ИскАх да го махна, но нямах желание

Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: ИскАх да го махна, но нямах желание

Мнение от Гео, граф »

Добре де, ще се оплача аз. Не искам да се махат, но те нямат желание да стоят при мен - такава е моята трагедия :snif:. Калико ме пита за неунищожимото солидаго. Ха! Неунищожимо, ама другаде! Имам няколко хилави стръка, дето излизат всяка година от жив инат и никога не цъфтят, да не говорим въобще за размножаване. Имах и аюга пак от нея. На мъничкото слънчево местенце, дето сложих само 5-6 стръка, се развилняха до степен да ги ограничавам, щото там има хиляда други неща. Ама на сянката под ореха стоят единични спаружляци и не мязат на китки, а на нещо сдъвкано и изплюто. Иса преди години ми дава няколко пъти наръчи с оскубаните от нейната градина гигантски клеродендрони (Clerodendrum bungei) и хутинии, дето стават при нея по два метра първите и цели поляни вторите. Познай :sdull: ! Имам на две места по десетина хутинии, треперя им като на болни дечица, нося им водичка персонално в жегите, те едва си крепят душите между зъбите, а от клерчо само една клечка около 12см. Лютамила ми донесе два чувала стари бабешки хости, от ония със сочно зелените листа, дето цъфтят с бели уханни цветове. Миналото лято четири от тях изобщо не си показаха носовете от земята, живи ли са, не са ли - не смея да копна там, че има нарциси...

Да ти разказвам ли още, Люб :scry: ? Всеки си реве по това, което си няма :eeeh: ...
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7294
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 744 пъти
Получил благодарност: 1358 пъти

Re: ИскАх да го махна, но нямах желание

Мнение от ljuboznatelna »

За хутиниите и хостите мога да предположа защо ги няма, сухо е при теб. Хутинията е блатно растение даже. При мен тръгна да прави поляна на едно сенчесто място, но се превърна в зелена, и я оскубах там. Преместих две пъстри коренчета до преливника на езерото, на слънце, от време на време я залива вода за известно време, но не е тръгнала чак толкова да се разпростира.
И аз не мога да отгледам разни растения, не им харесва нещо и това е.
Искам да отгледам розмарин. Е къде ли не бодах, не ще и не ще. И делфиниумите не искат. И рудбекиите.
Но темата е за друго :) Направи една за китките, които не ни обичат. Да си се оплакваме там :) Пък може да открием тайната на любовта ;)
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: ИскАх да го махна, но нямах желание

Мнение от calico »

Люб, много хубаво си фризирала туята. Даже май може да махнеш и най-горната топка. :angelche:
Аз имах така на топка на около 1,5 м от земята аризонски кипарис, стоя си така 3-4 години и безславно си умря, явно не му стигаше зелената маса за да живее.
аз се оплаквам от една черница, ама няма кой да ми я отреже, вече е над 10 метра на височина и е зор за рязане.
а така й се радвах - бяла, сочна, сладка, бяха 3-4 пръчки преди 20 години, ся са 3-4 дървета вплели клони едно в друго и всичките заедно в ореха там. Черна сянка прави на едни около 20 кв. м и не знам как ще се решава този въпрос.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7294
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 744 пъти
Получил благодарност: 1358 пъти

Re: ИскАх да го махна, но нямах желание

Мнение от ljuboznatelna »

Сечеш и оставяш една :) И ако много пречи, и нея. И си вземи една плачеща, тя ражда колкото да си опиташ, без да ти цапа чак толкова :)
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10041
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 636 пъти
Получил благодарност: 1128 пъти

Re: ИскАх да го махна, но нямах желание

Мнение от greeneyed »

Гео, така няма да стане- харесала си нещо при Иса и хоп- при теб в София. Тц , 8-) огледай се наоколо из градинките кое се е разпищолило и него търси да коланиш . А бе, хич не са малко сухоустойчивите растения, ще ги намерим специално за теб! :daaa:

Люб, розмаринът като средиземноморско растение мислех, че при мен няма да го бъде. Две растения вкорених, едното се гътна в онази много студена и дълга зима, обаче другото е направило дебел ствол и хич не му пука вече от зимата. Така, че ако успееш да го издондуркаш някъде на завет , докато заякне, после е лесно. Като дойдат за първи път познати из градината, казват че има аромат- ходят дУшат и определят розмарина и лавандулата, независимо, че е прецъфтяла, като източници на аромата.

calico, и аз искам да се махне една стара череша, с дребни и невкусни плодове, огромна е , такава сянка прави, сума листа и кокички падат в тревата. Т.к. все не и идва реда, аз си режа от клоните , където ми видят очите/ което ми пречи де/ , да видим ние кой кого! 8-)
Последно промяна от greeneyed на Мар 18, '19, 20:39, променено общо 1 път.
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5631
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1730 пъти
Получил благодарност: 1961 пъти

Re: ИскАх да го махна, но нямах желание

Мнение от Тутти »

Писах, писах, и като исках да прегледам отговора, ме изхвърлиха и се озовах пред празно поле.
Сега накратко: За да махна нещо, ми се налага да измислям алиби пред ММ. Той не дава нищо да се маха, а ако се налага, трябва да се възстанови. Алибито е, че растението е болно от нещо, Пу-пу...
Или снега го е затиснал и съборил, или нещо друго. Но първо действам, тогава ако изобщо попита, обяснявам. Той с години може да не забележи, няма навик да се разхожда в градината, гледа я само от терасата. Така една каталпа, която скри изцяло изледа на планината, я махнах тихичко. След две!!! години в един слънчев ден забеляза, че я няма. А!!! ... Казах, че е била болна от нещо, но не помня от какво, много време е минало. А той уверено заяви, че веднага трябва да си насадим същата каталпа на същото място, много я бил харесвал. Голям смях. Това така и не се е случило.
В интерес на истината съм махала само въпросната каталпа, японска дюля, форзиция и един аризонски кипарис. Избягвам и да местя, само в краен случай. И винаги в името на хармонията и пейзажа. Така се оправдавам пред себе си.
Аз съм прекалила с броя на розите, сега подарявам на приятелки. Така знам, че ще се грижат добре за тях, и аз малко да разтоваря. Но дърветата не са рози, не може да ги давам на някого, и не са виновни за моята несъобразителност.
И все пак ако се получава по-добре след махането на нещо, което все ни дразни, си е струвало. Градината трябва да се развива и да има въздух.
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7294
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 744 пъти
Получил благодарност: 1358 пъти

Re: ИскАх да го махна, но нямах желание

Мнение от ljuboznatelna »

Тути, много ме разсмя. Две години, казваш! :D
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5631
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1730 пъти
Получил благодарност: 1961 пъти

Re: ИскАх да го махна, но нямах желание

Мнение от Тутти »

Аха, две години. Но най-много се изненадах, когато му показах снимки какви ириси съм поръчала при Мечтица, нали това са му любимите цветя. Той попрехвърлил още две снимки, които са вече от градината и ме пита къде е това, много било хубаво. Помислих, че се шегува, но той наистина не позна, при това основната пътека, показвала съм ви я до втръсване.
ММ с мерак участваше в създаването на градината, беше се ентусиазирал, мислех си , че така ще продължи, но после само наблюдава от масата на терасата, затова е така. Важното е да му харесва.
gevkati
Баш кафе майстор
Мнения: 2537
Регистриран на: Фев 3, '13, 12:10
Местоположение: София
Дал благодарност: 1042 пъти
Получил благодарност: 1489 пъти

Re: ИскАх да го махна, но нямах желание

Мнение от gevkati »

ljuboznatelna написа: Мар 18, '19, 19:27 Сечеш и оставяш една :) И ако много пречи, и нея. И си вземи една плачеща, тя ражда колкото да си опиташ, без да ти цапа чак толкова :)
Много ми харесват плачещите черници, но след горчив опит с една “сочна и бяла” като на calico, дето падаше по терасата , привличаше рояци мухи и миришеше на джибри, пък листата и все грозни и маносани.....стоически се увещавам, че не мога да си го причиня!
Сега , ljuboznatelna, да знаеш, отпуснах спирачката и май ще се ‘прежаля’. Благодаря за споделения опит!
elmaz
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1885
Регистриран на: Юни 19, '14, 16:03
Дал благодарност: 8 пъти
Получил благодарност: 3 пъти

Re: ИскАх да го махна, но нямах желание

Мнение от elmaz »

В моето детство, на село, на улицата имаше черници, ама само черници.
Дядо ми всяка пролет режеше клоните до дъно, оставаше само дънера. Тръгваха
нови клони, даваха плод и пролетта отново се режеха. Така не се позволяваше на дървото
да се разпростира много.Чета, че ако се остави, става огромно дърво и е с огромни корени.

Люб, точно твоята джунгла е причина да вляза в тоя форум.Толкова много ми харесва.
Но щом и ТМ е толкова активен, не знам как ще се справиш.
"Благодаря ти Боже за поръчките" Tanet
Публикувай отговор

Обратно към “Други цветарски теми”