Тема за трошачки, дробилки и всякакви клоноунищожители.

Модератор: Миша

Публикувай отговор
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: Тема за трошачки, дробилки и всякакви клоноунищожители.

Мнение от apis »

Миша , това е идеалния вариант - есента се заорава,пролетта е готово за засяване.
Но ако е 10 години,както се споменава по напред,това е отчайващо дълъг период,
и може да откаже всеки от тази идея,колкото и голямото желание да има.
При това лозовите пръчки се режат всяка година,така че това няма да е еднократно,
а ще се повтаря.Ще има някое и друго клонче от дървета,храсти.
Аватар
Дим
Кана кафе
Мнения: 646
Регистриран на: Фев 22, '19, 10:27
Местоположение: София-Д.Камарци
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Тема за трошачки, дробилки и всякакви клоноунищожители.

Мнение от Дим »

От дълги години си правя компост по най-простият начин.В един ъгъл на двора трупам от пролетта до есента всичко -бурените които скубя,растителни отпадъци от кухнята,надробените рози и клонки от дърветата.По-дебелите ги оставям за казана.И всичко това стои под открито небе без добавка на каквото и да било за по-бърз разпад.След година само по върха на купчината има неразложени остатъци .Махам ги настрани и изгребвам всичко есента.Вече трудно се намира естествена тор,а и тя донася куп главоболия понякога/телени червей и попови прасета/.Забелялазала съм,че цвета на това което се е получило е почти черен за разлика от другата ми почва.А дали има повече азот ?Не зная,не съм специалист но растенията ми се чувстват много добре и това ми стига.Много хора изхвърлят триците получени след рязане на дърва защото било боклук - аз не.И тях разхвърлям в градината преди оран или слагам около родитата.Тяхното разлагане става по-бавно, но пак се получава.В природата няма боклук.Единствено човека създава такъв.
И тъй като темата е за трошачки и дробилки - вече писах че съм много недоволна от бързината на моята,но пак ще я ползвам защото така драстично намаляват купчините от клонаци.Проблема е в неопадалите листа които я задръстват и по-често се налага разглобяване и почистване .
Свършвам че стана много дълго-извинете ме.
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: Тема за трошачки, дробилки и всякакви клоноунищожители.

Мнение от apis »

Дим,не разбрах около какво слагаш триците ?
Аватар
Дим
Кана кафе
Мнения: 646
Регистриран на: Фев 22, '19, 10:27
Местоположение: София-Д.Камарци
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Тема за трошачки, дробилки и всякакви клоноунищожители.

Мнение от Дим »

Апис,слагам ги около рододендроните и азалийте/за по-кратко родита/така запазвам по-дълго влагата около тях.Опитах и със сушена трева,но пробиват бурени и става двойна работа.
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: Тема за трошачки, дробилки и всякакви клоноунищожители.

Мнение от apis »

И аз не ползвам добавки за по бърз разпад.
Есента правих сокове в соковарката - от праскови,круши,ябълки,а лятото от джанки.
Като изтече сока,останалата твърда част след като изстине веднага я изхвърлям.
Около двете райски ябълки бяха станали големи купчинки,а сега няма и следа от тях.
Миналия сезон около една кайсия имаше цяла купчина всякакви обелки,най вече от ябълки,
след това всичко се стопи,а дръвчето израсна много.
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10120
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 379 пъти
Получил благодарност: 1066 пъти

Re: Тема за трошачки, дробилки и всякакви клоноунищожители.

Мнение от МГХ »

Дим написа: Фев 12, '20, 06:58 От дълги години си правя компост по най-простият начин.В един ъгъл на двора трупам от пролетта до есента всичко -бурените които скубя,растителни отпадъци от кухнята,надробените рози и клонки от дърветата.По-дебелите ги оставям за казана.И всичко това стои под открито небе без добавка на каквото и да било за по-бърз разпад.След година само по върха на купчината има неразложени остатъци .Махам ги настрани и изгребвам всичко есента.
И при мен е така. :daaa:
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1708
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 52 пъти
Получил благодарност: 317 пъти

Re: Тема за трошачки, дробилки и всякакви клоноунищожители.

Мнение от penkeler »

apis написа: Фев 12, '20, 11:08 И аз не ползвам добавки за по бърз разпад.
Есента правих сокове в соковарката - от праскови,круши,ябълки,а лятото от джанки.
Като изтече сока,останалата твърда част след като изстине веднага я изхвърлям.
Около двете райски ябълки бяха станали големи купчинки,а сега няма и следа от тях.
Миналия сезон около една кайсия имаше цяла купчина всякакви обелки,най вече от ябълки,
след това всичко се стопи,а дръвчето израсна много.
Хммм... Не знам за други, но аз не съм успял да постигна максимум в нито една област от живота. Отдавна съм се отказал да търся максимума, а просто една разумна дейност, без залитания в двете крайности. Преди 40-50 години баба ми казваше : "Както го направиш, така ще стане!" И вярно, че при всички става. При едни по добре, при други не чак толкова, но стига да има желание и търпение се получава. Не става само ако не влагаш никакво старание и очаквания. За самото разлагане на дървесината, за 10 години няма да има и помен от трупи даже с диаметър от 1,50м. , но това не означва, че процеса е започнал и завършил на десетата година. Аз всяка пролет нарязвам дребните клони пръчки и всички стебла на едри от треви, които не са успели да изгният зимата така, че да не ми се заплитат в машинката и ги разпръсквам, а после минавам с култиватора. Цяло лято, всичко което е окосено, оскубано, изтръгнато се оставя в лехите или на пътеките. Не претендирам, че е най доброто, но така ми е изгодно. Други торове не ползвам защото не разполагам с животни, но това е всяка пролет и нещата се застъпват вече много години. Така винаги има достатъчно много изгнили и други които са в различен стадий на разлагане. Също като на сметището. Преди време и аз ги оставях в някой ъгъл на двора, а като огният ги местех, но ми омръзна тая хамалогия и ги трупам директно на местото където сея и после ги заоравам. По лесно щеше да ми е ако поне комшиите гледаха животни и се чудеха какво да правят торта, но нещата не стоят така.
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: Тема за трошачки, дробилки и всякакви клоноунищожители.

Мнение от apis »

Дървесина вместо слама,може да се пробва,както Миша е писала за сламата -
есенно заораване на смляни лозови пръчки(все пак те не са толкова твърди,като пръчки от дървета) и
пролетно поръсване с амониева селитра.

Микробиален тор - трябва да видя как да се ползва,при по твърда дървесина и разни треволяци.
Защото не всички се ползват за мулчиране,пък и не всички могат да угният самостоятелно,както писа penkeler.
Icon
Кафевар/ка/
Мнения: 794
Регистриран на: Фев 4, '19, 14:41

Re: Тема за трошачки, дробилки и всякакви клоноунищожители.

Мнение от Icon »

penkeler написа: Фев 12, '20, 19:31 .........За самото разлагане на дървесината, за 10 години няма да има и помен от трупи даже с диаметър от 1,50м. , но това не означва, че процеса е започнал и завършил на десетата година.....
Чешма на 7300 години, изследователи откриха най-старата дървена конструкция в света
https://megavselena.bg/cheshma-na-7300- ... a-v-sveta/

“Ние открихме следи от изгаряния, керамични и дървени греди в слоя Троя 0”, каза Аслан и добави, че тези останки са от голямо значение за историята на основаването на Троя. “Това показва, че историята на селището датира от около 5500 години преди нашата ера”

https://www.nationalgeographic.bg/?cid=120&article=8977

;)
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1708
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 52 пъти
Получил благодарност: 317 пъти

Re: Тема за трошачки, дробилки и всякакви клоноунищожители.

Мнение от penkeler »

Не мисля, че форума или темата са за сензационни открития на естествено запазени останки от древността. В определени условия могат да бъдат запазени невероятно дълго какви ли не предмети или животински останки, даже естествено мумифицирани. Тя и Венеция е построена като в каналите между множеството малки островчета са набивани дървени колове, за да не се отнасят насипите и после е застроявано. Само, че дървесината е внасяна от Хърватия, защото там расте бук който най бавно гние. Дори и днес целия залив е като таралеж от такива колове, очертаващи фарватера за движение на плавателни средства.
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”