Няколко ентусиаста искаме да "раздвижим" една тревна площ

Публикувай отговор
gevkati
Баш кафе майстор
Мнения: 2537
Регистриран на: Фев 3, '13, 12:10
Местоположение: София
Дал благодарност: 1042 пъти
Получил благодарност: 1489 пъти

Re: Няколко ентусиаста искаме да "раздвижим" една тревна площ

Мнение от gevkati »

И аз да предложа дърво- чинар
Platanus acerifolia
Стволът е бял и е много атрактивен
https://it.m.wikipedia.org/wiki/Platanus_x_hispanica

В парка Врана има страхотна алея чинари, в градинката Кристал и в парка срещу СУ.
Аватар
b_ignatov
Виенско кафе
Мнения: 342
Регистриран на: Дек 5, '21, 23:30
Дал благодарност: 16 пъти
Получил благодарност: 39 пъти

Re: Няколко ентусиаста искаме да "раздвижим" една тревна площ

Мнение от b_ignatov »

Много интересна тема, но с леко тъжен край за сега. Следя с интерес и се надявам градинката да стане, като някоя от снимките. Успех и респект към всички отзовали се.
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7294
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 744 пъти
Получил благодарност: 1357 пъти

Re: Няколко ентусиаста искаме да "раздвижим" една тревна площ

Мнение от ljuboznatelna »

Принципно дърво в контейнер може да се посади и сега. Особено ако е гледано в почва, а не в торф. С торфа стават лигави, и поне година им трябва специално внимание, не е за хора без опит, особено ако са се издънили вече.
Пръскачките не са достатъчни, ако дървото се сади сега, или пролетта. Иска си допълнително поливане в началото, но ако е в торф, трябва да се внимава колко се полива, за да не дойде в повече водата.
Ако искате да стане безпроблемно - нека е есента. Но напоследък есените са сухи, така че без поливане няма да мине. Колко често си зависи от температурите, от почвата, от големината на балата, от големината на дървото. Няма универсална рецепта, гледаш, пипаш почвата, мислиш, наблюдаваш за някакви промени.
Може и почвата да е лоша, много пъти в градината се заравят всякакви строителни материали, и там дърветата не растат добре.
Пауловнията я имам, и съм писала и другаде - имам я за асортимент, иначе сега не бих си я взела. Огромно дърво с листа, които не се оцветяват, ами падат при първите минуси и почерняват грозно, груби са и грозни. Цъфти прекрасно. Прави повърхностни корени, дебели като бордюри, редовно удрям два с ножа на косачката. На десет метра имам издънки, никнат най-вече в доматите, където поливам повече лятото. За сянка - прави сянка, но не знам трябва ли ви такова голямо дърво.
Аз и върба имам, това , дето никой не си го причинява в градината, но и нея си я обичам :) Само с листата наесен е страшно, като дойде време да се обират. Влачи се много дълго това.
Съвсем откровено ще си кажа, че на тая полянка няма никаква концепция за градина, просто насадени дървета без никаква мисъл. Ако ще са в прави редички, следвайте симетрията и повторението и за останалите. Или направете някаква красива група около синия смърч, така че това което виждате от прозорците, или на излизане/влизане във сградата, да е красиво. Ако държите пък клиентите да им е красиво - нека от паркинга изглежда добре (не знам как е, просто си говоря). Ако искате минувачите да виждат красиво - съобразете се с тях. Ако искате сянка, трябва и пейка да има, кът за отдих, и с него да го съобразите.
Публикувай отговор

Обратно към “Градини и дизайн”