COVID 19 -Психотерапия и взаимопомощ

За здрав дух в здраво тяло - здравословно хранене и въпроси, диети, съвети за красота.
Публикувай отговор
Аватар
Alien
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1928
Регистриран на: Май 24, '18, 17:43
Местоположение: София
Дал благодарност: 499 пъти
Получил благодарност: 843 пъти

Re: COVID 19 -Психотерапия и взаимопомощ

Мнение от Alien »

@katina, нещо ме напряга това изложение. Заради работата, общувам с лекари. Срещал съм както втемерутени педанти, така и патологични зевзеци. Мен не ме възприемат като част от своя професионален свят и говорят с мен като с пациент или негов близък. Но въпреки това, езикът им е много по-професионално-специфичен. Написаното повече прилича на съчинение на пенсионер, дето е мечтаел да става доктор. Започва със симптоми и моментално забива в социална философия и езотерика... От изложеното обаче (ако е вярно, защото противоречи на няколкото случая, които, уви, можах да наблюдавам), ми се струва, че протоколът е сбъркан. Поне от обясненията на близък доктор, заключавам, че задухът се дължи на запушване на малките кръвоносни съдове, заради неправилно дозирани или лошо подбрани къворазреждащи медикаменти. И начинът за справяне, не е описаният... Спирам до тук, защото не съм лекар и може и глупости да пиша... При всички случаи, е по-добре да се слуша личния лекар и да се сравнят наставленията му с поне още един-двама специалисти, отколкото да се вярва на подобни медийни явления. А най-добре е изобщо да не му идва на човек до главата...
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31689
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1030 пъти
Получил благодарност: 2427 пъти

Re: COVID 19 -Психотерапия и взаимопомощ

Мнение от Мария Николова »

Извинявай, Alien, но няма да се съглася с теб. Може докторът да е мечтал да стане локомотивен машинист, или космонавт - това няма значение. Изобличаваш го, че езикът му не е като на "истинските лекари достатъчно професионално специфичен. И така трябва да бъде една вестникарска публикация, която ще отблъсне огромна част от читателите, които не са лекари.
Като вирусно заболяване, по природа короната е байрактар на социалните заразни болести и не може да се заобиколи социалната философия, което те дразни. Твоят близък лекар дава същото обяснение за задуха, както го разбрах от прочетеното в статията.
Лично аз се отнасям несериозно към маската и не оставям един вирус да ми определя живота. Само със задължителното миене на ръцете, като се прибера след излизане, правя реверанс към заразата.
Съгласна съм с теб, че трябва да се слуша личният лекар. :daaa: Иначе и аз пиша глупости отвреме-навреме. :hihihi:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7292
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 742 пъти
Получил благодарност: 1356 пъти

Re: COVID 19 -Психотерапия и взаимопомощ

Мнение от ljuboznatelna »

На мен ми писна да чета кой как го преболедувал, и тази публикация съвсем съзнателно я пропуснах във ФБ. Но съм съгласна с Алиен, докторите не могат да избягат от себе си. Имаме близък приятел лекар. Този, доколкото разбирам, е психолог. И аз не искам да го коментирам, нито да съм на негово място, или на болен. Разбира се, има хора с крещяща нужда точно от такъв вид помощ. Имам позната, която последна в семейството се зарази, и просто откача от притеснение. Даже не притеснение, а страх. Страх от това, че ще я прегледат по телефона, че в болниците няма места, че линейките закъсняват, че едно безпомощно дете ще остане без грижа.....Връхлитат я паник атаки, в момента се чувства като в ада. И донякъде я разбирам. Това си е лотария. Аз се имам за уравновесен човек, но не знам как бих се чувствала, ако съм болна.
Аватар
milena02
Чист кофеин
Мнения: 5417
Регистриран на: Юни 13, '12, 16:35
Местоположение: София
Получил благодарност: 1 път

Re: COVID 19 -Психотерапия и взаимопомощ

Мнение от milena02 »

Люб, аз съвсем реално мога да умра от коронавируса. Всъщност не "от" него, а "заради" него, защото с моето чернодробно заболяване трябва да постъпвам в болница за изследвания на всеки три месеца. Пише ми го в епикризата. От месец февруари досега не ме приемат! Аз нямам никаква представа какво се случва с тялото ми. И го ударих на веселба! Пир по време на холера! Зарязах всички лекарства, къркам лимон, мед и джинджифил на корем и така... Но някъде вътре в мен бие една тревожна камбана. И като се разбие много, си спомням думите на един познат психотерапевт, че "всички болести са психосоматични". Тогава си гушвам мъжо, нацелувам си приятелите, оплевя си градината, напиша си статията, купя си една рокля и поглеждам слънцето, че и то да ме види. Ще оцелеем! :nod:
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5057
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 268 пъти
Получил благодарност: 1339 пъти

Re: COVID 19 -Психотерапия и взаимопомощ

Мнение от Lilly »

milena02 написа: Ное 20, '20, 02:44 И като се разбие много, си спомням думите на един познат психотерапевт, че "всички болести са психосоматични". Тогава си гушвам мъжо, нацелувам си приятелите, оплевя си градината, напиша си статията, купя си една рокля и поглеждам слънцето, че и то да ме види. Ще оцелеем! :nod:
:tzeluvka:
това е най-добрият протокол за лечение, на който съм попадала :D
Аватар
katina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1437
Регистриран на: Юни 7, '12, 18:46
Местоположение: Хасково
Дал благодарност: 81 пъти
Получил благодарност: 33 пъти

Re: COVID 19 -Психотерапия и взаимопомощ

Мнение от katina »

ljuboznatelna написа: Ное 20, '20, 02:05 На мен ми писна да чета кой как го преболедувал, и тази публикация съвсем съзнателно я пропуснах във ФБ. .
На всички ни писна да слушаме и четем каквото и да е свързано с вируса, аз също щях да я пропусна, но обикновено чета най-напред коментарите под публикациите и тук бяха много положителни, радват се хората, че нещо хубаво е написано, което да ги обнадежди. Знам, че и във форума има хора, които боледуват или са преболедували вируса и може да намерят нещо полезно за себе си, та затова си позволих да сложа тук въпросната публикация. Отбягвам да гледам и бг телевизия, дет се вика само ютията не е проговорила на тая тема :helllp: И много е дразнещо като започнат по тв да говорят нещо свързано с вируса, отстрани пускат едновременно с говорещия едни сприцовки, забиване на игли, бъкащи и въртящи се вируси, та хептен да ни ошашавят :aspm:
Вчерашният ден е вече история, утрешният е загадка, а днешният е дар.
Аватар
Emilly1212
Кафе машина
Мнения: 4385
Регистриран на: Май 10, '15, 21:16
Местоположение: Троян
Дал благодарност: 2087 пъти
Получил благодарност: 693 пъти

Re: COVID 19 -Психотерапия и взаимопомощ

Мнение от Emilly1212 »

Всеки има право да пропуска темите, които не са му интересни. А информацията, която се публикува тук пък може да е нужна на някого и за него да е полезна. След като се разболях спрях да гледам новини и да чета в интернет. Но пък получавах линкове от приятели с неща, които са им се сторили,.че могат да са ми от полза. И да, наистина открих важна и полезна за мен информация, която считам, че ми помогна.
Най-важните неща на този свят са онези, които нямат етикет с цена, защото колкото и много да струват, не могат да бъдат нито купени, нито продадени!

Нашето любимо място - Emilly1212
Аватар
polyabs
Кафе машина
Мнения: 3452
Регистриран на: Юли 13, '13, 18:15
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 232 пъти
Получил благодарност: 115 пъти

Re: COVID 19 -Психотерапия и взаимопомощ

Мнение от polyabs »

Еми, можеш да споделиш тук какво си пила освен предписаното от лекаря какви чайове, добавки, плодове, билки ... всеки си има филосифия която му помага. А който не иска няма да чете ....
Днес почина Свако ми с положителен тест за коронавирус :( След като 3 пъти викаха линейка, не го взеха в болница докато кислорода в кръвта не му падна на 80 .... 1 седмица лежа в болница с кислороден апарат и тъкмо мислехме че се оправя ... направи перитонит, оперираха го и почина ....
След белия дроб вируса атакува и други органи там където ти е слабото място ..... въпрос на организъм и късмет е да ти се размине всичко - дай Боже всеки му!
Аз от няколко дни си слагам по няколко резенчета джинджифил в шишето минерална вода което пия, а вечер пак в шишето слагам нарязана скилидка чесън .... прочетох го някъде и нищо не ми пречи да го правя :daaa:
Аватар
Emilly1212
Кафе машина
Мнения: 4385
Регистриран на: Май 10, '15, 21:16
Местоположение: Троян
Дал благодарност: 2087 пъти
Получил благодарност: 693 пъти

Re: COVID 19 -Психотерапия и взаимопомощ

Мнение от Emilly1212 »

Поли :gush: много съжалявям за свако ти... :snif: бог да го прости! Наистина е късмет на човек да му се падне да го изкара сравнително леко и безпроблемно.
Благодаря, че сподели какво пиеш, ще си взема джинджифил.
Най-важните неща на този свят са онези, които нямат етикет с цена, защото колкото и много да струват, не могат да бъдат нито купени, нито продадени!

Нашето любимо място - Emilly1212
Аватар
milena02
Чист кофеин
Мнения: 5417
Регистриран на: Юни 13, '12, 16:35
Местоположение: София
Получил благодарност: 1 път

Re: COVID 19 -Психотерапия и взаимопомощ

Мнение от milena02 »

Аз правя следната лимонада, тя е и много вкусна. За два литра: килограм издедени лимони, пчелен мед на вкус и джинджифил. От последния също може да се изцеди сок, но може да се настърже и попари с вода. Тази запарка престоява примерно час, прецежда се и се добавя към шишето с лимонадата. Внимателно обаче с количеството на джинджифила, че люти. Става и с газирана вода, за който обича.
Тази напитка си е полезна със или без коронавирус.
Публикувай отговор

Обратно към “Здраве и красота”