COVID 19 -Психотерапия и взаимопомощ

За здрав дух в здраво тяло - здравословно хранене и въпроси, диети, съвети за красота.
Публикувай отговор
Аватар
Breda
Баш кафе майстор
Мнения: 2691
Регистриран на: Апр 21, '16, 17:41
Получил благодарност: 238 пъти

COVID 19 -Психотерапия и взаимопомощ

Мнение от Breda »

Форумът обяснимо е притихнал в най-хубавото време - пролетта.Отварям тази тема за тези,които имат нужда и ако имат нужда от споделяне на чувствата ,усещанията,страха и опасенията си във връзка с вируса.Психлозите са единодушни,че тези чувства трябва да бъдат извадени навън.В противен случай ,посттравматичният стрес ще бъде в колосален мащаб.Снощи четох,че много хора не го правят пред близките си,за да им дават кураж.Имайте предвид,че всеки от нас има различни усещания - паника,оптимизъм,пренебрежение,отчаяние и т.н.Моля,не упреквайте никого за това и не налагайте своето мнение.Прсто споделете без обвинения.
Темата е и за взаимопомощ.Ако някой или неговите близки има нужда от помощ - нека се отзовем и да помогнем с каквото можем! Темата е и за споделяне и въпроси за симптоми,изследвания,кой на кого се е обадил,как са се отзовали,как са го консултирали и т.н - всичко ,което би могло да е полезно за останалите или за самия него.


Темата НЕ Е за:
- Статистическа информация за брой заболели,брой мъртви и т.н - Има милион броячи,медии,брифинги и телевизии за това,всички сме информирани достатъчно и с един клик го актуализираме.
- Смешки - има си тема за това
- " Мъдри " мисли и назидания в картинки и без картинки
- Музика и лирика за смисъла на живота - има си теми за това
- Оплакване и мрънкане от държава,правителство,щаб , прокуратура ,световни конспирации и прочие - моля,за тези ви вълнения пишете в съответната тема -Нема такава държава

Темата Е за ЛИЧНИ преживявания,мисли,опасения,опит и молба за помощ.Както и ,недай боже,как протича болестта при вас и вашите близки,как ви лекуват и помагат.Как изобщо се справяте в тези безпрецедентни времена.



Бъдете здрави!
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17035
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: COVID 19 -Психотерапия и взаимопомощ

Мнение от Миша »

Може да не съм много по темата, но ми се ще да го прочетете и който има възможност да откликне
Снощи във ФБ групата доброволките съобщиха: запазихме единствените 3 респиратора, налични в България, които могат да бъдат доставени веднага. За целта се нуждаем от много СПЕШНА помощ, за да съберем сумата за купуването им. Струват приблизително 96 000 лв. с ДДС. В дарителската сметка до момента са събрани 82 000 лв. Благодарим на всеки дарител лично! Ако в следващите часове не успеем да осигурим спешно 60 000 лв., ще бъдем изправени пред невъзможен избор – да спрем да изпращаме защитно облекло за десетките нуждаещи се болници в страната или да купим 3-те животоспасяващи апарата. Не искаме и не можем да направим този избор. Не можем да оставим лекарите и медиците „на фронта с дървени пръчки“. Не можем и да не осигурим респираторите, защото спасяват животи. Това е от ситуациите, които не могат да чакат седмичното съвещание на борда на фирмата. Животоспасяващо е.

Респираторите са одобрени от директора на „Пирогов“ проф. Балтов. Единият е предназначен за инфекциозното отделение на УМБАЛ „Св. Георги“ в Пловдив. Другите ще бъдат в „Пирогов“. Ако там не ги използват, проф. Балтов пое ангажимент да ги предостави на друга болница в страната, където ситуацията е спешна. За доставката на други респиратори се чака 8 седмици.

Молим Ви, помагайте! Кажете на възможно най-много хора и компании, които искат и могат да помогнат днес! Доброто е заразно!"

IBAN: BG54UNCR76301007110207 BIC: UNCRBGSF Банка: УниКредит Булбанк Титуляр: Фондация Бикоуз в помощ на благотворителността Основание: Посочете наименованието на кампанията, която сте подкрепили и номера на заявката, който започва с JGOID


повече за кампанията
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31690
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1033 пъти
Получил благодарност: 2435 пъти

Re: COVID 19 -Психотерапия и взаимопомощ

Мнение от Мария Николова »

Карантинното ми правило е повече в двора, по-малко хора.
Не се чувствам като на самотен остров, защото имам Хобикафе, а сега най-безопасното общуване е виртуалното. Съседите ми от нашата площадка звънят през ден да ме питат как съм, ако пропуснат да ме видят в двора.
При всяко прибиране в къщи от двора си мия ръцете и ключовете, защото всички пипат входната врата на блока и перилата на стълбището.
Зная, че старите сме най-лесната плячка, но не се паникьосвам. Просто се пазя и се надявам, че с разумно поведение и степенуване на потребностите, ще дочакам цъфтежа на божурите, ирисите и хризантемите.
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17035
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: COVID 19 -Психотерапия и взаимопомощ

Мнение от Миша »

Днес съм на всяка манджа мерудия :angelche:

Понеже все пак сам си началник, та затуй пазаруваме на няколко баби , да ви кажа как процедираме . ММ пазарува, оставяме покупките към един час на слънце, защото нали 30 минути излагане на слънчева радиация и вирусът загивал, оттам аз ги поемам и разнасям. Ако няма слънце имам кварцова лампа, мисля да ги пускам в една стая с 30 минути на лампата :hmmm: четох, че така са процедирали при предишната епидемия 2002 г. По-запознатите могат да кажат дали мисля глупости :oops: Днес едната баба плаче, обяснявам за паниката как срива имунната система, обяснявам за 80 те процента, които минават леко или без симптоми, казвам ѝ да стои на слънце , да си види градинката, да се порадва на котките, жената накрая ми благодари и каза : Успокои ме, от сутринта само плача и не знам къде да се дяна, дъщеря ѝ се обадила и я нахокала , никакво излизане. Задържа ме почти един час, как да я оставиш, другата баба също. Е, работата ми изостава, защото работници също не идват. Но днес съм доволна, надявам се наистина да ободрих женичките. Хора, ако внушим на родителите си, че иде краят на света колко от тях ще си отидат заради инсулти и други разни болести на нервна основа ? Обадете им се, не ги оставяйте сами, поговорете за нещо извън вируса, нещо да ги разсее и да им занимава донякъде ума, не ги шашкайте допълнително :snif: . Не е война, пък и война да е, ще мине, стига да посрещнем всичко с хладна решителност и разум. Извинявам се, че пак давам съвети, такъв ми е стила, ако искате приемете го просто като алтернативно решение.
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: COVID 19 -Психотерапия и взаимопомощ

Мнение от libra »

Какъв нетъкан текстил може да се ползва за предпазни средства ,маски и подобни ? Имам предвид,нещо достъпно ?
Аватар
Breda
Баш кафе майстор
Мнения: 2691
Регистриран на: Апр 21, '16, 17:41
Получил благодарност: 238 пъти

Re: COVID 19 -Психотерапия и взаимопомощ

Мнение от Breda »

Аз имам едно количество маски,но съм се замисляла за агривело.Нали е нетъкан текстил.Имам 3 м от едно доста дебело,бях го купила за параван на камелията от Практикер :hmmm:

Та си мисля да дам на мама да ушие маски,не за друго,ами да се чувства полезна и да се занимава с нещо.Мисля като Миша.Възрастните не трябва да се плашат ,а да се пипне най-слабото място на повечето - да се чувстват полезни,важни,да имат задача - примерно седят в къщи,за да помогнат на държавата да не се препълват болниците,така спасяват дечица,хронично болни и такива разни ,знаете си близките,напипайте им слабото място и начина по който ще ги накарате да седят у дома.Още повече, са от поколение с голяма обществена отговорност .
Мерко ,за теб не се отнася,ти си с дух на 20 :lol:
Аватар
Breda
Баш кафе майстор
Мнения: 2691
Регистриран на: Апр 21, '16, 17:41
Получил благодарност: 238 пъти

Re: COVID 19 -Психотерапия и взаимопомощ

Мнение от Breda »

Търсите и предлагате помощ ? Ето тук:

https://www.svobodnaevropa.bg/a/30490579.html
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: COVID 19 -Психотерапия и взаимопомощ

Мнение от libra »

Сега проучвам от какво се правят .Стигнала съм до трислойни -водоотблъскващ външен,водоабсорбиращ -вътрешен и нещо по средата за филтър.За последното не съм разбрала какво може да бъде.Костилки от череши/кайсии спрягаха някъде.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17035
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: COVID 19 -Психотерапия и взаимопомощ

Мнение от Миша »

Елементарна маска, не гледайте , че е от хартия, заместете с каквото прецените, просто идеята е елементарна и изключително бърза.



Друг е въпросът, че никой не изясни дали маски са необходими на здрави хора , чета абсолютно противоречиви мнения от все компетентни хора.

Агривелото според мен не става, много е поресто , може би нещо от рода на някогашния американ :hmmm:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Breda
Баш кафе майстор
Мнения: 2691
Регистриран на: Апр 21, '16, 17:41
Получил благодарност: 238 пъти

Re: COVID 19 -Психотерапия и взаимопомощ

Мнение от Breda »

Ето за това говоря.Правеше ми впечатление,че ,когато валеше дъдж,капките се стичаха по него и почти не се мокреше.А може и да не е агривело,аз да съм го помислила за такова,ама беше на рула на рафта за мрежи и агривела
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Здраве и красота”