Триходерма

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
Vencislav
Kъсо кафе
Мнения: 61
Регистриран на: Ное 13, '17, 20:14
Дал благодарност: 4 пъти
Получил благодарност: 12 пъти

Re: Триходерма

Мнение от Vencislav »

Ето ви едно филмче в което е показано как се отглеждат микроорганизми на ориз.
Елементарно, но ефективно.
Нагласете български субтитри и всичко ще ви се изясни. Обърнете внимание на детайлите.
По-просто от това няма къде да намерите.
Успехи и не се предавайте.



п.с.
Има три слаби момента:
- трудно ще намерите подобна дебела игла
- за торбички трябва да използвате тези в които се пекат коледни пуйки във фурната. Защо - сами ще си отговорите. Продаваха се по 10 бр. в пакет за два лева.
- най-важното - изисква използване на чист материал за заразяване. Не е ли чист, става манджа с боб.
Фейсбук: "Микроорганизми в хоби земеделието"
drago
Kафенце
Мнения: 31
Регистриран на: Авг 27, '23, 20:05
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 5 пъти

Re: Триходерма

Мнение от drago »

А ето и същият метод само,че с посяване на жито
https://www.youtube.com/watch?v=vc2DB-YBtE8
недостатък-малко време на стерилизация при относително ниска температура-само 100*С.
drago
Kафенце
Мнения: 31
Регистриран на: Авг 27, '23, 20:05
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 5 пъти

Re: Триходерма

Мнение от drago »

Имам идея за още метода на стерилизация които могат да се комбинират тук и да си гарантираме мах успех.Ще пробвам след месец,когато се надявам да натрупам доста триходерма отгледана на течна среда.
Аватар
Vencislav
Kъсо кафе
Мнения: 61
Регистриран на: Ное 13, '17, 20:14
Дал благодарност: 4 пъти
Получил благодарност: 12 пъти

Re: Триходерма

Мнение от Vencislav »

drago написа: Окт 10, '23, 00:51 Имам идея за още метода на стерилизация които могат да се комбинират тук и да си гарантираме мах успех.Ще пробвам след месец,когато се надявам да натрупам доста триходерма отгледана на течна среда.
За всяка среда има оптимална продължителност и температура на стерилизация. Определя се опитно. За жито е 120 минути при 1,5 атм./120 гр. или в тенджера под налягане - оставена леко да съска на огъня. За ориза друго, за просото трето и т.н.т. Определя се експериментално според технологията която сами прилагате.
80% от успеха е преди всичко да си отгледате отличен изходен материал. За това и материалът за размножаване струва 10-20 пъти по-скъпо от този за третиране в градината. В Русия една епроветка с чист материал струва 60 евро, в щатите един грам - 400$, в ЕС нямам представа. На мен ми трябваше една година за да получа такъв материал.
Започнете с получаването му, всичко останало е хамалогия.


Изображение

Изображение
Фейсбук: "Микроорганизми в хоби земеделието"
Аватар
Клеър
Баш кафе майстор
Мнения: 2890
Регистриран на: Май 30, '18, 22:26
Дал благодарност: 1361 пъти
Получил благодарност: 1355 пъти

Re: Триходерма

Мнение от Клеър »

Ето рецептата на кратко , на видеото на Венци. Много ми е трудно от телефона да кълва буква по буква за това писах на ръка и слагам снимки , надявам се да ми се разбира . Това е за тези които като мен не могат да се справят със субтитрите .
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Пропуснах да напиша , но то се вижда във видеото добре , че преди да инжектира триходермата , напръсква добре със спирт всичко наоколо и прави дезинфекция на иглата , като я нагрява .
Аватар
Клеър
Баш кафе майстор
Мнения: 2890
Регистриран на: Май 30, '18, 22:26
Дал благодарност: 1361 пъти
Получил благодарност: 1355 пъти

Re: Триходерма

Мнение от Клеър »

Сега и рецептата от видеото на Драго , въпреки , че назад във времето много пъти сме коментирали точно тези видеа , както и десетки други подобни и моето мнение и опит показва , че всичко е много относително за време на престой на тъмно / светло и цялостно времетраене , по скоро температурата на околната среда играе по- важна роля .
Изображение
Изображение
Малко неграмотно съм писала , но слушайки на бърза ръка и качеството такова :dovolen:
Приятни занимавки на всички ентусиасти !
drago
Kафенце
Мнения: 31
Регистриран на: Авг 27, '23, 20:05
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 5 пъти

Re: Триходерма

Мнение от drago »

Някаква идея колко кубика инжектира в житото?Щото не казва нищо за това ,а и видевото е с ниско качество и не виждам к'во пише на спринцовката.А е много важно,сега и ще обясня защо.-преди 2 дни докато бях на работа отделих цели 10(десет)часа в четене за проблемите с отглеждане на трих. на жито. Готови отговори не намерих ,но стигнах до извода,че неуспехите(появата на нежелани гости"извънземни") СА свързани със стерилизацията и влажността на житото.Проблемът е там,че при използванито на фурна(каквато и да е тя) за стерил. се променя неизвестно с колко % влажността.После се вкарва течен разтвор с триходерма и получаваме преовлажнено или сухо жито.И е възможно като при моя първи опит да получите паве от жито в разбиването на което огънах няколко вилици. И какъв е изводът-търсим метод за стерилизация,който не променя първоначалната (точната според нас)степен на влажност.А тя е много важна,защото ако е сухо-ще получим слабо(само на някои зърна)прорастване на трих.,-ако е много влажно-ще получим трих. само в гония слой,а долу ще започнат гнилостни процеси и поява на нежелани гости. Горното в клипа е точно това(стерилизация,която не променя влажността),но дори при 100*С (температура на врящата вода) доста гадинки оцеляват.Както писах по-горе вече имам 2 идеи за комбинирано стерилизиране.Помислете :idea1: и дайте педложения.Излизам в :bira: и да погледна кацата дали се е задула или утре да се ориентирам към търсене на бидон с голяма дупка ,та да мога да сложа машнката за мелене отгоре.
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4825
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 567 пъти

Re: Триходерма

Мнение от ivko69 »

Драго, след като се мине през фурната, житото се вари до получаване на желаната влажност,охлажда се и чак след това се заразява..
Аватар
Vencislav
Kъсо кафе
Мнения: 61
Регистриран на: Ное 13, '17, 20:14
Дал благодарност: 4 пъти
Получил благодарност: 12 пъти

Re: Триходерма

Мнение от Vencislav »

drago написа: Окт 10, '23, 18:17 Някаква идея колко кубика инжектира в житото?Щото не казва нищо за това ,а и видевото е с ниско качество и не виждам к'во пише на спринцовката.А е много важно,сега и ще обясня защо.-преди 2 дни докато бях на работа отделих цели 10(десет)часа в четене за проблемите с отглеждане на трих. на жито. Готови отговори не намерих ,но стигнах до извода,че неуспехите(появата на нежелани гости"извънземни") СА свързани със стерилизацията и влажността на житото.Проблемът е там,че при използванито на фурна(каквато и да е тя) за стерил. се променя неизвестно с колко % влажността.После се вкарва течен разтвор с триходерма и получаваме преовлажнено или сухо жито.И е възможно като при моя първи опит да получите паве от жито в разбиването на което огънах няколко вилици. И какъв е изводът-търсим метод за стерилизация,който не променя първоначалната (точната според нас)степен на влажност.А тя е много важна,защото ако е сухо-ще получим слабо(само на някои зърна)прорастване на трих.,-ако е много влажно-ще получим трих. само в гония слой,а долу ще започнат гнилостни процеси и поява на нежелани гости. Горното в клипа е точно това(стерилизация,която не променя влажността),но дори при 100*С (температура на врящата вода) доста гадинки оцеляват.Както писах по-горе вече имам 2 идеи за комбинирано стерилизиране.Помислете :idea1: и дайте педложения.Излизам в :bira: и да погледна кацата дали се е задула или утре да се ориентирам към търсене на бидон с голяма дупка ,та да мога да сложа машнката за мелене отгоре.
За мен този проблем не съществува. Купил съм си автоклав 20 литра, преди това си направих автоклав от тенджера под налягане 15 литра - събира 3 буркана. Описал съм ги как стават във фейсбук групата.
Методиката на Ивко не ми пасна. Пробвах на времето няколко пъти и не ми се получаваше в повторенията. За това си направих моя технология която е по-сложна, но има 100% успеваемост и повторяемост. Мен ме устройва.
Мисля, че съм я споделял тук, но не се възпре, за това не настоявам да се прилага. По-сложна е от неговата.
Накратко ще повторя основните моменти:
0. Измерваме примерно 1,2 кг. жито.
1. 12-24 часа намокряне. Задължително!
2. Прецеждане в сито. Претегляне.
3. Слагане прецеденото жито във фурна/тавичка на 150 гр. и го сушим. Периодично разбъркваме и претегляме междинно. Тук е разковничето за влажността на материала. Това не е стерилизация а докарване до определена влажност.
4.Сушим докато стане по тегло 1,560 кг. Така влажността му е 1,3 пъти по-висока от първоначалното тегло.
5. Може да добавим малко - около 5 гр. греда с гипс, но не е задължително. Разбъркваме добре.
6. Разпределяме по буркани 800 мл. за компоти - 8 броя. В един буркан се насипва 180-195 грама жито.
7. Буркана от горе се покрива с алуминиево фолио и над него амбалажна хартия - не друга а амбалажна. Завързва се с връв.
8. Поставя се в автоклава или в тенджера под налягане и се стерилизира 120 минути. Това е за жито, просо, но не и за ориз.
9. Оставя се да изстине и в стерилен бокс и във всеки буркан се инакулира с 8-10мл. течност състояща се от 5% гликоза от аптеката в която има спори на триходерма - колкото повече спори, толкова по-добре. Качеството зависи от чистотата на тази триходерма. Ако има аспергил или др. значи тя не е чиста.
10. Бурканите се завиват отново с фолиото и хартията. Слагат се в термобокс при температура 24-26 гр за 2-4 дена, докато започнат вътре да стават бели. Не се разбъркват. Вътре в бокса влажността не се променя.
11. Когато видимо побелеят вътре (житото), се изваждат и се маха алуминиевото фолио. Заменя се с една салфетка и над нея се оставя амбалажната хартия. Разбърква се чрез разтрисане - яко. Така има възможност вече леко да диша. Сега влажността вътре в бокса става 70-85%. Стои вътре докато започва да позеленява - 2-3 дена. На вторият ден се разтриса.
12. Когато започне да позеленява повече, се маха амбалажната хартия от горе и остава само салфетката. Разтриса ежедневно. Не е задължително да е на светло. Температура 25-27 гр. В следващите дни започва силно спороносене и позеленява добре вътре.
13. Продължаваме докато материала вътре видимо изсъхне. Разтриса ежедневно. В бокса влажността започва да намалява и се изравнява с външната. (Ние не влияем на влажността, тя се влияе от излизащата влага от бурканите)
14. Прехвърляме в алуминиева кесия с цип от горе.
15. Съхраняване във фризер 1-2 години.

Успехи.
Фейсбук: "Микроорганизми в хоби земеделието"
drago
Kафенце
Мнения: 31
Регистриран на: Авг 27, '23, 20:05
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 5 пъти

Re: Триходерма

Мнение от drago »

Re: Триходерма
Мнение от ivko69 » Юли 21, '20, 20:42

Боверията няма бърз ефект,но е много як инсектицид..Много е добре да си я заселим в градинките и чат пат да добавяме...Под мулча нямам трипси,мокрици,стоножки и всякакви други насекоми,а червейте са живи,всяка нощ ги виждам,и до сега не съм видял един умрел червей...Да ви кажа и друго...Там където слагам на котето да яде,постоянно имаше мравки,ма като ви казвам мравки....таракота се чернееше....ииии,Ивко какво направи....намокри една домакинска хартия с боверия,поръси я със захар и я сложи при мравките,а те се качиха на домакинската хартия,изядоха захарта,полепиха се с боверия,занесоха си боверията в гнездото и след три дни Ивко няма мравки...Подличко е малко,ма мога да го преглътна...

Днес пристигна поръчаната от мен боверия-Натуралис точно за да я ползвам с/у мравки.Моля за подробности колко да разредя,трябва ли да се активира предварително и как?А хранителна среда за нея в/у хартията?Като изсъхне хартията боверията ще остане ли жизнеспособна или трябва да се поддържа влажна? :helllp:
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”