Огромен проблем с райграса

Модератор: Миша

Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5057
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 268 пъти
Получил благодарност: 1339 пъти

Re: Огромен проблем с райграса

Мнение от Lilly »

NRG написа: Юни 26, '19, 22:25 Към кой е най удачно да се обърна за моя проблем? Агроном? Агроаптека? Фирми за озеленяване? Някакви предложения?
мога да попитам за специалист - миналата седмица едни при познати идва някакво светило по тревите.
Но ми се струва, че прекалено се тръшкаш.
Напръскай 2 пъти с фунгицид , тори / но не с амониева селитра/, валирай, поливай , коси - есента подсей голите места
какво мислиш, че някой може да ти каже повече?
NRG
Kафенце
Мнения: 16
Регистриран на: Юни 23, '19, 10:39

Re: Огромен проблем с райграса

Мнение от NRG »

Lilly написа: Юни 27, '19, 00:52
NRG написа: Юни 26, '19, 22:25 Към кой е най удачно да се обърна за моя проблем? Агроном? Агроаптека? Фирми за озеленяване? Някакви предложения?
мога да попитам за специалист - миналата седмица едни при познати идва някакво светило по тревите.
Но ми се струва, че прекалено се тръшкаш.
Напръскай 2 пъти с фунгицид , тори / но не с амониева селитра/, валирай, поливай , коси - есента подсей голите места
какво мислиш, че някой може да ти каже повече?
Притеснявам се да не е друго, понеже, нямам характерните белези по тревата за гъбички. Тръшкам се, понеже ми се разказа играта два пъти да правя всичко навово и сега като е гледам след толкова усилия и се съсипвам.
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5057
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 268 пъти
Получил благодарност: 1339 пъти

Re: Огромен проблем с райграса

Мнение от Lilly »

NRG написа: Юни 27, '19, 18:58
Притеснявам се да не е друго, понеже, нямам характерните белези по тревата за гъбички. Тръшкам се, понеже ми се разказа играта два пъти да правя всичко навово и сега като е гледам след толкова усилия и се съсипвам.
С тая нагласа никой не може да ти помогне
Това е само трева, и градините ни са само хоби - не е въпрос на живот и смърт.
И какви са характерните белези на гъбично заболяване по тревата ? Не са паяжини във всеки случай. Освен изсъхването какво е другото характерно, което не виждаш ?
И аз правих моята трева два пъти и накрая се отказах - нямам условия за такава екстра. И не го приемам за драма.
Като си чел достатъчно, знаеш, че възможните причини не са кой знае колко много
-лош почвен субстрат
-некачествени тревни смески
-грешки при отглеждането
-заболяване

За какво друго се сещаш ? Животинки, които пишкат на тревата ... или някакви екзотики в почвения субстрат / замърсяване някакво ?
Аз поне за нищо друго не мога да се сетя.
Можеш да напръскаш с фунгицид, можеш да занесеш проба от почвата, където тревата е изсъхнала, в лаборатория за изследване.
Нямам повече идеи.
Успех !
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17035
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Огромен проблем с райграса

Мнение от Миша »

Значи първо с тръшкане не става , това е трева, за Бога, не е човек, че да му се обръща толкова внимание , излишното внимание обикновено води до грешки

гъбичните заболявания при растенията не са истински "гъбки", за да има характерни белези , видими с просто око , видимите белези обикновено са вторично заразяване, а тревните смески са от доста устойчиви видове, които не се засягат толкова от болести

Трева се сее в подходящо време- есен или рано напролет, когато времето е хладно и не особено дъждовно, в горещо време никненето е неравномерно и тревата лесно гние или пресъхва , съответно загива

тори се при хубаво вкоренени растения, всяко торене на недобре укрепнала трева, особено с амониева селитра, може да причини изгаряне на младите поници

Въоръжете се с търпение, правете всичко в оптималните срокове и нещата ще се получат , почти от самосебе си :tzvetentze:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
NRG
Kафенце
Мнения: 16
Регистриран на: Юни 23, '19, 10:39

Re: Огромен проблем с райграса

Мнение от NRG »

Благодаря за последните два отговора. В действителност, откривам грешките които съм допуснал, именно от прекаленото вторачване. Такъв съм си, обичам всичко да ми е на ред. Съответно, всички описани, недостатъци, съм ги изпълнил перфектно. Ще следвам съветите ви, ще напръскам, ще спра да е мисля и ако трябва, на есен, наново ще направя цялото упражнение. Маааа дразни ма мноооо тая трева, направо си ми опъва нервите яко.
NRG
Kафенце
Мнения: 16
Регистриран на: Юни 23, '19, 10:39

Re: Огромен проблем с райграса

Мнение от NRG »

Днес скубах плевели от райграса и ми направи впечатление, че има много мравки в тревата. Напръсках с Б58 и едно прахче за листни въшки. Утре ще се пръка с течен тор за сгъстяване и подхранване. Това ме посъветваха в агро аптеката като за начало. Намалям и поливките на 3 пъти седмично по 15 мин сутрин/вечер.
NRG
Kафенце
Мнения: 16
Регистриран на: Юни 23, '19, 10:39

Re: Огромен проблем с райграса

Мнение от NRG »

Нещата са зле. Тревата не върви. Взех да си мисля, че много пясък вкарах. На места е само пясък. Смятам на есен, да вкарам чернозем, с цел да има хранителна среда. Дали ще е правилно?
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5057
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 268 пъти
Получил благодарност: 1339 пъти

Re: Огромен проблем с райграса

Мнение от Lilly »

не поливам тревата и тя изгаря и изсъхва през лятото, та нямам опит, но това поливане ми се струва крайно недостатъчно
навсякъде пише, че през лятото се полива всеки ден ,поне по веднъж на ден
виждам всички растения в градината как съхнат сега, а все пак техните корени не са толкова плитки като на тревата
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7294
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 744 пъти
Получил благодарност: 1358 пъти

Re: Огромен проблем с райграса

Мнение от ljuboznatelna »

NRG написа: Авг 18, '19, 23:19 Нещата са зле. Тревата не върви. Взех да си мисля, че много пясък вкарах. На места е само пясък. Смятам на есен, да вкарам чернозем, с цел да има хранителна среда. Дали ще е правилно?
В жегите тревните смески не растат, дори и да поливаш. И ако е била рехава, плевелите веднага запълват мястото. Как са температурите при вас? В Пловдив е жега, все още и през нощта е топло, затова поливаме през ден-два по 40мин, до час. Почвата ни е песъчлива. Но във всяка градина е различно.
Без да видя и пипна не е редно да давам съвети, но обикновено при нова трева грешките, които се допускат са с поливането. Глината се полива по-рядко, пясъка по-често. Ако е насята и в неподходящо време, става още по-зле. Остави я на мира до есента, когато температурите трайно са около 20 градуса, тогава ще ти се изясни по-добре как стоят нещата. Дали е от почвата, или от поливането.
Имам наблюдения върху доста градини, от засаждане до редовна поддръжка, опитът ми не е само от моята. При всички положения опитът проба-грешка го има.
NRG
Kафенце
Мнения: 16
Регистриран на: Юни 23, '19, 10:39

Re: Огромен проблем с райграса

Мнение от NRG »

Когато е сях, изпълних всички грешки и това е ясно. Насях е в началото на лятото и си мисля, че мравки изнесоха част от семето. В началото, поливах всеки ден по малко сутрин и вечер. Сега поливам Пон, Ср и Петък вечер късно по 30 мин. Има ужасни плевели които се развиват, но не и тревата.
Публикувай отговор

Обратно към “Отглеждане, болести, вредители, неприятели и борбата с тях”