Какво да засадя ТУК?

Публикувай отговор
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Какво да засадя ТУК?

Мнение от Гео, граф »

Лече, не съм прочела всичко, което сте писали, че съм на работа сепаГ, но мернах, че ще правите навес с изглед към градината и веднага пред очите ми изскочи селската къща на една съфорумка, която отдавна вече не пише тук - червенокосата Тити. Тя беше направила едни арки с рози и клематиси, но не мога да намеря снимки, обаче порових в профила ѝ във фейса и открих нещо подобно, само че в Швеция. Сигурно ѝ е напомнило за дома, затова се е снимала пред него. Ще я помоля да ми изрови фотоси на оригинала и ще ги сложа тук да се вдъхновяваш :daaa:

Изображение
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Какво да засадя ТУК?

Мнение от Гео, граф »

Намериииих :wooow2: !
Тити ми обясни къде да ги търся в албумите ѝ и открих снимките. Помествам ги с нейно разрешение. Преписвай :nod:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2592
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 765 пъти
Получил благодарност: 746 пъти

Re: Какво да засадя ТУК?

Мнение от Lalel4e »

Разкош!!! :potekoha: :potekoha: :potekoha:
Рози не, но клематис(и) непременно ще сложа!
Това ще стане обаче след като бутнем обора и предната стена.
Роза бих сложила една ако някой ден живеем там. Или на друго подобно място. Засега няма да имам възможност за поддръжка на катерач.

Много поздрави на сладката Тити (не беше ли Тили? :hmmm:) И да й кажеш да се връща у форума, че много липсва! Всички ми липсват :cry:
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Какво да засадя ТУК?

Мнение от Гео, граф »

Lalel4e написа: Ное 4, '22, 19:05 Разкош!!! :potekoha: :potekoha: :potekoha:
Рози не, но клематис(и) непременно ще сложа!
Това ще стане обаче след като бутнем обора и предната стена.
Роза бих сложила една ако някой ден живеем там. Или на друго подобно място. Засега няма да имам възможност за поддръжка на катерач.

Много поздрави на сладката Тити (не беше ли Тили? :hmmm:) И да й кажеш да се връща у форума, че много липсва! Всички ми липсват :cry:
Ее, това е само идея, Лече, не е задължително да е твоето, налЕ 8-) !

Обаче Тити (Тили е друг човек) отдавна не може да влиза във форума, защото си е изпозабравила всякакви връзки с него. Но редовно си общуваме във фейсбук :nod:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Какво да засадя ТУК?

Мнение от Гео, граф »

И аз имам нужда от съвети. Спечелихме проект по програма Зелена София и освен всичко друго, имаме и шест големи бели кашпи. Чудя се какво да насадя в тях, за да е зелено целогодишно :hmmm: ? Здравеца е ясен, давайте други идеи :arrow:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
borislava.kirilova
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1147
Регистриран на: Мар 29, '19, 22:20
Местоположение: с. Комощица, на 14км от гр. Лом
Дал благодарност: 721 пъти
Получил благодарност: 914 пъти

Re: Какво да засадя ТУК?

Мнение от borislava.kirilova »

Гео, граф не зная колко са големи кашпите, къде ще са позиционирани, с оглед слънцегреене и вандализъм. Но щом условието е за целогодишно зелено - бръшлян всякакви сортове, от маломерните туй Даника, Тини тим, от юниперусите сквамата - Блу стар. Карамфилчетата също са вечнозелени и цъфтят постоянно. От тревите карексите са вечнозелени и се чувстват чудесно в кашпи. Офиопогонът пък ще даде черен цвят за контраст. Предлагам растения, които са нискобюджетни и с никаква грижа, освен поливане и леко подкастряне, но в общи линии се включва във времеви интервал 10 минути.
marka
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1972
Регистриран на: Окт 15, '13, 14:31
Дал благодарност: 211 пъти
Получил благодарност: 156 пъти

Re: Какво да засадя ТУК?

Мнение от marka »

Гео, предлагам ти юка. Засадих пред входа в блока и си се развива много добре.
lilaby
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1214
Регистриран на: Окт 24, '15, 20:19
Дал благодарност: 356 пъти
Получил благодарност: 264 пъти

Re: Какво да засадя ТУК?

Мнение от lilaby »

Pachysandra, ириси, Cotoneaster (с подрязване), също Lonicera nitida, Armeria, зимзелен, Stachys Byzantina, Euonymus fortunei radicans. Аз бих комбинирала 2-3 вида инвазивни, почвопокривни, които в контейнер ще са ограничени.
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2592
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 765 пъти
Получил благодарност: 746 пъти

Re: Какво да засадя ТУК?

Мнение от Lalel4e »

Пълзящият флокс е вечнозелен и много устойчив.
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Какво да засадя ТУК?

Мнение от Гео, граф »

borislava.kirilova написа: Ное 17, '22, 15:09 Гео, граф не зная колко са големи кашпите, къде ще са позиционирани, с оглед слънцегреене и вандализъм. Но щом условието е за целогодишно зелено - бръшлян всякакви сортове, от маломерните туй Даника, Тини тим, от юниперусите сквамата - Блу стар. Карамфилчетата също са вечнозелени и цъфтят постоянно. От тревите карексите са вечнозелени и се чувстват чудесно в кашпи. Офиопогонът пък ще даде черен цвят за контраст. Предлагам растения, които са нискобюджетни и с никаква грижа, освен поливане и леко подкастряне, но в общи линии се включва във времеви интервал 10 минути.
Ей, чуднички идейки си ми измислила, Боре :sbear: :wooow2: ! Става дума за шест броя тежки бетонни кашпи, 50-60 см дълги и 20 см широки, белички като гълъбици. Ще ги позиционираме в шпалир от двете страни на подхода към самия вход (на снимката долу се вижда само едната - покрай късата страна на оградката). Мястото е сенчесто от големи дървета, които са извън полезрението в ляво, а оттам идва малкото слънчице. Направо си представих композиции от по едно храстче (може би някоя маломерна спирейка, която да ограничавам, или юниперусче), няколко тревички, като черния офиопогон просто ще е задължителен ( :daaa: ), по едно миризливо карамфилче, може и някоя едра виолка, стахис за сребристо петно... Евентуално някое коренче дихондра да се проточи надолу, за да разчупи линиите, дали ще е добре :hmmm: ?
Единствено ме притеснява още от сега прекалената симетрия, която неизбежно ще се получи, а аз имам непоносимост към симетрията, но ще трябва да преглътна, защото ако направя любимия ми хаос, ще стане манджа с грозде :lol: :lol:

Изображение
marka написа: Ное 17, '22, 17:56 Гео, предлагам ти юка. Засадих пред входа в блока и си се развива много добре.
Ауу, отнют, сакън, Марче :sneee: !!! Не ща да чувам за юки, след като изкорених 5-6 броя (в които кой знае защо кварталните кучета си вършеха сериозната работа, ама баш в центъра на розетката :sdoh: ), не че не избиха отново поне две де, но оттогава гледам с подозрение тая китка.
Но ти благодаря за предложението :tzeluvka:
lilaby написа: Ное 17, '22, 17:59 Pachysandra, ириси, Cotoneaster (с подрязване), също Lonicera nitida, Armeria, зимзелен, Stachys Byzantina, Euonymus fortunei radicans. Аз бих комбинирала 2-3 вида инвазивни, почвопокривни, които в контейнер ще са ограничени.
Да, ето още добри идейки, благодаря и на теб, Лилаби :tzvetentze: ! Като каза инвазивни, веднага се присетих за стеларията, от която имам повече от достатъно, както и за меркините мускарита, които пък ще си зеленеят цяла зима :nod:
Lalel4e написа: Ное 17, '22, 19:10 Пълзящият флокс е вечнозелен и много устойчив.
Умница :gush: ! И от него имам, той даже ще поувисне отстрани :daaa:

............................................

Еха, колко много акъл получих само с едно въпросче! Явно имам доста опции, ще го измисля :nod:

Страхотен е този форум, не съм го казвала отдавна :wooow2: :worship:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Публикувай отговор

Обратно към “Градини и дизайн”