Нандина

Tinkerbell
Kафенце
Мнения: 31
Регистриран на: Сеп 19, '10, 21:33

Нандина

Мнение от Tinkerbell »

Не видях тема за Нандината и затова отварям нова. Да си призная, този храст не го знаех, докато не го видях това лято в един разсадник - грабна ме заради обилната нарязана листна маса, като отблизо листата са пастелно зелени със сребристи шарки. Съотвено не се сдържах и от двете налични, купих по- хубавото :D. И така - засадих го на шарена сянка ( принципно обича слънчеви изложения ), оказа се крайно непретенциозен вечнозелен храсталак, който есента се обагря в червено, цъфти и прави червени плодчета, а на пролет като се постопли - пак става зеленикав. Жилава гадинка е, гледам го и сега как по никакъв начин не му се отразяват минусовите нощни температури. Ако някой друг го отглежда, ще се радвам да обмени опит и снимки.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
polyabs
Кафе машина
Мнения: 3452
Регистриран на: Юли 13, '13, 18:15
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 232 пъти
Получил благодарност: 115 пъти

Re: Нандина

Мнение от polyabs »

Tinkerbell имам Нандина от тази есен и тогава я посадих на открито. Още не знам как ще се държи, но май обича кисела почва или поне горска, също не знам колко издържа на студ, ти в кой край на БГ я отглеждаш?
Много съфорумци са опитвали да я отглеждат, но и доста неуспешни опити има. Може би ти трябва да съобщиш при какви условия и как я гледаш, защото си улучила това което тя обича. :daaa:
gevkati
Баш кафе майстор
Мнения: 2537
Регистриран на: Фев 3, '13, 12:10
Местоположение: София
Дал благодарност: 1038 пъти
Получил благодарност: 1489 пъти

Re: Нандина

Мнение от gevkati »

Нандинките издържат на нашите минуси. Първата ми хубавица се занули единствено през 2 хиляди и голямата зима(‘17) когато ни държаха едни продължителни минус 20 и... но после пак изкара и не престава да ме радва

Изображение

В Италия нандинката е магистрално разделително храстче, което ме навежда на мисълта, че не разчита на обилен водопой.
При мен е на следобебна сянка и изглежда щастливо
Другата ми е по- нисичък сорт, много е сладка и тя

Изображение
Tinkerbell
Kафенце
Мнения: 31
Регистриран на: Сеп 19, '10, 21:33

Re: Нандина

Мнение от Tinkerbell »

polyabs написа: Яну 9, '20, 21:28 Tinkerbell имам Нандина от тази есен и тогава я посадих на открито. Още не знам как ще се държи, но май обича кисела почва или поне горска, също не знам колко издържа на студ, ти в кой край на БГ я отглеждаш?
Много съфорумци са опитвали да я отглеждат, но и доста неуспешни опити има. Може би ти трябва да съобщиш при какви условия и как я гледаш, защото си улучила това което тя обича. :daaa:
Изненадана съм, че има несупешни опити за отглеждането й, защото в някои страни я считат за плевел. Растението е от семейството на киселия трън и на практика изисква същите условия. Когато я купих, изчетох доста информация за нея - твърди се, че издържа до -23 градуса без проблем, съдържа някаква цианотична отрова, с която трябва да се внимава ( могат да се ползват само сушените плодове ), но пък от която се приготвят различни лекарства, а в Япония я садят в двора, за да гони зли духове :D - това последното много ме грабна, чудя се аз що едни хора спряха да ми досаждат тая година :lol: , то било от Нандината...

При мен засаждането беше по- скоро интуитивно, както всъщност правя с всичките си растения. Знам, че обича слънчево изложение, но там, където е засадена, всъщност е шарена сянка, над нея се срещат клоните на 100 годишна ябълка и орех. Затова и растенията около нея са сянколюбиви - хиперикум, няколко вида хости, медуница, аукуба, аюга, папрат, едно кленче - артропурпуреум, пъстролистен сибирски дрян - които не се виждат на снимката, но в комбинация заедно са много красиво цветно и разнообразно петно. Не съм се съсипала от поливане - почвата освен това е глинеста при нас, не съм торила нандината, нито съм я подхранвала по какъвто и да е начин. Това не й попречи да изкара нови снопчета с клонки до застудяването - явно се чувства добре. Честно казано, на живо храста изглежда много по- атрактивно, без значение дали е зелен или почервенял от студ :D, и тази година ще се опитам да намеря поне още два за едни други части на градината. Последната година започнах да снабдявам храсти и дървета с неопадващи зимата листа, за да ми се радва окото, когато всичко друго спи под снега.
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Нандина

Мнение от Гео, граф »

Харесва ми инфото (благодаря за темата Тинкърбел :tzvetentze: ), харесва ми и как изглежда нандината, особено червения есенно-зимен цвят. Остава да си намеря разсадник наблизо :nod:... Звъннах в Хоум Гарден, нямат в момента, намекнаха ми, че май няма и да имат. Нищо де, все някъде ще има.
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
lenuza73
Кафе машина
Мнения: 3700
Регистриран на: Окт 3, '10, 18:27
Дал благодарност: 14 пъти
Получил благодарност: 18 пъти

Re: Нандина

Мнение от lenuza73 »

Обичам си Нандито,имам я от 7 години, непретенциозно симпатично храстче с червени зимни бонбончета с които зимата с крася къщата :angelche:
Ето я на 20 декември

Изображение


Изображение
Аватар
мечтица
Кафе машина
Мнения: 4958
Регистриран на: Юли 4, '13, 08:31
Дал благодарност: 797 пъти
Получил благодарност: 1309 пъти

Re: Нандина

Мнение от мечтица »

Гео, граф написа: Яну 10, '20, 11:17 Харесва ми инфото (благодаря за темата Тинкърбел :tzvetentze: ), харесва ми и как изглежда нандината, особено червения есенно-зимен цвят. Остава да си намеря разсадник наблизо :nod:... Звъннах в Хоум Гарден, нямат в момента, намекнаха ми, че май няма и да имат. Нищо де, все някъде ще има.
Гео,погледну тук -
https://palmi.bg/product/694/nandina.html

https://palmi.bg/brand/300/nandina-domestica.html
През лятото като ходих до Танчето ("Незабравка") имаше я и при нея.
Ние си мислим, че Бог ни гледа отгоре, но той всъщност ни гледа отвътре - ЖИЛБЕР СЕСБРОН
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Нандина

Мнение от Гео, граф »

мечтица написа: Яну 10, '20, 12:19 Гео,погледну тук -
https://palmi.bg/product/694/nandina.html

https://palmi.bg/brand/300/nandina-domestica.html
През лятото като ходих до Танчето ("Незабравка") имаше я и при нея.
Оленка, ти си истинска мечта :gush: :tzeluvka: !!!
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Лакомник
Виенско кафе
Мнения: 444
Регистриран на: Яну 16, '18, 22:57
Местоположение: Пловдив

Re: Нандина

Мнение от Лакомник »

Изображение
Аватар
Murof
Кафе машина
Мнения: 3115
Регистриран на: Ное 18, '11, 23:57
Местоположение: София
Дал благодарност: 37 пъти
Получил благодарност: 444 пъти

Re: Нандина

Мнение от Murof »

Изображение

Изображение
Nandina domestica
Нито една градина не е идеална.
Публикувай отговор

Обратно към “Храсти и лиани”