this.href);return false;

или тук да си направиш албумче за всички снимки на цветя:

http://www.snimka.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ториш ли го? Аз им слагам разредени торове за орхидеи или сентполии понякога, рядко :D Или каквото имам под ръка.
Аватар
LaLenCe
Kафенце
Мнения: 12
Регистриран на: Авг 15, '14, 12:43

Re: Антуриум

Мнение от LaLenCe »

Здравейте :) Имам си от около месец такова цветенце, но беше близо до телевизора. Не знам дали е възможно, но мисля, че в следствие от това листата му покафеняха на места. Преместих го и мисля, че е по добре, но някой може ли да ми каже как е по- добре- дали да отрежа изгорелите цветове и листа и да се опитат да израстат наново или да ги оставя така ??
Аватар
politod
Виенско кафе
Мнения: 309
Регистриран на: Фев 2, '10, 15:02
Местоположение: София, кв. Сухата река

Re: Антуриум

Мнение от politod »

al.yank написа:Прекрасен антуриум!Едва ли вината е в теб,те са си сукани китки..кой знае как е форсиран за да цъфне.Все пак,пресади го в хубава почва,дръж го на светло,но не слънчево и поливай умерено.
Не ми се разказва за белия,който ви показах преди време :hmmmmmm: От разкошотия се превърна в трилистник..сега е наказан с тотално безразличие,да прави каквото ще :|
Ал, да не би да става въпрос за белият, който ти пратих?
http://politod.snimka.bg/flowers/cvetya.864082" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
al.yank
Кафе машина
Мнения: 3786
Регистриран на: Ное 27, '09, 23:24
Местоположение: Варна

Re: Антуриум

Мнение от al.yank »

Поли,писала съм мнението през март 2013г. :D С твоите антуриуми всичко е наред :tzeluvka:
Истината рядко е чиста и никога проста!
http://bonko.snimka.bg/hobby/moite-cvetya.30518
Аватар
САША
Kъсо кафе
Мнения: 62
Регистриран на: Юни 28, '15, 21:52
Местоположение: Стара Загора

Re: Антуриум

Мнение от САША »

Да се фукна и с моя красавец :)
Понеже умирам да си правя експерименти и него съм сложила на фитил от февруари . Гледам ,не се оплаква :)

Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Стайни цветя и растения”