Няколко ентусиаста искаме да "раздвижим" една тревна площ

Публикувай отговор
Аватар
Home_sweet_home
Kафенце
Мнения: 28
Регистриран на: Юни 26, '19, 13:18

Re: Няколко ентусиаста искаме да "раздвижим" една тревна площ

Мнение от Home_sweet_home »

Привет,

нямам обяснение - тревата около тях се полива редовно вечер от поливната система и около тях винаги си стои зелена. Понякога се случва да не работи системата, но за някой друг ден.
Да не говорим, че дори си има естествена тор от кучетата. :)

За по-големи дървета в близкото бъдеще има ли строго изискване за типа почва и дълбочината й?
Имам голямо желание да засадим нещо/неща в момента...
Явно не е най-подходящият период.
Аватар
ln_none
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1062
Регистриран на: Мар 30, '15, 10:06
Местоположение: Сахара
Получил благодарност: 440 пъти

Re: Няколко ентусиаста искаме да "раздвижим" една тревна площ

Мнение от ln_none »

Дръвчета се садят наесен, някои напролет (иглолистни), но никои насред лято. Изберете нещо, дето не пуска сума издънки и не се сее като лудо от семена, както прави тоя салкъм (робиния псевдоакация) :mrgreen: Колкото е по-голямо дървото, толкова повече почва иска. Чувала съм, че се гледа короната - колкото е короната, толкова е приблизително и кореновата система.
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13718
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 202 пъти
Получил благодарност: 399 пъти

Re: Няколко ентусиаста искаме да "раздвижим" една тревна площ

Мнение от zeleno »

върнах се да погледна как изглеждаше парцела
не си спомням да е коментирано дали под него няма гаражи :hmmm:
голямо дърво аз бих поставила в ъглите / сега няма снимка къде какво точно е оцеляло /
аз бих наредила три еднакви дървета , но нито едно от списъка не ми е фаворит
бих сложила три японски вишни примерно , три брези ... каталпа също
Аватар
Home_sweet_home
Kафенце
Мнения: 28
Регистриран на: Юни 26, '19, 13:18

Re: Няколко ентусиаста искаме да "раздвижим" една тревна площ

Мнение от Home_sweet_home »

Изпращам актуална снимка на градината. За съжаление водната помпа е развалена и тази седмица не е поливано, съответно тревата пожълтя на някои места.

Да се посадят дървета в краищата би било трудно, защото там излизат "пръскачките".

По отношение на дърветата - иска ми се да има едно голямо във времето, което да прави сянка.
Японските вишни са добро решение, макар и най-голямата им красота да е в рамките на 2-3 седмици.

Мислих си за един нар, макар че четох изисквал освен слънце и завет, а тук няма къде. Често и измръзвал, тоест после ще се чака 2 години отново да пусне цвят/плод.
Каталпа-та изглежда добре наистина, за брезата съм леко скептичен. От друга страна имат бърз растеж.

Изображение
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13718
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 202 пъти
Получил благодарност: 399 пъти

Re: Няколко ентусиаста искаме да "раздвижим" една тревна площ

Мнение от zeleno »

а ми аз си представям три еднакви дървета в средата , разположени в равностранен триъгълник
май каталпа си представям най-много
каталпата не пуска издънки , не се самонасява , разклонява се красиво , расте сравнително бавно обаче
помисля ли си "голямо дърво" се сещам винаги за чинар - но във времето той става наистина огромен , вади корени на повърхността
японските вишни - има червенолистни сортове , има сортове на които листата преминават от червено към зелено през сезона , имат хубава кора и цъфтят красиво / Prunus serrulata 'Taihaku' , Prunus serrulata 'Royal Burgundy'
не предлагам декоративна череша защото ражда плодове , които рано или късно окапват и цапат
има Acer griseum , много красив , държелив , атрактивен всеки сезон
Изображение
пп само нахвърлям идей ...
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Няколко ентусиаста искаме да "раздвижим" една тревна площ

Мнение от Гео, граф »

Пауловнията е добър избор според мен, особено както предлага Заленко китка от 3-4 дървета, която да създаде скелет на мястото. За сравнително кратко време ще направят големи корони и отлична сянка предвид бързия растеж, а красивите цветове са допълнителен бонус.

Изображение
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
borislava.kirilova
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1147
Регистриран на: Мар 29, '19, 22:20
Местоположение: с. Комощица, на 14км от гр. Лом
Дал благодарност: 721 пъти
Получил благодарност: 914 пъти

Re: Няколко ентусиаста искаме да "раздвижим" една тревна площ

Мнение от borislava.kirilova »

От мен е предложението за ликвиамбър. Много красиви дървета, повечето сортове стават огромни и не са за дворни места, а есента е тяхното време. На фона на тази трева ще е приковаващо.
Дървета и храсти, независимо от вида и сорта, обичат много и редовно поливане, първите 3 години след засаждане. Това им е времето за установяване и развитие на кореновата система. Едва след това може да се вземе впредвид сухоустойчивостта. В моята градина те са с дюзи на капковото, за овощни дървета. Мисля, че това ще е изпълнимо от вашата фирма за подръжка.
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5057
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 268 пъти
Получил благодарност: 1339 пъти

Re: Няколко ентусиаста искаме да "раздвижим" една тревна площ

Мнение от Lilly »

Гео, граф написа: Май 27, '22, 12:26 Пауловнията е добър избор според мен, особено както предлага Заленко китка от 3-4 дървета, която да създаде скелет на мястото. За сравнително кратко време ще направят големи корони и отлична сянка предвид бързия растеж, а красивите цветове са допълнителен бонус.
моят опит с пауловнията не е добър. След 3-4 г маята я извадих и изхвърлих. Нямаше година , в която да беше с красива листна маса. Листата са като слонски уши, крехки са и пролетните бури и градушки/ дори и леки/ правеха листата да приличат на дрипи. С подобна визия каталпата е по-добър вариант според мен. Но ако имаше къде да садя дървета, бих избрала стерилна черница
Изображение
MORUS Kagayamae ‘Fruitless’
Аватар
flora
Баш кафе майстор
Мнения: 2153
Регистриран на: Яну 14, '13, 13:32
Местоположение: София
Получил благодарност: 57 пъти

Re: Няколко ентусиаста искаме да "раздвижим" една тревна площ

Мнение от flora »

Да се включа и аз с едно красиво, издържащо на суша, голямо, с хубава сянка, бързо нарастващо дърво - Acer rubrum October Glory или Autumn Blaze. Показват прекрасни цветове през есента. Недостатък е, че след години правят плитки корени и може да повредят (повдигнат) близки настилки. Обаче, ако мястото позволява в група са впечатляващи.
Изображение
Изображение
Изображение Изображение
Аватар
Home_sweet_home
Kафенце
Мнения: 28
Регистриран на: Юни 26, '19, 13:18

Re: Няколко ентусиаста искаме да "раздвижим" една тревна площ

Мнение от Home_sweet_home »

Благодаря на всички за споделените мнения. Важното е, че след тях има вече няколко варианта, на които може да се спрем наесен.
Възможно е 2-3 дървета и 2-3 от малко по-интересните японски изпълнения, които да обагрят градината в червено.

А какво мислите за дървото нар и за засаждане на рози? Те не красят ли дълго време градината като цъфнат? Има ли някои по-некапризни варианти, които можем да отгледаме успешно?
Публикувай отговор

Обратно към “Градини и дизайн”