От А до Я за любимите домати 2020

Модератор: Миша

Заключено
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4825
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 567 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2020

Мнение от ivko69 »

Стуууд....Нощес беше -3 градуса..Тая сутрин яка слана и лед....

Да кажа две думи за Иван Руски...Ами много се вслушвам в това което говори,уважавам го и всичко което съм пробвал от неговите рецепти работи..Всеки сам си избира дали да го гледа и слуша,или не...
Аватар
Breda
Баш кафе майстор
Мнения: 2691
Регистриран на: Апр 21, '16, 17:41
Получил благодарност: 238 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2020

Мнение от Breda »

Срам,не срам,да попитам..ама ми е за първа година оранжерията,та се чудя.
Тръгнах днес да късам доматите да зреят на топло,но като разкарах джунглата и се разкриха тези огромни домати,се разколебах,пообрах една кофа и тези оставих :hmmm: Ето ги в момента
Два дни се събуждаме побелели от слана,нощем падат температурите.Да ги оставям ли така ,ще зреят ли? И до колко градуса нощем и денем вътре трябва да е ,за да не ги скопосам? Сортове не помня.И ако трябва да ги късам със стъблата ли, за да се хранят
от тях или не? Простете за вероятно тъпите въпроси :tzvetentze:

Изображение Изображение
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 84 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2020

Мнение от Краси Лазаров »

Breda написа: Ное 23, '20, 14:38 Срам,не срам,да попитам..ама ми е за първа година оранжерията,та се чудя.
Тръгнах днес да късам доматите да зреят на топло,но като разкарах джунглата и се разкриха тези огромни домати,се разколебах,пообрах една кофа и тези оставих :hmmm: Ето ги в момента
Два дни се събуждаме побелели от слана,нощем падат температурите.Да ги оставям ли така ,ще зреят ли? И до колко градуса нощем и денем вътре трябва да е ,за да не ги скопосам? Сортове не помня.И ако трябва да ги късам със стъблата ли, за да се хранят
от тях или не? Простете за вероятно тъпите въпроси :tzvetentze:

Изображение Изображение
Здравей, най-сигурно е да ги обереш, ако имаш къде да ги съхраняваш може и заедно с растенията. Баща ми ми е казвал, че везнъж така е направил и са се съхранили дълго време. Домати в такава степен на зрелост при правилно съхранение могат да издържат дълго време.
Ако ги оставиш рискуваш ниските температури да ги повредят. Семената започват да гният и доматите от вътре също.
Аватар
Breda
Баш кафе майстор
Мнения: 2691
Регистриран на: Апр 21, '16, 17:41
Получил благодарност: 238 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2020

Мнение от Breda »

Много благодаря,така ще направя,с растенията направо,така си и мислех :daaa: !
dreamer
Кафе с мляко
Мнения: 215
Регистриран на: Мар 10, '20, 21:34

Re: От А до Я за любимите домати 2020

Мнение от dreamer »

Breda написа: Ное 23, '20, 17:17 Много благодаря,така ще направя,с растенията направо,така си и мислех :daaa: !
Слагай ги половината на топло другата половина на студено, но всички да са на прозорците и ще ядеш домати до края на януари поне. Аз моите които ги откъснах средата на октомври от градината продължават да зреят и всеки ден има за салата. Днес обрах и няколкото последни останали в оранжерията и се надявам до Нова Година да ме откарат.
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6024
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2091 пъти
Получил благодарност: 1206 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2020

Мнение от alys »

Защо на прозорците? Моите домати са в касетки. Дори не ги слагам на топло.
Дон Домат
Кана кафе
Мнения: 612
Регистриран на: Фев 14, '17, 18:30
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 62 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2020

Мнение от Дон Домат »

alys написа: Ное 22, '20, 19:05 Какви са тези листни торове? Купени ли, за пръскане?
Да, за пръскане, листно.Повечето са течни.Според мен са по бързо и лесно усвояеми от растенията, примерно желязото, калция и др.Има в малки разфасовки за 10л. вода, много са удобни.Иначе, на мен каквото ми остане от разсадите като тор, жълт кристалон, хортигроу и др. го пръскам листно в оранжерията.
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6024
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2091 пъти
Получил благодарност: 1206 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2020

Мнение от alys »

Дон Домат написа: Ное 24, '20, 11:26
alys написа: Ное 22, '20, 19:05 Какви са тези листни торове? Купени ли, за пръскане?
Да, за пръскане, листно.Повечето са течни.Според мен са по бързо и лесно усвояеми от растенията, примерно желязото, калция и др.Има в малки разфасовки за 10л. вода, много са удобни.Иначе, на мен каквото ми остане от разсадите като тор, жълт кристалон, хортигроу и др. го пръскам листно в оранжерията.
Ок. :)
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 84 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2020

Мнение от Краси Лазаров »

Здравейте колеги,време е да обеззаразим оранжериите си и да ги подготвим за новият сезон.

Аватар
diado-ilian
Кана кафе
Мнения: 627
Регистриран на: Апр 20, '20, 13:43
Местоположение: Троян, България
Дал благодарност: 34 пъти
Получил благодарност: 79 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2020

Мнение от diado-ilian »

Краси Лазаров написа: Ное 24, '20, 16:51 Здравейте колеги,време е да обеззаразим оранжериите си и да ги подготвим за новият сезон.

:syes:
Интересното е само, дали има ограничение от температурата? Предполагам че до -10градуса не би трябвало да има проблем.
Автентичната тъпота, всеки път надминава изкуствения интелект! Тери Пратчет
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”