Рецeпти за любимите домати от Иван Руских

Модератор: Миша

Публикувай отговор
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4848
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 45 пъти
Получил благодарност: 600 пъти

Re: Рецeпти за любимите домати от Иван Руских

Мнение от ivko69 »

Вода и зелена маса,друго нищо не се слага..За да стане разтвора още по-добър,и да има от всичките бактерии които са ни нужни,е препоръчително копривата и другите треви и билки,да са изскубани с корените,като се стремим около корените да остане и малко почва...
Недялков
Кафе с мляко
Мнения: 270
Регистриран на: Яну 18, '19, 18:23

Re: Рецeпти за любимите домати от Иван Руских

Мнение от Недялков »

ivko69 написа: Мар 14, '20, 19:45 Вода и зелена маса,друго нищо не се слага..За да стане разтвора още по-добър,и да има от всичките бактерии които са ни нужни,е препоръчително копривата и другите треви и билки,да са изскубани с корените,като се стремим около корените да остане и малко почва...
Благодаря и аз така бях чел някаде
luchiya.manolova
Кафе с мляко
Мнения: 274
Регистриран на: Юни 30, '20, 00:01
Местоположение: около София 767м. надморска височина
Дал благодарност: 65 пъти
Получил благодарност: 13 пъти

Re: Рецeпти за любимите домати от Иван Руских

Мнение от luchiya.manolova »

ivko69 написа: Юни 20, '19, 15:33

Ааа,днес мерих температурата на фризера.Минус 21...Гадчето ще умре сто процента,затова само ще суша... ;)


тази триходерма е възбудена със замразена (1 месец е седяла във камерата)
Изображение
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6085
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2272 пъти
Получил благодарност: 1294 пъти

Re: Рецeпти за любимите домати от Иван Руских

Мнение от alys »

Рецептата се ползва при заболели растения от гъбични заболявания. Пръскат се листата отдолу и отгоре. (малко редактирах за яснота)
ivko69 написа: Авг 26, '20, 22:08 Винаги имам сурова мая във фризера....Купувам си заради пръскането в градинката....Виж на колко се равнява сухата мая спрямо живата,събуди я и действай...На 10 литра вода слагам две пакетчета жива мая от 42 грама,а на два литра вода слагам едно пакетче мая от 42 грама...Айде хвани ми мерките.... :lol: Важното е да има с какво да се хранят триходермата и палочката и да живеят по-дълго на листата,а дали ще сложиш повече или по-малко,зависи с какво разполагаш...Импровизирай...Слагам и захар,пак на око като приепител и пак за храна...Примерно на два литра вода - супена лъжица захар,а на десет литра вода 3-4 лъжици...
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4848
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 45 пъти
Получил благодарност: 600 пъти

Re: Рецeпти за любимите домати от Иван Руских

Мнение от ivko69 »

ivko69
Кафе машина
Мнения: 4848
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 45 пъти
Получил благодарност: 600 пъти

Re: Рецeпти за любимите домати от Иван Руских

Мнение от ivko69 »

Глицерина от аптеката е 12лв за бутилка от един литър и двеста грама...Глицерол-85%....Днес си купих една бутилка...
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4848
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 45 пъти
Получил благодарност: 600 пъти

Re: Рецeпти за любимите домати от Иван Руских

Мнение от ivko69 »

По рецептата от видеото по-горе днес направих около четири кубически метра компост...Ще видим какво ще се получи и дали ще стане толкова бързо...Понеже това което направих е на лозето и не е в чували,нито пък мога да му подсигуря нужната температура,ако стане за една година...ще черпя.... :dovolen: Утре или в другиден ще направя в четири чувала и ще ги вкарам в мазето,като на това ще му добавя оборски тор....Ред суха трева,ред зелена трева,два фаража тор и поливам с вълшебната течност...и така докато се напълни чувала...Аааа,чувалите ще са от торф,по 250 литра...Дано да не мирише след като го завържа,че чак сега мойта маца ще ме убие.... :lol:
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4848
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 45 пъти
Получил благодарност: 600 пъти

Re: Рецeпти за любимите домати от Иван Руских

Мнение от ivko69 »

Днес бръмнах с мотора до лозето..Компостният куп се е слегнАл поне с 40 см,мирише на силаж и от него се вдига пара...Само не ми е ясно как ще оцелее триходермата на тия 50-55 градуса...Бръкнах вътре с ръка,толкова са...Ще оцелее по края сигурно,щото там е по-ниска температурата...Знам ли.... :hmmm: А не съм го завил плътно,метнал съм едно найлонче най-отгоре,та дъжда да не отмива вълшебната течност...
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4848
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 45 пъти
Получил благодарност: 600 пъти

Re: Рецeпти за любимите домати от Иван Руских

Мнение от ivko69 »

Вчера пак ходих до лозето и компостният куп се беше слегнал доста,станал дълъг и широк,а височината му намаляла...Та отвих го с намерение да го посъбера малко...С първото бъркане с вилата и видях това което исках да видя-вътрешността на купа побеляла,дебелите стъбла на щира,които бяха по над метър и с дебелината на корен от домат,станали едни меки,почти изгнили,а семената му при натиск се мажат като масло.... :ieeemyzh: Много ми стана кеф,само две седмици са минали откакто го направих...ПалнАх моторетката и се върнах до село та сварих мая и направих нова вълшебна течност като за десет литра вода и пак отидох на лозето...Прехвърлих компостния куп на ново място,като се стремях това което е било във вътрешната част да го сложа отвън,а това което е било отвън да го сложа вътре,като пак пръсках с триходерма,мая,захар и глицерин...После завих с найлон...Ако има още десетина дни хубаво слънчево време,компоста ще е почти готов,камо ли пък до пролетта...Дори И да не стане така както на мен ми харесва,пак съм доволен,защото аз компост по-бързо от този не съм правил..Пък и имам един куп три годишен,и един куп две годишен...И тях вчера ги прехвърлих и полях с течността,въпреки че са почти готови ...Та тези които мислят да правят компост да погледнат горното видео на Иван и действат смело,защото със сигурност рецептата работи...
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6085
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2272 пъти
Получил благодарност: 1294 пъти

Re: Рецeпти за любимите домати от Иван Руских

Мнение от alys »

ivko69 написа: Окт 24, '20, 09:55 тези които мислят да правят компост да погледнат горното видео на Иван и действат смело,защото със сигурност рецептата работи...
Ето я и рецептата:
За 1 чувал (полипропиленов от захар) ще са необходими:
- 100 г свежа мая или 70 г суха - вари се в около 500 мл вода поне 10 минути;
- Купува се глицерин от аптеката - Иван ползва 100 г 70%;
- 2 с.л. захар;
- 2 с.л. триходерма (ползва готова триходерма, купешка, но ако имаме домашно размножена, вероятно ще трябва да се редуцира количеството; мисля, че 1 чашка с вместимост 200 мл, пълна с жито или ориз, върху които е размножена триходерма, ще е добре).
Всичко, охладено, се сипва в буркан и така престоява 2-3 часа някъде на топло (предполагам, при около 25 градуса). След това се изсипва в кофа с 10 л вода.
Взима се чувал и започва да се пълни с растителни отпадъци. След като се напълни до около 15 см, се полива с около 200 мл от приготвения разтвор, пак се пълни с растителни отпадъци и пак се полива. Хубаво е между отделните пластове растителност да се слага торф, тор и/или почва (количество на око). Да не се натъпкват много силно растителните отпадъци, за да може да диша бъдещият компост. Чувалът се слага в мазето (примерно) при температура, по-висока от 10 градуса. Така през февруари (според Иван) ще имаме готова чудесна почва за разсади или най-малкото компост, ако не е добавяна почва в чувалите.
Триходермата ще си свърши работата по отношение на патогенните микроорганизми, които са останали по растителните отпадъци. С други думи, не се притеснявайте, че ще ползвате маносани растения (като мене, ако стигна до приготвяне на копмост), това няма да навреди на бъдещите разсади или растения в градината.

-
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”