Помoгнете да избера правилното растение

Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7365
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 815 пъти
Получил благодарност: 1575 пъти

Re: Помoгнете да избера правилното растение

Мнение от ljuboznatelna »

Yucca Filamentosa 'Colour Guard'

Изображение

Тъкмо няма да я мислиш за поливането.
Миналата година купувахме за една съседка от Нановски , 23лв беше. Горе-долу този размер от снимката.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Помoгнете да избера правилното растение

Мнение от calico »

Лили, тез много хубави, ама аз изобщо не я виждам таз саксия с нещо толкова черно и тъмнолистно в нея.

мислех си за нещо цъфтящо в бяло, ама да не е роза- какво може да е, и да не е 10 дена цъфтежа.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5070
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 301 пъти
Получил благодарност: 1380 пъти

Re: Помoгнете да избера правилното растение

Мнение от Lilly »

calico написа: Юли 8, '19, 19:51
мислех си за нещо цъфтящо в бяло, ама да не е роза- какво може да е, и да не е 10 дена цъфтежа.
Ани, задачата е с повишена трудност :D
не обърнах внимание колко време цъфти, но пък е красива тая калина
на мястото на цветове се появяват гроздове с червени плодчета

Viburnum opulus 'Compactum'

Изображение

Изображение

HYDRANGEA paniculata 'Dharuma' - цъфти от средата на юни до началото на октомври. Така пише. Моята цъфти за първа година - нямам личен опит

Изображение
Аватар
clock
Кафе машина
Мнения: 3388
Регистриран на: Сеп 19, '16, 01:31
Получил благодарност: 1 път

Re: Помoгнете да избера правилното растение

Мнение от clock »

Cornus variegata

Betula pendula Youngii

Acer palmatum 'Ukigumo' (на снимката е ацера на Murof), но май няма да му понесе целодневното слънце
Изображение

някой вид sorbus, имат интересни листа и плодчета

рустифината с нейната чадъровидна корона също би стояла добре

ulmus glabra pendula

а може и някакъв вид гинко
За мен логиката е такава - за да стои добре и да има симетрия дръвчето трябва да е два пъти височината на саксията. Горе - долу около метър и 50. Да понася резитба или да расте бавно. Хем дръвчето да изпъква, хем и да не скрива красивата саксия. Цветовете на саксията са земни - земя и вода, за да има хармония добре е дръвчето да е с естествен цвят листа, иначе цветовете ще се "бият". Като солитер на централно място обаче обикновената корона ще направи дръвчето невидимо, ще го размие. За да хваща окото от раз му трябва интересна корона и клони. На мен все нещо японско ми се върти в главата. Ацерите си живеят безпроблемно и в по- малки саксии. Но слънцето няма да им понесе. Разгледай cornus - ите. Има много видове, красиви листа, а някои и цветове. Един prunus също би стоял добре.

Саксията ти е уникална,Havga! Цветовете са ми познати и ако е от едни димитровградски майстори си имаш истинско съкровище вкъщи! :nod:
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Помoгнете да избера правилното растение

Мнение от calico »

оо, Клокче, калината е вълшебна.

хортензията също, ама не знам пълния пек как ще й се отрази. Обаче Хортензия паникулата грандифлора май е за слънце и става дърво

Хидрангея паникулата грандифлора- Hydrangea paniculata 'Grandiflora' Tree Form

Изображение

https://www.moga.eu/si/latasta-hortenzija-grandiflora - сайт за закупуване

и без да е дърво е прекрасна

Изображение
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Бобсъна
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1620
Регистриран на: Апр 14, '10, 09:22
Местоположение: Пазарджик
Дал благодарност: 9 пъти
Получил благодарност: 119 пъти

Re: Помoгнете да избера правилното растение

Мнение от Бобсъна »

Аз бих сложил три разноцветни хибискуса-бял,син,червен...цъфтят цяло лято,даянат на слънце и имат прилична студоустойчивост...Разбира ст трябва да се режат напролет...защото неконтролируемият им растеж ще запълни саксията бързо...
Изображение
Аватар
Havga
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1501
Регистриран на: Юни 17, '18, 11:00
Местоположение: СОФИЯ
Получил благодарност: 1 път

Re: Помoгнете да избера правилното растение

Мнение от Havga »

:o Леле, колко сте изписали! Аз дори не съм видяла растенията от първата страница :).

Имам доста работа сега и не успявам да се концентрирам, но наистина няма ли растение, което да изглежда като ацера - до 2 м. височина с красива корона и листа, да търпи рязане или да не е повече от 3м.
Имам рози и ще ги увелича, имам и хортензия, която тепърва ще расте, лилиуми, върбени, мушката, бегонии и пр. все цъфтящи. Изпускам баланса между зеленината и цветовете и става прекалено шарено. Затова искам дърво, което да е красиво и не задължително цъфтящо. Желателно е и да не е червено, а да е в зелената гама от светло до тъмно, може листопадно, но това го казах...
Аблицията е страхотна, но ще мръзне - сигурна съм.
Иначе твърдят че имало ацери за слънце, например Waterfall. Ако някой е пробвал някакъв такъв да сподели...
"Винаги правя нещо, за което не съм достатъчно добре подготвена. Как иначе ще вървя напред?"
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5285
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 114 пъти
Получил благодарност: 118 пъти

Re: Помoгнете да избера правилното растение

Мнение от Daniela Pargu »

Havga, аз съм гледала в саксия на южна тераса един красив лешник с къдрави клонки!
После го посадих в градината - стана още по-разкошен !Много е красив като структура, зимата - красиви клонки, че и лешници има :daaa:
Съжалявам само,че не зная сорта ,дано някой подскаже :stiskam:
Подходящ е за разкошната саксия :daaa:
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4900
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 360 пъти
Получил благодарност: 302 пъти

Re: Помoгнете да избера правилното растение

Мнение от Di_Va »

Havga, саксията е прелестна и какво ще сложиш в нея ще е според твоя вкус. Според мен шадопитисът, предложен да предната страница, ще е супер, стига да издържа на слънце, ама май няма да му е ок. Тис също би стоял добре, но и той не е слънцелюбив, имам един колоновиден, с лек златист цвят на иглиците, расте бавно и като всички тисове понася резитби.
Дани, лешникът е Corilus avellana Red Majestic, имам го, преписах от Муров, ето една недобра снимка от м.май, малко е на заден план.

Изображение

Има някъде из форума хубави снимки на това растение, направени от Муроф, хубаво и и без листа, клонките са къдрави.
Ето и една прясна снимка на тиса ( съжалявам, че са все не добри, пък и малки снимките)
Изображение
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5285
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 114 пъти
Получил благодарност: 118 пъти

Re: Помoгнете да избера правилното растение

Мнение от Daniela Pargu »

Di_Va ааа, :ieeemyzh: Точно такъв е , но в зелен вариант :daaa:
Прекрасен зелен - от тревисто до тъмно, и реси си прави, и листенцата /освен клонките/ са като къдрави :daaa:
Публикувай отговор

Обратно към “Градини и дизайн”