Какво да засадя ТУК?

Публикувай отговор
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7219
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 30 пъти
Получил благодарност: 415 пъти
Обратна връзка:

Re: Какво да засадя ТУК?

Мнение от nadin »

Ето ги епимедиумите:
Този е мой:
Изображение
Този на муроф:
Изображение
този на лилаби:
Изображение
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7219
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 30 пъти
Получил благодарност: 415 пъти
Обратна връзка:

Re: Какво да засадя ТУК?

Мнение от nadin »

Ето една комбинация: хости, хойхери, трева и епимедиум отпред в долния десен ъгъл:

Изображение

и още една пак карекс и хойхери отпред с ниски карамфилчета:

Изображение

За мен и хостите и карексите и хойхерите са дуракоустойчиви и ако са били вкоренени добре преди това и засадени по рано на пролет за да се прихванат преди горещините не би трябвало да има проблем.
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10114
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 373 пъти
Получил благодарност: 1037 пъти

Re: Какво да засадя ТУК?

Мнение от МГХ »

В корените малко тераует и после папрат, хоста, бръшлян, семпревивум...ацер... иглолистно....възможности много.Изображение
Изображение
Изображение
А може и само сукулентни като тези
Изображение
Аз имам на балкона една комбинация - на високата част лилиум, в ниското-семпревивуми и сукуленти. Също изглежда добре. Нямам снимка в момента да покажа. Даже в едното ъгълче съм посадила дивесил.
илюзия
Виенско кафе
Мнения: 353
Регистриран на: Апр 21, '12, 23:48
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Какво да засадя ТУК?

Мнение от илюзия »

Еличка, много красиво изглежда твоята "идейка". Кои са растенията, пише ли им имената към снимката?
Предполагам в Пинтерест е пълно с идеи, но аз нямам регистрация там, за да търся, а повечето резултати от гугъл водят именно към него...


Наде, благодаря за снимките. Много впечатляващо изглежда епимедиума.
Комбинациите са чудесни, намерих и аз няколко и почти всичките ми харесаха. Все повече се заглеждам по тревите, почти с всичко се съчетават добре. Остава да понауча малко имена и коя е за сянка и влага, коя за слънчево и сухо...


МГХ, красиви аранжировки си показала и ти, но са за по-сенчесто място от моето и част от растенията в тях са топлолюбиви, зимата ще трябва да се прибират.
Знаеш ли кое е висящото растение в ляво на втората снимка?

За сукулентни и аз си мислех в началото. Имам 2-3 седума, те ще издържат на нагряването и засушаването на песъчливата почва. Но откакто ги видях тия комбинации с тревите, все към тях ме тегли... Освен да зацветя и втората бъчва, и третото "кръгло нещо", дето не го знам какво е, та да има място за всички идеи и желани китки :D
"Ако всеки прави добро в предела на своите възможности,
възможностите ще станат безпределни..."
(F. İskender)
Аватар
Еличка
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Мар 21, '16, 14:39
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Какво да засадя ТУК?

Мнение от Еличка »

Не, не ги пише, но по мое мнение са стипа, два вида дихондра и газания. Намерих още една снимка. Така като гледам - пенисетум, алпийски сакъзи и дихондра.
Изображение
"Нека бъдем благодарни на хората,които ни правят щастливи, те са вълшебните градинари, които карат душите ни да цъфтят."
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10114
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 373 пъти
Получил благодарност: 1037 пъти

Re: Какво да засадя ТУК?

Мнение от МГХ »

Да, дихондра трябва да Изображение

Има го при Мишето.
https://www.gradinasoleil.com/article.p ... 0&artid=15
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7219
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 30 пъти
Получил благодарност: 415 пъти
Обратна връзка:

Re: Какво да засадя ТУК?

Мнение от nadin »

да Ако не искаш многогодишни при Миша има страхотни комбинации от едногодишни. Може всяка година да ги сменяш. Тя има и два вида дребни бавно растящи седума които са страхотни и много добре ще стоят като пълнеж.
Може вместо трева да сложиш някой от изправените високи папрати. Те ще направят същия ефект. Виж на пепепляш снимките в темата за папаратите-много са ефектни.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Какво да засадя ТУК?

Мнение от calico »

mysisu написа: Май 21, '20, 19:09 Не мога да помогна, за съжаление.
Но дали ще е нахално да използвам темата, за да помоля за съвет - какво да сложа в краката на ниски мини рози (Морстдаг), за да не е наоколо само гола пръст? :hmmm:
за съжаление няма достатъчно ниски рози, които да се сложат в краката на минитата :angelche: :angelche:

просто мулчирай, предполагам не е много, един чувал мулч ще ти стигне, винаги стои добре.
мулчирането може и с дребен чакъл да е, или малки речни камъчета
може и от оня много много нисък седум, дето се стели отгоре и прави килим и едва се захваща за почвата, няма да им пречи, но може би на теб ще пречи при оформянето
иначе каквото и да засадиш, ще ти пречи и на торенето, и на всичко, а и няма да стои добре
покажи все пак снимка ако искаш
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7219
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 30 пъти
Получил благодарност: 415 пъти
Обратна връзка:

Re: Какво да засадя ТУК?

Мнение от nadin »

mysisu написа: Май 21, '20, 19:09 Не мога да помогна, за съжаление.
Но дали ще е нахално да използвам темата, за да помоля за съвет - какво да сложа в краката на ниски мини рози (Морстдаг), за да не е наоколо само гола пръст? :hmmm:
Проблемът на розите е че се копаят пръскат и торят непрекъснато. Ако искаш нещо в корените най-добре намери нещо едногодишно, за да може на есен или пролет да прекопаеш розите. Иначе многогодишни има, но какво ще стане с тях ако решиш да копаеш около розите или да насипеш тор есента или ги пръскаш с разни препарати? Ако няма да пипаш около розите веднъж насадени ето ти няколко цветя дето стават:
Aster alpinus , dianthus alpinus, още от хибридните почво покривни карамфилчета има много сортове, флокс от ниските, седуми ама вземи си някои от по-завързаните не тези бабешките дето за един сезон ще покрият цялата градина и после няма как да се отървеш от него. Ниските почвопокривни вероники Veronica liwanensis, Veronica pectinata, LITHODORA.
Марина17
Kъсо кафе
Мнения: 93
Регистриран на: Окт 30, '15, 21:35
Местоположение: София

Re: Какво да засадя ТУК?

Мнение от Марина17 »

Аз бих засадила в тази дървена разкошотийка различни билки и подправки.Като за цвят бих сложила и лавандула.
Не са многогодишни,но се намират лесно и ще ви влязат в употреба.
Нещо подобно..
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Градини и дизайн”