Chaenomeles japonica / Японска дюля

Аватар
ivrabetsa
Кафевар/ка/
Мнения: 828
Регистриран на: Ное 15, '12, 23:50
Местоположение: Близо до морето

Chaenomeles japonica / Японска дюля

Мнение от ivrabetsa »

Японската дюля е трънлив широколистен листопаден храст, с многобройни вегетативни стъбла достигащ на височина до 2 метра. Използва се предимно като декоративно растение, но освен това жълтите му плодове съдържат повече пектин от ябълките и повече витамин "С" от лимоните! Тези топлолюбиви растения представляват листопадни или полувечнозелени храсти.
През пролетта японската дюля се покрива с розови, светло-червени или бяло-розови едри цветове с диаметър до 5 см. още преди да се е разлистила. Цъфти от Март до Май с ароматни цветове, които привличат пчелите. Плододава през септември, а плодовете са плътни и ароматни с диаметър около 4 см. Растението дава плодове средно до 70 години. Те са много кисели, но са богати на витамин С и много ароматни. Не стават за директна консумация, но са много подходящи за ароматизиране и овкусяване на чай и приготвяне на конфитюри и сладко.
Подходяща е за единични и групови засаждания. Също и за живи плетове - тъй като дава много и бодливи издънки, японската дюля е непроходима в масив.Изключително непретенциозно, бързо-растящо и красиво растение. Устойчиво на студ и горещини, вирее на светлина или полусянка, във всякакви градински почви. Търпи подрязване, което го прави подходящо за оформяне и на жив плет. Може да се култивира като бонзай.
Напълно зимоустойчиво растение. Силно сухоустойчиво и светлолюбиво. Непретенциозно за отглеждане, на практика не се нуждае от грижи, не се поддава на вредители и болести.


Изображение


Изображение


Изображение


Изображение
последната снимка е моя
Изображение
aurelija
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1828
Регистриран на: Яну 29, '12, 09:21
Местоположение: Пловдив,кючука
Дал благодарност: 24 пъти
Получил благодарност: 36 пъти

Re: Chaenomeles japonica / Японска дюля

Мнение от aurelija »

Изображение

Изображение

От Пландорекс
Обожавам я !
Питай,ше видим дали може...
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5631
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1727 пъти
Получил благодарност: 1960 пъти

Re: Chaenomeles japonica / Японска дюля

Мнение от Тутти »

Японската дюля е от любимите ми храсти. Режа я през две или три години. В началото я режех през февруари, миналата година й резнах само не цъфтящите връхчета, веднага след прецъфтяване, за да я поддържам в същия обем. Внимавам за издънките, много лесно се вкоренява, и ги раздавам. Ако не ги отстранявам сигурно след време ще има цял масив. Чай правим отдавна, уникален много кисел вкус, но за сладко не се бях сетила, ще опитам. Плодовете ги чакам да паднат от храста и тогава ги събирам.
Имам коралова и червена.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Ivrabetsa, много нежен цвят има твоята дюля, свети. :tzvetentze:
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4891
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 352 пъти
Получил благодарност: 279 пъти

Re: Chaenomeles japonica / Японска дюля

Мнение от Di_Va »

Моята яп.дюля, местена два пъти, тази година ме зарадва с цвят, расте обаче
много бавно и разпиляна в страни.

Изображение
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31689
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1031 пъти
Получил благодарност: 2434 пъти

Re: Chaenomeles japonica / Японска дюля

Мнение от Мария Николова »

Изображение
Тутти Фрутти, ще съм ти много благодарна за една издънка от тази японска дюля! :ieeee: :ieeee: :ieeee:
Ще е първото растение в двора ми, което става и за ядене. :sgiggle: И ще ми е много приятно винаги да ми напомня за теб. :gush: :angelche:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
ivrabetsa
Кафевар/ка/
Мнения: 828
Регистриран на: Ное 15, '12, 23:50
Местоположение: Близо до морето

Re: Chaenomeles japonica / Японска дюля

Мнение от ivrabetsa »

Тутти написа: Апр 8, '20, 06:17 Ivrabetsa, много нежен цвят има твоята дюля, свети. :tzvetentze:
Благодаря,от Пландорекс е!Наистина приятен цвят и много-направо цвят върху цвят.Плодовете миналата година пак така бяха навързали един върху друг,но не успяхме да ги опитаме защото кучетата ги събориха и изядоха :lol:
aurelija
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1828
Регистриран на: Яну 29, '12, 09:21
Местоположение: Пловдив,кючука
Дал благодарност: 24 пъти
Получил благодарност: 36 пъти

Re: Chaenomeles japonica / Японска дюля

Мнение от aurelija »

Cameo от Пландорекс 17

Изображение
Питай,ше видим дали може...
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5631
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1727 пъти
Получил благодарност: 1960 пъти

Re: Chaenomeles japonica / Японска дюля

Мнение от Тутти »

Мария Николова написа: Апр 8, '20, 09:54

Тутти Фрутти, ще съм ти много благодарна за една издънка от тази японска дюля! :ieeee: :ieeee: :ieeee:
Ще е първото растение в двора ми, което става и за ядене. :sgiggle: И ще ми е много приятно винаги да ми напомня за теб. :gush: :angelche:
Мерко, веднага, даже имам цъфнала издънка. Ще се опитам да ти пратя и от червената, цвета е светещо червено. Много яко нещо е японската дюля, но за ядене е безумно кисела, за чай е чудесна и може би с мед. Както се ядат лимоните.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31689
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1031 пъти
Получил благодарност: 2434 пъти

Re: Chaenomeles japonica / Японска дюля

Мнение от Мария Николова »

Много ти благодаря, Тутти Фрутти! :ieeee: :sbear: :ieeee:
Това, че плодовете стават за ядене, е нищо пред красотата на цъфтежа!
С мед може да опитам, все пак. Само да ги дочакам да пораснат. :daaa:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Havga
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1501
Регистриран на: Юни 17, '18, 11:00
Местоположение: СОФИЯ
Получил благодарност: 1 път

Re: Chaenomeles japonica / Японска дюля

Мнение от Havga »

Тутти написа: Апр 8, '20, 06:17 Японската дюля е от любимите ми храсти. Режа я през две или три години. В началото я режех през февруари, миналата година й резнах само не цъфтящите връхчета, веднага след прецъфтяване, за да я поддържам в същия обем. Внимавам за издънките, много лесно се вкоренява, и ги раздавам. Ако не ги отстранявам сигурно след време ще има цял масив. Чай правим отдавна, уникален много кисел вкус, но за сладко не се бях сетила, ще опитам. Плодовете ги чакам да паднат от храста и тогава ги събирам.
Имам коралова и червена.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Ivrabetsa, много нежен цвят има твоята дюля, свети. :tzvetentze:
Срам не срам от тази кораловата ще си поискам издънка. Много ми харесва.
"Винаги правя нещо, за което не съм достатъчно добре подготвена. Как иначе ще вървя напред?"
Публикувай отговор

Обратно към “Храсти и лиани”