Съвети за оранжерия

Модератор: Миша

Аватар
ugod
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1435
Регистриран на: Авг 22, '17, 22:27
Местоположение: Birmingham uk
Дал благодарност: 157 пъти
Получил благодарност: 204 пъти

Re: Съвети за оранжерия

Мнение от ugod »

Здравейте.Има следния въпрос.Искам да обеззаразя почвата в оранжерията с белина.Но не мога да разбера нейната концентрация.Може ли някой да ми каже, е какво % съдържание на белина (хипохлприда)?Казано е в упътването, че на 100 гр се пада 4.5 гр хипохлорид.
Защото според % съдържание се прави следното : ако е под 15% в 10 литра се слагат 2 литра .Ако е на 15 % се слагат 1.5 литра в 10 литра вода.Ако е на 30 % се слага 1 литър. Та затова ме интересува % концентрация.
https://postimg.cc/CRDp1Db3
Алис
Kафенце
Мнения: 7
Регистриран на: Ное 9, '23, 08:25
Дал благодарност: 1 път
Получил благодарност: 1 път

Re: Съвети за оранжерия

Мнение от Алис »

ugod написа: Ное 9, '23, 12:07 Може ли някой да ми каже, е какво % съдържание на белина (хипохлприда)?Казано е в упътването, че на 100 гр се пада 4.5 гр хипохлорид.
Значи е 4,5%
Аватар
ичиконти
Виенско кафе
Мнения: 475
Регистриран на: Юли 28, '21, 17:15
Местоположение: Севлиево
Дал благодарност: 138 пъти
Получил благодарност: 107 пъти

Re: Съвети за оранжерия

Мнение от ичиконти »

ugod написа: Ное 9, '23, 12:07 Здравейте.Има следния въпрос.Искам да обеззаразя почвата в оранжерията с белина.
Само почвата и ще пръскаш, че и аз имам същия въпрос? Ако напръска ПК+металната конструкция, дали ще имам проблем?
Изображение
Аватар
Alien
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1929
Регистриран на: Май 24, '18, 17:43
Местоположение: София
Дал благодарност: 500 пъти
Получил благодарност: 846 пъти

Re: Съвети за оранжерия

Мнение от Alien »

Не е добра идея да се пръска белина по металните конструкции. Дори да имат някакво защитно покритие, пак може да тръгне корозия. Трябва ли ви?
Ако оранжерията не е опакована вече с найлони, дали няма да е по-добре да се мине всичко с пистолет за горещ въздух?
Аватар
ичиконти
Виенско кафе
Мнения: 475
Регистриран на: Юли 28, '21, 17:15
Местоположение: Севлиево
Дал благодарност: 138 пъти
Получил благодарност: 107 пъти

Re: Съвети за оранжерия

Мнение от ичиконти »

Alien написа: Ное 28, '23, 10:35 Не е добра идея да се пръска белина по металните конструкции. Дори да имат някакво защитно покритие, пак може да тръгне корозия. Трябва ли ви?
Ако оранжерията не е опакована вече с найлони, дали няма да е по-добре да се мине всичко с пистолет за горещ въздух?
Мога да я измия с водоструйката, като отпусне студеното време.
Изображение
alina
Двойно кафе
Мнения: 199
Регистриран на: Окт 7, '21, 14:38
Дал благодарност: 77 пъти
Получил благодарност: 137 пъти

Re: Съвети за оранжерия

Мнение от alina »

ичиконти написа: Ное 28, '23, 10:42
Alien написа: Ное 28, '23, 10:35 Не е добра идея да се пръска белина по металните конструкции. Дори да имат някакво защитно покритие, пак може да тръгне корозия. Трябва ли ви?
Ако оранжерията не е опакована вече с найлони, дали няма да е по-добре да се мине всичко с пистолет за горещ въздух?
Мога да я измия с водоструйката, като отпусне студеното време.
Опитай с разтвор от кислородна белина. Ще изчисти мръсотиите и ще убива бактериите.
alina
Двойно кафе
Мнения: 199
Регистриран на: Окт 7, '21, 14:38
Дал благодарност: 77 пъти
Получил благодарност: 137 пъти

Re: Съвети за оранжерия

Мнение от alina »

Ние свалихме найлона, по инструкцията, за зимата. И когато мина бурята , разбрахме че направихме правилно. Бурята би отнесла не само найлона , но и цялата конструкция някъде из комшиите. Защото счупи връх на елхата с дебелина 20 см.и хвърли го в градината, счупи стара джанка и отнесе платното на пейката. Да не говоря за дребните бели, като наклонени хвойните от вятъра(((((
Аватар
ичиконти
Виенско кафе
Мнения: 475
Регистриран на: Юли 28, '21, 17:15
Местоположение: Севлиево
Дал благодарност: 138 пъти
Получил благодарност: 107 пъти

Re: Съвети за оранжерия

Мнение от ичиконти »

Днес за 30 км пътуване до съседен град видях поне 3 смачкани найлонени оранжерии, с алуминиеви рейки-може да са и стоманени, но кръгъл профил и нито една от т.н. ферма тип- Пазарджишка, както и тези поликарбонатните с поцинкованите стоманени профили-правоъгълен.
Всички от падналите, бяха смарангясани до неузнаваемост. :chchaa: Тотал щета!!!
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Отглеждане, болести, вредители, неприятели и борбата с тях”