"Да оцелееш като родител" или "Бързо, лесно, вкусно"

Изкушения за лакомници и гурмани.
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: "Да оцелееш като родител" или "Бързо, лесно, вкусно"

Мнение от Гео, граф »

Бърза закуска - мързелива баница или шупла. Прави се с 3-4 яйца, кофичка кисело мляко с 1 ч.л. сода, 3-4 с.л. олио, около 2 ч.ч. брашно (да стане консистенция като за кекс) - всичко разбито с тел. Наронено сирене да речем една чаша, малко сол. В по-широчка подмазана тава за 20-25 минути във фурната да покафенее, като го извадя го намазвам с парченце масло.

Изображение
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17035
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: "Да оцелееш като родител" или "Бързо, лесно, вкусно"

Мнение от Миша »

Бързия шоколадов сладкиш на Калико, винаги става и винаги е малко :lol:
Направих най-бързия шоколадов сладкиш, и ужасно вкусен. Една вариация върху друга рецепта, заменила съм смлените орехи със пшеничен зародиш, откритието е мое , благодаря за който го ползва

докато го сложа във фурната ми отне 8-10 минути, и после 20-25 минути печене.

Пиша направо рецептата, щото някой може да реши да го направи.
Включвате фурната на 180 С. В тенджерка на котлона слагате да заври 1 голямо пакетче масло (или маргарин 250 гр), 8 с.л. вода, 1 и 3/4 ч.ч. захар и 4 с.л. какао.
Докато завира разделяте 4 яйца на жълтъци и белтъци и белтъците разбивате с миксера на сняг. Важното е да побелеят, може и да не е много твърд снега. В това време шоколадовата смес вече е завряла, оставяте я да поври 2-3 минути. През това време отмервате 2/3 ч.ч. брашно и в него сипвате 1 бакпулвер, 1 ванилия и щипка сол. Отмервате и отделно 3 ч.ч. начупени орехи или пшеничен зародиш.
Сваляте шоколада от котлона и отсипвате от него 2/3 ч.ч. и да стои на топло върху печката, това е за глазурата. Към горещата смес се прибавят последователно при бъркане с вилица първо пшеничния зародиш, после жълтъците, после брашното и накрая белтъците.
Изсипвате в тавичка за печене, такава, че да не е по-висок слоя от 2 см, фурната вече трябва да е загряла. Около 25 минути се пече, пробвате с клечка, но да не се препича. Тоя сладкиш се яде и на сурово, аз винаги си оставям поне 1 лъжица да си хапна
Още горещо се намазва отгоре с глазурата. Няма да са минали и 45 минути от началото и вече може да си хапнете
Когато нямам време замествам едната чаша смлени орехи с овесени ядки , съвсем за малко накиснати в топла вода и отцедени
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Дим
Кана кафе
Мнения: 646
Регистриран на: Фев 22, '19, 10:27
Местоположение: София-Д.Камарци
Получил благодарност: 3 пъти

Re: "Да оцелееш като родител" или "Бързо, лесно, вкусно"

Мнение от Дим »

Една бърза торта без печене за тези които обичат сладичко ,а се измъчват за килограмите.
300гр ягоди/или друг плод/,300гр извара,300гр меки бисквити
100гр масло,100гр сладкарска сметана
20гр желатин,1ч.ч.захар
Смилате бисквитите и смесвате с разтопеното масло -може да ви се стори малко ,но е достатъчно.Разстилате във форма за торта така че да има и малко отстрани като борд и слагате в хладилник.
През това време смесвате останалите продукти като желатина се разтваря в малко топла вода.От ягодите оставяте малко за украса отгоре и ги нарязвате.Изсипвате сместта върху вече стегналия блат и отново в хладилника.Ако много бързате може и за малко във фризера,а после в хладилника.
И никакви угризения на съвестта :hihihi: :hihihi: :hihihi: :hihihi:
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13718
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 202 пъти
Получил благодарност: 399 пъти

Re: "Да оцелееш като родител" или "Бързо, лесно, вкусно"

Мнение от zeleno »

не е бързо , но е с минимум усилия
тиквен сладкиш
средно голяма печена тиква , пасирана
към нея се добавя топло прясно мляко - 2 ч.ч. , лъжичка канела , лъжичка джинджифил на прах , захар по преценка , масло с големината на яйце / това всичкото в топлото мляко /
1 ч.ч. грис / аз ползвам царевичен , за качамак / в тиквата
объркваш хубаво и мяташ да се пече в намаслена тавичка , на 180-200 градуса , поне 15 мин
яде се изстудено , за да стегне гриса
ако имам готови смлени орехи , наръсвам отгоре , но и без тях е вкусно
джинджифила прави чудеса
Аватар
daneda
Баш кафе майстор
Мнения: 2220
Регистриран на: Мар 14, '12, 11:23
Местоположение: София
Дал благодарност: 1401 пъти
Получил благодарност: 579 пъти

Re: "Да оцелееш като родител" или "Бързо, лесно, вкусно"

Мнение от daneda »

Картофи на фурна с хрухпкава коричка
Средноголеми картофи се измиват хубаво с кората и се нарязват на големи кубчета /примерно 1 картоф на 6 парчета/
В дълбок съд сипваме зехтин /повечко/, червен пипер, черен пипер, сол и чесън на прах, разбъркваме хубаво и изсипваме картофите в съда, като хубаво ги овалваме, да се покрият добре с подправките и зехтина.
В тавичка покрита с хартия за печене изсипваме картофите/като гледаме да неса един в/у друг/ и печем в загрятата фурна около 30 мин.
Да ви е сладко!
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: "Да оцелееш като родител" или "Бързо, лесно, вкусно"

Мнение от Гео, граф »

daneda написа: Фев 13, '20, 12:04 ... Средноголеми картофи се измиват хубаво с кората и се нарязват на големи кубчета /примерно 1 картоф на 6 парчета/...
Ъъъм, Дани, а белят ли се все пак :hmmm: ...
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
daneda
Баш кафе майстор
Мнения: 2220
Регистриран на: Мар 14, '12, 11:23
Местоположение: София
Дал благодарност: 1401 пъти
Получил благодарност: 579 пъти

Re: "Да оцелееш като родител" или "Бързо, лесно, вкусно"

Мнение от daneda »

Не не се белят!!!!! Това му е хубавото и лесното! Понеже ние си произвеждаме картофите /най-вкусните картофи!!!/, голямата ми дъщеря обожава картофи и само това яде - та коричката им е готина - за магазинските незнам как стоят нещата, но предполагам, че ако не са много стари и сгърчени пак става!
Просто си ги измиваш по хубаво и воаля!
Аватар
milena02
Чист кофеин
Мнения: 5417
Регистриран на: Юни 13, '12, 16:35
Местоположение: София
Получил благодарност: 1 път

Re: "Да оцелееш като родител" или "Бързо, лесно, вкусно"

Мнение от milena02 »

Аз пък ще се състезавам в дисциплината "да угодиш на мъж", понеже съм тренирала с двама такива Общото между тях е, че са месоядни до степен, че когато сготвя нещо постно, то се поразбърква и се казва: "Много ти е вкусна гарнитурата, мила, а какво ще вечеряме?" Ако няма месо и то в достатъчно количество в манджата, Лалето примерно отива до магазина, купува най-смрадливата и мазна наденица и я пържи така, че после седмица не мога да изчистя кухнята. Та! Затова винаги имам запас от някакво месо, което да приготвя, ако не успея да си пробутам зеления фасул. В камерата на хладилника по всяко време на годината има следните неща:
- пилешки бонфиленца
- пакет начукани и овкусени свински вратни пържоли
- кутия с готова плънка от ориз и кайма
- пакет лозови листа
- пакет бланширани чушки
- талерка готови кюфтета (мое дело, не купени)
- сварени пилешки дробчета
- сварен и нарязан на хапки джолан
- няколко шайби риба

Поддържам и постоянен запас от няколко вакуумирани слайсове колбаси плюс кутия с пликчета ориз (от онзи, който се вари в пликчето), картофи и яйца. Това е напълно достатъчно за приготвянето за нула време на всякакви комбинации. Оттам нататък е въпрос на психологическа проницателност и познаване на човешката природа. Ако мосю се прибере късно - почерпен и гузен, му се сипва от зеления фасул, но ако е свят и непорочен цяла седмица и изведнъж му се прище нещо по така, значи му се полага пържен шаран за затвърждаване на добрите навици. Ако мрънка, че му се яде нещо хем готвено, хем не съвсем постно, размразявам шест чушки и малко плънка и след няма и половин час ги вадя от фуната готови. Зелевите листа са за сарми и понеже са били замразени, стават много бързо. В деня за заплати, ако пациентът направи дарение в полза на градината, в ход влиза джоланът, от който за няма и половин час приготвям винен кебап и сервирам върху ориз от пликчето, подправен с малко масло.
При доведен без предупреждение на вечеря авер от работата, положението спасяват пилешките филенца, които като се панират, стават цяла купчина. Аз знам една мързелива, но много ефектна и вкусна рецепта за тези филенца. Осоляват се и се овкусяват с лимонов сок и черен пипер, после се топват в майонеза и се овалват в смес от галета, корнфлейкс и настърган пармезан (такава също винаги имам готова). После филенцата се нареждат в тава върху хартия за печене, пъхат се в силно загрята фурна и се пекат не повече от 10 минути. Работа вършат и сварените дробчета - с ориз, по селски, в масло... всякак, както и кюфтетата, които за да станат добре на скарата, е хубаво да се слагат върху нея дори леко замръзнали.
В арсенала ми свинските пържоли са тежката артилерия. До тях прибягвам (даже довечера ще прибегна), когато искам нещо скъпо или трудоемко за лятното имение (в случая искам в събота да иде да купи желязо за новите конструкции и най-после да започне да ги прави). Най-мързеливият, но неизменно обиращ точките, начин за приготвянето на пържолите е в тава с много, ама наистина много нарязан на полумесеци лук и повечко бяло вино. Под фолио се задушават за нула време. Може и картофи на едро да се добавят в тавата.
Така че, момичета, аз много разчитам на замразените заготовки, но за тях знам само аз. Джентълменът трябва да остане с впечатлението, че си се счупила от гърч в кухнята в негова угода. И колкото и да е лаком, догато нагъва, някъде от дъното на съзнанието му започва да си пробива път едно гадничко чувство за вина. А как ще го осребрите това чувство, е въпрос на лични предпочитания и нужди.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31690
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1033 пъти
Получил благодарност: 2438 пъти

Re: "Да оцелееш като родител" или "Бързо, лесно, вкусно"

Мнение от Мария Николова »

Агенте, чак ме вдъхнови с кулинарните си магии!
Щом заслужавам да си купя лале за Валентиновден, защо пък за Валентиновден да не си сготвя бърза, лесна и вкусна празена яхния. :swink: :potekoha:
Отивам да купя два праза и няма назад като ги взема. :swait: :sgiggle:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
mariyanag
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1810
Регистриран на: Ное 6, '14, 12:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 109 пъти
Получил благодарност: 35 пъти

Re: "Да оцелееш като родител" или "Бързо, лесно, вкусно"

Мнение от mariyanag »

Миленкааааа, ама много благо ги разказваш тия рецепти, подхода към концепцията ме израдва премного- ще крадна поведение. Ма каква будала съм била - все на угодия го карам, а то имало тънък психологически подход.
И да не остана голословна - за бързо изненадващо гости : месТна баница.
- за по - богата плънка 1кг. кайма, може и с по - малко.
- кори за баница.
Каймата се запръжва с лук и каквото намериш: една чушка, гъбки, стъргано моркове, яко подправки - кимион, пиперчета, риган, градинска чубрица. Ръси се по корите, завиват се в тавичка , нарязва се, залива се с каквото има, обикновено 3- 4 яйца, 1/2 кисело мляко и кашкавал на вкус. Пече се до зачервяване на заливката.
Може да се сервира с туршийка или доматена салатка.
Публикувай отговор

Обратно към “Готварство”