Триходерма

Модератор: Миша

Публикувай отговор
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4825
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 567 пъти

Re: Триходерма

Мнение от ivko69 »

Драго,за да разчиташ на това което си купил,първо трябва да провериш има ли нещо живо вътре в препарата.Хранителната среда е същата като за триходермата,затова си направи една чашка течна хранителна среда,раздрусай хубаво шишенцето с Натуралис и сложи една чаена лъжичка в чашката.След една седмица снимай и ще разсъждаваме..Успех.. :stiskam:
drago
Kафенце
Мнения: 31
Регистриран на: Авг 27, '23, 20:05
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 5 пъти

Re: Триходерма

Мнение от drago »

Времето от понеделник застудява и мравките ще се скрият под земята до следващото лято.А препарата е произведен 05.2023 с 1 година срок на годност.Не съм го купил с цел размножаване.Ето какво пише
Изображение

Изображение
Излиза,че 1мл от препарата се разрежда с от 0.6 до 10 литра вода?Опитите за изчистване и размножаване ще почакат да си направи инкубатор и разни други джаджи.
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4825
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 567 пъти

Re: Триходерма

Мнение от ivko69 »

Ако ще да е произведен преди десетина дни,пак трябва да му направиш проба,щото препарата може при самото производство да е бил перфектен,ма като не е съхраняван при определени условия,гъбката може да умре за часове..
drago
Kафенце
Мнения: 31
Регистриран на: Авг 27, '23, 20:05
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 5 пъти

Re: Триходерма

Мнение от drago »

Посята преди 8 дни трих.вериде на течна среда и при 15 градуса.Да чакам ли или да изхвърлям?Зелените островчета са от посятата суха трих. във захар,която така и не се разтвори във водата.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Предполагам,че развитието е толкова бавно не само поради ниската темпера :bira: :bira: тура,но и защото посетия материал е N-то копие от трих. закупена от русия преди 5 години.Моля ако някой продава добър материал за посявка на вериде да пише на лични.Иначе остава на пролет да се опитвам да изолирам от дървесни гъби.Засега спирам да инвестирам време и средства в оборудване защото няма за какво да го използвам в момента.А това е на 3 дни посявка от боверия от продукта Натуралис:
Изображение
По периферията мехурчетата са маслото от продукта.Утре ще направя разтвор 1/100 от оригинала и ще го пробвам.В този студ почти умрялата череша се е разлистила и отново е нападната от мравки и черни листни въшки.Ще сложа и в петри за да видим какво ще се случи.
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6024
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2091 пъти
Получил благодарност: 1206 пъти

Re: Триходерма

Мнение от alys »

Драго, имаш триходерма, не изхвърляй. Структурата е триходермена и лееко е тръгнала да позеленява. При 30° щеше да хвърчи. :) И боверията май леко е тръгнала.
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4825
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 567 пъти

Re: Триходерма

Мнение от ivko69 »

Драго,15 градуса са малко,ма триходермата ти е тръгнАла..Ако и този опит ти е неуспешен ми дай адрес и ще ти пратя закваска.Имам и готов за ползване продукт,ма там вече има цена.. ;)
Аватар
Клеър
Баш кафе майстор
Мнения: 2890
Регистриран на: Май 30, '18, 22:26
Дал благодарност: 1361 пъти
Получил благодарност: 1354 пъти

Re: Триходерма

Мнение от Клеър »

Драго , чудна триходерма ти е тръгнала , трай малко , ще стане . Ти май се съмняваш в материала на братчедката , Ммм .... и не е N -то поколение , а е изчистено 3- то поколение . Ти да не мислиш , че на другите поколението е по прясно . Важно е материала да е чист , а моя Е , ето ти от същата закваска , как се получава .
Нека ти изпрати и Ивко , пък пробвай , неговата може да е по- агресивна от моята . Или пробвай и другия щам , ако искаш , някой може да има да ти прати , но аз нея не я харесвам , веридето е лесна и не капризна за отглеждане .

Сега и аз да ви покажа до къде я докараха.
На 14 сутринта заложих 2 кутийки на течна среда и 2 торбички с ориз .

Едната кутийка ми се развива по- бързо от другата , но и двете вървят добре . Направени по идентичен начин , при еднакви температурни условия , с единствена разлика , че едната кутийка е по- осветена , а другата леко пада в сянка .

На 16
Изображение

На 17
ИзображениеИзображение

На18
ИзображениеИзображение

Ориза ми в торбички , заложен също на 14 , останал много сух и 3 дни на тъмно , без да помръдне . На третия долях по малко вода в торбичките , тази сутрин на 19 гледам , тръгнал и той , ще го оставя още едно денонощие да стои на тъмно и ще го извадя на светлина .
Изображение
drago
Kафенце
Мнения: 31
Регистриран на: Авг 27, '23, 20:05
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 5 пъти

Re: Триходерма

Мнение от drago »

Знех си ,че се криеш някъде тук и ето че се издаде :hihihi: Ще ти донеса от боверията ако се получи.Сега отвам да я сервирам на проклетите мравки :aspm:
Аватар
Клеър
Баш кафе майстор
Мнения: 2890
Регистриран на: Май 30, '18, 22:26
Дал благодарност: 1361 пъти
Получил благодарност: 1354 пъти

Re: Триходерма

Мнение от Клеър »

drago написа: Окт 19, '23, 12:43 Знех си ,че се криеш някъде тук и ето че се издаде :hihihi: Ще ти донеса от боверията ако се получи.Сега отвам да я сервирам на проклетите мравки :aspm:
8-) :hihihi: 8-)
Аз не съм се крила , тук съм си :hihihi:
drago
Kафенце
Мнения: 31
Регистриран на: Авг 27, '23, 20:05
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 5 пъти

Re: Триходерма

Мнение от drago »

Боверията за сега се развива добре.Като стане ще кача снимка.Може ли тя да се съхранява като веридето,т.е изважда се медузата,суши се и после се остъргва горната част и се смесва със захар?Благодаря и :bira:
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”