Какво да засадя ТУК?

Публикувай отговор
трепетлика
Кафевар/ка/
Мнения: 749
Регистриран на: Юли 4, '19, 19:30
Дал благодарност: 2008 пъти
Получил благодарност: 110 пъти

Re: Какво да засадя ТУК?

Мнение от трепетлика »

Е ,не харесваш ли рози ? ,
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5631
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1727 пъти
Получил благодарност: 1960 пъти

Re: Какво да засадя ТУК?

Мнение от Тутти »

Фотиния, хортензии, хоста, рододендрон, туя за вечнозелено петно, юниперуси. Роза Короната на принцеса Маргарита. Имам две на точно такава сянка - вечнозелени и вечноцъфтящи са при такова засенчване. Малините също вървят идеално на подобно място. Засадих едни да пълня мястото от север, скършват се от плод. И като храст са хубави. Много хубаво и вечнозелено е аукубата. Красиво място ще стане, може би най-богатото и свежо. Нищо нв обича пържене на силно слънце по цял ден.
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2592
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 764 пъти
Получил благодарност: 746 пъти

Re: Какво да засадя ТУК?

Мнение от Lalel4e »

Благодаря за отговорите!

Смятаме да сваляме предната стена и да я правим (плевнята) навес с изглед към градината ( :sheart: ухх!), затова не искам да запушвам с едри храсти, особено пък бодливи. Розите ще са пред западния дувар.
gevkati
Баш кафе майстор
Мнения: 2537
Регистриран на: Фев 3, '13, 12:10
Местоположение: София
Дал благодарност: 1037 пъти
Получил благодарност: 1488 пъти

Re: Какво да засадя ТУК?

Мнение от gevkati »

Явно ти трябва нещо за пълно слънце. Щом ще го правите навес, защо не направите асмалък?
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2592
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 764 пъти
Получил благодарност: 746 пъти

Re: Какво да засадя ТУК?

Мнение от Lalel4e »

Имаме вече огромен асмалък пред къщата, а ние не правим вино и почти не консумираме. Не ядем и много грозде :mrgreen: Не знаем и как се обгрижва... изобщо, асмалъка е най-невъзможния вариант. Но като казваш асмалък, може да се направи конструкция, върху която да се качат клематиси или киви.. :hmmm:
miltonia
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1925
Регистриран на: Май 22, '16, 02:03
Дал благодарност: 268 пъти
Получил благодарност: 140 пъти

Re: Какво да засадя ТУК?

Мнение от miltonia »

Лече, на мен част от дворчето ми е в такова разположение, уж е от южната страна, ама половината е в сянката на асмалъка, а другата е в сянката на комшийската къща. Десет години садих цветя, които са ми любими, докато разбера, че трябва да отглеждам цветя, които понасят тази въртележка на сянка и пек. Ето какво се закрепи там. Започват сезона кукуряците, игликите и луковичните, там ти си знаеш. :nod: След тях са дицентрата, брунерата и кандилките, на тях им е добре и цъфтят много. После са ирисите, розите и лилиумите. Между тях има хости, хеухери и оксалиси, които също дават цвят по различно време. Като прецъфтят лилиумите, почват хемерокалисите и флокса, страхотни китки, не ги спира нито сянка, нито жега. Тук- там имам от високите астри, кореопсис и алстромерия, ама не са много доволни от това място. Не виреят добре божури, маргаритки, кампанули, мъчих ги, отказаха се. Имам и няколко юниперуса, ниски туи и една цуга, държат се засега. :stiskam: Голяма гъчканица е, иска се навреме да орежеш прецъфтелите и изсъхващи цветя, да се освободи пространство за следващите по ред, но пък във всеки сезон има на какво да се радва окото. Успех ти желая и, най-важното, търпение!
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2592
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 764 пъти
Получил благодарност: 746 пъти

Re: Какво да засадя ТУК?

Мнение от Lalel4e »

Благодаря, miltonia! Най-добре е човек с личен опит да сподели :daaa:
Ирисите и хеметата не знаех че търпят сянка, макар че да.. то когато цъфтят май ще си е пек там.. :hmmm: Но мислех, че искат пълно слънце.
Лилиуми - също не предполагах. Ще стоят чудесно на тъмен фон! Офф.. ма те са луковични... ще трябва да ги опаковам заради Кьорчо (сляпото куче)

А нещо за хапване освен малини и тем подобни? Зеленчук някакъв дали ще овирее? :hmmm:
То ясно, че работата ще е на проба-грешка, ама да си спестя някои проби :mrgreen:
miltonia
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1925
Регистриран на: Май 22, '16, 02:03
Дал благодарност: 268 пъти
Получил благодарност: 140 пъти

Re: Какво да засадя ТУК?

Мнение от miltonia »

Lalel4e написа: Ное 2, '22, 21:28
Ирисите и хеметата не знаех че търпят сянка, макар че да.. то когато цъфтят май ще си е пек там.. :hmmm:
Е, ирисите на са така пищни, като в Меркините вселения, но все пускат по някой цветонос.
Като съм почнала, да споделя още личен опит относно твоя Кьорчо. Съседката отсреща беше пропищяла от сляпото куче. За две години от китната ѝ градинка пред къщата не остана нито едно луче, измъкна ѝ даже едни големи туфи от нарциси, стари сортове на много години. Опитваха всякакви бойни техники- отрови, ултразвукови уреди, мрежички за луковиците,, даже пускаха газ в дупките му и.. нищо! Цветята ѝ почнаха да цъфтят по запуснатите поляни зад къщата. Докато един ден, прибирайки се от работа, я видях да подскача радостно към мен и вика:"Ще черпя, ще те черпя!" Оказа се, че една от моите подрастващи котки е измъкнала от дупката му страшния нашественик(ма той вярно че страшни зъби имал :shock: ) Такава слава си създаде тази котка, че даже ми предлагаха пари за да я дам за няколко дни под наем. :katerichka: Така че си търси котка, но да е с ловджийски ген.
А за зеленчуците, хм, може би салатки и краставици.
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2592
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 764 пъти
Получил благодарност: 746 пъти

Re: Какво да засадя ТУК?

Мнение от Lalel4e »

Знам за котките, то и кучета такива има, ама… ние не живеем там :cry:
То тепърва предстои да се разбере има ли Кьорчо, жив ли е още.. може пък съседите да са се справили. През двора ми минават редовно няколко котки. Може пък вече да е ликвидиран дзверЪТ.
Все си мисля да наобиколя квартала следобедно време, като седнат бабите вън на приказка, да ги питам имат ли лалета, ама все в работа се улисвам и не стигам дотам.

П. П. А ти за оная котка къв наем искаш? :swink:
miltonia
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1925
Регистриран на: Май 22, '16, 02:03
Дал благодарност: 268 пъти
Получил благодарност: 140 пъти

Re: Какво да засадя ТУК?

Мнение от miltonia »

Lalel4e написа: Ное 3, '22, 06:29 П. П. А ти за оная котка къв наем искаш? :swink:
:lol: :lol: Не я давам за нищо на света!
Изображение

Оспамихме темата. Отдавна искам да ти кажа, че каменният ти дувар е У-МО- ПОМРАЧИТЕЛЕН! Какво ще садиш пред него, нямам търпение да го покажеш зацветен.
Публикувай отговор

Обратно към “Градини и дизайн”