Нов ентусиаст в клуба

То че се знаем, знаем се, ама все пак :)...
Публикувай отговор
gogo1966
Kъсо кафе
Мнения: 84
Регистриран на: Яну 23, '19, 13:32

Re: Нов ентусиаст в клуба

Мнение от gogo1966 »

Благодаря calico за идеята. Последните 2 дена, че и нощи размишлявах, четох и така след като ми стана всичко качамак наистина да меша храсти с сакъзи не върви някак. Затова отпада този вариант. Те ще са по первазите и по другата ограда, покрай вратата. Но дали композиционно ще е добре високи туи, храст Gr. Thomas, и катерлива Флорентина. Моля всички, които искат да споделят мнения.

П. С. Някъде по напред calico беше писала за мъжкото виждане. Ами то към това като добавим и инженер (което се оказа диагноза, а не титла😀) положението става проблематично. Затова помагайте кой с каквито идеи може. 😀😀😀
gogo1966
Kъсо кафе
Мнения: 84
Регистриран на: Яну 23, '19, 13:32

Re: Нов ентусиаст в клуба

Мнение от gogo1966 »

За да визуализирам идеята за градината прилагам следната снимка. Част е взета от програмата, с която си поектирах къщата (няма 3D елементи за рози, затова така изглеждат).
Въпроса е дали всичко това ще се помести на 4 м. ограда. Напред "лехата" е 1 м. и разстояние м/у растенията 1 м.

Изображение

С нетърпение ще очаквам мненията и коментарите ви.
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Нов ентусиаст в клуба

Мнение от libra »

На мен не ми допада подобно редуване.По принип ,го имам, но на много по -дълга ограда и туите са по тройки.Моята ограда е 70 м и градинарите използваха този трик за да разчупят скучната бяла ограда.
Помисли дали да не си направиш отделен иглолистен кът,като имам предвид растенията да не са строени в скучна редица.А да се кобинират по височина ,цвят и форма.Например ,можеш да оставиш по-едри рози пред оградата ,а непосредствено пред къщата да си сложиш ниски иглолистни .Като Греъм томас и Флорентина Да бъдат ниски,за да не ти скриват тревичката ,розите и въобще,целия обем.Розите ще дадат раздвижена картинка от различните цветове.
Изображение За иголистния кът имам предвид предложението на Тутти,но мисля че тук е леко нагъчкано.Ако искаш да имаш по-високо иглолистно ,можеш да го изтеглиш в левята страна ,но пак трябва да се обмисли ,за да не ти закрие пейзажа много скоро.
gogo1966
Kъсо кафе
Мнения: 84
Регистриран на: Яну 23, '19, 13:32

Re: Нов ентусиаст в клуба

Мнение от gogo1966 »

Здравейте отново на всички !!!
След дълго и упорито мълчание и четене на темите във форума съм пак тука.
libra, иглолистно кътче сие е супер, ама няма много място, може би 2-3 ниски в ъгълчето на плочника. Идеята за розите - Graham Thomas и Florentina (или Zefirine - розова и ароматна, ама май е много широка напред) остава и две зелени - Туя смарагд (до вратата) и Picea glauca Conica - очаквам Margaritenia да се включи за съвет дали са подходящи :dovolen: . Florentinata (Зефирина) е в края да обхване и стената, като за целта ще направя конструкция за закрепване, която да е по цялата стена - да има и за Томас-а.
Нещо такова
Изображение

Лявата част е гаража, а всекидневната се вижда в ъгълчето.

Обаче страната на оградата, където ще са розите е почти сянка - летните месеци е слънце следобяд. Това ме притеснява и не знам как ще се държат розите.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Нов ентусиаст в клуба

Мнение от calico »

Гого, само да ти кажа, че Зефиринка цъфти еднократно. Вярно дълго и много обилно, и е силно ароматна, но няма да ти цъфти повторно. Няма да имаш проблем със закрепването й, тя е много гъвкава. Другото й голямо предимство е, че е абсолютно без бодли

Флорентината ще ти цъфти доста повече, поне с три вълни. но е бодлива, и по-трудно ще я прикрепяш

сега ще потърся темата на Цветина, да ти покажа как при нея е решен един подобен ъгъл
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
gogo1966
Kъсо кафе
Мнения: 84
Регистриран на: Яну 23, '19, 13:32

Re: Нов ентусиаст в клуба

Мнение от gogo1966 »

Благодаря calico,
Четох и гледах за Гертруд джекил хем за сянка хем лесна за пидвеждане и ароматна, ама е мнооого по- бодлива.
А за онова ъгълче пред розите може да спретна зекено ниско алпинеумче като e при tutti
gogo1966
Kъсо кафе
Мнения: 84
Регистриран на: Яну 23, '19, 13:32

Re: Нов ентусиаст в клуба

Мнение от gogo1966 »

Първо искам най-официално да се извиня на iv.tarlen, че й "смених" пола без да искам :oops:. То сега нали е модерно това, но аз съм си традиционалист.
Относно моите размишления и идеи ви представям последния вариант, който заедно със съфорумките/ците сътворих:

Изображение

Притеснява ме това, че оградата е северна и розите и другите зелени ще са на сянка доооста дълго време. Слънце ще виждат следобед и то от май до август.
Ще заоблим ъгъла с вечнозелени ниски и по-височки растения (размерите му са 0,9х0,9 м) а в другия ъгъл ми се иска есенно цъфтяща хризантема или подобно ниско растение.

казвайте какво да правя, че вече изпаднах в безпътица. :dovolen:
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Нов ентусиаст в клуба

Мнение от Гео, граф »

Откъде се появиха сега пък тия лози, бре човек :sooo: ?!? На схемата ти в предния ъгъл и по средата в дясно си описал "лоза", та хептех се ошашавих. Асма ли си замислил над пътеката :swonder: ?
gogo1966 написа: Фев 15, '19, 10:53 ... Притеснява ме това, че оградата е северна и розите и другите зелени ще са на сянка доооста дълго време. Слънце ще виждат следобед и то от май до август...
Това изречение ме хвърли в размисъл - ако оградата ти е северна, означава, че почти цял ден трябва да имаш слънце. Защо ми се струва, че тя всъщност е от южната страна (по-точно юг-югоизток) и закрива площта по време на най-силното слънцегреене :hmmm: ? Или не съм разбрала нещо?
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
gogo1966
Kъсо кафе
Мнения: 84
Регистриран на: Яну 23, '19, 13:32

Re: Нов ентусиаст в клуба

Мнение от gogo1966 »

Гео, да там над пътеката ще има асма затова написах лози - там ще са коловете и лозичките.
За оградата - нещо не обясних както трябва - тя е южна, но ще се озеленява северната й страна, та самата сграда хвърля сянка и от съседната триетажна къща до обяд също пада сянка.

Нещо такова би изглеждал двора.

Изображение
iv.tarlen
Баш кафе майстор
Мнения: 2384
Регистриран на: Юни 7, '16, 16:45
Местоположение: Казанлък

Re: Нов ентусиаст в клуба

Мнение от iv.tarlen »

Аз бих заложила на кивита.И няколко асми десертно грозде за хапване!
Публикувай отговор

Обратно към “Представете се”