Няколко ентусиаста искаме да "раздвижим" една тревна площ

Публикувай отговор
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7292
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 744 пъти
Получил благодарност: 1357 пъти

Re: Няколко ентусиаста искаме да "раздвижим" една тревна площ

Мнение от ljuboznatelna »

Имам една, която остана на сянка. Не цъфти и не прави плодчета. Само огретите.
В тази градина от снимките има и пъстролистна пираканта, която расте по-бавно, но незнайно защо не цъфти. Има съвсем друг начин на растеж, разклонена е ниско във всички посоки, и расте встрани.
Затова смятам, че трябва да се опита там всичко, което им харесва. В различни градини растенията могат да се държат различно.
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5057
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 268 пъти
Получил благодарност: 1339 пъти

Re: Няколко ентусиаста искаме да "раздвижим" една тревна площ

Мнение от Lilly »

ljuboznatelna написа: Юли 1, '19, 00:00 В различни градини растенията могат да се държат различно.
Съгласна съм.
На много места съм споделила моето мнение, че условията в една градина са съвкупност от много фактори - температури, почва , течения, въздушна влажност, особености на местния климат...
Така , както албицията си расте и цъфти и в 5-та зона, при мен се зануляваше всяка година, докато аз не я занулих окончателно :sdevil:
И пиракантите на сянка при мен са жалка картинка , но пък тия на слънце са хубави.
Само дето аз им имам зъб заради тръните и сигурно съм малко субективна :D - днес ги огледах - красиви са. Старая се да ги държа под контрол, режа дългите шишове, които изкарва , и като цяло в момента са компактни и много кичести храсти .
Просто тая градина аз си я представям по различен начин, но единствено важно е хората, които ще я правят и ще й се радват, как си я представят.
илюзия
Виенско кафе
Мнения: 353
Регистриран на: Апр 21, '12, 23:48
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Няколко ентусиаста искаме да "раздвижим" една тревна площ

Мнение от илюзия »

А аз си представих, как няколко коли с ентусиазирани от идеята съфорумци се изсипват в градината на Home с торби и кашони с растения, с кирки, лопати, ножици и ръкавици и за часове превръщат тази гола поляна в поредната "чудна форумна градина" :ieeee: (сетих се за една подобна "мащабна акция" при elena kirilova преди години и досега рових да намеря, къде беше отразена, ето линк )
Та, Home, ако си достатъчно смел (и безразсъден :D ), може да поканиш дамите, които така щедро ръсят акъл, направо да идват на място, да покажат колко много знаят и могат (някои, освен да садят и плевят, умеят и баници да точат, и погачи да месят, и на такива сбирки с пълни тави и тенджери си ходят... само повод, терен и организация им трябва :hihihi: ).
"Ако всеки прави добро в предела на своите възможности,
възможностите ще станат безпределни..."
(F. İskender)
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31690
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1033 пъти
Получил благодарност: 2438 пъти

Re: Няколко ентусиаста искаме да "раздвижим" една тревна площ

Мнение от Мария Николова »

Илюзия, подстрекателка такава! :hihihi: :lol:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7292
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 744 пъти
Получил благодарност: 1357 пъти

Re: Няколко ентусиаста искаме да "раздвижим" една тревна площ

Мнение от ljuboznatelna »

Мъжете не правят така :P
Сигурно вече е насадена, но няма да ни я покаже, докато не добие приличен вид. Много го критикувате :P
Аватар
Home_sweet_home
Kафенце
Мнения: 28
Регистриран на: Юни 26, '19, 13:18

Re: Няколко ентусиаста искаме да "раздвижим" една тревна площ

Мнение от Home_sweet_home »

Здравейте,

имаме организационно да разговаряме с фирмата, която е полагала системата за поливане. Какво могат да направят, как да я изместим в края, където искаме да има храсти, съответно да пуснем капково в тази част и така.
Отделно беше добре да има няколко дни отрезвяване на всичко, защото беше започнал да се готви компот в главите ни :)

Споделям някои визии, които на този етап ми допадат много. И вариант с камъчета/камъни също изглежда много добре. Въпросът е, че разположено всичко това в ъгъл трябва да измести цялостно част от пръскалките, поне една със сигурност.


Изображение

Изображение
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5057
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 268 пъти
Получил благодарност: 1339 пъти

Re: Няколко ентусиаста искаме да "раздвижим" една тревна площ

Мнение от Lilly »

малко идеи от Пинтерест , от мен - любими растения/дървета и храсти/

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

acer platanoides
Изображение

Betula pendula 'Trost's Dwarf'
Изображение

Cotinus coggygria 'Lilla'
Изображение

Physocarpus opulifolius ALL BLACK 'Minall2'
Изображение

Fine Line Rhamnus
Изображение

Spiraea betulifolia 'Tor Gold' PBR
Изображение
Аватар
Home_sweet_home
Kафенце
Мнения: 28
Регистриран на: Юни 26, '19, 13:18

Re: Няколко ентусиаста искаме да "раздвижим" една тревна площ

Мнение от Home_sweet_home »

Здравейте колежки-градинарки :dovolen: ,

докато текат организационните неща някои "обекти" цъфнаха през уикенда.
Изпращам снимка, за да споделя с вас нашия динамит :)

Поздрави на всички и успешна седмица!

Изображение
Аватар
Home_sweet_home
Kафенце
Мнения: 28
Регистриран на: Юни 26, '19, 13:18

Re: Няколко ентусиаста искаме да "раздвижим" една тревна площ

Мнение от Home_sweet_home »

Здравейте,

три години по-късно отново повдигам темата, в която много хора дадоха своите съвети и препоръки. Надявам се да сте здрави и все така запалени по градинарството.

Нашата симпатична градинка я споходиха следните неща: кучетата препикаваха жълтите туи и смарагда, които след изгниването си бяха премахнати от фирмата, поддържаща градинката ни. Доста от пиракантите бяха отрязани от неуките роми, които косят. Поне останалите растат бързо и дават цветни плодчета. Наистина са диви и във всички посоки.
Албицията и магнолията тази година не цъфнаха и май приключихме с тях. Изглеждат да са изсъхнали.
Останаха ни трите индийски люляка цвят динамит, които носят настроение и ги чакаме тази година отново да цъфтят. Забравих и сребърния смърч.

Искам да засадим нещо по-голямо и бързорастящо, което няма да умре от роми и пикаещи кучета, както и от климатичните условия.
Може ли да дадете съвет кои от следните дървета са подходящи и дали е редно да бъдат засадени сега или по-добре октомври-ноември:
1. Робиния "Псевдоакация"
2. Пауловния
3. Златен дъжд, жълта акция
4. Дърво лале, лириодендрон
5. Татарски клен, мекиш
6. Червен американски дъб

С оглед на голяма площ, около 85 линейни метра, мисля, че поне две могат да бъдат засяти в този периметър..
Ще се радвам, ако споделите и други идеи.
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7292
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 744 пъти
Получил благодарност: 1357 пъти

Re: Няколко ентусиаста искаме да "раздвижим" една тревна площ

Мнение от ljuboznatelna »

Привет отново! Изненадана съм, че толкова много растения са умрели. Или не са поливани, или са преполивани, или са хванали някаква болест, най-често нещо гъбично. Пиракантите толкова ли бяха малки, та ги окосиха? На албицията й трябва малко време, изчакайте я поне още две години. Магнолията - моят опит с тях е, че не цъфнат ли, най-вероятно няма да цъфнат. При мен на нито една не ѝ хареса, най-глезената живя около 4-5г. Това в случай, че все пак са живи. Досега трябваше да са разлистени.
Дърветата категорично есента, като се има предвид колко неща сте уморили :D И независимо от това, може да се наложи да се поливат, напоследък есените и зимите са много сухи.
И изобщо - каквото и да насадите, първата година се нуждае от внимание - сухо ли е, мокро ли е, жълтее ли, кафенее ли...
Не препоръчвам да взимате растения, гледани само в торф. Те пък искат много специално внимание. Торфът лесно се преовлажнява и лесно пресъхва.
Публикувай отговор

Обратно към “Градини и дизайн”