Няколко ентусиаста искаме да "раздвижим" една тревна площ

Публикувай отговор
Аватар
Home_sweet_home
Kафенце
Мнения: 28
Регистриран на: Юни 26, '19, 13:18

Няколко ентусиаста искаме да "раздвижим" една тревна площ

Мнение от Home_sweet_home »

Здравейте, за да не пускам нова тема, ще се допитам тук до всички, които имат интерес да вземат отношение или да споделят опит/мнение. Надявам се, че разделът и темата са подходящи, ако не са - извинявам се.

Няколко ентусиаста искаме да "раздвижим" една тревна площ. Нямаме особен опит - желанието обаче е голямо :)

Прикачил съм снимка на мястото. Тревата е райграс. Почвата е по-скоро с пясък и камъчета, не е чиста пръс. Има система за поливане.
В момента сме засадили три червени люляка, динамит. Имахме идеи за засаждане на лигуструм по всички страни и място за вход. От друга страна се замислихме, че всъщност така няма да може да се вижда самата градинка. Затова сега обмисляме по дясната (далечната) страна (снимка 2) да засадим само лигуструм, за да седи и като преграда. Понякога минават животни, боклуци се появяват и тнт. Другото, което оглеждаме е пираканта - красиви плодове през зимата, расте бързо и обемно.
Обмисляме да добавим поне още един люляк, за да станат 4. Допускаме вариант за още. В по-смелите идеи си мислим за поне 10, засадени навсякъде. Също така в 4-те краища да сложим туи...евентуално на още места, които се падат центрирано по краищата на градинката. Друга опция - сребрист смърч.
В центъра сме се спрели на 1бр. Албиция и 1бр. Рустифина (шмак). Евентуално и глог. Как да ги разположим не е мислено финално. Причините: не са най-сложните и претенциозни дървета за отглеждане, сравнително бързо цъфтят и най-важното: имат дълъг, красив и в червено цъфтеж. Бонус в комбинация с люляка. Тоест да се въртим около червената гама.
Допускам някои неточности с написаното по-горе, така че търпя критика :)

Ще се радвам на идеи и предложения, съответно дали тези съчетания са приемливи и дали разположението идейно е ок.

Изображение

Изображение
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Преди и сега...за нахъсване на новаците

Мнение от calico »

ехааа, голяма площ.

за плана - типично мъжко мислене - всичко да е квадратно и ъгловато и симетрично :lol: :lol:

една жена би заоблила ъглите с някакви ниски растения и храсти. Би направила една криволичеща пътечка през градината, с някое и друго цветно петно покрай нея, някое и друго дръвче и пейчица под него. Могат да се подберат растения без много грижи - ириси, ниски спиреи, маргарити и пр. 2-3 колоновидни туи, но не симетрично в ъглите, а в група, заедно с някакви храсти, вейгела, самбуксус и пр. ще разчупи това квадратно парче земя.
мястото е подходящо за алпинеум или скален кът в единия край примерно, стига да има кой да донесе камъни.
всичко зависи от средствата и от времето, с което разполагате.

Албицията колкото е красива, толкова и боклук прави, дано има кой да го чисти
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
liubami
Кафевар/ка/
Мнения: 789
Регистриран на: Яну 11, '13, 13:08
Местоположение: софия

Re: Преди и сега...за нахъсване на новаците

Мнение от liubami »

За рози и лавандули да помислите ? :)
https://flickr.com/photos/147607694@N05 ... 9499790383" onclick="window.open(this.href);return false;
marka
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1972
Регистриран на: Окт 15, '13, 14:31
Дал благодарност: 211 пъти
Получил благодарност: 155 пъти

Re: Преди и сега...за нахъсване на новаците

Мнение от marka »

Преди около месец минавах по една улица на която цъфтяха едни изумително красиви дървета. Съжалявам, че не снимах. Казват се пауловния. Виж в нета.
И Калико е права. Ирисите са красиви и не искат специални грижи. Юката също изглежда добре и не иска никаква поддръжка.
А с люляка не знам дали не е по добре да внимавате. Прави доста издънки.
Ако решите да засадите ириси и юка, мога да ви обзаведа :lol: Сигурна съм, че и други с удоволствие ще се включат в благородното ви начинание, да разкрасите околното пространство.
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Преди и сега...за нахъсване на новаците

Мнение от Гео, граф »

Home_sweet_home написа: Юни 26, '19, 13:25 ... Няколко ентусиаста искаме да "раздвижим" една тревна площ. Нямаме особен опит - желанието обаче е голямо :)
Браво, Доме, сладки доме, :daaa: ! Силно приветствам такива безумци, сигурно защото ме подсещат за мен самата :lol: :lol:. Що не си направиш отделна тема, в която мощно да заръсим акъл (това най го обичаме :angelche: ).

Ето и аз се включвам - като искате в червено (явно сте цесекари :lol: ;) ), сложете червенолистна смрадлика:

Изображение

... берберис (кисел трън)...

Изображение

... някой ацер...

Изображение

Обаче послушай старИло и патИло - Калико добре очерта раздвижена и интересна идея. И защо да се ограничавате само в червения цвят? Има и жълт берберис:

Изображение

Има разкошни декоративни треви, а с някое иглолистно и камъни тук-там ще стане трепач :nod:

Изображение

ПП. Напълно подкрепям Марка - мнооого внимавай с люляците! Тръгнат ли веднъж, няма отърване от издънки. Не стига че са грозни, ами излизат на 2-3 метра от основния корен и нямат вадене. Ако мразиш някого, накарай го да изкорени стар люляк :sgiggle:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Home_sweet_home
Kафенце
Мнения: 28
Регистриран на: Юни 26, '19, 13:18

Re: Преди и сега...за нахъсване на новаците

Мнение от Home_sweet_home »

Здравейте,

благодаря за активността на всички.
Ако прецените, нека администратор да изведе нова тема, ако има как всъщност...

По точките:

1. Това с дърветата и пейката - мислили сме го, по-нататък като порастнат дръвчетата ще го обсъдим. Просто пейката привлича..."навлеци" съответно фасовете и чашките за кафе :)

2. Не държим само червена гама да преобладава - забелязват се цесекари принципно, но няма никаква връзка с люляка, така го избрахме просто. Красиво ни се видя. Това с бербериса е хубава идея. На мен лично много ми допада пиракантата. Бързо расте настрани и нагоре, и има до зимата цветни плодчета. И червената смрадлика е хубава. Абе...лошо е като има много избор. :)

3. Пауловния...тук вече се заинтригувах.

Създава се потенциален проблем - искане на всичко, по много и по възможност веднага :)
Това с груповото засаждане на отделни зони звучи интересно - със сигурност може да се вложи много въображение и фантазия. Затова е хубаво, че толкова много мнения има.

Мисля си да се спрем на ниски сравнително храсти по краищата - червен и жълт берберис или пираканта. А може и двете, но на различни места сложени по краищата. След това на две места иглолистни - няколко туи като групичка със сребрист смърч примерно. В центъра на центъра :) да засадим Албиция, може и Рустифина. Пауловния с това лилаво изглежда красиво също.
Извинете ме, ако дразня вашите очи и представи, просто коригирайте, ако някъде е прекалено неприемливо, все пак говорим за ентусиасти. Дебютанти.
Ще разгледам по-късно всички предложения, защото някои имена ги чувам за първи път и нямам никаква представа как изглеждат.
gevkati
Баш кафе майстор
Мнения: 2537
Регистриран на: Фев 3, '13, 12:10
Местоположение: София
Дал благодарност: 1037 пъти
Получил благодарност: 1487 пъти

Re: Преди и сега...за нахъсване на новаците

Мнение от gevkati »

хубаво е да кажеш откъде ще се гледа, за да дадем предложения за дъгата :D .
А и да видим има ли някаква сянка, пече ли, как са посоките на света.
Рустифината също пуска много издънки и голяма борба пада.
Какви са размерите на това "предизвикателство" ?:lol:
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5057
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 268 пъти
Получил благодарност: 1339 пъти

Re: Преди и сега...за нахъсване на новаците

Мнение от Lilly »

само "не" - та в моя коментар :D
котинус такъв червен не съм виждала - може есента за някой и друг ден и така да се оцветява , нямам представа, но ще е за кратко

пиракантата е красива на картинки, но за такова малко пространство трябва добре да се обмисли ... става голямо дърво / храст и при всяко подрязване се опитва да ти извади очите , а тръните й са си страховито хладно оръжие . Без подрязване е разпиляна и не изглежда добре

пауловния имах и накрая я извадих - зависи къде е въпросното пространство, при мен мръзнеше и всяка пролет се мъчеше да се рестартира. Тия големи листа като слонски уши обикновено до края на пролетта висяха на парцали - поради голямата площ са силно уязвими от пролетните бури , а една градушка им разказва играта окончателно

албицията...зависи къде е мястото. При мен се рестартираше всяка година. По морето климатът е добър, и в София вирее - на завет и южно изложение.

Вместо тия съвети и коментари , регистрирай се в
"Pinterest" - ще те затрупат с идеи. И когато ти харесат някои дизайнерски решения , вече може да попиташ какви са растенията и как да се постигне такъв ефект.
Аватар
Еличка
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Мар 21, '16, 14:39
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Преди и сега...за нахъсване на новаците

Мнение от Еличка »

Хахахаха, Лилка! Окуражи новото другарче на принципа "право, куме, у очи!" :tzeluvka:
Що не му разкаже някой (не аз) да рагледа темите за вредители, болести, пръскане, дране... И накрая най-разумното решение - бетон и мир! :hihihi: :angelche: :hihihi:
"Нека бъдем благодарни на хората,които ни правят щастливи, те са вълшебните градинари, които карат душите ни да цъфтят."
Аватар
Home_sweet_home
Kафенце
Мнения: 28
Регистриран на: Юни 26, '19, 13:18

Re: Преди и сега...за нахъсване на новаците

Мнение от Home_sweet_home »

Добро утро :)

Размерите са около 84 линейни метра, около 21 на страна. Прикачвам снимка - отсреща се пада запад. След 10:00ч. цялата градина е на слънце и така до края на деня.
Изображение

Дотук май ще засадим туи, смърч и дотам, само те са с изцяло положителен вот :)
Публикувай отговор

Обратно към “Градини и дизайн”