Лалета 2020

Публикувай отговор
Аватар
Lappland
Кана кафе
Мнения: 567
Регистриран на: Мар 25, '18, 13:44
Местоположение: Roslagen
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Лалета 2020

Мнение от Lappland »

Lalel4e написа: Май 30, '20, 15:47 Lappland, прекрасно кътче имаш. Това отстрани алиуми ли са?
И пътечката в парка е много идейна :)

___________________________________

:ovtza:
Благодаря
Да, има и алиуми благодарение на един колега, който ги купи вместо мен

В жегата днес се отвориха белите, тъмнолилавите и тези с ресните
Не мога да им се нарадвам, добре че някои дни работя от къщи и остават 5 Мин да повъздишам край тях


Изображение
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2595
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 768 пъти
Получил благодарност: 752 пъти

Re: Лалета 2020

Мнение от Lalel4e »

Nevita написа: Май 4, '20, 12:47
Lalel4e написа: Май 4, '20, 12:42
Неви, моето Bleu Aimable си беше отровно лилаво, надявам се да посинее - следващият път като го видя ще е на прецъфтяване. Но се радвам, че поне сорта не са ми подменили, защото вместо бленувания Атлантис (помниш ли колко те разпитвах за него?), са ми изпратили Gawota :evil: :evil: :evil:
Лалел4е, да не те отчайвам, ама ти най-вероятно си имаш Negrita вместо Bleu Aimable. И аз така бях преди години, като се опитвах да го купя от нашите магазини :)
Това лале не е от най-разпространените. Не го продават навсякъде.
Eee, Nevi, дали е Negrita, a? :gydigydi:

Изображение

Изображение

Кралицата на нощта, обсипана с дъждовни диаманти:

Изображение

И едно драматично сбогуване :cry:

Изображение

Ех... до другата година... сякаш има цяла вечност!

_______________________________

:ovtza:
Аватар
Nevita
Баш кафе майстор
Мнения: 2195
Регистриран на: Май 27, '15, 21:36
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 12 пъти
Получил благодарност: 76 пъти

Re: Лалета 2020

Мнение от Nevita »

Брех, уцелила си бре! Да, това е Bleu Aimable. Аз преди колкото пъти купувах от БГ сайтове, все ми пращаха други неща.

Аз много го харесвам, най-вече на прецъфтяване, когато започва наистина да синее. В началото на цъфтежа си е наистина обикновено лилаво. Съжалявам, че те е разочаровало...
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2595
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 768 пъти
Получил благодарност: 752 пъти

Re: Лалета 2020

Мнение от Lalel4e »

Ее, хубаво си е лаленцето! Не съм много разочарована, то ми мина :lol: Не е трябвало да очаквам че ще е синьо, не знам защо подвеждат с тези имена. На малкия скоро като казах за анемонето че е синьо, той ме гледа странно и вика “Това е лилаво!”

_______________________________

:ovtza:
Аватар
Nevita
Баш кафе майстор
Мнения: 2195
Регистриран на: Май 27, '15, 21:36
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 12 пъти
Получил благодарност: 76 пъти

Re: Лалета 2020

Мнение от Nevita »

Lalel4e написа: Юни 6, '20, 18:46 Ее, хубаво си е лаленцето! Не съм много разочарована, то ми мина :lol: Не е трябвало да очаквам че ще е синьо, не знам защо подвеждат с тези имена. На малкия скоро като казах за анемонето че е синьо, той ме гледа странно и вика “Това е лилаво!”

_______________________________

:ovtza:
Такова му е името, защото е може би най-синеещото лале. Иначе истински син цвят при лалетата няма.
Аватар
jozefin
Кафе машина
Мнения: 4460
Регистриран на: Дек 5, '09, 10:28
Местоположение: Ловеч, 200 m надморска височина, умереноконтинентален климат
Дал благодарност: 105 пъти
Получил благодарност: 331 пъти

Re: Лалета 2020

Мнение от jozefin »

Lalel4e, наистина драматично сбогуване.. до утрото на новата ни среща.
Страхотна снимка.
Това лале, което изглежда червено, червено ли е? Кое е?
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2595
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 768 пъти
Получил благодарност: 752 пъти

Re: Лалета 2020

Мнение от Lalel4e »

jozefin написа: Юни 6, '20, 22:18 Това лале, което изглежда червено, червено ли е? Кое е?
Предполагам визираш последната снимка. Това е миксът French Blend Rose (и 2 броя Blushing Lady).

А мен отдавна ме гложди един въпрос и все си траях, че да не спамя, обаче сега и ти като питаш, ще взема да си го задам :oops:

Този микс мен ме озадачава, понеже някъде четох, че съдържа 4 лалета: Menton, Dordogne, Yosemite и Renown, а на мен ми се струва че има 5.
Аз разпознавам първите три, а освен тях имам още две, от които не знам кое е Renown. Много малко снимки намирам в нета, а и доста разнородни и не мога да се ориентирам.

При мен първо излизат едни цикламени, по-едри, по-тумбести, леко груби и леко деформирани като че ли... Ето, тук на тези снимки ясно се виждат как са цъфнали 4 броя преди всички останали от микса, които още са на пъпки.

Изображение

Изображение

Тук се вижда как е неестествено изтумбено това лале:

Изображение

Другото неизвестно за мен е като копие на Dordogne, само че с пресилено наситени цветове.
Ето тук един близък портрет на Dordogne и на следващата снимка другото.

Изображение

Това е изключително ярко, направо изгарящо оранжево лале с цикламен оттенък в основата и средата на листенцата, преливащо през огнено оранжево, което изсветлява по краищата. Не знам как се виждат на вашите екрани, моят е ужасен и уеднаквява цветовете, допълнително и недостатъчното качество на снимките с телефон.
За сравнение може да се види на заден план Dordogne-то от предната снимка колко е по-светло:

Изображение


Това е на следващото ходене, когато са цъфнали останалите сортове от микса, а тези 4-те са на прецъфтяване, даже едното май е заминало и са останали 3. Поиграх си да ги номерирам за яснота:
1. Голямото цикламено, което цъфти първо.
2. Огнено оранжево (Renown?)
3. Dordogne
4. Menton
5. Yosemite (на снимката трудно се различава по цвят, но аз си ги знам кои са). Тя ми излиза последна.

Изображение

На тази снимка се вижда как на прецъфтяване по това лале се появяват едни бели петънца като прегаряне, които не се наблюдават при другите сортове. Друго характерно е, че това лале не се отваря изобщо. Така си увяхва със затворена чашка.

Изображение

И така - кои са двата неизвестни сорта? :hmmm: :hmmm: :hmmm:

_________________________________

:ovtza:
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2595
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 768 пъти
Получил благодарност: 752 пъти

Re: Лалета 2020

Мнение от Lalel4e »

Олелеее, защо така ми се случва?? :ufff:
Сега ще си отговоря сама.

№1 е Renown
№2 е Avignon

Няколко пъти рових из нета и нищичко не откривах за този микс! Сега, след като изписах този ферман и си играх да ровя и да номерирам снимки, реших да пробвам пак и открих кое е огнено-оранжевото лале - Avignon!

Зачудих се дали да не изтрия мнението направо - едва ли някой ще е чел в 6 сутринта, но се отказах - нека пък да има едно по-подробно описание. Този микс си заслужава :daaa: Много!! Страхотна комбинация e, грее в градината и радва дълго време. Издръжливи сортове са това и се допълват страхотно в това съчетание (аз бих махнала Renown :sgiggle:)

Горещо препоръчвам на всеки тези лаленца - и заедно, и поотделно!
_______________________________________

:ovtza:
Аватар
jozefin
Кафе машина
Мнения: 4460
Регистриран на: Дек 5, '09, 10:28
Местоположение: Ловеч, 200 m надморска височина, умереноконтинентален климат
Дал благодарност: 105 пъти
Получил благодарност: 331 пъти

Re: Лалета 2020

Мнение от jozefin »

Благодаря ти за задълбочения анализ. Прочетох ти постовете два пъти.
№2 е хубаво лале. Първо на тела ми се видя като червено с коралова нотка. После разгледах снимките и на компа (на голям екран :mrgreen: ).
Мен пък ме терзаят размисли, дали си струва да си поръчам червено лале като бабешките. Много съм изкушена. Любопитна съм дали няма да е по-високо например или дали ще има някаква нотка, която да го отличи от бабешките. Ето за това става въпрос tulip kingsblood. Не знам дали ще ми надделее разумът или крача с бързи стъпки към откачация :eeeh: .
Или пък Sky High Scarlet. Дават го високо 90 см :o . Red Impression.
Днес извадих почти половината лалета. Добри отзиви за Crown of Dynasty. Всяко едно е направило е по три големи луковици. За съжаление имаше доста загнили.
Аватар
clock
Кафе машина
Мнения: 3388
Регистриран на: Сеп 19, '16, 01:31
Получил благодарност: 1 път

Re: Лалета 2020

Мнение от clock »

Лече, и аз ти благодаря за подробния анализ. Много обичам French Blend Rose микса, а от петте му цвята най - много ми харесва онова огненото. Благодаря ти, че го откри кое е - Avignon! Търсих го по цвят и в Флувел и в английският сайт, който даде Неви, не го видях. Сега вече, благодарение на теб, поне знам името му и ще е по - лесно издирването му :dovolen:
Публикувай отговор

Обратно към “Лук и други луковици”