Огромен проблем с райграса

Модератор: Миша

Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7294
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 744 пъти
Получил благодарност: 1357 пъти

Re: Огромен проблем с райграса

Мнение от ljuboznatelna »

Мравките изнасят, но не чак толкова. Добре е да се пръска повече семе, за да има и какво да остане :) Много пъти обаче тревата се засушава веднага след като покълне, и това я убива. Тогава тя няма още корени, затова се полива няколко пъти на ден по 2 до 5 минути, в зависимост от температурите. Случва се и водата да я събира някъде, като оголва други места, тогава пак пораства неравномерно. До към месец още ще излизат плевели, после може да подсееш. Махай на ръка каквото може, за широколистни може да пръскаш с хербицид.
NRG
Kафенце
Мнения: 16
Регистриран на: Юни 23, '19, 10:39

Re: Огромен проблем с райграса

Мнение от NRG »

Да, махам всичко на ръка, но се притеснявам, дали пясъка не е много. На 130-50 кв.м. набутах 20 тона. Смятам всичко наново на есен, но сефчудя дали да не вкарам чернозем или каквото е нужно. Едното място остана и малко по ниско и не ми харесва.
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7294
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 744 пъти
Получил благодарност: 1357 пъти

Re: Огромен проблем с райграса

Мнение от ljuboznatelna »

Зависи какво е било преди това, но според съпруга ми не е чак толкова много. (един камион?) Зависи и от вида на тревната смеска.
Неуморен си! :)
NRG
Kафенце
Мнения: 16
Регистриран на: Юни 23, '19, 10:39

Re: Огромен проблем с райграса

Мнение от NRG »

ljuboznatelna написа: Авг 19, '19, 12:17 Зависи какво е било преди това, но според съпруга ми не е чак толкова много. (един камион?) Зависи и от вида на тревната смеска.
Неуморен си! :)
Първоначално внесох доста пръст за да изравня терена. Всичко тръгна перфектно. Във времето взеха да съхнат петна. Оказа се, че почвата е глинеста и водата се задържа. Отделно излизаха къртици. Премахнах 30-40 см и подложих мрежа против къртици. След нея дойде пясъка с малко от почвата. Няма отказване, докато не е направя както трябва.
nevenar
Кафе с мляко
Мнения: 208
Регистриран на: Апр 15, '10, 00:05
Местоположение: пловдив

Re: Огромен проблем с райграса

Мнение от nevenar »

Здравейте , от това ,което виждам от снимките ви ,смятам, че колегите са прави за няколко неща , първо поливките ви са недостатъчно и ако има останала някаква денивилация водата ви не напоява и се стича , второ много е важна тревната смеска за качеството на поляната, което искате .Трето амониевата силитра е чудесен тор ,но от моя опит зная ,че изгаря райграса и го прави да изглежда все едно сте пръскали с тотален хербицид . Моята почва е тотално глинеста и аз добавях пясък дори много повече от вашия като количество , на райграса това не му е проблем , ако сте поливали редовно и навреме . Преди първия закос се минава с валяк , нямам представа дали го знаете просто го споменавам , защото много често това също е грешка, която се допуска , тревата е нежна и често при косенето изтръгвате част от нея . И наистина послушайте, всичко което правите оттук нататък нека е на есен ! Късмет вярвам ,че ще се справите !



п.п Местата могат да се оголят също ако стъпчете къртичината , самите къртици не ви пречат, но пръстта, която изригва се отстранява внимателно от тревата и се маха от мястото , аз лично я изгребвам с шепи и после я ползвам в зеленчуковата си градина тя е чудесна , но запечатва и убива райграса под нея .
Публикувай отговор

Обратно към “Отглеждане, болести, вредители, неприятели и борбата с тях”