Какво да засадя ТУК?

Публикувай отговор
илюзия
Виенско кафе
Мнения: 353
Регистриран на: Апр 21, '12, 23:48
Получил благодарност: 6 пъти

Какво да засадя ТУК?

Мнение от илюзия »

Здравейте!

Чудих се, къде да си задам въпроса и накрая реших да отворя нова тема, в която след мен и други да могат да питат същото, ако изпаднат в подобна дилема.

Ето какво искам да озеленя/зацветя:

Изображение

Разположението е следното: от север е стена, от изток - оградна мрежа, деляща ни от двора на съседите. На около метър южно има листопадно дърво, което се разлиства в началото на май месец. На запад има пътека и бордюр, който започва с тревист божур и продължава с ниски (почвопокривни) растения.

Светлината идва от изток и от запад, сянката от юг е "шарена"

Изображение

Вече няколко години опитвам различни варианти и резултатът все не ми харесва.

Помагайте, моля!
Има ли начин да постигна дълготраен декоративен ефект с вечнозелени многогодишни растения, които да са лесно достъпни и да мога да намеря сега?
"Ако всеки прави добро в предела на своите възможности,
възможностите ще станат безпределни..."
(F. İskender)
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4891
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 352 пъти
Получил благодарност: 279 пъти

Re: Какво да засадя ТУК?

Мнение от Di_Va »

Пиши какво си опитала и не ти е харесало, иначе иглолистни малки има, а и в момента върви поръчка. Аз бих ти предложила набор от разноцветни хойхери и здравец, стига сянката през лятото да е достатъчна, че са лесни за отглеждане и изглеждат добре целогодишно.
илюзия
Виенско кафе
Мнения: 353
Регистриран на: Апр 21, '12, 23:48
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Какво да засадя ТУК?

Мнение от илюзия »

Иглолистните са ми напълно непознати като растения и изисквания. На снимки са много красиви, но не ги виждам като за това място. По-скоро някакви тревички, седуми и подобни "лесни" растения предпочитам.

За хойхери не е подходящо мястото. През лятото има частично засенчване, но температурата на въздуха и почвата се покачва много. Опитах с три миналата година, оцеля само обикновената чисто зелена, но и тя се измъчи и едва креташе. За да запълня техните празни места, импровизирах с "подръчни материали"... Визуално ми хареса съчетанието, което се получи, но и от тях ефектът беше за кратко :D

Изображение


Мушката и сакъзи добре се развиват през лятото, но могат да се садят чак към края на април, като отмине опасността за слани. И есента или трябва да ги вадя, или да ги оставя там да замръзнат. На практика през половината година пак остава празно, затова и те отпадат като вариант.
"Ако всеки прави добро в предела на своите възможности,
възможностите ще станат безпределни..."
(F. İskender)
Аватар
Магдалена
Кафе машина
Мнения: 3421
Регистриран на: Юни 26, '10, 15:57
Местоположение: Благоевград
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Какво да засадя ТУК?

Мнение от Магдалена »

:dovolen: Ако това беше при мен,щях да го"напълня" с различни
семпервивуми, иглики и 1-2 ниски туфички трева, камчатски седум ! :daaa:
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Какво да засадя ТУК?

Мнение от calico »

Отгоре е хубаво да има нещо със мечовидни листа, като юка, ириси, и може би вероника спиката. Най-долу нещо ампелно, лизимахията е зимоустойчива, и пада на хубави завеси, а междувременно всяка година между нея можеш да бодваш два корена петуния, става добре. По средата ти трябва сравнително нисък и компактен цвят, добре е да са поне две растнеия с различен период на цъфтеж. Ако намериш ниски маргарити, или ниска гайлардия, мисля че биха стояли добре. Между всичко можеш да бучнеш някакви пролетни луковици, дето няма да се вадят.
комбинациите са много, зависикакво ти харесва и каква гама искаш.
идеята е да са многогодишни, и не особено агресивни.

ако комбинираш правилно обемите, резултата ще ти хареса каквото и да засадиш
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
илюзия
Виенско кафе
Мнения: 353
Регистриран на: Апр 21, '12, 23:48
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Какво да засадя ТУК?

Мнение от илюзия »

Маги, и аз нещо подобно си представям - седуми, които да провисват от ръбовете към долните етажи, по една компактно растяща тревичка на всеки ред (ако може и с различен цвят на листата да са :stiskam: ).
Освен синята фестука, коя друга трева е ниска и дребна, и в същото време лесно бих могла да я намеря?

Калико, юка имам от ниските, но за там не искам бодливи растения.
Иначе съм съгласна, че за най-горната част трябва нещо, придаващо различна височина и обем. Мислех си, дали някоя по-дребна хоста, понасяща повече слънце (сещате ли се за такава), би оцеляла там?
Като има около нея други растения за пълнеж, няма да личи толкова много празното място, докато се покаже напролет.
"Ако всеки прави добро в предела на своите възможности,
възможностите ще станат безпределни..."
(F. İskender)
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Какво да засадя ТУК?

Мнение от calico »

Сложи ириси горе, като не искаш да боде, хем може да ги докараш да месец цвят поне.
Значи ако оставиш с ниски неща, седуми и пр, ще ти се вижда цялата конструкция и те ще са като тапицерия, не мисля че ще ти хареса крайния резултат. Според мен трябва да има ампелни неща, за да покрият частично дървената част- отпред и отстрани
задължително е да има и цвят, не само зелено ,според мен, нещо дребноцветно, ниска комвпактна туфа, дългоцъфтящя
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7219
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 30 пъти
Получил благодарност: 416 пъти
Обратна връзка:

Re: Какво да засадя ТУК?

Мнение от nadin »

Според мен комбинацията Хойхери и карекс е много добра. Хойхерите не страдат от сух и топъл въздух. Нещо друго е причината да не ти вървят, може би задържане на вода в корените. Как се оттича водата от тези сандъчета? Добре е да се засадят рано на пролет или есента , за да могат да се прихванат. И слънцето е подходящо и за тревите и за хойхерите само не ги сади прекалено наблизо. Като гледам така имаш място средно за две хойхери и един карекс на едно ниво. Другото подходящо растение е геума. Мисля че при Миша имаше един вид който става. Също ,може да ползваш и дребни хости за контраст. Също епимедиум той има много оригинален цъфтеж и нестандартни листа, но тука трудно се намира. Имаме го по градините ако искаш ще ти отделя чепка да се вкоренява и наесен ти давам. Ако искаш снимки на подобно комбинации мога да ти пратя.
Аватар
Магдалена
Кафе машина
Мнения: 3421
Регистриран на: Юни 26, '10, 15:57
Местоположение: Благоевград
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Какво да засадя ТУК?

Мнение от Магдалена »

:dovolen: Аз мога да ти изпратя карекс Bronco и обикновена ,цикламена делосперма и от тези хойхери мога да ти чупна, стоят красиво една до друга.
От зелената и жълтеникавата тревички също,зимуващи са и се стелят.От пъстрия и височък седум също,скрива се през зимата,напролет е отново на линия!Само на тревата не откривам снимка.Ще я снимам сега и ще ти я пусна.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Виж и делоспермата как плътно покрива,а и обикновения седум също пада.
Извинявам се,стана малко агресивно включването ми! :tzeluvka:
илюзия
Виенско кафе
Мнения: 353
Регистриран на: Апр 21, '12, 23:48
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Какво да засадя ТУК?

Мнение от илюзия »

Наде, съчетанието от хойхери и треви ще ми е най на сърце визуално, но след предишния неуспех не смея да рискувам отново да се похабят.
Почвата е песъчлива, бързо се отцежда и не задържа вода. През лятото трябва да се полива всеки ден. Отдолу е махнато дървеното дъно и е монтирана мрежа. Плътни са само челните дъски, останалото в периферията е почти като решетка от старост.
От запад си пече доста сериозно, от обяд до вечерта и почвата се нагрява значително.
Площта наистина е сравнително малка.
Много ще се радвам да видя снимки на подобни комбинации. И на този епимедиум с "оригинален цъфтеж и нестандартни листа" също.


Маги, благодаря ти много за снимките и предложенията :gush:
Delosperma cooperi имам. При мен е по-студено и тя тръгва по-късно пролетта.
Този карекс Bronco изглежда много ефирен. Когато се намокри от дъжд, "смачква" ли се, слепват ли листенцата едно в друго?
П.П. На хойхерите знаеш ли им имената?
"Ако всеки прави добро в предела на своите възможности,
възможностите ще станат безпределни..."
(F. İskender)
Публикувай отговор

Обратно към “Градини и дизайн”