Няколко ентусиаста искаме да "раздвижим" една тревна площ

Публикувай отговор
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7292
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 742 пъти
Получил благодарност: 1356 пъти

Re: Няколко ентусиаста искаме да "раздвижим" една тревна площ

Мнение от ljuboznatelna »

Еее, калико, забравяш тръпката. Начинаещ нито знае какво да пита, нито знае доколко е така, както казват.
Пък и на всяко място растенията растат по различен начин.
Радвам се, че сте наясно приблизително какво ще купувате. Дерзайте, и да покажеш после как се развиват!
Ако не си сигурен за разстоянията между растенията, питай. И като ги садиш, имай предвид, че трябва да минеш покрай тях и между тях с косачката, да оставиш място да е удобно.
Знам градина, където практикуват ученици от строителния - косят, режат, за малко пари Може и без пари да е, не знам. Можеш да се възползваш, ако съществува такава възможност.

Имай предвид, че на Брезовско пред хотел крадци изкопаха новозасадена туя. Добре е , че не търсиш скъпи растения.
Последно промяна от ljuboznatelna на Юни 28, '19, 14:44, променено общо 2 пъти.
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5057
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 268 пъти
Получил благодарност: 1339 пъти

Re: Няколко ентусиаста искаме да "раздвижим" една тревна площ

Мнение от Lilly »

Home_sweet_home написа: Юни 28, '19, 14:25 Здравейте,

не искам да досаждам на хората с непрестанни въпроси. Не искам да обиждам никого, ако така се е получило.
Сигурна съм, че никой не ти се е обидил.
Но за въпросите към търговците - наистина е малко рисковано да разчиташ на техните съвети.
На толкова глупости съм се наслушала, че ако имам въпрос на място за някое растение, звъня по телефона на някой от форума.
Крилата фраза , много показателна - харесах си на едно място някаква малка иглолистна джувка , питам - какво е това, отговор - ееее, г-жа, то си пише - конифери ! Четете !
За пиракантата ти не прие моите аргументи , но да я сложите покрай пътеките според мен не е добро решение. Имам пираканти, за мен те са в една графа заедно с гледичията - няма други такива тръни-убийци :D . Розите трева да пасат :lol:
Но градините са да ни радват, така че най-важно е вие да си харесате избора.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Няколко ентусиаста искаме да "раздвижим" една тревна площ

Мнение от calico »

Home_sweet_home написа: Юни 28, '19, 14:25 Здравейте,

не искам да досаждам на хората с непрестанни въпроси. Не искам да обиждам никого, ако така се е получило.

ама на никой не досаждаш бе, човек. И никой не се е обидил
Ние откога чакаме някой да "досади" по тоя начин, че да има де да ръснем акъл.
нашите градини вече са пълни и само тук там се явява някое ново парче, ако разкопаем трева или асфалт да го напълним

та...мисля че хич пък да няма цвят и цветя в тая градина, не е на добре.
сега е времето да се вадят ирисите, само кажи и ще ти пратим ириси за половината градина.
щом ще прекроявате поливната, предвидете място за цветни групи

и има едни т.н. "паркови рози" дето се гледат сами :angelche:

Люб, верно си е така :daaa:
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Няколко ентусиаста искаме да "раздвижим" една тревна площ

Мнение от Гео, граф »

Home_sweet_home написа: Юни 28, '19, 14:25 ... не искам да досаждам на хората с непрестанни въпроси. Не искам да обиждам никого, ако така се е получило...
Досаждай бе, човек, досаждай! Просто не знаеш колко обичаме да ръсиме акъл на чужд гръб :swink: ! Толкова е интересно да се разиграват ситуации с нови терени. Тук има хора непрофесионалисти с разчупено мислене, които могат да ти спретнат разкошна градина, дето никоя фирма за озеленяване няма да ти направи.

Впрочем фотинията е добра идея. Един пъстролистен дрян (корнус) може да разчупи красиво тъмните масиви, форзицията цъфти много рано напролет преди да се облисти, една върбичка би радвала окото... Възможностите са много :nod:

Изображение

ПП. Докато спретна текста, момичетата са изписали половин страница :lol: :lol:

ППП. Не мога да не добавя физокарпуса на Тути - зашеметителна гледка е :shock: !

Изображение
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Home_sweet_home
Kафенце
Мнения: 28
Регистриран на: Юни 26, '19, 13:18

Re: Няколко ентусиаста искаме да "раздвижим" една тревна площ

Мнение от Home_sweet_home »

Първата снимка е много добра. Точно нещо такова си представям в частта с иглолистните. Поствам и аз една снимка.
Добавям също така на тази толкова обсъждана градинка снимки за малко по-добра представа. Пиракантата не ме притеснява, защото ще е на място, където няма пътека и тротоар. Вижда се на снимките. Нека да боде, да не минава никой, това е целта. Даже да се набодат, ако може, да е за урок :) Въпросът е, че не е претенциозно, расте доста нагоре и настрани, доколкото разбрах през метър може да се сади и има цветни плодове много време. Ириси, спиреи...цъфтят за кратко и дотам, после листат май падат, май искат и грижа?Такава информация ми дадоха днес. Да направим тези неща, сигурен съм, че като мине малко време ще дойдат нови идеи и виждания според резултата.
Има време за корекции, няма да се купува утре всичко, така че...


Изображение


Изображение

Изображение
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5057
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 268 пъти
Получил благодарност: 1339 пъти

Re: Няколко ентусиаста искаме да "раздвижим" една тревна площ

Мнение от Lilly »

за спиреите - не е истина информацията ти
ирисите са акцент,
пиракантите цъфтят по-кратко и от спиреите , цветни плодчета още не съм забелязала, основното е , че са разпиляни , стърчат навсякъде и подстригани не ме кефят особено. За живи плетове лигуструма много повече ме радва.
Но няма значение .
При мен фотиниите имат системен проблем - много са вкусни на ...нещо си и въпреки честото пръскане с тежка химия, листата им са постоянно изядени и крайният резултат от естетическа гледна точка е доста спорен. След пръскане тръгва новия прираст - хубави , здрави , червени листенца и след седмица - две всичко е заминало. Може би ако се пръска на всеки две седмици ...но аз не успявам.
Успех с градината :stiskam:
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7292
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 742 пъти
Получил благодарност: 1356 пъти

Re: Няколко ентусиаста искаме да "раздвижим" една тревна площ

Мнение от ljuboznatelna »

О, много е красива пиракантата! Аз имам няколко, и обикновени, и мини. Тези, които са мини, не растат така стремително, но пак си стават високи, ако се оставят. Зависи от мястото им, но рязане веднъж в годината им стига, ако не се цели да се постигне определена форма.
Тази е в промишлена зона, снимката е правена през декември 2016. И мини - оранжева.


Изображение Изображение

А тук е цъфнала, тази пролет. Най в ляво.


Изображение

В долната половина се реже много редовно, заради датчика.


Изображение
Оля
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1080
Регистриран на: Яну 18, '17, 07:56
Дал благодарност: 29 пъти
Получил благодарност: 5 пъти

Re: Няколко ентусиаста искаме да "раздвижим" една тревна площ

Мнение от Оля »

В случая, подкрепям Любознателна. Аз лично много харесвам пиракантите. За по-голяма площ са превъзходни, с плодчета, които държат дълго през зимата. Стават и за сянка и за слънце и са абсолютно безроблемни. Аз ги повеждам по решетка и ги плета между пръчките и по този начин след една, две години ще имам хубава, вечнозелена и да не забравяме- бодлива ;) ограда. По този начин смятам да направя поне десетина метра, при мен пази и треволяците наоколо да не навлизат.
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5057
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 268 пъти
Получил благодарност: 1339 пъти

Re: Няколко ентусиаста искаме да "раздвижим" една тревна площ

Мнение от Lilly »

малиййй...все едно говорим за различни растения
на сянка хич, ама абсолютно хич не виреят при мен
стоят като замръзнали от няколко години
тези на слънце растат, но нямам място да ги оставя да си растат на воля, че са по средата на някакви групи , опитвам се да ги режа, а те се опитват да ми извадят очите :D
Листата им наистина са красиви.
За мини ...не съм попадала на такива сортове.
Снимката с пиракантата покрай стената и на мен ми харесва - просто не си представям тая градина с такъв тип растителност. Някак ми се връзва с по-изискана визия . Но имам толкова несполучливи решения в градината, че не се приемам за експерт. Само споделям личен опит.
Оля
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1080
Регистриран на: Яну 18, '17, 07:56
Дал благодарност: 29 пъти
Получил благодарност: 5 пъти

Re: Няколко ентусиаста искаме да "раздвижим" една тревна площ

Мнение от Оля »

Аз имам и на слънце и на сянка, и на шарена сянка. Като казвам сянка, имам предвид , че са на около метър от ствола на голям орех, т.е. почти не виждат слънце. Не виждам разлика в развитието им. Тези на слънце ги режа на топка, сенчестите ги плета по оградата . Размножила съм си ги от едно растение и сега съм заложила още резници . За около пет години два резника ми покриха близо два на два метра решетка, като ги пускам най- много една педя напред, режа ги така, че да се разклоняват настрани. А, че боцкат- боцкат, няма пълно щастие :D
Публикувай отговор

Обратно към “Градини и дизайн”