Мускари

Публикувай отговор
gevkati
Баш кафе майстор
Мнения: 2546
Регистриран на: Фев 3, '13, 12:10
Местоположение: София
Дал благодарност: 1076 пъти
Получил благодарност: 1569 пъти

Re: Мускари

Мнение от gevkati »

Муск(ет)арите на Мерка :gush:
Изображение

Изображение
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 882
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 227 пъти
Получил благодарност: 273 пъти

Re: Мускари

Мнение от Skio »

gevkati написа: Апр 1, '24, 21:01 Муск(ет)арите на Мерка :gush:
► Виж съдържание
Гевкати, браво на теб! :daaa:
Комбинацията с еуфорбия наистина е голямо шоу, че и количествата си ги бива...
.........
Този мускар го избрах единствено поради тоталната му едноцветност. Но съм искрено шашната, като знам какви мизерни лукчета садих, да наблюдавам такова извиране на нови цветлета :shock: .
Чак се трогнах и започнах да чета с цел окултуряване относно muscari(те) neglectum.

Изображение

Изображение

Изображение
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
aurelija
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1828
Регистриран на: Яну 29, '12, 09:21
Местоположение: Пловдив,кючука
Дал благодарност: 24 пъти
Получил благодарност: 36 пъти

Re: Мускари

Мнение от aurelija »

От мен кибритка :)

Изображение
Питай,ше видим дали може...
Аватар
borislava.kirilova
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1155
Регистриран на: Мар 29, '19, 22:20
Местоположение: с. Комощица, на 14км от гр. Лом
Дал благодарност: 748 пъти
Получил благодарност: 953 пъти

Re: Мускари

Мнение от borislava.kirilova »

Момичета и момчета, помагайте!
Кога се разсаждат/ местят мускарите?
Давали са ми и цъфтяща туфа, купувала съм си и луковици есен, но сега седя и се чудя кога е най-здравословно за тях?
Другият ми въпрос е след изваждането може ли веднага да ги засаждам или трябва сухо съхранение до есента?
Проблемът е, че ги засадих преди 4 години в периферията на короната на голям смърч, но вече влизат под нея. Тази година са с издребнели цветове и подозирам, че и слънцето и влагата вече не достигат. А са поне 7 сорта, които ми се иска да опазя.
Хави
Виенско кафе
Мнения: 397
Регистриран на: Мар 10, '22, 18:25
Дал благодарност: 2632 пъти
Получил благодарност: 288 пъти

Re: Мускари

Мнение от Хави »

Меркини дебеланчета ❤️!

Изображение
Аватар
pepelqshka71
Чист кофеин
Мнения: 7690
Регистриран на: Мар 31, '13, 11:42
Местоположение: Козлодуй
Дал благодарност: 2361 пъти
Получил благодарност: 1297 пъти

Re: Мускари

Мнение от pepelqshka71 »

Меркини Новозагорчета:
Muscari latifolium blue
Изображение
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите..."
,,познанието минава през етапите - чела съм , учила съм го , практикувала съм го , правила съм го 15 години, не ми харесва"
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 882
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 227 пъти
Получил благодарност: 273 пъти

Re: Мускари

Мнение от Skio »

borislava.kirilova написа: Апр 2, '24, 20:40 Момичета и момчета, помагайте!
Кога се разсаждат/ местят мускарите?
Давали са ми и цъфтяща туфа, купувала съм си и луковици есен, но сега седя и се чудя кога е най-здравословно за тях?
Другият ми въпрос е след изваждането може ли веднага да ги засаждам или трябва сухо съхранение до есента?
Проблемът е, че ги засадих преди 4 години в периферията на короната на голям смърч, но вече влизат под нея. Тази година са с издребнели цветове и подозирам, че и слънцето и влагата вече не достигат. А са поне 7 сорта, които ми се иска да опазя.
Борислава, аз съм убедена, че извадени луковици се третират именно като извадени. И мускарите са от лесни по-лесни, защото нито трябва да им е хладно, нито тъмно, нито к'вото там >>> ще спят като дънери, без да им пука :lol:
Есента, ако нямаш време, може и по-късно да ги насадиш, може и много късно. Важното според мен е да ги изчакаш поне до първа половина на юни( за ваденето), и да си подготвиш новите места с оглед поне 4 години нищо повече да не бараш.
Разбира се, се надяваме и на други мнения.
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31729
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1086 пъти
Получил благодарност: 2639 пъти

Re: Мускари

Мнение от Мария Николова »

Аз съм местила розовото мускари. Оградих около него с клечки по-голям кръг, за да се вижда къде е, когато листата му станат на шума. Щом това стана, подготвих новото място и извадих всички луковички и бебета лученца. Наредих ги на новото място и засипах с пръстта от старото им място. Ако съм пропусналаа някое луче и всички паднали семенца - да идат също на новото място.

Не е нужно да се изчаква есенно време. Засаждат се веднага. Защото не ги вадим всяка година да изчакат извън земята времето на покой. Целогодишно са на мястото си в земята.
Само лалетата от всички луковични прекарват покоя извадени извън земята.
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6049
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2145 пъти
Получил благодарност: 1247 пъти

Re: Мускари

Мнение от alys »

Как ги снимате тези мускари, Меркини калпазани :tzeluvka: . Моите или вятър ще ги люлее, или друго и все не са на фокус. Затова малка снимка, а утре ще гледам да им направя по-хубава.

Изображение
Аватар
vanina_g
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1465
Регистриран на: Апр 5, '16, 09:03
Местоположение: Пловдив
Дал благодарност: 21 пъти
Получил благодарност: 9 пъти

Re: Мускари

Мнение от vanina_g »

Момичета, да ви покажа каква полянка снимах, ама това е на пътя - до едно запуснато дворно място 8-)

Изображение

Те нали не са диви, някой ги е изсипал там сигурно като си е чистил градинката :lol:
А всъщност много ми се иска да мисля, че и в природата могат така да си растат :dovolen:
Публикувай отговор

Обратно към “Лук и други луковици”